Najlepší televízor na šport?

30 1. 2014 - Redakcia DATARTu

Kúpa televízora je investícia na dlhšiu dobu. Preto je jeho výberu vhodné venovať dostatok pozornosti. Napríklad pre športového fanúšika sú pri výbere TV zásadné parametre veľkosť samotnej obrazovky a obnovovacia frekvencia obrazu. Dôležité sú ale aj ďalšie aspekty. Poďme sa na jednotlivé parametre podrobnejšie pozrieť.

Na veľkosti záleží!

Predsa nebudete pozerať na obrazovku malých rozmerov. V prvom rade ide predovšetkým o zážitok a lepšie sa fandí u poriadnej uhlopriečky. Ako štandard dnes berieme televízor s uhlopriečkou jeden meter. S väčšou uhlopriečkou chybu rozhodne neurobíte. Platí tu ale jedno pravidlo, na ktoré odporúčame dávať si pozor. Ak sa budete rozhodovať medzi veľkou uhlopriečkou lacného modelu, alebo menšou uhlopriečkou kvalitnejšieho televízora, vyberte si kvalitnejší model. Pri nákupe veľkého a lacného televízoru môžete byť sklamaní nekvalitným obrazom.

50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz…?porovnejte kvalitu obrazu u televizorů

Rôzne televízory disponujú rôznou obnovovacou frekvenciou obrazovky. Tu platí jednoduché a základné pravidlo. Ak má televízia iba 50Hz technológiu, dajte od nej ruky preč. Obraz bude pri každom pohybe rozmazaný a zároveň si budete viac namáhať oči. 100 Hz sa teda javí ako základ pre ostrý obraz, pričom aj tu je možné uplatniť poučku "viac je lepšie". Nie vždy to ale tak musí byť.

Môžete naraziť na televízor, ktorý bude mať pri svojich 100 Hz kvalitnejší obraz ako iný model s 200 Hz. Papierový parameter teda nemusí znamenať všetko, napriek tomu výborne poslúži ako ukazovateľ kvality samotného panelu. Pomocníkom pri výbere môže byť opäť cena samotného televízora, kedy veľmi lacný model v danej kategórii nemusí disponovať kvalitným panelom. Ak sa prídete pozrieť do našich predajní, môžete si kvalitu obrazu skontrolovať na vlastné oči. Navyše vám priamo na mieste môžeme zodpovedať ďalšie otázky a pomôcť s výberom.

 

 

Dôležitá je obnovovacia frekvencia, čím vyššia, tým je to všeobecne lepšie

Riadiaca elektronika

quadmatic-picture-engineTelevízor dnes už "nerobí" iba obrazovka. Vnútri sa skrýva procesor a ďalšie obvody, ktoré majú na starosti kvalitu výsledného obrazu. Je síce pravda, že ak máte zlý obraz už na príjme, nie je čo vylepšovať, ale nieje dobré túto časť podceňovať. Výrobcovia do lacných televízorov integrujú staršiu či menej výkonnú elektroniku, ktorá následne obrazu príliš nepomôže. Naopak vyššie a lepšie vybavené modely disponujú vyšším výkonom, ktorý sa potom podpisuje nielen na kvalite samotného obrazu, ale taktiež na kvalite televízoru ako celku.

Ak sa má výrobca čím chváliť, rád to urobí a mnohé napovie aj samotné pomenovanie týchto obvodov s procesormi: napríklad " Triple XD Engine " alebo " Quadmatic Picture Engine " apod. Výrobca tým vždy chce povedať, že jeho televízor dokáže s obrazom pracovať na pokročilej úrovni, či už sa to týka jasu, kontrastu či schopnosti kvalitne prepočítať obraz z nízkeho rozlíšenia na natívne vysoké rozlíšenie panelu. Obraz potom celkovo vyzerá podstatne lepšie.

 

 

 

 

Vyššie modely televízorov dokážu lepšie spracovávať obraz, ten je potom kvalitnejší

Zvuk!

sony press 2013 5lŠport bez zvuku by nebol športom. Aj pri sledovaní športových prenosov v televízore je dôležité mať v rámci možností kvalitný zvuk. Riešením môže byť napríklad domáce kino či SoundBar, avšak aj medzi televízormi možno nájsť podstatné rozdiely.

Lacné základné modely majú dva jednoduché reproduktory, ktoré síce prenesú zvuk z televízora k divákovi, o kvalite tu ale reč byť nemôže. Lacné televízory disponujú väčšinou zvukovým výkonom 2 × 3 W ( RMS ), stredná trieda sa už môže pochváliť výkonom okolo 2 × 10 W ( RMS ) vrátane podpory pokročilých zvukových formátov, u špičkových televízorov možno nájsť integrované subwoofery a výkonné reproduktory poskytujúce výkon napríklad aj 60 W ( RMS ). Rozdiel nielen športového diváckeho pôžitku je s kvalitným zvukom samozrejme ďaleko vyššia a sledovanie televízora príjemnejšie. Pre kvalitný zvuk je napriek tomu vhodné dokúpiť SoundBar, ktorý následne môže slúžiť napríklad ako bezdrôtový reproduktor k vášmu smartphonu.

 

 

Kvalitné ozvučenie násobí užívateľský zážitok

 

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov