Ako si správne vybrať pevný disk?

Dnes vám objasníme malú záhadu. Viete, kam sa ukladajú údaje? Predsa do úložiska! Ak si kupujete nový notebook či počítač a sú pre vás pojmy HDD a SSD menšou španielskou dedinou, ste na správnom mieste! S nami budete mať jasno o pár minút!

HDD a SSD sú základnými súčasťami každého počítača, teda aspoň jeden z nich. HDD (hard disk drive, pevný disk) aj SSD (solid-state drive) sú pamäťové zariadenia, na ktoré si môžete ukladať alebo zálohovať údaje – ako software od operačného systému po internetový prehliadač, tak aj bežné súbory.

SSD a pevné disky

HDD

HDD

Potrebujete veľkú kapacitu za nízke náklady? Ak ste ochotní poľaviť z rýchlosti, zrejme vám bude vyhovovať pevný disk. Jeho nevýhodou je aj 2–3x väčšia spotreba.

Harddisky majú výhodu v tom, že ponúkajú obrovskú kapacitu (bežne niekoľko TB), ale pritom sú cenovo dostupné – cena za 1 GB priestoru býva relatívne nízka. Aj to je dôvod, prečo sú napriek všetkým výhodám SSD diskov stále úspešné. Pevné disky sa vďaka svojej kapacite hodia na ukladanie veľkého množstva údajov, najmä multimédií (videí, filmov, hudby a fotografií). Tiež sú výhodné ako záložné médium alebo sa používajú ako externé disky, ktoré sa dajú prenášať a pripájať k rôznym počítačom. Nevýhodou klasických pevných diskov je systém ukladania jednotlivých údajov každého súboru na mnoho miest zároveň, čo spôsobuje tzv. „fragmentáciu“ údajov, a tým aj spomalenie prístupu k jednotlivým súborom.

SSD

SSD

Tešia sa čoraz väčšej obľube, a to najmä v notebookoch. Užívatelia si zamilovali ich bleskovú rýchlosť, tichú prevádzku a mechanickú odolnosť.

Solid-state disky neobsahujú žiadne pohyblivé súčiastky – žiadne čítacie hlavy a platne – takže ich rýchlosť čítania a zápisu neobmedzujú otáčky. Vďaka tomu sú nielen rýchlejšie, ale aj tichšie, odolnejšie a úspornejšie. Nemusíte sa báť otrasov, nemusia byť v počítačovej skrini umiestené rovno a ani veľmi nezaťažujú batériu notebooku.

Zvýšenie rýchlosti pri práci so súbormi je naozaj citeľné. SSD sa hodia ako hlavný disk do každého počítača, tzn. disk, na ktorom je nainštalovaný operačný systém a základný softvér, napríklad kancelársky softvér a internetový prehliadač. Tiež sú vhodné do notebookov. U nových sa to pomaly stáva štandardom, staré sú pre zmenu výrazne rýchlejšie, ak za pôvodný disk vymeníte bleskový SSD. Nevýhodou je, že kapacity bývajú menšie a cena za 1 GB údajov je vyššia, aj keď dlhodobo má klesajúcu tendenciu.

SSD + HDD

SSD + HDD

Množstvo notebookov ponúka kombináciu oboch diskov, menší SSD na rýchly systém a inštalované aplikácie a vedľa neho HDD s veľkou úložnou kapacitou na vaše médiá.

Ktorý vybrať? Ideálne oba.

Predstavili sme si HDD aj SSD, teraz už sa iba rozhodnúť o kúpe. Spotrebu a odolnosť môžeme dať pri bežnej praxi stranou, súťažiť medzi sebou budú hlavne kapacita a rýchlosť. Kombináciu oboch diskov jednoznačne ocenia hráči moderných videohier (tie si vyžadujú mnoho desiatok GB priestoru), milovníci filmov či seriálov a ďalší užívatelia, ktorí potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. Harddisky sú tiež ideálne na zálohu a sú takmer nutnosťou pre fotografov, grafikov, dizajnérov, architektov a iných užívateľov, ktorí potrebujú nie ukladať, ale odkladať veľké množstvo údajov.

SSD je úplne ideálny ako systémový disk a disk, na ktorý nainštalujete najpoužívanejší softvér (pokojne aj dočasne tú jednu hru, ktorú teraz hrávate). Windows aj Word sa spustia za pár sekúnd, prehliadač bude mať rýchlejšie reakcie a všetko pobeží skutočne a viditeľne rýchlejšie.

viac tu

HLAVNÉ VÝHODY SSD DISKU

Rýchly ako blesk

Už žiadne čakanie! SSD disky spustia váš počítač či notebook a akúkoľvek appku raz-dva.

Tichý a odolný

Vibrácie a časté zahrievanie? S tým sa pri SSD diskoch nestretnete, pretože nemajú žiadne pohyblivé časti.

Efektivita na prvom mieste

Efektívna a úsporná prevádzka SSD diskov vám pri prenosných počítačoch zaistí dlhšiu výdrž batérie.

Pre viac informacií o pevných diskoch kliknite tu.

potrebujem vybrať notebook

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov