DATART Ak sa Vám nezobrazuje tento newsletter správne, kliknite tu
Vyberáme digitálny fotoaparát
Olympus PEN E-P1 KIT

Poradíme Vám, na čo si dať pozor!

Pri výbere nového fotoaparátu je dobré okrem dizajnu a ceny porovnať i niektoré dôležité parametre.

Každý výrobca uvádza rôzne prednosti fotoaparátov, spravidla také, ktoré vie „lepšie“ ako konkurencia. Značnú väčšinu fotoaparátov možno porovnať podľa základných parametrov, spoločných pre všetky značky. Ukážeme Vám ako čítať tieto parametre tak, aby ste si mohli sami vybrať, čo je pre Vás najlepšie.:

1

počet pixelov
Počet pixelov je počtom obrazových bodov snímača, a možno z neho odvodiť taktiež maximálne rozlíšenie výslednej fotografie, ktoré je napríklad pre 10 Mpix snímač cca 3664 x 2442 pixelov, čo Vám umožní vytlačiť fotografiu A4 v najvyššej možnej tlačovej kvalite 300 dpi. Vyššie hodnoty rozlíšenia dovoľujú fotiť jemnejšie vykreslené fotografie, avšak veľkosť rozlíšenia "nie je všetko". Pre zrkadlovky je plne dostačujúci 12-15 Mpix snímač, kompakty fotia dokonale i s 8-10 Mpix.

2

zoom
Hodnota zoomu udáva, koľkokrát je schopný fotoaparát opticky priblížiť fotený objekt oproti obrazu, ktorý bol fotený pri použití najkratšieho ohniska objektívu.

3

objektív - svetelnosť
Do určitej miery je tento údaj meradlom akosti použitej optiky. Špičkové prístroje majú clonové číslo okolo F=3 a menšie. Kompaktné kinofilmové fotoaparáty mávajú spravidla F=5 až 8. Clonové číslo sa taktiež mení v závislosti na zoomu daného objektívu. Štandardné objektívy tak majú svetelnosť napríklad 3 na najširšom ohnisku, ale pri použití najdlhšieho zoomu je to už F=5,6. Tie najlepšie objektívy majú rovnakú svetelnosť v akomkoľvek mieste "zoomu".

4

objektív - ohniska
Ohnisko definuje zorný uhol, s ktorým je zaberaná snímaná scéna. Čím kratšie ohnisko, tým je záber otvorenejší menej detailný. Krátkou ohniskovou vzdialenosťou sa tak fotia napríklad rozsiahle krajinné scenérie. Dlhšími ohniskami jednoduchšie opticky priblížime veľmi vzdialené objekty. Ohnisko 28 mm zobrazuje zhruba 75°, 36 mm len 62° a pri 520 mm len necelých 5° (diagonálne). Pre porovnanie, ľudské oko vidí zhruba ako 50 mm objektív.

Nakúpte aspoň za 400 EUR a vyhrajte. 4. septembra vylosujeme víťaza, ktorý dostane nákup za 400 EUR. Každý ďalší nákup zvyšuje Vašu šancu na výhru. Viac informácií o súťaži.

Tip: Zavolajte známych či kamarátov a nakupujte spoločne

Neprehliadnite
PANASONIC DMC-LS85EP-S
Digitálny fotoaparát
PANASONIC DMC-LS85EP-S

Digitálny fotoaparát s rozlíšením 8.1 Mpix., objektív Lumix DC Vario, 4x optický zoom, inteligentný ISO až 6400, 2.5"LCD displej.

99,- EUR
2 982,47 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

PANASONIC DMC-TZ7EP-S
Digitálny fotoaparát
PANASONIC DMC-TZ7EP-S

Objektív LEICA DC VARIO-ELMER s 12x optickým supezoomom, videoklipy s rozlíšením 1280 x 720 px; 3palcový LCD.

309,- EUR
9 308,93 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

OLYMPUS SP-590UZ
Digitálny fotoaparát
OLYMPUS SP-590UZ

UltraZoomová legenda - 26x UltraZoom; duálna stabilizácia obrazu, technológia detekcie tváre; P / A / S / M expozične režimy, HDMI

315,- EUR
9 489,69 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

Darček - 120-bodovy lístok v hodnote 42 EUR / 1265,29 Sk do PARK SNOW Donovaly a FunArény Donovaly
Aký ste typ fotografa?

Chcem len potlačiť a vyfotiť. Nechcem alebo neviem nastavovať parametre.

Automatické kompaktné fotoaparáty oslovia predovšetkým záujemcov o jednoduché zväčšenie momentiek z výletu, párty alebo rodinnej oslavy. Kvalitný kompaktný fotoaparát preukazuje kvalitné výsledky, výsledné fotografie možno tlačiť do bežných rozmerov, pritom je takýto prístroj užívateľsky príjemný a obsluhovať ho môže každý.

Aký fotoaparát kúpiť? Stačí Vám kompakt!

Rád si občas parametre nastavujem, ale chcem mať možnosť automatického režimu.

Ultrazoomy a kompakty pre náročných umožňujú základné zoznámenie so skutočným nastavením prístroja podľa priania fotografa. Väčšina takýchto prístrojov ponúka plne automatické režimy, rovnako ako režimy manuálne, na ktorých jednoducho vyskúšate, čo s fotografiou spraví zmena jednotlivých parametrov prístroja. Často sa môžete stretnúť s možnosťou pripojenia externého blesku a takmer pravidlom je široká paleta príslušenstva, ktoré je možné k prístroju dokúpiť. Prácu bez kompromisov však limituje nielen často nevymeniteľný objektív a EVF hľadáčik, ale i samotné technické možnosti fotoaparátu.

Aký fotoaparát kúpiť? Ultrazoom alebo kompakt pre náročných!

Chcem mať fotky bez kompromisov i napriek nutnosti si všetko manuálne nastavovať a taktiež vyššej hmotnosti tela i objektívu.

Zrkadlovky umožňujú prácu bez kompromisov, dovolia plne manuálnu kontrolu nad všetkými parametrami, objektívy s ostriacimi a zoom prstencami dovolia sledovanie rýchlych objektov a dejov.

Prístroj má minimálne oneskorenie pri stlačení spúšte. Hľadáčik snímajúci obraz cez objektív zobrazuje presne to, čo bude vyfotené a možno ním jednoducho manuálne ostriť. Väčšina zrkadloviek ale ponúka taktiež manuálny režim, ktorý dovolí fotiť všetkým, ktorí nemajú širšie znalosti o práci s takýmito prístrojmi. Niektoré zrkadlovky sú vybavené i priamym náhľadom na displeji – bez nutnosti používať hľadáčik a vedia taktiež natáčať video sekvencie. I cez to je zrkadlovka nástrojom predovšetkým pre tých, ktorí chcú fotiť naplno a v ovládaní prístroja sa vyznajú. Nevýhodou však môže byť vyššia váha tela a objektívu. Zakúpením tela a jedného či dvoch objektívov to nekončí, ba naopak začína...

Aký fotoaparát kúpiť? Uspokojí Vás jedine zrkadlovka!

Odporúčame
TOMTOM XL IQ Routes Europe Traffic
Navigácia GPS
TOMTOM XL IQ Routes Europe Traffic

Mapy Európy TeleAtlas pre 42 krajín, technológia MapShare™, prijímač informácií o dopravnej situácií RDS-TMC, dokonalé navigovanie jazdnými pruhmi.

209,- EUR
6 296,33 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

LG 32LG2100 + EKO príspevok 55 EUR
LCD televízor
LG 32LG2100 + EKO príspevok 55 EUR

Moderný LCD televízor spoločnosti LG s technológiou pre úsporu energie Smart Energy Saving, uhlopriečka 32palcov a rozlíšenie 1366x768, HDMI, SIMPLINK.

399,- EUR
12 020,27 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

PANASONIC SDR-S26EP-K
Digitální kamera
PANASONIC SDR-S26EP-K

CCD snímací čip 0.8 Mpix ukladá video s rozlíšením 704 x 480 pixlov priamo na SD alebo SDHC pamäťovú kartu. 70x optický zoom a optický stabilizátor obrazu.

256,99 EUR
7 742,08 Sk
Na splátky: 0,- EUR
viac informácií

Uvedené ceny sú vrátane DPH, zmena cien je vyhradená, za prípadné chyby neručíme.
Bližšie informácie Vám radi poskytneme na Infolinke DATART (0850 328 278) prípadne ich nájdete na www.datart.sk
Ak si neprajete od nás naďalej dostávať informácie e-mailom, odhláste sa, prosím, tu.