basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Vážení zákazníci, od 14. 3. 2020 máme podľa nariadenia vlády zatvorené všetky predajne DATART. Z našich predajní sme však pre vás premenili na internetové výdajne, v ktorých trvalo držíme na sklade tisícky starostlivo vybraných modelov a v ktorých platia prísne hygienické zásady.

Šesť rád pre efektívnu prácu z domu

25. 3. 2020 - Martina Minaříková - Poradca
Množstvo ľudí dostalo v dnešnej výnimočnej dobe možnosť vymeniť klasickú kanceláriu za tú domácu. Práca z domu však nie je pre každého, a nie každý dokáže doma fungovať rovnako ako v práci. Práve preto sme pre vás spísali niekoľko rád, ako zariadiť, aby vám aj z obývačky išla práca pekne od ruky.

Ako prežiť homeoffice

Tzv. HomeOffice nie je pre každého samozrejmosťou. Určite sa medzi vami nájdu takí, ktorí možnosť pracovať z domova využívajú úplne po prvýkrát. Či už ste v tomto odvetví nováčikmi, alebo skúsenými „mazákmi“, našich pár tipov sa vám určite bude hodiť.

  1. Ráno ako každé iné
  2. Vyberte si na prácu vhodné miesto
  3. Stavte na spoľahlivé vybavenie
  4. Dodržiavajte svoj štandardný pracovný režim
  5. HomeOffice s deťmi
  6. Nezabudnite jesť a piť

1. Ráno ako každé iné

Správajte sa každé ráno tak, ako by ste do práce skutočne odchádzali. Klasicky si nastavte budík, na kedy ste zvyknutí, dajte si sprchu, pripravte si dobré raňajky, uvarte si šálku čaju alebo kávy. Skrátka, klasické pracovné ráno. Tým, že šetríte čas, ktorý by ste inak venovali ceste do práce, si na tieto činnosti môžete vyhradiť dvakrát dlhší čas.

A ešte jedna dôležitá rada – rozhodne nepracujte v pyžame! Prezlečte sa ideálne do oblečenia, v ktorom by ste do kancelárie skutočne išli, prípadne zvoľte nejaký pohodlný „domáci“ variant.

Ako prežiť homeoffice

2. Vyberte si vhodné miesto na prácu

Vravíte si, čo je na tom ťažké, tak budem pracovať normálne pri svojom stole. Na to pozor! Pri práci z domu je dôležité rozdeliť si miesta na pracovné a na relaxačné. Lepšie sa vám tak v domácom prostredí bude rozlišovať, či pracujete, alebo už máte voľno.

Ak máte to šťastie a vlastníte veľký dom či byt, zriaďte si pracovňu. Ak bývate v menšom byte, zvoľte si na prácu napríklad pracovný stôl s dostatkom miesta pre všetky pracovné dokumenty a pre oddych napr. posteľ, alebo gauč.

Ako prežiť homeoffice

Snáď najdôležitejším aspektom, ktorému je potrebné venovať veľkú pozornosť, je voľba stoličky. Tá by mala byť predovšetkým pohodlná a správne podopierať chrbát tak, aby vás nebolel hneď po prvom domácom pracovnom dni.

3. Stavte na spoľahlivé vybavenie

AKO SI SPRÁVNE ZARIADIŤ PRACOVNÝ KÚTIK  1/2
Výška stola
- mala by sa pohybovať v rozmedzí od 72 do 78 cm,
- vaše lakte by pri sedení za stolom mali zvierať pravý uhol,
- doska stola vás v žiadnom prípade nesmie do lakťov tlačiť.
Pracovná doska
- vyberajte takú, na ktorú sa zmestí notebook, monitor aj klávesnica,
- rolu tu hrá aj vzdialenosť obrazovky od tváre,
tá by mala dosahovať od 50 do 70 cm
- odporúčame teda voliť pracovné dosky s hĺbkou
od 80 do 100 cm.
Umiestnenie monitora
- najlepšie vo výške očí, aby ste sa k nemu nemuseli skláňať a hrbiť sa.
Zdravotné opierky
- zápal karpálnych tunelov či poruchy obehového systému nie sú
nie sú nič moc, preto zvážte kúpu gélovej podložky pre správne
uchopenie myši či ergonomickú opierku chodidiel – tá navyše
zabráni nezdravému sedeniu s nohou cez nohu.


Pri práci z domova je obzvlášť dôležité mať k dispozícii vybavenie, ktoré šliape ako hodinky a ktoré si bez jediného zakopnutia poradí s všetkými tými online schôdzkami, hovormi, konferenciami, e-mailmi či chatmi s kolegami. Byť neustále na príjme je totiž pri HomeOffice trikrát tak dôležité než za normálnej situácie. 

Ak nemáte šťastie na výbavu od zamestnávateľa, musíte si ju zaobstarať sami. Líši sa, samozrejme, povahou práce, ktorej sa venujete, ale minimálne tri veci budú mať všetky profesie rovnaké: rýchly notebook, veľký monitor a pohotová myš.

Potom už je na vás, či vám prácu ešte viac uľahčí trebárs skladný tablet, externá klávesnica, alebo tlačiareň. Samozrejme, nemôžeme vynechať ani kvalitné pripojenie. Bez internetu by sa vám totiž doma pracovalo naozaj ťažko.

Ako prežiť homeoffice

4. Dodržiavajte štandardný pracovný režim

Pracujete od ôsmej do pol piatej s pauzou na obed? Tak presne toto dodržiavajte aj doma. A to nielen kvôli šéfom. Pri práci doma je totiž vopred pripravený harmonogram dôležitejší než kedykoľvek inokedy. Udrží vás v strehu a vy tak nebudete mať priestor na prokrastináciu, na ktorú je domáce prostredie ako ušité.

Začnite pracovný deň napríklad tým, že vybavíte dôležité e-maily, naplánujete porady, potom dve až tri hodiny pracujte na zadaných úlohách, poobede si zavolajte s kolegami a v závere pracovného dňa si urobte rozvrh práce na ďalší deň. Dobrým pomocníkom na usporiadanie pracovných úloh je tzv. to-do list. Prácu prerušujte malými pauzami, pri ktorých sa napríklad prejdete po byte, alebo si ľahko zacvičte.

Pokiaľ nie ste milovníkmi úplného ticha, je tiež dobré vytvoriť si hudobnú kulisu. Na rozdiel od kancelárie si hudbu môžete pustiť dokonca nahlas. Či už to budú vaše obľúbené pesničky, alebo trebárs rádio, to je len na vás.

Ako prežiť homeoffice

5. HomeOffice s deťmi

AKO SI SPRÁVNE ZARIADIŤ PRACOVNÝ KÚTIK  2/2
Vhodné osvetlenie

- najlepšie je umiestniť pracovný stôl čo najbližšie k oknu, nech si 
pri práci môžete „svietiť“ denným svetlom
- keď denné svetlo svietiť prestane, je vhodné zaobstarať si takú 
lampu, ktorá osvetlí celý pracovný priestor, a nie iba obrazovku 
počítača – v takom prípade by vás totiž boleli oči.
Poriadok
- na pracovnom stole majte ideálne len to, čo tam skutočne
patrí a čo skutočne využívate k práci, všetko ostatné má
svoje miesto v relaxačnej časti vášho príbytku.
Doplnky
- zútulnite si pracovný kútik, nech sa v ňom cítite čo najlepšie,
drobnosti v podobe malého kvietka, kalendára alebo fotky 
vašich najbližších tento účel splnia na výbornú,
- popremýšľajte aj nad vhodnou vôňou, ktorá hneď navodí 
lepšiu pracovnú atmosféru.

Z domu teraz pracujú nielen rodičia, ale v prenesenom slova zmysle aj deti, ktoré majú v súčasnej dobe zavreté školy. Zvládnuť svoju štandardnú pracovnú náplň a do toho ešte starosť o výuku a zábavu potomkov nie je nič ľahkého.

Kľúčom ku šťastnému spolužitiu všetkých členov domácnosti naprieč generáciami je, ako inak, starostlivo vyvážený itinerár dňa. Pracovný deň si rozvrhnite do kratších časových úsekov, napríklad po 20 či 30 minútach.

Najprv venujte čas ratolesti. Prejdite s ňou učivo, zadajte úlohy, ktoré si dieťa potom spracuje v nasledujúcom časovým bloku. Vy zatiaľ môžete pracovať.

Ak vaše dieťa ešte nie je školopovinné, vymedzený čas venujte hre, albo skrátka činnosti, ktorú s dieťaťom robíte v „normálnom režime“.

Dodržujte aj prestávky – vyplniť ich môžete napríklad spoločným telocvikom.

Ako prežiť homeoffice

Deti majú zvláštny dar vyrušovať v najmenej vhodný okamih, preto je obzvlášť dôležité mať svoj už niekoľkokrát spomínaný to-do list, aby ste po umravnení potomstva vedeli, kde ste v práci prestali a čo vám ešte zostáva dokončiť.

S ohľadom na vek detí ich po skončení ich domácej výuky či hier zapojte do vašej práce. Môžu vám pomôcť zrovnať šanóny, dať papiere do zložiek, vytriediť ceruzky podľa farieb atď. Skrátka, zamestnajte ich pozornosť čo najviac. Pomáhajú aj rôzne improvizované hry typu „Spočítaj, koľko máme doma kvietkov!“ alebo „Namaľuj mi do kancelárie niečo pekné.“

Ako prežiť homeoffice

6. Nezabudnite jesť a piť

Keď ste v kancelári, rieši sa otázka obeda snáď od skorého rána. Doma vám ale kolegovia, ktorí by vás za jedlom vytiahli, chýbajú. Čo ale neznamená, že nebudete jest vôbec.

Okrem výdatných raňajok si určite pripravte aj  desiate, ktorými odporúčame vypĺňať krátke pauzy počas pracovného dňa. Potrebnú energiu vám dodajú napríklad oriešky, ovocie, zelenina či osviežujúce smoothies či jogurty.

Samotný obed si ideálne pripravte deň vopred, nech sa v čase obednej pauzy nezdržiavate dlhým varením. Čo konkrétne si ukuchtíte je, prirodzene, iba na vás, my by sme sa prihovorili za zdravé jedlá, nech vám to pri práci dobre myslí. Hotový obed si potom v pokoji zjedzte pri svojom jedálenskom stole, v žiadnom prípade si ho nenoste k stolu pracovnému. Zvádzalo by vás to totiž k tomu čítať si pri jedle e-maily a ako je známe, robiť dve veci naraz sa nevypláca.

Ako prežiť homeoffice

Veľmi dôležitý je určite tiež pitný režim. Ak ste v práci zvyknutí chystať si každý deň džbán s vodou, džúsom alebo minerálkou, presne to isté urobte aj doma. Len tak si udržíte prehľad o tom, koľko ste toho za deň vypili. A ak aj v tomto prípade čakáte radu, nesklameme vás. Úplne najlepšie je piť čistú vodu, s ňou totiž budete mať pri riešení pracovných záležitostí čistý úsudok.

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

Články a recenzie

Pracujte z domu s produktmi Apple!

Pracujte z domu s produktmi Apple!

- Produkty

2. 4.Kto by nepoznal logo nahryznutého jablka? Produkty obľúbenej značky Apple sú symbolom kvality a spoľahlivosti. Nielen vďaka...Celý článok

Ako vybrať tablet

Ako vybrať tablet

- Poradca

1. 4.Na cesty, do práce, pre zábavu aj na voľný čas. Dobre vybavený tablet ponúka možnosti, ktorými dokáže konkurovať počítačom....Celý článok

Jarné práce na záhrade: Najlepšie tipy pre záhradkárov

Jarné práce na záhrade: Najlepšie tipy pre záhradkárov

- Blog

30. 3.Prísľub jari sa premieňa na realitu. Rastliny, zvieratá aj ľudia pookrievajú s pribúdajúcim denným svetlom a slnečnými...Celý článok

Doprava zadarmo na stovky elektrospotrebičov je tu!

Doprava zadarmo na stovky elektrospotrebičov je tu!

- Služby

30. 3.Vyberte si v DATART-e jeden z vybraných spotrebičov a netrápte sa tým, ako si poň prídete! Nakúpte si z pohodlia domova, my vám...Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov