basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTVORENÉ! Všetky naše predajne sú znovu otvorené. Príďte si vybrať tovar alebo si ho objednajte online a o 60 minút si ho môžete bezpečne vyzdvihnúť.

Ako vybrať herné slúchadlá?

22. 5. 2020 - Zdeněk Císař - Poradca
Podsvietený bezdrôtový herný headset, alebo menšie slúchadlá na uši s odpojiteľným mikrofónom? Poradíme vám, ako vybrať tie najlepšie herné slúchadlá práve pre vás.
 

Jak vybrat herni sluchatka

Kvalitné herné slúchadlá (na obrázku HyperX Cloud Alpha Pro) vám v hre môžu poskytnúť konkurenčnú výhodu.
 

Nie vždy môžete hrať s naplno pustenými reproduktormi. Pokiaľ nechcete rušiť svoje okolie alebo jednoducho nemáte priestor na inštaláciu veľkej, viackanálovej priestorovej zostavy, musíte použiť slúchadlá. Výber herných slúchadiel má svoje špecifika, preto vám s ním poradíme v našom dnešnom článku.

Herné slúchadlá sú najčastejšie headset, teda kombinácia slúchadiel a mikrofónu. Obvykle bývajú veľké (konštrukcia okolo uší), s uzatvorenou konštrukciou. Mávajú výraznejší dizajn, niekedy môžu byť dokonca napríklad podsvietené. Lepšie modely spravidla ponúkajú vynikajúci zvuk a nadštandardnú mieru pohodlia. Aj keď možností je mnoho, môžeme vás upokojiť – výber s nami zvládnete hravo.

Obsah článku:

Poradíme vám, ako vybrať herné slúchadlá pre vás alebo vašich blízkych, ktorí sú hernými nadšencami.

Herné príslušenstvo: Kvalita nielen pre hráčov

Na začiatok sa patrí pripomenúť, že herné príslušenstvo nie je určené výhradne hráčom a výhradne na hranie hier. Musíte samozrejme zohľadniť, kde budete príslušenstvo používať, a to hlavne kvôli dizajnu. Napríklad bankár by mal pri komunikácii s klientom nejako vyzerať, a masívny headset s podsvieteným logom draka nie je ideálny dresscode.

Rozhodne ale platí napríklad to, že:

Herné myši sú ergonomické, presné
a citlivé, takže ich oceníte nielen
pri strieľaní virtuálnych nepriateľov,
ale tiež pri precíznej práci
napríklad v grafických alebo iných
špecializovaných programoch.
Herné klávesnice bývajú mimoriadne
odolné a pohodlne sa na nich píše.
Tiež často ponúkajú prídavné tlačidlá,
ktoré sa hodia nielen na priradenie
rýchlych volieb v hre, ale tiež
napríklad pre makrá v Exceli.
A herné headsety sú vďaka vyššie
zmieneným výhodám (kvalita zvuku,
pohodlie) ideálne na hlasovú
komunikáciu s vašimi blížnymi
alebo na dlhé sledovanie filmov
a seriálov, kedy nerušíte svoje okolie.
herní myš Logitech herní klávesnice HyperX herní sluchátka HyperX

Konštrukcia: Na uši, okolo uší, alebo snáď špunty?

Slúchadlá sa delia podľa veľkosti a spôsobu umiestnenia na ucho (alebo do neho). Skôr výnimočne môžete naraziť na herné špuntové slúchadlá (intraaurálne), ktoré sa vkladajú hlbšie do ucha, a na slúchadlá na uši (supraaurálne). Tieto typy konštrukcií sú ale populárne skôr pri cestovných (vonkajších) slúchadlách, ktoré používate na počúvanie hudby napríklad v MHD.


Medzi špičková herné slúchadlá patri napríklad HyperX Cloud Revolver S.

 

Jednoznačne najpopulárnejšou konštrukciou herných slúchadiel – a to z dobrého dôvodu – sú slúchadlá okolo uší (circumaurálne). Ako napovedá názov, ich náušníky obopne celé vaše ucho. Tieto modely spravidla ponúkajú lepší zvuk, a to nielen preto, že lepšie tlmia okolitý hluk, ale majú tiež „viac priestoru na kvalitné komponenty“, napríklad väčšie meniče. Sú väčšie a ťažšie, ale obvykle oveľa pohodlnejšie, pretože vás z nich nebolia uší ani hlava.

Pokiaľ nemáte vyložene špecifické potreby (kompaktné slúchadlá vhodné na hranie na notebooku pri cestách vlakom),
volte „veľké“ slúchadlá okolo uší.


Uzatvorena sluchatka Sennheiser
Slúchadlá s uzatvorenoukonštrukciou
Sennheiser GSP 300.

Uzatvorená, alebo otvorená?

Pri herných headsetoch odporúčame uzatvorenú konštrukciu. Táto konštrukcia veľmi efektívne tlmí okolitý hluk (pokiaľ na to nemá „elektroniku“, ale jedná sa len o konštrukciu samotnú, hovoríme tomu pasívne potlačenie okolitých ruchov). Zvuk tiež neprepúšťa von, resp. iba v malej miere, takže nerušíte svoje okolie a môžete bez problémov hrať v miestnosti s ďalšími ľuďmi.

Uzatvorená konštrukcia ale nie je ideálnou pre šírenie zvuku z hľadiska fyziky; je mierne deformovaný, a teda v porovnaní s otvorenou konštrukciou menej kvalitný. Nepochopte nás, prosím, zle – zvuk môže byť i tak vynikajúci, len nie je nutne „top“, „najlepší na svete“.

Existujú tiež slúchadlá s polouzavretou konštrukciou, ktorá predstavuje kompromis medzi vyššie uvedenými variantmi z hľadiska výhod i nevýhod.

Uzatvorená konštrukcia Otvorená konštrukcia 
+ Sama o sebe tlmí okolité ruchy + Nevernejšia reprodukcia zvuku
+ Neprepúšťa zvuk von - Menej tlmí okolité zvuky
- Zvuk z princípu nemôže byť dokonale reprodukovaný - Prepúšťa zvuk von (môžete rušiť okolie)               

Drôtové, alebo bezdrôtové?

K počítaču vám zrejme bez problémov postačia klasické drôtové modely, ktoré sa k zariadeniu pripájajú buď cez USB, alebo cez klasický 3,5mm jack (prípadne zdvojený o ďalší kábel pre mikrofón). Pri výbere zohľadnite dĺžku kábla; býva v rozmedzí 1,2–2,5 metra, niekedy je priamo súčasťou balenia kvalitný predlžovací kábel. Ten si môžete aj prikúpiť. Určite nemusíte kupovať najdrahší zo všetkých, ale rozhodne na ňom ani príliš nešetrite – kvalita kábla a použité materiály majú vplyv na kvalitu zvuku.

Bezdrôtové slúchadlá majú veľkú výhodu v tom, že neobmedzujú v pohybe. Sú ideálne napr. pre majiteľov herných konzol, ktorí logicky nechcú sedieť na gauči pred televízorom a mať cez celú miestnosť natiahnutý pekný šesťmetrový kábel. Možnosť zapojiť slúchadlá do gamepadu, čo niektoré konzoly/ovládače umožňujú, tiež nie je ideálne.

sluchadlá Razer Nari
Vynikajúci bezdrôtový headset Razer Nari Ultimate.

Na čo si dát pozor pri bezdrôtových modeloch?

Spôsob pripojenia

Najčastejšie sa stretnete s pripojením Bluetooth. K smartfónu a notebooku ich pripojíte stopercentne, ale bude so slúchadlami vedieť komunikovať váš stolný počítač, televízor, konzola? Existujú tiež rádiofrekvenčné slúchadlá, ktoré najčastejšie využívajú tzv. „dongle“ – malý USB vysielač (veľkosti napr. flashdisku), ktorý k slúchadlám vysiela bezdrôtový signál.

Kvalita zvuku – kodeky

Kedysi bol bezdrôtový zvuk jednoznačne menej kvalitný. Dnes môže mať rovnakú kvalitu ako drôtový, ale slúchadlá musia podporovať príslušný zvukový kodek, konkrétne AptX a AAC (ideálne oba). Kvalita potom zodpovedá drôtovému prenosu, a ak máte dobrý zdroj hudby (kvalitný súbor alebo stream), nespoznáte oproti drôtu rozdiel.

Výdrž a nabíjanie

Kábel vedie pri drôtových slúchadiel nielen zvuk, ale tiež energiu. Bezdrôtové musíte, logicky, nabíjať. Ovarte si, akú výrobca deklaruje výdrž, a tiež sa pozrite na spôsob dobíjania. Časté a veľmi praktické je klasické USB, niektoré modely majú špeciálne nabíjacie kolísky či stanice. Doma je to jedno, ale riešenie s kolískou nie je ideálnym na cesty.
 

Zaobstarať si bezdrôtové herné slúchadlá nie je v žiadnom prípade „problém“, len musíte zohľadniť niekoľko vecí.


Ideál: Kombinácia drôtovej a bezdrôtovej
prevádzky

Najlepšie je, keď si môžete vybrať. Niektorá slúchadlá majú odnímateľný kábel, takže ich môžete používať bezdrôtovo trebárs s notebookom, konzolou či telefónom, napríklad na cestách… Ale pokiaľ im začne dochádzať batéria alebo s nimi sedíte pri počítači, ponúkajú plnohodnotné „drôtové“ pripojenie.

Ako vybrať herné slúchadlá?

Niektorá slúchadlá majú odpojiteľný kábel, fungujú teda drôtovo aj bezdrôtovo. (Na obrázku sú HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth.)

Pohodlie

Herné slúchadlá musia byť pohodlné – je to jedna z najdôležitejších hráčskych požiadaviek, pretože niekedy mávajú headset na ušiach aj niekoľko hodín v kuse.  Zo zlých slúchadiel vás môžu bolieť uši aj celá hlava, rozhodne teda komfort zohľadnite aj pri výbere.

Príkladom úžasné pohodlných herných slúchadiel sú už veľa rokov modely HyperX Cloud. Majú náušníky z pamäťovej peny, ktoré sú dokonale komfortné aj po mnohých hodinách nosenia. Slúchadlá netlačia ani na temene, pretože polstrovaný je tiež nastaviteľný hlavový most.

Občas výrobcovia skúšajú zvýšiť pohodlie pomocou unikátnych vychytáviek. Napríklad slúchadlá HP OMEN by Mindframe Prime ako prvé na svete ponúkajú aktívne chladenie náušníkov, takže sa pod nimi nepotíte ani v lete.

Komfort je pre hráčov zásadný pri každom príslušenstve, slúchadlá nevynímajúc. (Na videu sú Razer Nari.)

Priestorový zvuk v slúchadlách

Vytvoriť správny dojem priestorového zvuku je náročné aj v prípade, že máte v miestnosti rozmiestnených osem reproduktorov – nirzo ešte pri slúchadlách. Výrobcovia ale napriek tomu používajú mimoriadne pokročilé algoritmy, umelú inteligenciu aj inteligentné „mechanické“ riešenia, aby vám priestorový zvuk ponúkli aj z headsetu.

Aj slúchadlá môžu verne vytvárať dojem priestorovosti (na videu sú Asus ROG Strix Fiusion 500).
 

Na výber máte z 5.1 i 7.1 riešení. Dojem priestorovosti, pokiaľ ho podporuje daná hra (z moderných sú to asi všetky), vám výrazne zlepší orientáciu a lepšie vás vtiahne do deja. V RPG sa môžete prechádzať lesom a nechať sa obklopiť nádhernými prírodnými efektmi. V strieľačkách získate konkurenčnú výhodu tým, že budete počuť, ako sa k vám odzadu blíži nepriateľ.

Stereo síce „stačí“, ale priestorový zvuk je jednoznačne žiaducim parametrom.

Parametre, ktoré majú vplyv na kvalitu

Pri herných slúchadlách sledujte pri výbere rovnaké parametre ako pri výbere klasických.

  • Citlivosť sa uvádza v dB a určuje, ako citlivo slúchadlá prijímajú signál zo zdroja. Čím vyššie číslo, tým hlasnejšie budú schopné hrať pri menšej spotrebe energie. Ide teda o údaj, ktorý je relevantný napríklad pri počúvaní z mobilného telefónu, ktorému nechcete príliš vybíjať batériu.
  • Impedancia sa uvádza v ohmoch, pretože ide o odpor slúchadlových meničov. Keď to zjednodušíme, platí, že nižšia impedancia znamená vyššiu možnú hlasitosť, ale pri nižšej kvalite zvuku. Pri herných slúchadlách sú obvyklé hodnoty 30–65 ohmov.
  • Frekvenčný rozsah sa uvádza v Hz a logicky udáva, aké frekvencie zvuku zvládnu slúchadlá reprodukovať. Tento údaj je nutné brať s rezervou, pretože okrem iného záleží na tom, či je zvuk vo všetkých rovnomerne hlasitý (čo často nebýva). Pochopiteľne však platí, že čím väčší rozsah, tým lepšie. Príklad častej hodnoty je 20 Hz – 20 kHz (t.j. 20 000 Hz).
     

Špičkové slúchadlá HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth

Špičkové slúchadlá HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth s frekvenciou 10 až 40 000 Hz ponúkajú drôtový i bezdrôtový režim.

Spracovanie a vychytávky

Vo finále nezabudnite na drobnosti, ktoré vám môžu spríjemniť každodenné používanie.

Mikrofón býva neoddeliteľnou súčasťou herných slúchadiel, ktoré si hovoria „herné“, ale to neznamená, že ho musíte neustále používať. Niektoré slúchadlá ponúkajú mikrofón odpojiteľný, iné ho majú umiestnený na mäkkom „drôte“, ktorý môžete zastrčiť do mušle, ďalšie ponúkajú iba možnosť sklopiť ho kolmo pozdĺž hlavového mostu. Každopádne je dôležitá možnosť mikrofón deaktivovať, napríklad tlačidlom.

Ako vybrať herné slúchadlá?Nie vždy je pohodlné používať nastavenie hlasitosti vo Windows alebo na konzole – preto slúchadlá často mávajú vlastný ovládač s najčastejšími funkciami. Zvážte, či je pre vás lepšie ovládanie na kábli, alebo na samotnému náušníku.

Čo sa dizajnu týka, máte pri herných headsetoch na výber z nepreberného množstva farebných variantov. Čím ďalej populárnejšími sú tiež modely, ktoré majú podsvietené náušníky, pričom spravidla môžete cez ovládaciu aplikáciu meniť farbu podsvietenia alebo nastavovať štýlové efekty.

Skladnosť nebýva pri herných slúchadlách prioritou, ale pokiaľ ste vášnivými hráčmi a často cestujete, môže sa hodiť, keď je súčasťou balenia nejaké cestovné puzdro alebo ochranné vrecúško, prípadne keď výrobca aspoň umožňuje jeho prikúpenie.


Chcem herné slúchadlá

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov