tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať kávovar?

30. 10. 2016 - Poradca
Dobrá káva môže byť pre niekoho povzbudenie pre nadchádzajúci náročný deň, pre iného chvíľka pokoja pri popoludňajšom posedení. Chuť kávy sa navyše môže líšiť podľa spôsobu prípravy. Aký si teda vybrať kávovar, aby presne zodpovedal vašim predstavám?

DATART za dobu svojej existencie predal už státisíce kávovarov. Tieto naše dlhoročné skúsenosti nám dovolili vytvoriť si nielen vlastnú kávu, Nero Caffè, ale aj nazbierať skúsenosti s prípravou tohto lahodného nápoja. Ak teda vyberáte kávovar, v tomto článku nájdete informácie, ktoré sa vám môžu pri výbere určite hodiť.

Čo by ste mali vedieť pred nákupom kávovaru?

  • Ak si chcete vychutnať kávu pri posedení a radi si užívate jej chuť, vyskúšajte prekvapkávanú kávu. Nie je príliš silná, môžete jej teda vypiť viac.
  • ​Väčšina kávovarov na kapsuly nevie pripraviť latte macchiato ani cappucino. Sušené mlieko v kapsulách ako náhradka chuťovo neobstojí. Milovníkom kvalitnej kávy teda odporúčame Nespresso. Káva je kvalitná a ako jediná značka z kapsulových prístrojov vie pracovať s bežným mliekom. Pre rodiny je naopak ideálne Tassimo alebo Dolce Gusto, možno v nich totiž pripraviť aj čokoládu.
  • ​Automatické kávovary vedia vo väčšine prípadov predhrievať šálky. Naučte sa túto funkciu využívať. Káva si v predhriatej šálke zachová silnejšiu arómu.
  • ​Príprava kávy pomocou Moka kanvice naberá na popularite. Kúpte si ju, ak vyžadujete silnú vzpruhu pre okamžité nakopnutie. Takáto káva má výraznú chuť a vysoký obsah kofeínu. Nezabudnite ale Moka kanvicu strážiť, na konci prípravy ju treba odstaviť zo zdroja tepla.

Kávovar na kapsuly

Máte radi kávu bez čakania? Potom sa vám budú páčiť kapsulové kávovary. Jednoducho vložíte kapsulu a káva je za chvíľu pripravená. Medzi týmito prístrojmi sú ale veľké rozdiely. Ako v samotnej kvalite kávy, tak v jej príprave.

Lacnejšie modely nemusia mať dostatočný tlak čerpadla pre naozaj kvalitné espresso, u iných si musíte manuálne strážiť dávkovanie vody. Iba špičkové kapsulové kávovary dokážu pripraviť nielen pravé espresso, ale aj latte macchiato či cappucino. Oproti lacným modelom vedia totiž pracovať s mliekom rovnako ako automatické kávovary. Sú teda vybavené nádobou na mlieko, ktoré ohrejú na správnu teplotu a vedia z neho tiež urobiť nadýchanú penu.

U bežných modelov sa absencia napeňovača mlieka obchádza pomocou kapsúl. Tie obsahujú mlieko sušené, to sa ale klasickému mlieku nemôže ani chuťou ani svojou konzistenciou rovnať. Napriek tomu sú kapsulové kávovary obľúbené. Svojich užívateľov si nachádzajú vďaka jednoduchej obsluhe, kompaktnému prevedeniu a mnohokrát aj pre zaujímavý dizajn. Cena za kávu je ale vyššia oproti káve pripravenej z automatického prístroja. Do ceny sa totiž premietajú náklady na kapsuly.

Ponuka kávovarov na kapsuly v širokom cenovom spektre so sebou nesie veľké rozdiely v kvalite kávy.

Automatický kávovar

Správne espresso má byť pripravené zo 7 gramov kávy, extrakcia by nemala trvať dlhšie ako 30 sekúnd a v šálke má obsahovať 25 až 35 ml vody. Jedna z obrovských výhod automatického kávovaru je presné dodržanie vyššie uvedeného. A nielen to. Takýto kávovar si kávu tesne pred prípravou sám namelie, zachová tak ešte viac chuti a arómy. Dokáže sa sám zapnúť s predstihom, napríklad ako ráno vstanete z vyhriatej postele. Príprava voňavej kávy je pre vás potom otázkou niekoľkých sekúnd. Väčšina automatických kávovarov má tiež plochu pre predhrievanie šálok. Káva pripravená do takto predhriateho porcelánu nestratí nič zo svojej arómy a nádherne prevonia váš domov.

Ak máte okrem espressa radi tiež latte macchiato, alebo cappucino, budete automatický kávovar doslova milovať. Môžete si zakúpiť model, ktorý má zásobník na mlieko a o tvorbu týchto nápojov sa tak postará úplne sám. Ak nie je prítomný zásobník na mlieko, je k dispozícii tryska na horúcu paru, pomocou ktorej si mlieko jednoducho našľaháte. Tryska na šľahanie mlieka dokáže dodať aj horúcu vodu na čaj a ďalšie nápoje.

Automatické kávovary sa o seba vedia tiež vo veľkej miere postarať. Sami sa opláchnu, čistia vnútorné časti a vôbec o seba starajú. Až v momente, keď sa napríklad naplní zásobník pre odpad, vám dajú vedieť, že je potrebné niečo urobiť. Ak teda chcete dokonalé espresso bez starostí, automatický kávovar je skvelou voľbou.

Ak si kávovar povie o vyčistenie, neodkladajte to. Pre kvalitnú kávu je potrebné sa o prístroj starať.

Prekvapkávaná (filtrovaná) káva

Táto káva je podstatne slabšia ako napríklad espresso. Je teda vhodná pre všetkých, ktorí sa pri káve chcú porozprávať a svoju šálku si v kľude vychutnať. K príprave sa používa mletá káva, musíte ju teda buď zomlieť, alebo už mletú zakúpiť.

Ak budete mať kávu namletú jemne, bude výsledný nápoj silnejší. Naopak, pri hrubom namletí bude výsledná káva slabá, keďže voda kávou pretečie rýchlejšie. Prekvapkávaná káva sa vyznačuje horkastou chuťou, to vďaka dlhšej dobe filtrovania. Je tiež redšia oproti bežnému espressu.

 

Moka kanvice

Takto pripravená káva sa vyznačuje silnou chuťou a vyšším obsahom kofeínu. Ak si teda radi doprajete poriadny kopanec, ktorý vás vystrelí z pohodlia kresla rovnými nohami na zem, káva z Moka kanvice môže byť to pravé. Príprava je pritom geniálne jednoduchá. Moka kanvica sa skladá z troch dielov. Do spodného nalejete vodu, do vnútorného sitka nasypete stredne hrubo zomletú kávu a poriadne zaskrutkujete.

Moka káva sa klasicky ohrieva, ideálne na plyne. Voda sa vďaka ohrevu premení v paru, tá následne prechádza kávou smerom nahor, kde opäť chladne a vo forme chutného nápoja sa zachytáva v hornej časti kanvice. Káva z Moka kanvice má špecifickú ľahko pripálenú chuť, pretože sa pripravuje pri vare.

Tradiční příprava kávy má své osobité kouzlo. Navíc vyniká originální chutí.

Pákový kávovar

Ak milujete espresso a je pre vás zároveň dôležitý samotný rituál pri príprave kávy, tak ako kvalita samotného nápoja, bude pre vás pákový kávovar to pravé.

Oproti automatickým kávovarom väčšina pákových kávovarov nemá zásobník na kávu. Zomletú kávu je tak nutné pred každou prípravou natlačiť do sitka v špeciálnom držiaku, ktoré sa pohybom páky nasadzuje na samotný prístroj. Odtiaľ názov typu kávovaru.

Výhodou pákových kávovarov je možnosť využiť takzvané ESE pody, čo je už naporciovaná káva v papierových vankúšikoch. Keďže je káva napchatá už z výroby, nezašpiníte si sitko a po použití vankúšik jednoducho vyhodíte. U drvivej väčšiny pákových kávovarov musíte strážiť dávkovanie vody, len najvyššie modely sa o optimálne množstvo vody postarajú samé.

Na prípravu chutného a kvalitného espressa sa vyhnite pákovým kávovarom s tlakom 3,5 baru. Neobsahujú totiž čerpadlo. Pritom minimálny tlak čerpadla by mal byť 9 barov. Prítomnosť čerpadla v kávovare spoznáte podľa charakteristického klopkavého bručania.

Pákový kávovar vám dá kompletnú kontrolu nad pripravovanou kávou. Vždy bude presne podľa vás.

Záver

Kávovar si dnes môžete zakúpiť za pár stoviek, ale aj za desiatky tisíc korún. Rozdiely sú nielen v samotnej príprave kávy, ale aj v dizajne a použitých materiáloch. Môžete si tak zaobstarať kúsky rôznych tvarov i farieb, z plastu, kovu, alebo aj skla.

Niektorí výrobcovia produkujú kávovary v celej palete farieb. Možno tak zakúpiť prístroje zelenej, modrej, červenej, či trebárs rôzne farebnej kombinácii. Kto povedall, že kávovar musí byť vždy čierny alebo strieborný? Klasické modely s jednoducho strihanými líniami striedajú extravagantné kúsky netradičných tvarov i riešení.

Váš nový kávovar by vám ale mal predovšetkým pasovať do kuchyne - je to totiž prístroj, ktorý pravdepodobne do skrine schovávať nebudete...

 

 

A akú kávu pijete vy?

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

De'Longhi EC 680M
Espresso

De'Longhi EC 680M

144,40 €
De'Longhi ECAM 22.110B
Espresso

De'Longhi ECAM 22.110B

319 €
De'Longhi ETAM 29.660-SB
Espresso

De'Longhi ETAM 29.660-SB

859 €
CATLER ES 8013 ESPRESSO
Espresso

CATLER ES 8013 ESPRESSO

665 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X