Ako na zimné fotenie

Nájdite správny uhol

Najčastejším neduhom pri fotografovaní býva nudná kompozícia. Väčšina začiatočníkov sa snaží umiestniť objekty na stred, výsledkom je ale potom bežná fotka, ktorá nikoho neprekvapí..

Dajte priestor aj okoliu a oživte záber napríklad krásnym výhľadom na krajinu. Niet sa čoho báť, ako je vidieť, modelka sa na prvej fotografii určite nestráca a každý si ju všimne. Na druhej fotografii (přejeďte po snímku myší)(prejdite po snímke myšou) naopak pôsobí príliš stiesnene a kompozícia nemá čím zaujať.

Na tie správne výrezy fotografií sú výborné ultrazoomy. Dovolia vám zachytiť celú panorámu rovnako dobre, ako priblížiť len jediný detail. Naším vôbec najpredávanejším modelom je Nikon Coolpix L820 s výkonným 30 × priblížením. Má 16Mpix CMOS snímač, veľký 3" displej a zaujímavosťou je, že funguje na štyri tužkové batérie. Ľahko ho tak „dobijete“ kdekoľvek na cestách.

V praxi zbiera veľmi dobré hodnotenia zákazníkov, nadšení sú z neho hlavne amatéri, ktorí nechcú mať žiadne starosti s nastavovaním expozície. Druhou výbornou voľbou je tiež Olympus SZ-16, priblíženie má síce „len“ 24 ×, je ale výrazne menší, ľahší a precíznejšie spracovaný. Na prednej strane napríklad nájdeme elegantné kovové prvky.Snímajte pohyb a akciu

Veľký rozsah zoomu vám dá aj ďalšie výhody – napríklad fotografovať športové fotky s efektným rozmazaným pozadím. Ľudia sa často boja, že snímky budú rozmazané, a s fotoaparátom nepohybujú. Práve to ale môže snímke dodať potrebnú dynamiku.

Na tejto fotografii stačilo bežiaceho psíka dosť priblížiť, držať po celý čas v hľadáčiku a stláčať spúšť. Zatiaľ čo pes je ostrý, pozadie je v pohybe a všetko vyzerá akčne. Na druhom snímke to psíkovi tiež pristane, oproti fotografii v pohybe je už ale menej pútavý. [obrázok zmeníte kurzorom]

K ultrazoomu budete určite potrebovať dve veci – pamäťovú kartu a pevné ochranné puzdro, to až pôjdete fotiť napríklad sánkovanie detí. Kartu odporúčame zakúpiť rýchlu, teda triedy 10. Bude sa vám hodiť, ak začnete natáčať aj full HD videa, čo oba spomínané fotoaparáty dokážu. Odporúčame pre nich preverené karty Kingston.

Tretím doplnkom je flexibilný statív JOBY, ktorý využijú hlavne kreatívni fotografi. Možno ho rôzne krútiť a prichytávať na nerovné povrchy, takže môžete získať unikátne zábery z nezvyklých uhlov. Napríklad z dopravnej značky.Zachyťte viac svetla

Že stačí k foteniu mobil? Kdeže, veľkému fotoaparátu sa nič nevyrovná.. Má rozmerovo väčší snímač (čiže čip), takže je citlivejší na svetlo a zachytí viac detailov. Veľký rozdiel je tiež v použitej technológii, mobily majú spravidla lacné CCD čipy, zatiaľ čo lepšie fotoaparáty používajú kvalitnejšie CMOS snímače.

Vďaka týmto vlastnostiam potom môžete zachytiť atmosféru nočného lyžovania – so žiarivým snehom, bez rušivého šumu, pekne zaostrené. Predovšetkým v noci môžu byť rozdiely naozaj dramatické. [obrázok zmeníte kurzorom]

Tie najlepšie čipy majú zrkadlovky, mávajú pokojne 10× väčšiu plochu ako čipy v kompaktoch alebo ultrazoomoch. Vďaka tomu je ich citlivosť na svetlo absolútne bezkonkurenčná, a vyznačujú sa tak veľmi nízkou mierou šumu pri fotení tmavých scén. Jednou z najobľúbenejších zrkadloviek v našom sortimente Nikon D3100. Je to mimoriadne vydarená zrkadlovka pre začiatočníkov, s kvalitnou konštrukciou a vyspelou elektronikou.

Len o trochu drahšia je konkurencia od Canonu s označením 600D. Na trhu sa tento model objavil pol roka po D3100 a je to poznať – má dvakrát vyššiu citlivosť na svetlo (ISO až 6400) a fantastický výklopný displej, ktorý pomáha pri kompozícii snímok. Odporučiť môžeme tiež Nikon D5100. Je trošku väčší ako D3100, takže padne do rúk lepšie pánom, má tiež trošku väčší snímač a rýchlejšie sériové fotenie (až 4 snímky za sekundu). Aj tento model už má výklopný displej.Prepadnite efektom

Obrovskou silou zrkadloviek je tiež voliteľné príslušenstvo. Môžete meniť objektívy, využívať silnejšie blesky, hrať sa s prechodovými filtrami a objavovať nové techniky.

Jedným z najkrajších efektov je například 170° záber nasnímaný pomocou extrémne širokouhlého objektívu. Nazýva sa „rybie oko“ a hojne sa využíva pri športových záberoch. Na tejto fotografii tak pôsobí netypicky a hneď vás chytí za oči. Obyčajný snímok nočnej oblohy na druhom snímke už toľko nezaujme. K profi výsledku pritom stačí len tento objektív, lacná zrkadlovka a obyčajný statív. [obrázok zmeníte kurzorom]

Ak si kúpite zrkadlovku, statívu sa skôr alebo neskôr nevyhnete. Kvalitný snímač priamo nabáda k nočnému foteniu a nastavovaniu dlhých expozičných časov, takže je pevné uchytenie veľmi dôležité. Pre ľahké základné zrkadlovky bude stačiť napríklad model EX-440 od Velbona.

Nevyhnutnosťou sú potom samozrejme puzdra, zrkadlovka je už príliš drahá hračka na nosenie len tak v batohu. Kvalitné sú pouzdra Caselogic a Fancier, ktoré sú navyše dostupné za veľmi dobrú cenu. Za kartu odporúčame kvalitný Kingston UHS-I FC G3.Točte!

Nič sa nevyrovná tomu, keď vzrušenie zažijete na vlastnej koži. Nepôjde to popísať slovami, nepôjde to nakresliť pastelkou. Tým najlepším, čo môžete urobiť, je zaobstarať video.

Na trhu je veľa outdoorových kamier, s ktorými môžete skákať, potápať sa, lyžovať alebo jazdiť na bicykli. Využite to. Natáčanie je jediná cesta, ako taký zážitok uchovať navždy.

Outdoorovú kameru GoPro Hero 3asi nemusíme predstavovať, zábery z nej zaiste poznáte z televízie. Len vďaka nej máme dnes na trhu toľko kvalitných alternatív, nasadila latku veľmi vysoko. Za pozornosť inak stojí tiež AEE MagicCam SD21, ktorá sa snaží predrať na výslnie nižšou cenou a bohatším príslušenstvom.

K obom kamerkám odporúčame extrémne rýchle microSD karty A-Data UHS-I Premier s rýchlosťou triedy 10.
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov