basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať elektrokolobežku?

9. 7. 2019 - Andrea Masárová - Poradca
Koľko rokov naspäť sme už snívali o svojej prvej kolobežke? Jednoduché vozidlo, ktoré nás vďaka dvom kolesám a našej energii dopravilo kamkoľvek a rýchlejšie, ako by sme išli pešo. Ale v uliciach sme čím ďalej častejšie presvedčovaní, že kolobežky už nie sú len dopravným prostriedkom detí. Na kolobežkách sa preháňajú už aj dospelí, a to nielen za rekreáciou, ale napríklad aj do práce. Súčasným trendom sú kolobežky poháňané elektrinou – tzv. elektrokolobežky. Ako však v priehrští tých, ktoré sú dostupné na trhu, vybrať tú správnu?

Kolobezka_1

Čo je dôležité si ujasniť pred kúpou elektrické kolobežky?

Kolobezka_5

Elektrické kolobežky, ktoré aktuálne stretávame v uliciach, sú vo svojej podstate nám známe ako klasické kolobežky, ktoré sú však poháňané elektrickým motorom. Ich najväčšou výhodou je, že nás dopraví, kam práve potrebujeme – pritom nemusí ísť iba o ľahký terén v prírode, elektrické kolobežky sú vhodné aj do mestskej premávky.
Ich ovládanie sa naučíte ľahko a rýchlo, možno ho prirovnať k obsluhe jednoduchšieho motocykla. A ak vám dôjde elektrická energia a nemáte možnosť si práve dobiť batérie, môžete sa odrážať nohou ako za starých čias – niektoré modely to dovoľujú.

Čo by vás na kolobežke malo zaujímať, je jej materiál, maximálna rýchlosť, frekvencia používania a terén, v ktorom sa budete pohybovať najčastejšie a s tým súvisiaca aj výdrž batérie. Čím ďalej častejšie sa stretnete s možnosťou „spárovania“ kolobežky so smartfónom. Od všetkých týchto parametrov sa potom odvíja aj cena. Preto je dobré si určiť finančný strop čiastky, ktorú do kolobežky mienite investovať.

Môže byť kolobežka aj „inteligentná“?
Áno, môže. Niektoré modely vám dovolia prepojenie s mobilným telefónom pomocou Bluetooth. Jednoduchšie tak môžete plánovať cestu, sledovať počet odjazdených kilometrov, či ju dokonca riadiť.

Aký materiál je pre elektrickú kolobežku najlepší?

Najbežnejší materiál, z ktorého sa kolobežky vyrábajú, je pevný, avšak ľahký dural, ale výnimkou nie je ani ťažšia oceľ. Práve tieto materiály ponúkajú pevnosť a vysokú bezpečnosť. Ak už teraz viete, že budete kolobežku často prenášať, vyberte práve tú, ktorá je z duralu. Niektoré kolobežky ponúkajú tiež možnosť zloženia do kompaktnejšieho rozmeru. To sa vám bude hodiť predovšetkým v prípade, že sa budete chcieť previesť mestskou hromadnou dopravou, prípadne ak máte malé bývanie a potrebujete kolobežku uskladniť.

Kolobezka_2
Skladanie, a rovnako tak aj opätovné rozloženie, býva otázkou pár sekúnd. Po zložení môžete kolobežku niesť za rám vedúceho ku kormidlám. A nebojte, kolobežka sa sama od seba nikdy nezloží, je opatrená množstvom dômyselných bezpečnostných poistiek.
A nemusíte sa obávať ani jazdy v daždi či v chladnejšom počasí. Aj na toto výrobcovia kolobežiek mysleli. Preto bývajú zabezpečené protišmykovou úpravou ako na stúpadle, tak aj na kormidlách. Ale aj tak v nepriaznivom počasí zvýšte opatrnosť.

Ako rýchlo jazdí elektrokolobežka?

Hodláte na kolobežke jazdiť denne či skôr iba „víkendovo“? Ak sa prikláňate k prvému variantu, odporúčame vám kúpu modelu s vyšším výkonom i kapacitou batérie. Prevažná väčšina kolobežiek dovoľuje maximálnu rýchlosť medzi 25-35 km/h, tie najvýkonnejšie až 45 km/h. Samozrejme platí, že čím vyšší výkon, tým s kolobežkou dosiahnete rýchlejšiu jazdu. Ideálny výkon pre začínajúcich kolobežkárov  je do 350 W, náročnejší a skúsenejší jazdci ocenia hodnoty nad 350 W. Ale pokiaľ kupujete kolobežku pre dieťa, vystačíte si so 100 W.

Kolobezka_3

Plyn sa pridáva buď stlačením tlačidla, alebo pomocou riadiacej páčky, podobne, ako je to pri motorkách. Prvý zo zmienených variantov je definitívne komfortnejší.

Ako často a kde budete jazdiť?

Kolobezka_4Ak kolobežku využijete len v meste, bohato si vystačíte s menšími kolieskami a celkovo nižšou hmotnosťou. Také kolobežky bývajú aj lacnejšie. Naproti tomu drsnejší terén vyžaduje väčšie kolieska, ťažší a väčší stroj a výkon od 300 W vyššie. Podľa terénu si tiež postrážte materiál koliesok. Treba počítať s tým, že pevné kolieska z polyuretánu nevyžadujú dofukovanie a neprepichnú sa, naproti tomu budete cítiť pod sebou terén – to ich robí vhodnejšími do mestského terénu.

Gumové kolieska tlmia nárazy a môžete si ich dofúknuť podľa potreby – sú teda vhodnejšie do členitejšieho terénu. Ich nevýhodou je nutnosť častejšieho dofukovania, horšia ovládateľnosť a hrozba pichnutia kolesa.

Pozor aj na veľkosť koliesok! Tie väčšie idú rýchlejšie a kolobežka sa horšie ovláda. Práve preto nie sú kolobežky s väčšími kolesami vhodné tam, kde môžete naraziť na hŕbu chodcov (napríklad cyklotrasy) – aj skúsený jazdec môže mať problém sa ostatným vyhnúť. Ako jazdci, ktorí si ešte nie sú istí svojimi schopnosťami, voľte kolieska s rozmerom 5–6,5".

Ako dlho jazdí elektrokolobežka na jedno nabitie?

Dojazd kolobežky závisí od kapacity batérie, ktorou disponuje. Najčastejšie sa stretnete s 10–30kilometrovou vzdialenosťou dojazdu, výnimočne môže ísť až o 45 km. Doba nabíjania samotnej batérie je pritom od 2 do 6 hodín. Pochopiteľne záleží na type batérie, pričom kvalitnejšia je vždy tá lítiová.

Dosť dôležité je tiež samotné umiestnenie batérie. Pokiaľ predpokladáte, že budete kolobežku často prenášať – cez obrubníky, koľaje, najrôznejšie terénne nerovnosti a pod. – odporúčame voliť kolobežku, ktorá má batériu umiestnenú na prednej náprave. S takou kolobežkou sa vám totiž bude lepšie manévrovať, čo platí aj pre prenášanie.

Výdrž batérie podporíte aj pokojnejšou jazdou, miernejším terénom a stálou rýchlosťou. K tomu vám dopomôže tempomat udržujúci stálu rýchlosť, ktorým sú niektoré kolobežky vybavené.

Kolobezka_7

Niektoré kolobežky podporujú tiež rekuperáciu. To znamená, že pri brzdení sa batérie mierne dobíja. Tým sa výdrž batérie predĺži. Nie o veľa, pár dojazdových kilometrov naviac sa však v núdzi rozhodne môže hodiť.

Aby ste zachovali čo najdlhšiu životnosť batérie, nikdy nenechávajte kolobežku vybitú. V ideálnom prípade ju ihneď po vybití pripojte do nabíjačky.

Pred zimnou (alebo akoukoľvek dlhšou) prestávkou je optimálne nabiť batériu na 60-80 % jej kapacity.
 
 

Aké brzdy zvoliť?

Brzdy sú, samozrejme, kľúčovým mechanizmom pre bezpečnosť. U kolobežiek sa stretnete s tromi brzdovými systémami mechanickým (ručným), kotúčovým alebo elektrickým. U mechanického brzdenia sa používa nášľapná brzda umiestnená v zadnom blatníku. Nášľapný systém funguje bleskovo, za mokra je však nutné počítať s o niečo nižšou účinnosťou bŕzd.

elektrokolobežky

Druhým variantom sú kotúčové brzdy, ktoré ovládate páčkami na riadidlách (každé koleso má samostatnú brzdu). Ide teda o podobný mechanizmus, ako poznáte z bicykla. Elektrické brzdy sú zabudované, čím pomáhajú znížiť celkovú hmotnosť kolobežky. Brzdenie elektrickou brzdou je veľmi plynulé a komfortné, musíte však počítať so zotrvačnosťou. Drahšie modely preto často ponúkajú kombináciu elektrickej a kotúčovej brzdy.

Koľko ma bude elektrokolobežka stáť?

Je samozrejmé, že od prvotriednych parametrov sa odvíja aj vyššia cena. Je teda na vás zhodnotiť si vyššie spomínané parametre a vyhodnotiť si, ktorá elektrokolobežka najlepšie spĺňa, čo od nej očakávate. Najlacnejšie elektrokolobežky na trhu sa pohybujú od 155 EUR. Ale ich nevýhodou býva obmedzená váhová kapacita príslušiaca skôr deťom či ženám. Väčšinu kolobežiek so slušnými parametrami kúpite v sume od 390 EUR vyššie. Náročnejší potom vyberajú z cenovej kategórie okolo 1 000 EUR.

Kolobezka_6

Kým s elektrokolobežkou vyrazíte do terénu…

*   …zamyslite sa nad svojou fyzickou zdatnosťou. Spravidla platí, že ak ste menej skúsení, voľte kolobežku ľahšiu (z dôvodu jej ovládateľnosti) a tiež s menším výkonom. Jazdite pritom takou rýchlosťou, na ktorú si sami trúfate.

*   …berte do úvahy aj vek jazdca. Aj keď neexistuje vekové obmedzenie, výrobcovia uvádzajú ako najnižší odporúčaný vek 13 rokov.

*   …je vhodné mať prilbu. U osôb do 18 rokov toto pravidlo platí povinne, ďalej je to na zdravom uvážení každého z nás. Oceníte ju nielen v rušnej prevádzke, ale aj na nerovnom teréne.

*   …každá elektrokolobežka musí mať predné biele a zadné červené svetlo, ako je tomu aj pri iných vozidlách. Pri niektorých modeloch samotné svetlá už dodávajú výrobcovia, ak to tak nie je, musíte si ich zaobstarať sami.

*   …uvedomte si, koľko kilogramov so sebou nesiete. Z dôvodu nosnosti okolo 100–120 kg kolobežka nedovoľuje voziť dvoch pasažierov naraz. Rovnako je potrebné brať do úvahy aj závažie, ktoré si veziete napríklad v batohu, a kolobežku nepreťažovať.
 

Kolobezka_tlacidlo

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov