tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať pamäťovú kartu?

15. 5. 2016 - Poradca
Pamäťová karta je najvýhodnejším spôsobom, ako zväčšiť mobilnému telefónu úložisko na pesničky alebo fotky. Za pár euro tak dokážete do elektroniky dostať hodiny filmov. Lenže ktorú kartu vybrať? Na výber je niekoľko typov a nie všetky sú vzájomne kompatibilné - našťastie sa ale situácia počas posledných rokov podstatne zlepšila.

Prvé roky 21. storočia boli vo svete elektroniky symbolizované exponenciálnym výkonom. Prvé smartphony sa dostávali na svet a digitálne fotoaparáty začali dominovať kinofilmom. Štandardy ešte žiadne neexistovali a tak si výrobcovia povedali, že vymyslia vlastný formát pamäťovky, ktorý sa ostatným tak zapáči, že na svoj vlastný produkt rovno zabudnú. A tak vznikli karty xD, Smart Media, MMC, Memory Stick minimálne v piatich variantoch a ďalšie typy, ktoré už odvial čas

Po roku 2010 sa stretávame prakticky len s dvoma typmi: SD a CF. Dobrou správou je, že pre tieto karty existuje široké využitie, tou zlou zase, že ani tieto typy nemajú jedinú podobu. Zorientujete sa ale ľahko.

Secure Digital - ten najdôležitejší hráč

Pamäťové karty SD sú v súčasnosti tie najrozšírenejšie. Používajú ich digitálne fotoaparáty, outdoorové kamery, tablety, navigácie, telefóny aj niektoré MP3 prehrávače. Čo stojí za ich popularitou? Čiastočne kompaktné rozmery, dielom mechanická odolnosť, veľký vplyv na ich rozšírenie mali aj značky spojené v SD Asociácii, tzn. Panasonic, SanDisk a Toshiba.

Ak sa ale pozriete na súčasnú ponuku týchto kariet, objavíte v ich názvoch aj skratky ako SDXC alebo SDHC spolu s dodatkom o ich veľkosti. Pôvodná rýchlosť čítania a zápisu by už natáčanie vo Full HD nedostačovala, rovnako ako maximálna kapacita obmedzená formátom najstarších SD kariet a hoci sa stále používa plná veľkosť SD, častejšie už stretnete miniaturizovanú podobu microSD a microSDXC.

Inými slovami, SDHC zdvojnásobilo rýchlosti na teoretických 25 MB/s a ​​navýšilo maximálnu kapacitu až na 32 GB. To už by na nahranie krátkeho videa v rozlíšení 1080p stačiť malo, bohužiaľ však nemusí, čo dokladá aj vznik formátu SDXC. Ten znamenal dve veci: vznik kariet s teoretickou veľkosťou až 2 TB a rozdelenie klasifikácie prenosových rýchlostí.

Medzi formáty SD, SDHC a SDXC platí aj vzťahy kompatibility. Teda SD je najnižším stupňom a SDXC najvyšším, nižšie karty je možné používať v čítacom zariadení vyššej úrovne, opačným smerom už ale narazíte.

Ako rýchla má karta byť?

Najdôležitejším parametrom pamäťových kariet je samozrejme kapacita. Viac je lepšie, čo sa ľahko chápe aj vysvetľuje. S rýchlosťou už je situácia komplikovanejšia, pretože výrobcovia používajú dvojaké značenia.

Tým jednoduchším je radenie do tried. Na kartách nájdete fyzicky napísané napr. Class 4 alebo Class 6. Číslo udáva, koľko megabajtov je karta schopná zapísať za jednu sekundu. Oba uvedené typy budú stačiť na nahrávanie vo HD rozlíšení, ale Full HD už stíhať nebudú - na to je treba minimálne Class 10.

Nie je však výnimkou uvidieť na karte zároveň desiatku v krúžku ako symbol triedy 10 a jedničku vpísanú do písmena U ako označenie triedy Ultra High Speed ​​(UHS) Class 1. Oboje znamená to isté. Sami preto asi poznáte, že UHS3 bude rýchlejšia, než UHS1.

Vo väčšine prípadov si vystačíte s microSD kartou s adaptérom. CF je pre profi fotografov.

Skúsenosti riešia zmätky

Ako ste si asi všimli, značeniu SD kariet logika nechýba, ale na nákup aby ste si brali encyklopédiu. Oveľa jednoduchšie je staviť na pár jednoduchých odporúčaní z praxe:

  • Potrebujete kartu do mobilného telefónu? S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o formát microSD. Kapacita záleží na vás, ale ak nie je hlavným kritériom cena, berte karty väčšie, ako 32 GB s rýchlosťou UHS1 a vyššou - nikdy neviete, kedy sa v budúcnosti bude vysoká rýchlosť hodiť na nahrávanie vo Full HD. Napríklad aj v inom zariadení. Odporúčame sa aj pozrieť, či je v balení adaptér z formátu microSD na plnú veľkosť, veľa notebookov už má integrované čítačky, ktoré podstatne zvyšujú komfort práce s dátami.
  • Zháňate kartu do fotoaparátu? Ak používate klasický digitálny kompakt, veľmi dobre si vystačíte s podobnými parametrami, ako v telefóne. Pokiaľ ale vlastníte zrkadlovku s vysokým rozlíšením, mali by ste už investovať do rýchlostnej triedy UHS3, aby ste si ušetrili dlhé oneskorenia medzi nasnímanými sekvenciami alebo umožnili natáčanie vo 4K rozlíšení.
  • Čo MP3 prehrávače a navigácie? Tu stačí aj menšie veľkosti, 16 GB je aj tak obrovská porcia dát a ešte ušetríte za nižšie prenosové rýchlosti - Class 6 bude bohato stačiť. Pamätajte však, že hoci s rastúcou veľkosťou stúpa aj cena, jednotková taxa za 1 GB sa mení, takže 8 GB nemusí nutne stáť dvojnásobok 4 GB.

CF je pre profíkov

Hoci pole formátov pamäťových kariet sa po urputnom boji drasticky preriedilo, nie sú SD karty (vrátane veľkosti micro) jediným používaným typom: CompactFlash karty sú trochu vytrvalé, aj napriek väčším rozmerom sa totiž používajú už od roku 1994. Svoje miesto si našli primárne v profesionálnych fotoaparátoch, kde sa na ušetrené milimetre nehrá, zatiaľ čo špičková kvalita je alfou a omegou.

CompactFlash sa predáva väčšinou v tenšej modifikácii Typ I široký 3,3 mm, starší 5mm variant sa postupne upúšťal. Pokiaľ ale vlastníte zariadenie so širším slotom, tenšie karty sú kompatibilné aj s ním. CF karty sú vďaka väčšej veľkosti odolnejšie, hlavná je však ich extrémna rýchlosť, ktorú vyzdvihujú všetci fotografi, ktorí prešli na formát RAW.

CompactFlash totiž zoženiete v rýchlosti 40 MB/s (teda viac, než väčšina SD kariet), ale aj 120 MB/s. Pri veľkosti prevyšujúcej 128 GB je to skoro nutnosť, hlavné však je, že takéto zariadenie je schopné vstrebať aj snímky o objeme desiatok megabajtov. Ignorovať sa nedá ani fakt, že sa dátová priepustnosť je uvádzaná priamo na obale karty, bez toho aby sa schovávala za rôzne triedy a štandardy.

Pamäťovú kartu môžete používať aj ako flash pamäť, pretože väčšina notebookov na ňu má čítačku. Len je niekedy trošku schovaná...

V 90% prípadov neurobíte chybu s 32GB SD kartou s adaptérom
o rýchlosti UHS1
, od ktorej môžete manévrovať oboma smermi.
Zvyšných 10% potom môžete rozdeliť medzi rýchle karty UHS3 pre
nahrávanie v 4K, extrémne objemné karty s kapacitou 512 GB
a lacné kúsky aj za 8 €, na ktoré si uložíte pár pesničiek
do telefónu a budete spokojní.

Po čom teda v obchode stiahnuť?

Berte nákup pamäťové karty ako investíciu do budúcnosti. Aj keby vám na dovolenku stačila pamäťovka malá a lacná, ani nie za rok môžete potrebovať druhú, väčšiu, rýchlejšiu... Je preto lepšie siahnuť rovno po úložisku s optimálnym pomerom ceny k ďalším parametrom.

 

Potrebujete poradiť? Opýtajte sa!

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

Kingston 16GB microSD, class...
Pamäťová karta

Kingston 16GB microSD, class...

10,99 €
Kingston 16GB Secure Digital SDHC...
Pamäťová karta

Kingston 16GB Secure Digital...

8,99 €
Kingston 32GB microSDHC karta Class...
Pamäťová karta

Kingston 32GB microSDHC karta...

24,99 €
Kingston 64GB microSD XC, Class 10...
Pamäťová karta

Kingston 64GB microSD XC,...

35,99 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X