basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako nainštalovať Microsoft 365, ktorý ste dostali zdarma k notebooku

29. 7. 2020 - Zdeněk Císař - Poradca
Ukážeme si, aké jednoduché je aktivovať a nainštalovať Microsoft 365 pre jednotlivcov, ktorý ste dostali na rok zadarmo k novo zakúpenému notebooku alebo PC.

Ako inštalovat Microsoft 365

Dostali ste k novému notebooku alebo počítaču kancelársku sadu Microsoft 365, skôr známu ako Office 365? Rozhodne odporúčame, aby ste si ju aktivovali a využívali. Inštalácia je naozaj mimoriadne jednoduchá, celý proces je intuitívny a pozostáva z minima krokov a „kliknutí“, takže ho hravo zvládnu aj menej skúsení používatelia.

Aplikácie Office sú veľmi šikovné, bola by veľká škoda nechať predplatné prepadnúť.

Hodnotný darček, ktorý by ste mali využiť

Premenovaný (a vylepšený) Microsoft 365 sme si nedávno predstavovali v samostatnom článku Microsoft 365: Oproti Office 365 si polepšíte za neznemenú cenu.

Ide o kancelársku sadu na báze predplatného, ktorá má oproti klasickej krabicovej verzii (tú sme si predstavovali pred rokom) výhodu v tom, že je neustále aktualizovaná; neustále do nej pribúdajú nové funkcie. Medzi posledné veľké novinky patrí mimoriadne inteligentný Microsoft Editor, ktorý kontrolu pravopisu rozširuje napríklad aj o rady v oblasti štylistiky, alebo prémiové kreatívne šablóny či rodinné bezpečnostné riešenie Family Safety.

Za krabicovú sadu sa platí jednorazovo a je vaša „navždy“, predplatné pre nefiremných užívateľov obvykle platíte ročne alebo mesačne (a samozrejme menšiu čiastku).

To je práve dôvodom, prečo môžete Microsoft 365 na rok zdarma k novému počítaču považovať za naozaj hodnotný darček. Predplatné nebýva príliš často „v akcii“, cena obvykle výrazne nekolíše a v dobe písania článku predstavuje viac ako 40 € za rok za licenciu pre jednotlivca a viac než 80 € za rok za licenciu pre rodiny.

Licenčné podmienky sú ústretové

Ako inštalovat Microsoft 365

Podmienky používania sú vymyslené tak, aby medzi nimi boli jasné a zrozumiteľné rozdiely, ale neobmedzovali vás.

Napríklad Microsoft 365 pre jednotlivcov, čo je spravidla práve tá licencia, ktorú dostanete na jeden rok zdarma k notebooku, je určená pre jedného človeka (takže ju nemôžete zdieľať napríklad s rodičmi), ale umožňuje inštaláciu až na 5 vašich zariadení, ktoré môžete používať súčasne (napríklad vo vlaku píšete vo Worde 365 na notebooku a doma potom pokračujete na stolnom počítači).

Microsoft 365 pre rodiny môže slúžiť až šiestim unikátnym užívateľom a ponúka aj ďalšie „znásobené“ výhody, napríklad väčší priestor v cloudovom úložisku OneDrive.

Prečo to zmieňujeme v článku, ktorý je zameraný na inštaláciu? Keď si totiž svoju sadu Microsoft 365 aktivujete a prepojíte ju so svojím účtom, budete ju môcť úplne legálne doinštalovať napríklad aj na svoj starší stolný počítač, menší, cestovný notebook, do mobilu… Proste na spomínaných, celkom piatich, vašich zariadení. O dôvod viac, prečo by ste sa do aktivácie mali pustiť hneď.

Ako inštalovat Microsoft 365

Aplikácie môžete využívať na viacerých zariadeniach. Napríklad kalendár v Outlooku sa pritom, samozrejme, synchronizuje.

Ako aktivovať a nainštalovať Microsoft 365?

Sľúbili sme, že inštalácia je naozaj jednoduchá. Popíšeme si ju čo možno najdetailnejšie, aby ste ju skutočne zvládli aj v prípade, že si v oblasti počítačov príliš neveríte. Ide len o štyri priamočiare kroky.

Ako inštalovat Microsoft 3650. Čo vedieť pred inštaláciou?

  • Sada Microsoft 365 pre jednotlivcov na 1 rok zdarma je predinštalovaná vo vašom počítači
  • Ponuku musíte využiť do 180 dní od aktivácie Windows (teoreticky od prvého spustenia PC)
  • Nemáte a nebudete mať žiadny produktový kľúč / sériové číslo – licencia sa stane súčasťou účtu Microsoft
     

1. V ponuke START nájdite a spusťte aplikáciu Office

Ak hneď po otvorení ponuky START nevidíte ikonu/dlaždicu, tak stačí, keď otvoríte ponuku START kliknutím na ikonu vľavo dole na hlavnom paneli alebo stlačením príslušného klávesu na klávesnici, a potom začnete priamo (bez akéhokoľvek ďalšieho klikania) písať na klávesnici Off…

Automatické vyhľadávanie sa postará o to, že sa navrchu hneď objaví aplikácia Office, na ktorú môžete kliknúť.

Ako inštalovat Microsoft 365


2. Aplikácia vás pri prvom spustení privíta, potom kliknite na Nainštalovať Office

Ako inštalovat Microsoft 365


3. Spustí sa webový prehliadač, kde nájdete odkaz, cez ktorý sa Office nainštaluje

Prednastavený internetové prehliadač vo Windows je Microsoft Edge, ale prípadne sa otvorí iný, ktorý používate.

Microsoft za posledné roky inštaláciu sady Office naozaj zdokonalil. Jedno kliknutie stačí – sada sa nainštaluje sama (a to spravidla veľmi rýchlo), pekne po slovensky vám hovorí, aby ste chvíľku vydržali, a predstavuje novinky, ktoré sú súčasťou programov.

Ako inštalovat Microsoft 365


4. Takmer hotovo. Spusťte niektorú z aplikácií (napríklad Word alebo PowerPoint). Potvrďte svoj účet

Buď môžete opäť spustiť hlavnú aplikáciu Office, alebo si vyberte jeden z produktov (napr. Word).

Okrem toho, že sa novo nainštalovaný Office vždy pýta na vaše preferencie napríklad ohľadom ukladania súborov (.docx, alebo .doc?),  mal by od vás chcieť potvrdiť účet, s ktorým sa darované predplatné spáruje.

Účet by ste už mali mať, pretože sa ním prihlasujete do Windows, takže ste ho pravdepodobne vytvárali najneskôr počas aktivácie Windows (prvého spustenia počítača). Malo by teda stačiť ho potvrdiť, prípadne zadať heslo.

Ako inštalovat Microsoft 365

Alternatívne si môžete účet vytvoriť alebo sa prihlásiť pomocou iného účtu.

V každom prípade si meno a heslo zapamätajte, pretože ho budete potrebovať pri opakovanej inštalácii sady alebo pri inštalácii na iné počítače (ktoré prebiehajú v podstata rovnako; ide o veľmi jednoduchý proces; len možno budete musieť začať priamo na webovej stránke, pokiaľ by v počítači nebola aplikácia Office predinštalovaná).Hotovo

Microsoft 365 pre jednotlivcov je teraz na 1 rok súčasťou vášho účtu Microsoft a môžete s ním pracovať rovnako, ako keby by ste ho kúpili napríklad u nás v e-shope alebo zo stránok Microsoftu cez kreditnú kartu.

Keď predplatné za rok vyprší, budete si ho za príslušnú cenu môcť predĺžiť, alebo zvoliť iný druh licencie, sadu odinštalovať a pod.

Ako inštalovat Microsoft 365

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov