basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať notebook?

4. 6. 2019 - Poradca
Do práce, na štúdium, domov na základné použitie, hernú mašinu alebo multimediálny univerzál? Notebook je v súčasnosti už povinnou výbavou takmer každej domácnosti a vybrať ten pravý, ktorého potenciál naplno využijete, ale pri ktorom nebudete priplácať za veci, ktoré nepotrebujete, nie je vzhľadom na záplavu parametrov jednoduché. Môžu sa od seba líšiť len písmenkom v špecifikácii procesora, ale práve také detaily rozhodujú o vašej spokojnosti.

Notebook_1
Poradíme vám s výberom notebooku na prácu, štúdium, sledovanie filmov i na hranie hier.

Aj staromilci už v dnešnej dobe často radšej volia notebook ako klasický stolný počítač. Výhody prenosného počítača oceníte, aj keby laptop nikdy neopustil váš dom. Predstavte si len, ako sa s notebookom položíte na gauči a pustíte si po práci seriál… Taktiež môžete fotky z výletov pretriediť už na dovolenke a poznámky zo školy budete mať vždy kompletné a na jednom mieste. Niečo také predtým nebolo možné, po rozšírení bezdrôtových sietí Wi-Fi je však notebook vstupenkou do digitálneho sveta pohodlia.

V tomto článku sa zameriame na to, ako správne vybrať notebook, ktorý bude zodpovedať presne vašim požiadavkám a ponúkne maximum za čo najlepšiu cenu. Najskôr sa všeobecne pozrieme na najdôležitejšie hardvérové parametre, potom si predstavíme teoretické vhodné konfigurácie podľa toho, aké má byť hlavné použitie vášho notebooku.

Ako rozumieť hardvéru notebookov?

Asi neexistuje odvetvie, ktoré by sa vyvíjalo rýchlejšie ako elektronika. V prípade výberu notebookov je preto pre laika veľmi ťažké sa zorientovať v množstve udávaných parametrov. Je štvorjadro lepšie ako dve jadrá? Ako to, že už nerastie frekvencia? A čo grafika? Pokúsime sa vám základné body, ktoré musíte zohľadniť pri výbere, predstaviť jednoducho a hlavne ľudsky.

Notebook_2

Procesor: výkon predovšetkým

Procesor je najdôležitejšia súčasťou notebooku, práve od neho sa totiž odvíjajú tri štvrtiny toho, čo súhrnne označujeme ako „výkon“. Základná voľba medzi značkami Intel a AMD bola zodpovedaná dopytom. AMD nájdete dodnes len pri minime modelov, takže aj keď sa značka veľa postavila na nohy a moderné procesory Ryzen sú kvalitné, budeme sa týmto procesorom venovať oveľa menej ako konkurenčným Intelom.

V prípade AMD nájdete dve hlavné procesorovej rodiny - „A“ a práve Ryzen. Čo sa týka áčkových, označujú sa napr. A10, A8 a pod., pričom vyššie číslo značí aj vyšší výkon, keď najrýchlejší A10 zodpovedá približne náprotivku Intel Core i5. Pri Ryzenoch je celkový výkon lepší, porovnateľný s „rovnakým“ radom pri Inteli. Máte teda na výber základný rad Ryzen 3, 5 a 7, pričom následné tisícové modelové názvy (napríklad Ryzen 7 2700) opäť rastúcim číslom značí vyšší výkon. Máličko stranou stojí rad AMD FX, ktorý sa sústredí na vyváženie výkonu a spotreby.

Späť k majoritnému Intelu – nie preto, že by bol nutne lepší (nechceme AMD v žiadnom prípade zavrhovať), ale pretože na notebooky s Intelom jednoducho skôr narazíte na trhu. Procesory Intel sa tiež radia do niekoľkých tried, z ktorých vychádzajú vetvy „ľavobočkov“:

  • Intel Celeron a Intel Pentium sú procesory určené tým najmenej náročným užívateľom. Textový editor zvládnu, YouTube tiež, ale stále majte na pamäti, že cena je ich hlavnou výhodou.
  • Intel Core i3 sú chápané ako stabilný základ, ktorý bude postačujúci pre väčšinu užívateľov na prácu aj zábavu.
  • Intel Core i5 sú procesory pre náročnejších. Ak nepoužívaate iný počítač ako notebook, nemali by ste sa pohybovať pod touto triedou.
  • Intel Core i7 je najvyššia kategória procesorov Intel (aspoň pri notebookoch), ktorá má potenciál osloviť aj tých najnáročnejších. 
  • Intel Core M reprezentujú snahu znížiť spotrebu energie pri zachovaní výkonu. Toto je dosiahnuté minimálnym tepelným vyžarovaním, niekedy až do extrému, keď nie je potrebný chladiaci ventilátor.
  • Intel Atom sú procesory do kompaktnej elektroniky. Nájdete ich v telefónoch, tabletoch aj v niektorých základných notebookoch. Ich cieľom je minimálna spotreba, preto výkon nie je nijako závratný. V záujme jednoduchšej orientácie sa pri nich zavádza označenie x3, x5 a x7 odpovedajúce adekvátnym triedam pri rade Core.

Notebook_3

Procesor alebo CPU: Miniatúrna krehká súčiastka sa stará o výpočty, takže výkon sa odvíja hlavne od nej.

Bohužiaľ, ani týmto zoznamom sa výber nekončí. Po prvé, po označení radu nasleduje podobné tisícové označenie ako pri AMD, po druhé, je dobré si všímať nenápadného písmenka v označení procesora. Celý názov teda vyzerá napríklad takto: Core i7-8750H. Aby toho nebolo málo, použitie písmeniek sa líši naprieč generáciami. Intel pravidelne obmieňa celý modelový rad. Súčasný deviaty rad má kódové označenie Cannon Lake, predchádzali mu Coffee Lake, Kaby Lake, Skylake, Broadwell, Haswell, Ivy Bridge, Sandy Bridge a Nehalem.

Čo sa týka vyššie zmienených písmen, najviac ilustratívna bude siedma generácia, ktorej zástupcovia sú v notebookoch dodnes často k videniu.

U značí procesor so zníženým výkonom a spotrebou (málo videné Y ešte extrémnejšie zníženú spotrebu), H symbolizuje výkonnú grafiku, HK navyše ešte tzv. odomknutý procesor (skúsení užívatelia mu tak napríklad môžu zvýšiť výkon), Q symbolizuje štvorjadrové procesory. Ak by ste sa stretli s iným označením, odporúčame googliť – môžete byť príjemne prekvapení, alebo naopak zistiť, že bude lepšie hľadať ďalej.

Spolu s procesorom si potom pri notebookoch bez samostatnej (dedikované) grafickej karty vyberáte aj akcelerátor videa. Tu platí jednoduché pravidlo, že novší čip je výkonnejší cca o 20 %. Tým sa vraciame ku generáciám procesora. Novšia by mala naozaj byť výkonnejšia alebo aspoň pri rovnakom výkone úspornejšia.

Operačná pamäť: Koľko RAM budem potrebovať?

Notebook_4
Pri operačnej pamäti je viac vždy lepšie ako menej.

Oproti výberu procesora je počítanie operačnej pamäte triviálne. 4 GB sú absolútnym minimom, ktoré veľmi nemôžeme odporučiť, 8 GB asi najčastejším štandardom, s ktorým sa musí zmieriť väčšina užívateľov a ktorý je postačujúci. Skutočne luxusné notebooky majú aj väčšiu kapacitu RAM alebo používajú rýchlejšiu pamäť, opačným extrémom sú lacné alebo kompaktné stroje, ktorým na základnú prevádzku podobnej tabletu stačí 2 GB RAM.

Disk: Kam ukladať dáta?

Na ukladanie dokumentov, obrázkov, programov aj čohokoľvek iného slúži disk. Pri súčasných notebookoch nájdete dva typy. Výrazne rýchlejším, ale drahším a kapacitne menším variantom sú tzv. SSD na báze flash pamätí, nižšou cenou za gigabajt a bežne väčšou kapacitou sa vyznačujú klasické HDD. Zo SSD síce operačný systém naštartuje v priebehu niekoľkých sekúnd, ale miestom budete musieť šetriť.

Notebook_5

Pevný disk využíva na rozdiel od SSD pohyblivé súčasti, ako je čítacia hlavica na obrázku vyššie. Preto je pomalší.

Ak zvolíte variant SSD, 128 GB je minimum, pri bežných pevných diskoch nájdete hodnoty nad 500 GB – tu záleží len na vás, či využijete celú kapacitu, alebo radšej budete úspornejší. Majte však na pamäti, že dvojnásobne veľký disk nebude stáť dvojnásobok ceny, ale spravidla menej.

Jednoznačne odporúčame SSD – rozdiel pri každodennom použití, pri každej hodine a minúte práce, je značný a naozaj ho pocítite. Ideálom je, samozrejme, kombinácia plnohodnotného SSD aj HDD.

S rozhodovaním vám môže pomôcť náš článok: SSD vs HDD: Zvolíte rýchlosť, kapacitu, alebo snáď oboje?

Displej: Aký veľký? A čo rozlíšenie?

Displej je kritickou súčasťou notebooku. Odvíja sa od neho nielen celková veľkosť zariadenia, ale aj potrebný výkon. Vyššie rozlíšenie si povie aj o vyšší výkon, na druhú stranu bude na takú obrazovku príjemnejší pohľad, zmestí sa na ňu viac informácií a texty budú úhľadnejšie.

Najčastejšie stretnete kombinácie uhlopriečky 15,6" s rozlíšením Full HD (1920×1080 px). Nižšie rozlíšenie 1366×768 bude postačujúce, ale v súčasnosti ho už nemožno vyslovene odporúčať a ani na menších displejoch by ste nemali ísť už nižšie. Tretím najrozšírenejším rozlíšením je sieť 1600×900 obrazových bodov. Lepšie notebooky ponúkajú rozlíšenie 2K alebo 4K, takže na násobne menšom paneli je rozlíšenie rovnako jemné ako pri veľkých televízoroch. Pohľad na takú obrazovku je, samozrejme, luxusný.

Notebook_6
Čím vyššie rozlíšenie, tým viac detailov vidíte na rovnakej ploche. 4K je 4× jemnejšie ako Full HD.

Jednoduchšie je rozhodovanie, či displej matný, alebo lesklý. Matné LCD má menej výrazné farby a lepšiu čitateľnosť vonku, pretože logicky ukazujú menej odrazov. Pre lesklé obrazovky platia živšie farby a horšia čitateľnosť na slnku. Viac času pri rozhodovaní venujte skôr otázke, či by obrazovka mala byť dotyková – z vlastnej skúsenosti to pri notebooku môžeme odporučiť, pri práci je to častokrát oveľa lepšie a pohodlnejšie ako myš, nieto touchpad.

Grafická karta: Nutnosť pre médiá

Mnoho notebookov sa prezentuje ako herné či multimediálne – vo väčšine prípadov to značí, že počítač používa okrem grafického akcelerátora v procesore ešte samostatnú grafickú kartu. Toto riešenie má niekoľko výhod aj nevýhod. Očakávaným benefitom je zvýšenie výkonu v hrách alebo pri spracovaní grafiky. Na skutočné hranie v detailoch na maxime sú oproti herným PC stále v nevýhode. Napríklad Nvidia ale rozdiely medzi desktopovými a notebookovým grafikami neustále znižuje. Mobilné grafické karty svoje stolové náprotivky výkonovo doťahujú bez toho, aby tým utrpela spotreba.

Notebook_7
Nvidia zmazáva rozdiely medzi desktopovými a notebookovými grafickými kartami.

Pozerajte i mimo parametre

Hodí sa neporovnávať notebooky len ich merateľnými parametrami. Vyskúšajte si na našich predajniach napríklad stisk a rozloženie klávesnice, pevnosť veka pokrývajúceho displej alebo umiestnenie touchpadu. Práve pri najlacnejších notebookoch sú v týchto kvalitách podstatné rozdiely.

Notebook_8
Chladenie je pri notebookoch zásadné.

Podľa vašich potrieb by sa mali odvíjať aj požiadavky na výdrž prevádzky na batériu. S ultrabookmi zvládnete celý pracovný deň, pri herných mašinách budete radi za dve hodinky reálnej prevádzky. Niekto vyžaduje rýchle konektory USB 3.0 a 3.1 (napríklad aj vo forme USB Type-C) pre pripojenie napríklad externého disku, niekomu stačí staručký VGA port k projektoru, tretí človek sa nezaobíde bez HDMI. Dajte si tiež pozor na prítomnosť „internetového“ portu Ethernet, ktorý na niektorých extrémne tenkých ultrabookoch môže chýbať. S rastúcim využitím Wi-Fi a Bluetooth síce možno niektoré konektory nahradiť bezdrôtovými technológiami, pre objemné toky však býva fyzický transport uprednostňovaný.

Ak ste si už vybrali zopár nádejných kandidátov, zamerajte sa na výbavu. Bude sa vám hodiť čítačka pamäťových kariet? Využijete podsvietenú klávesnicu? Potrebujete z nejakého dôvodu DVD mechaniku? Máte záujem o dokovaciu stanicu? Čo numerická klávesnica, ktorá je pre niekoho nevyhnutnosťou (napríklad pre nás, ktorí sa živia písaním)?

Notebooky sú neuveriteľne variabilné zariadenia, a ak si netrúfate na výber sami, nebojte sa opýtať – je to výhodnejšie ako minúť peniaze za stroj, s ktorým nebudete spokojní.

My sa teraz konečne pozrieme na pár vzorových konfigurácií, aj keď majte na pamäti, že ide len o niektoré z mnohých možností. Vynecháme úplne najlacnejšie modely, špeciálne notebooky pre deti, a len okrajovo zmienime konvertibilné notebooky. Hlavné skupiny sú podľa nás nasledovné:

Lacný domáci notebook

Začíname základnou kategóriou, v ktorej sa najväčšej obľube tešia notebooky univerzálnej veľkosti 15,6 palcov (vhodné aj na prenášanie) a tiež tie väčšie so 17 palcami, ktoré dokážu často nahradiť starší stolný počítač bez toho, aby ste potrebovali pracovnú plochu rozšíriť pripojením monitora. Cenovo začínajú použiteľné modely už okolo 465 EUR.

A čo v danej kategórii požadovať? Na bežné použitie je dostačujúci HD displej, avšak už aj tu možno naraziť na HD+ a Full HD zobrazovače. Tie jednoznačne odporúčame najmä tým, ktorí si radi vychutnajú filmy vo vysokom rozlíšení. Dnes už väčšinou nemusíte robiť kompromisy, takže ak to nie je nevyhnutné, voľte aj pri lacnejšom notebooku vyššie rozlíšenie.

Z hardvéru je štandardom procesor Intel Core i3 zaručujúci svižné reakcie aj do budúcnosti, ale s Pentiom alebo procesormi AMD tiež nešliapnete vedľa. Rozhodne ale požadujte minimálne 4 GB operačnej pamäte pre hladký chod viacerých programov naraz, ideálne 8 GB, aj keby ste mali trochu priplácať.

Pri výbere dajte pozor na to, či počítač obsahuje už predinštalovaný operačný systém Windows, niektorí výrobcovia totiž v záujme zníženia ceny na minimum práve systém Windows vynechávajú. Príjemnou vecičkou je potom fakt, že výrobcovia konečne aj do najlacnejších notebookov (vybraných) začínajú nasadzovať moderné SSD úložisko, ktoré celý počítač a reakcie výrazne urýchli a predtým boli benefitom iba niekoľkokrát drahších zariadení.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i3 a vyšší  500GB pevný disk, ideálne SSD (i malé)  4–8 GB RAM  nainštalovaný operačný systém Windows

Multimediálny univerzál

Táto kategória nadväzuje na predchádzajúcu, avšak s tým, že multimediálne notebooky už uspokoja nároky náročnejších užívateľov, ktorí napríklad chcú občasne hrať hry, upravovať fotografie alebo si prestrihnúť natočené video pre nahranie na YouTube. Veľkostne tak opäť ide o 15,6 až 17,3palcové notebooky (niekedy s konvertibilnou konštrukciou a dotykovým displejom, najmä pri 13 až 14palcových), avšak s tým rozdielom, že cena sa vyskrutkuje vyššie – približne od 500 do 850 EUR.

Avšak je veľkým rozdielom, že sa môžete venovať aj náročnejším činnostiam. Nutnosťou je tak pri multimediálnych notebookoch samostatná grafická karta – typicky tu ide o NVIDIA GeForce alebo AMD Radeon či RX Vega.

Notebook_9
Dnes je moderné streamovať filmy z internetu, ale možno nájdete využitie aj pre klasickú DVD/Blu-ray mechaniku.

V otázke procesorov pri multimediálnych notebookoch je celkom rušno. Odporúčaným základom je niektorý model Intel Core i5, samozrejme, ideálne čo najnovšej generácie. Keby ste snáď zohnali model s Core i7, tým lepšie.

Samozrejme, je dôležité spárovať tieto komponenty so zodpovedajúcou operačnou pamäťou – tu rozhodne odporúčame minimálne 8 GB. Potom je na vás, či zvolíte radšej rýchlosť (SSD), alebo väčší úložný priestor (HDD typicky s kapacitou 1 TB). V tejto kategórii už niektorí výrobcovia kombinujú aj SSD a HDD. Lepšia, ako tzv. hybridný disk, je kombinácia dvoch plnohodnotných diskov, ale, samozrejme, musíte počítať s vyššou cenou.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i5 najmenej 128GB SSD a/alebo 1 000GB pevný disk  8 GB RAM  nainštalovaný operačný systém Windows  klávesnica s podsvietením, aby ste mohli pracovať i v noci

Konvertibilné notebooky alias „dva v jednom“

Notebook HP Pavilion x360 HP Pavilion X360 je atraktívny notebook s nádherným 14" otočným dotykovým displejom.

S rozmachom tabletov sa na trhu objavila nová trieda notebookov, tzv. konvertibilné notebooky, ktoré na trhu zostávajú aj v čase, keď sú tablety na ústupe. Niektoré spoznáte na prvý pohľad vďaka konštrukcii, ktorá umožňuje displej rôzne otáčať, naklápať alebo úplne oddeliť a používať samostatne, iné vyzerajú ako bežný notebook. Spájajúcim atribútom je dotykový displej a je jedno, či výrobca nazve takéto zariadenie 2v1 alebo „convertible“ – vo všetkých prípadoch ide o malý a ľahký počítač, ktorý dokáže to, čo tablet aj notebook.

Výhody konštrukcie by ste iste sami vymysleli: nepotrebujete pripájať myš, ovládanie je vďaka gestám rýchlejšie a mnoho ťažkopádnych aplikácií pre stolné počítače dokážete nahradiť ich odľahčenou mobilnou verziou. Cenové rozpätie hybridných notebookov je široké, pretože pokrýva ako náhrady tabletov, tak výkonné multimediálne stroje. Preto ani neponúkneme žiadnu konfiguráciu.

Pracovný nástroj – ultrabooky

Ak potrebujete počítač na prácu, podstatné vlastnosti sú jasné – spoľahlivosť, jednoduchá prenosnosť a univerzálnosť. Pokiaľ vyložene nepotrebujete numerickú klávesnicu, je optimálne voliť model s veľkosťou okolo 14 palcov pre jeho ľahkú prenosnosť – predovšetkým v kombinácii s tým, že drvivá väčšina profesionálov si rovnako zväčšuje pracovnú plochu pripojením monitora. Cenovo sa možno pohybovať od 580 EUR (pre tých, ktorí skôr pracujú s dokumentmi a pod. z hľadiska menšieho výkonu) a vyššie.

Aby ste nemuseli za dva roky upgradovať, odporúčame požadovať najmenej 8 GB operačnej pamäte pre bohaté možnosti multitaskingu, ktorý v práci rozhodne oceníte, a niektorý z moderných procesorov Intel.

Ak plánujete častejšie cestovať, je lepší Full HD alebo jemnejší displej, ktorý zaistí príjemnejšiu prácu, a, samozrejme, je zásadná aj výdrž na nabitie – bežne sa v tejto kategórii pohybuje okolo 8 hodín, s čím bude spokojný de facto každý. Pracovnému notebooku by rozhodne nemala chýbať čítačka odtlačkov prstov, ktorá uchová vaše dáta v bezpečí, a taktiež portová výbava, ktorá zastreší všetko, čo budete potrebovať. Preto by nemala chýbať ani čítačka pamäťových kariet potrebná pre ľahké presúvanie fotografií, viac USB (kde je teraz trendom do budúcnosti USB-C), a podľa konkrétnych požiadaviek to môže byť napríklad čítačka čipových kariet, špeciálny port pre dokovanie alebo DVD mechanika. Niekto môže požadovať aj LTE pre vloženie SIM karty a pripojenie k internetu nezávisle od telefónu.

Notebook_11
Niektorí profesionáli majú špecifické požiadavky na výbavu a výkon.

Samozrejme, že najvýkonnejšie pracovné stanice pre najnáročnejších profesionálov, ako sú architekti, dizajnéri a pod. môžu stáť niekoľkonásobne vyššie pre špecializované grafiky s drivermi pre profesionálne programy alebo pre prácu s VR.

Otázkou však je, či požadujete Windows, alebo macOS. V tejto kategórii profesionáli radi volia nielen notebooky s Windows, ale aj MacBooky, a to buď MacBook Air (pre nižšiu cenu sú veľmi obľúbené aj u náročnejších študentov), alebo MacBook Pro. Pri verzii Pro býva väčšinou dôvodom najmä skutočne perfektný Retina displej, vysoký výkon a zároveň perfektná mobilita – hmotnosť býva nižšia ako 1,4 kg.

Notebook_12
Apple MacBook Pro je špičkovo vybavený, výkonný, ľahkký a spoľahlivý.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
14" Full HD displej procesor Intel Core i5 a vyšší  nižšia hmotnosť, vhodná na prenášanie • operačná pamäť aspoň 8 GB • čítačka odtlačku prstov • aspoň osemhodinová výdrž

Herná mašina

„Herný notebook neexistuje.“ To je obľúbená hláška niektorých staromilcov, avšak už dávno to neplatí. Najvýkonnejšie notebooky sú bez preháňania herné beštie, ktoré v otázke výkonu a herného zážitku nezaostávajú za klasickými stolnými zostavami. Navyše do nich výrobcovia ako Acer, Asus, Lenovo, HP či Dell a ďalší premietajú svoje skúsenosti, napríklad čo sa týka chladenia, možnosti pretaktovania a pod., čo sú pre skutočných hráčov zásadné atribúty. Výhodou je navyše aj fakt, že herné notebooky teraz už kúpite aj za menej ako 750 EUR, čo je oproti predchádzajúcim dobám o poznanie príjemnejšia cena.


Lenovo Legion Y530 Notebook Lenovo Legion Y530 si skvele poradí aj s modernými hrami (recenzia TU).

A čo chcieť? 15,6 až 17,3palcový displej – samozrejme, aspoň s Full HD rozlíšením, aby ste mohli naplno oceniť grafické schopnosti najnovších herných hitov (objavujú sa už aj 4K obrazovky, ale pri nich je nutné myslieť aj na výkon pre náročnosť hier na grafickú kartu). Zásadná je správna kombinácia procesora, grafiky a operačnej pamäte, aby sa jednotlivé komponenty nebrzdili. Obľúbené sú tu procesory Intel Core i5 a i7 s označením HQ (ktoré na rozdiel od svojich súrodencov ponúkajú štyri jadrá a výrazne zlepšený výkon). Aby ste z notebooku dostali maximum, je nevyhnutným minimom aspoň 8GB operačná pamäť (ale ešte lepšie je 16 GB alebo viac) a zodpovedajúci grafický čip.

V lacnejších herných notebookoch to býva NVIDIA GeForce GTX 1050, s ktorou si pri Full HD rozlíšení zahráte drvivú väčšinu najnovších hier v stredných alebo vysokých detailoch. Pri high-ende to potom býva už napríklad NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q v spojení s Full HD displejom, ideálny aj na hranie na najvyššie detaily v budúcich rokoch – táto investícia sa určite oplatí. Určite nesmie chýbať ani veľký priestor pre dáta – super je spojenie SSD a HDD. Klasikou pri herných počítačoch je podsvietená klávesnica.

Naopak nemožno vzhľadom na vysoký výkon čakať výdrž atakujúcu 10 hodín (aj keď tu tiež výrobcovia odviedli slušný kus práce) ani ľahučké prenášanie. Herné notebooky sú síce ľahšie ako predtým, ale stále sa počíta skôr len s občasným prenosom a skôr vzácnejšou nutnosťou použitie bez adaptéra. Avšak pár sto gramov v taške navyše určite nebude problém výmenou za možnosť hrať najnovšie hry aj pracovať v profesionálnych programoch.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" (a väčší) Full HD (a jemnejší) displej 4–8jadrový procesor Intel Core i5 a vyšší  SSD + HDD • výkonná, najlepšia samostatná grafická karta • operačná pamäť 16GB DDR4 • kvalitné chladenie • luxusná výbava ako podsvietená klávesnica, dotyková obrazovka a pod.

Dúfame, že sme vás neodradili záplavou technických termínov a skratiek, a že náš článok vám pomohol sa rozhodnúť, aký notebook je pre vás ten pravý… Ak budete stále váhať, radi vám osobne poradíme na niektorej z našich predajní.
 

Notebook_tlacidlo

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov