tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať chladničku?

23. 6. 2016 - Poradca
Dokážete si predstaviť život bez chladničky? Pravdepodobne nie. Chladnička sa dnes počíta k členom domácnosti a býva aj srdcom každej kuchyne. Ak vyberáte novú chladničku, pomôžeme vám s výberom i rozhodovaním, aby ste si vybrali presne ten typ, ktorý Vám bude vyhovovať.

Štatistika hovorí, že chladničku aj mrazničku vlastní takmer 100% domácností, že iba 10% chladničiek je veku do troch rokov a že ich priemerný vek je dokonca 15 rokov. Možno preto aj vy začínate premýšľať o novom, úspornejšom spotrebičmi.

Kombinovaná chladnička, oddelený mrazák, alebo americká chladnička?

V obchodoch sa stretnete s tromi hlavnými typmi chladničiek. Samostatné chladničky, obľúbené modely kombinované s mrazničkou a tzv. Americké chladničky. Väčšina zákazníkov volí kombinovanú chladničku s mrazničkou, pretože má veľmi úspornú prevádzka z hľadiska spotreby aj zabraného miesta. Mraznička je väčšinou umiestnená pod chladničku, takže je k potravinám vnútri aj ľahký prístup.

Samostatná chladnička bez mrazničky je skôr raritou. Hodí sa hlavne tam, kde nestačí miesto pre umiestnenie vysokej kombinovanej chladničky, svoje uplatnenie však nájde aj ako vinotéka.

V poslednej dobe je módna tzv. "Americká chladnička" s dvojkrídlovými dverami, kde chladiace a mraziace časti sú umiestnené vedľa seba. Americká chladnička vyzerá efektne, jej obsah je na dosah vo výške očí, navyše zvyčajne ponúka výrobník ľadu, tvorbu ľadovej triešte alebo čapovanie chladených nápojov priamo z priestoru dverí. Je však potrebné počítať s tým, že táto chladnička je náročná na priestor a tak sa hodí skôr do veľkých kuchýň - už len do dverí sa musí zmestiť. Tiež spotreba je v priemere o niečo vyššia ako u klasických chladničiek.

Ako veľkú chladničku potrebujete?
Dôležitý je samozrejme počet členov domácnosti. . Prieskumy ukazujú, že na jednu osobu by mal priestor chladničky predstavovať 50 až 70 litrov, plus ďalších 20 litrov v mrazničke. Pre štvorčlennú rodinu je vhodná chladnička s objemom aspoň 200 litrov a mrazničkou s objemom 60 - 70 litrov. Chladiaci priestor by mal byť využitý aspoň zo 70%, keďže chladiť prázdny priestor je nehospodárne. Za každých nevyužitých 10 litrov objemu chladničky sa ročná spotreba elektriny zvýši až o 20 kWh, čo činí takmer o tisíc korún navyše.
 

Chladničku vstavanú a samostatne stojacu si nepomýlite.

Vstavanú, alebo voľne stojacu?

Zakomponovanie chladničky do kuchynskej linky je praktické a vzhľadovo elegantné. Z hľadiska spotreby energie nie je medzi vstavanou a voľne stojacou príliš veľký rozdiel.

V úspornej triede A (a lepších) dosahuje spotreba energie u oboch typov od 0,3 do 0,8 kWh/deň, čo činí cca 130 - 280 € za 5 rokov prevádzky. Jediný rozdiel je v obstarávacej cene, ktorá je u vstavaných chladničiek o tretinu až polovicu drahšia.

Čo sa týka vzhľadu, evergreenom zostáva biela farba, čierne prevedenie nájdeme menej, víťazí módny nerezový design. Tu len upozorňujeme, že nie všetky nerezové povrchy sú vybavené oleofóbnou vrstvou zabraňujúci zachytávaniu odtlačkov prstov.

Energetická (ne)náročnosť

Chladničky sú v prevádzke v podstate nepretržite, a preto by mal byť údaj o energetickej hospodárnosti spotrebiča jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere. Moderné chladničky a mrazničky kategórie A++ zvýšili svoju energetickú účinnosť, a majú asi tretinovú spotrebu oproti pätnásť rokov starým spotrebičom. Základné údaje vám poskytne energetický štítok. Je dobré vedieť, že tie najúspornejšie chladničky sa pýšia spotrebou iba 0,3 kWh za deň, čo pri priemernej cene za elektrinu činí približne 7 centov denne.

Mraziaci výkon a akumulačná doba

Dôležitou veličinou je tiež mraziaci výkon, ktorý udáva, koľko kg čerstvých potravín je vaša mraznička schopná zamraziť behom 24 hodín. DATART ponúka chladničky s mrazničkami s mraziacim výkonom od 2 do 24 kg/24h. U samostatných mrazničiek (vhodných pre veľké rodiny a hospodárstva) mraziaci výkon dosahuje aj viac ako 40 kg/24 h.

U mrazáku si zistite tiež údaj akumulačnej doby, ktorá udáva dobu uchovávania potravín v zmrazenom stave v prípade, že mraznička bude odpojená od prívodu elektriny. Tá sa bežne pohybuje od 10 hodín vyššie. Akumulačná doba sa zvyšuje so zaplnením mrazničky. Naopak častejšie otváranie počas výpadku akumulačnú dobu skracuje.

 

Hlučnosť

Vlastníci starších chladničiek vedia, že hlučná chladnička môže znepríjemniť život. Preto pri výbere nového spotrebiča zohľadnite tiež hlučnosť. Pri porovnávaní zistíte, že u tých najmodernejších sa miera hlučnosti pohybuje dokonca pod hranicou normy, ktorá činí 47 dB. V ponuke nájdete aj chladničku s hlučnosťou pod 37 dB. Hlučnosť spotrebiča však môžete ovplyvniť aj sami - umiestnením do priestoru s tlmiacimi prvkami (záclony, závesy, koberce ...).

 

DATART radí:
• Neumiestňujte chladničku blízko k zdroju tepla (sporák, radiátor ...), ani na príliš slnečné miesto, zvyšujete tým totiž jej spotrebu.
• Chladnička musí byť vzdialená od steny minimálne 2-3 cm. Prílišným "narazením" na stenu zamedzuje cirkuláciu vzduchu.
• Postrážte si správnu teplotu: v chladničke + 5 °C, v mrazničke - 18 °C. Pri každom stupni navyše sa spotreba zvýši o 6%.

 

Technológie a príjemné detaily

Súčasné chladničky ponúkajú mnoho technických vymožeností, ktoré pomáhajú udržať jedlo dlhšie čerstvé. Pri ukladaní surového mäsa a mäsových výrobkov, ale aj ovocia a zeleniny oceníte funkciu nulovej zóny, kde vydržia dlhšie čerstvé aj potraviny rýchlo podliehajúce skaze. Štandardom býva aj nenámrazový systém (No frost), vďaka ktorému odpadajú starosti s odmrazovaním, a antibakteriálna ochrana potravín, chrániaca pred pachmi a škodlivými mikroorganizmami. Predĺženie doby čerstvosti ovocia a zeleniny zaisťuje systém, zabraňujúci prenikaniu suchého vzduchu, ktorý z potravín odvádza nadmernú vlhkosť, a zabraňuje tak plesniveniu.

Staršie systémy modelov s dvomi kompresormi sú dnes už prekonané. Štandardom je dnes len jeden kompresor, a to s jedným, alebo dvoma okruhmi. Dvojokruhový systém s dvoma termostatmi, umožňuje okrem vypnutia mraziacej a chladiacej časti osobitne tiež nezávislé a presnejšie nastavenie teploty v chladničke a mrazničke.

Posledným, dôležitým faktorom je vnútorné usporiadanie. Na trhu je veľa variabilných kombinácií priehradiek a boxov vnútri chladiaceho aj mraziaceho priestoru. Poličiek môžete u niektorých napočítať až šesť, počet šuplíkov od jedného do troch, v mrazničke najčastejšie tri až štyri. Záleží len na Vašich osobných preferenciách.

Pomoc s výberom

Na webových stránkach DATART.sk nájdete aj praktický nástroj, v ktorom si môžete meniť ľubovoľne parametre, ktoré sú pre Vás pri výbere novej chladničky dôležité. Pri zmene parametrov sa Vám automaticky bude meniť počet prístrojov, ktoré spĺňajú Vaše požiadavky.

Dúfame, že Vám náš článok pomohol v tom, aby ste si vybrali takú chladničku, ktorá bude maximálne spĺňať Vaše potreby a súčasne i možnosti. Prajeme Vám šťastnú ruku pri Vašom výbere.

 

Ako vybrať chladničku?

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

SAMSUNG RB37J5009SA/EF
No frost chladnička s mrazničkou

SAMSUNG RB37J5009SA/EF

689 €
LG GBB60SWGFS
No frost chladnička s mrazničkou

LG GBB60SWGFS

679 €
BOSCH KGN39VL45
No frost chladnička s mrazničkou

BOSCH KGN39VL45

799 €
SAMSUNG RB33J3215SS/EF
No frost chladnička s mrazničkou

SAMSUNG RB33J3215SS/EF

519 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X