Kreatívny čas expozície: Naučte sa používať rôzne rýchlosti závierky

30. 4. 2021 - Petr Osina - Blog
Určite už ste niekde zbadali fotografiu, ktorá vás zaujala svojím netradičným vyobrazením alebo svojou nedokonalosťou. Existuje celý rad kombinácií clony, času a citlivosti ISO, ktoré môžu vašim snímkam dodať čaro a neobyčajnosť. Rád by som sa zameral na prepojenie týchto troch parametrov, ktoré pri správnej kombinácii môžu urobiť z rozmazanej snímky umelecké dielo.

Exponujte kreatívne

O čom sa dočítate?

Ako to vlastne všetko funguje?

Dôležité je pochopiť vzájomné prepojenie času závierky, clony a citlivosti ISO. Môžete si to predstaviť ako trojuholník, ktorý jednotlivé parametre navzájom prepája. Akonáhle pochopíte ich vzťahy medzi sebou, umožní vám to takmer vždy vytvoriť dokonalú aj nedokonalú snímku s umeleckým vyobrazením.

Definícia expozície

Predstavte si zatemnenú krabicu, ktorá má na výstup podobný tvaru objektívu. Cez objektív prechádza svetlo, ktoré dopadá na snímač vnútri škatule a po určitom časovom intervale, určenom rýchlosťou spúšte, vytvorí snímku. V bežnom fotografickom svete sa slovo expozícia spája s množstvom aktivít, fungovaním svetla dopadajúceho na materiál citlivý na svetlo (film alebo digitálny snímač).

Nepýtajte sa, ako správne exponovať, ale na ako dlho.

 

Skoro všetky fotoaparáty nám umožňujú fotiť na automatický režim. Pokojne môžete nastaviť horný roller na pozíciu "P" a fotografovať podľa ľubovôle, pretože fotoaparát obstará všetko ostatné za vás. Ak sa však chcete naučiť tvoriť kreatívne a vtlačiť vaše predstavy do digitálnej podoby, naučte sa exponovať plne manuálne. Manuálny režim vám poskytne lepšie porozumenie výsledkom vašich snímok.

Exponujte kreatívne

Vyhnite sa teda pozícii "P" a nastavte si horný roller na pozíciu "M." Vezmite svoj fotoaparát a vydajte sa fotiť čokoľvek, čo vás zaujme. Môžete požiadať niekoho, aby vám stál modelom. Namierte fotoaparát, pozrite sa do hľadáčika, zaostrite na snímaný objekt a exponujte.

Exponujte kreatívne

Manuálne nastavenie expozície zvyšuje vaše zručnosti!

Fotografický trojuholník

Správna expozícia je vzájomnou kombináciou troch dôležitých faktorov: veľkosti clony, rýchlosti závierky (času expozície) a citlivosti ISO. Na čo slúži zaclonenie? Môžete ním regulovať množstvo svetla dopadajúceho na film alebo digitálny snímač počas expozície.

Pamätajte si, že čím nižšia hodnota clony, tým väčšia priepustnosť svetla a intenzívnejšie rozmazanie pozadia za zaostreným objektom. Vo fotografickom žargóne sa pre tento jav používa slovo „bokeh efekt“.  Čím vyššia hodnota clony, tým menej prúdi svetlo, za to sa zväčšuje hĺbka ostrosti. 

Exponujte kreatívne

Význam času expozície

Teraz sa zameriame na rýchlosť závierky, čiže expozičný čas. Doba expozície určuje čas, po ktorý určité množstvo svetla prechádzajúce objektívom môže dopadať na snímač v aparáte. Časy závierky sú manuálne voliteľné a je len na vás, akú hodnotu si nastavíte, resp. si musíte uvedomiť, ako by mal vyzerať výsledný záber.

Pravidlo expozičného času je také, že čím vyššiu hodnotu nastavíte, tým rýchlejšie závierka cvakne a tým pádom viete, že expozičný čas bol veľmi krátka. Ak by ste chceli závierku otvoriť na dlhší čas a predĺžiť tak jej snímanie, je vhodné v takýchto prípadoch využiť statív.

V čase, keď prebieha snímanie nesmiete fotoaparátom pohnúť, pretože by ste mali rozmazaný záber. Pri vyššej hodnote času závierky sa nemusíte báť nechcených otrasov či pohybov s fotoaparátom. Aby ste mali istotu, že napr. pri teleobjektíve udržíte ostrú snímku pod kontrolou, platí nepísané pravidlo, že musíte použiť nastavenie času väčšie ako je jeho ohnisková vzdialenosť. Napr. pri použití objektívu 200 mm by ste pri nastavení závierky nemali ísť nižšie než pod 1/250 s.

Na čo slúži ISO

Posledným parametrom z trojuholníka je hodnota citlivosti ISO. O tej sa len okrajovo zmienime. Aby ste pochopili, ako správne nastaviť ISO, stačí sa riadiť svetelnými podmienkami, v ktorých sa chystáte fotiť. Hodnoty sa môžu pohybovať od sto až do tisícov.

Jednoducho povedané, ak fotíte za denného svetla a viete, že nepotrebujete pomôcť s "prisvetlením" snímky, navolíte si najnižšiu možnú hodnotu 100 ISO. Čím vyššiu hodnotu budete voliť, tým väčší môže byť šum na snímkach. Niektoré fotoaparáty vedia tento šum šikovne redukovať, ale to záleží na značke a modeli, s ktorým tvoríte.

Ja osobne si počas dňa volím hodnoty od 100 do 400 ISO max. Vyššie hodnoty volím, pokiaľ viem, že už mi vonku svetla veľa nezostáva.

Ako na kreatívne exponovanú snímku?

Pre jednoduchú predstavu si ukážeme využitie expozičnej doby pri tečúcej rieke. Skúste na svojom fotoaparáte nastaviť clonu na f / 4 a čas uzávierky na 1/500 sec. V takom prípade zachytíte okamžitý detail v ostrej kvalite. Ak upravíme hodnoty toho istého záberu na f / 22 s časom uzávierky 1/15 sek., Vytvoríte umelecký záber, ktorý vám vyobrazí príboj v jeho plynulom pohybe, ako vinúce sa prúžok dymu.

Jeden záber a dve rozdielne hodnoty, ktoré premenia aj obyčajný pohľad, ako je pretekajúca rieka, na umelecký zámer.

Exponujte kreatívne

Ďalšou ukážkou je obrie koleso na jarmoku, na ktorom ste určite už niekedy sedeli. Skúsme sa naň pozrieť podobným spôsobom. Zachytiť perfektne ostrú snímku pohybujúceho sa kolesa zvládne každý. Prečo ho „nerozpohybovať“ na snímke a nevytvoriť tak niečo unikátne

Exponujte kreatívne

Opäť môžeme nastaviť dve odlišné hodnoty času závierky, clony a ISO. Pri clone f / 8 a 1/250 sec. času uzávierky dostaneme jednoducho to, čo by vyfotil každý. Upravte však čas závierky na 1/2 sek. a zrazu získate kreatívnejší a zaujímavejší záber. Pre zvýšený efekt obrazovej dynamiky môžete použiť rôzne sivé filtre, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s množstvom svetla, navyše vám viac prehĺbia svetelnú atmosféru.

Exponujte kreatívne

Rovnako tak si môžete kreatívne vyfotiť aj rozkvitnutú lúku. V tomto prípade si rozdiel ukážeme v tom, ako vytvoriť krásne rozmazané pozadie, vďaka ktorému bude aj lúka plná kvetov na snímke vyzerať umelecky.

Pri dennom svetle si môžeme dovoliť nastaviť clonu na f / 8. Čas uzávierky tu navolíme na taký štandard 1/250 sec. V druhom prípade stačí navýšiť clonu na hodnotu f / 22 a zrazu vám na snímke vystúpi väčšina kvetov, ktoré v prvom prípade tvorili krásny bokeh.

Exponujte kreatívne

Tu si opäť pripomenieme, že ak budete chcieť mať ostrejší širší záber, napríklad pri fotografovaní skupinky ľudí, vždy voľte vyššie hodnoty clony, pretože nižšia hodnota clony vám vytvára práve to umelecky rozmazané pozadie za fotografovaným objektom a tým pádom sa vám zužuje záber, na ktorý bude vo finále zaostrené.

Exponujte kreatívne

Určite už ste niekde zahliadli aspoň jednu umeleckú snímku prechádzajúceho vlaku, ktorý mal rozmazaný pohyb, ale všetko okolo neho zostalo zaostrené. Tie najkrajšie umelecké snímky dopravných prostriedkov zachytíte vo večerných hodinách na dlhý čas uzávierky.

Exponujte kreatívne

V takýchto prípadoch snímania je nutné využiť statickú podporu v podobe statívu. Ak otvoríte závierku na dlhší čas a nechcete mať rozmazaný celý záber, ale len pohybujúci sa predmet pred objektívom, budete potrebovať fotoaparát zabezpečiť tak, aby sa vám nepohol.

Exponujte kreatívne

Skúste tak zachytiť napríklad prechádzajúcu električku, ktorá vďaka času závierku 1/2 sec. svoj pohyb zakreslí do umeleckej podoby na ukážkach nižšie.

Exponujte kreatívne

Nelákalo vás niekedy zmraziť pohyb?

Na to, aby ste „zmrazilipohyb, budete musieť použiť čo najkratší čas závierky. Pre dokonale ostré zachytenie pohybu by som volil časy 1/500 sec., 1/1000 sec. a viac. Pokiaľ chcete zmraziť pohyb, musíte zvážiť predovšetkým vzdialenosť, ktorá sa nachádza medzi vami a fotografovaným objektom, smer, ktorým sa objekt pohybuje a zvolený objektív.

Exponujte kreatívne

Tu platí pravidlo, že čím bližšie ste k deju, tým kratší musí byť čas expozície. Takým ukážkovým príkladom zmrazenie pohybu je žena, ktorá si prehadzuje mokré vlasy pohybom hlavy dozadu. Teraz už stačí len nastaviť čas uzávierky v rozmedzí od 1/500 sec. do 1/1000 sec. a stlačiť spúšť. Výsledok by mohol vyzerať nejako takto.

Exponujte kreatívne

Expozičný čas vám umožní nielen zmraziť pohyb, ale napríklad aj „rozsvietiťnočnú oblohu a zachytiť akýkoľvek svetelný pohyb.

Exponujte kreatívne

Exponujte kreatívne

Exponujte kreatívne

Exponujte kreatívne

Záver

Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, ktorým smerom otočíte horný roller. Nebojte sa popustiť uzdu vašej fantázii a hľadajte kreatívne spôsoby, ako z obyčajných záberov vytvoriť umelecké dielo.

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov