tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať notebook?

25. 4. 2014 - Poradca
Notebook sa počas poslednej dekády stal prakticky synonymum pre počítač. Málokto si dnes s výnimkou hráčov obstaráva klasické stolové PC. Notebook má totiž nespornú výhodu vo svojej prenosnosti - môžete si ho nosiť v batohu do školy, odveziete si ho na chatu, a ak potrebujete pracovať aj doma, na laptope môžete pokračovať z miesta, kde ste v kancelárii skončili.


Výhody prenosného počítača však oceníte, aj keby notebook nikdy neopustil váš dom. Predstavte si len, ako sa s notebookom položíte na gauči a pustíte si po práci seriál... Zároveň však môžete fotky z výletov pretriediť už na dovolenke a poznámky zo školy budete mať vždy kompletné a na jednom mieste. Niečo také predtým nebolo možné, po rozšírení bezdrôtových sietí Wi-Fi je však notebook vstupenkou do digitálneho sveta pohodlia.

Lacný univerzálny notebook

Ak očakávate od notebooku pomoc len v základných potrebách, ako je surfovanie po internete, sledovanie spravodajstva alebo komunikácia po sociálnych sieťach, pravdepodobne nebudete chcieť moc utrácať. Lacný notebook, ktorý zastúpi aj stolný počítač, pritom zoženiete aj pod 375 €! Bola by však chyba riadiť sa len cenou. Všímajte si preto kvality prevedenia, hmotnosti alebo rozloženie klávesnice.

Výkon lacných notebookov je veľmi podobný a na základné využitie stačí. Ani s inou veľkosťou displeja, ako je štandardných 15,6", sa často nestretnete. O to viac pozornosti by ste mali venovať možnostiam rozšírenia. Tri porty USB sú minimom, HDMI vstup využijú fanúšikovia seriálov a asi nikto neodmietne numerickú klávesnicu.

Do školy pre študentov

Študenti majú špecifické potreby. Hľadajú lacný, ľahký a tenký notebook, ktorý vydrží denné nosenie. Tieto podmienky sa navzájom vylučujú, do školy je preto ideálny kompromis, pri ktorého výbere hrajú významnú úlohu aj na prvý pohľad drobné detaily.

Ak je cesta do školy krátka, má zmysel aj 17" notebook, najväčšiu obľubu však získavajú kompaktnejšie laptopy s uhlopriečkou 13 až 15,6", ktoré často nahradia aj stolný počítač. Kľúčová je hmotnosť, odolnosť a ergonomická (numerická) klávesnica. Naopak výkon je otázkou prestíže, a ak to so štúdiom myslíte vážne, vyvarujte sa silných počítačov - ich potenciál vás bude od učenia možno zdržiavať. S cenou sa budete pohybovať väčšinou okolo 555 €.

Ultrabooky

Označenie ultrabook pôvodne označovalo úzko špecializovanú kategórii luxusných notebookov, ktorých poznávacím znamením bolo používanie úsporných procesorov Intel, rýchlych SSD diskov a batériou s výdržou vyše 5 hodín zabudovaných do konštrukcie tenkej menej ako 21 mm. Postupom času sa z ultrabookov stali proste len tenké notebooky s vysokou mobilitou, ktoré sa vyznačujú kompaktnými rozmermi, absenciou DVD mechaniky a vysokým výkonom.

Využije ich každý, kto musí nosiť notebook na chrbte každý deň, nehľadá kompromisy a je ochotný zaplatiť adekvátnu cenu. Práve u týchto počítačov najčastejšie nájdete procesory Intel Core M, čomu zodpovedá aj cena najčastejšie medzi 740 až 1 111 €.

Konvertibly alias dva v jednom

S rozmachom tabletov sa na trhu objavila nová trieda notebookov, tzv. Konvertibilné notebooky. Niektoré spoznáte na prvý pohľad konštrukciou, ktorá umožňuje displej rôzne otáčať, naklápať alebo úplne oddeliť a používať samostatne, iné vyzerajú ako bežný notebook. Spájajúcim atribútom je dotykový displej a je jedno, či výrobca nazve takéto zariadenie 2v1 alebo konvertibl - vo všetkých prípadoch sa jedná o malý a ľahký počítač, ktorý dokáže to, čo tablet aj notebook.

Výhody konštrukcie by ste iste sami vymysleli: nepotrebujete pripájať myš, ovládanie je vďaka gestám rýchlejšie a mnoho ťažkopádnych aplikácií pre stolné počítače dokážete nahradiť ich odľahčenou mobilnou verziou.

Cenové rozpätie hybridných notebookov je široké, pretože pokrýva ako náhrady tabletov, tak výkonné multimediálne stroje.

Herné a výkonné notebooky

Prepojiť výhody notebookov a herných počítačov je ťažké, nie však nemožné. Základom je schopnosť prevádzky na batériu a obrovský výkon, najmä v oblasti grafiky a spracovania multimédií. Takýto potenciál však vyžaduje výkonné chladenie, ktoré si povie o viac miesta, než by ste u laptopov čakali. Preto sú len zriedka herné a výkonné notebooky určené k dennému noseniu, počíta sa skôr s prevádzkou na jednom mieste a občasným transportom.

Tomu zodpovedajú aj proporcie. Klasický notebook určený na hry má 17" aj väčší displej s vysokým rozlíšením, dedikovanú grafiku (samostatnú grafickú kartu oddelenú od procesora) a výkonný procesor podporovaný vysokou kapacitou operačnej pamäte. Často v konfigurácii nájdete aj SSD disk, ktorý dokáže zrýchliť štart systému na niekoľko sekúnd . Napriek tomu, ak uvažujete o hraní za rozumnú cenu, PC je použiteľnejším riešením.

Ak chcete v tejto kategórii ušetriť, získate multimediálny počítač s potenciálom na beh stredne náročných hier.

 

Ako vyzerá typický notebook?

Najlacnejší notebook:
- 15,6" displej s HD rozlíšením, procesor Intel Pentium, alebo Celeron, 4 GB RAM a 500 GB na pevnom disku

Notebook pre študenta:
- 12" zariadenie 2v1 s dotykovým displejom, procesorom Intel Core i3, 4 GB RAM a hybridným alebo SSD diskom, dlhá výdrž

Notebook pre manažéra:
- 14" notebook alebo 2v1 s Full HD rozlíšením, procesor Intel Core i5 alebo Core M, 8 GB RAM a SSD alebo hybridný disk, hmotnosť pod 1,5 kg

Notebook ako náhrada za PC:
- 17" notebook, procesor Intel Core i5 alebo AMD A10, diskrétna grafika AMD alebo NVIDIA, 8 GB RAM, disk 1 TB, vyššia hmotnosť nevadí

Notebook pre náročnú prácu a hranie hier:
- 17" displej s Full HD rozlíšením, procesor Intel Core i7, diskrétna grafika AMD alebo NVIDIA, 16 GB RAM a viac, SSD + klasický harddisk, nižšia výdrž nie je prekážkou

Ako rozumieť hardvéru notebookov?

Asi neexistuje odvetvie, ktoré by sa vyvíjalo rýchlejšie, než elektronika. V prípade výberu notebookov je preto pre laika veľmi ťažké sa zorientovať v množstve udávaných parametrov. Sú štyri jadrá lepšie, než dve jadrá? Ako to, že už nerastú frekvencie? A čo grafika? Pokúsime sa vám základné otázky zodpovedať ľudskou rečou.

Procesor: výkon predovšetkým

Procesor je najdôležitejšou súčiastkou notebooku - práve od neho sa totiž odvíja tri štvrtiny toho, čo súhrnne označujeme ako výkon. Základná voľba medzi značkami Intel a AMD bola zodpovedaná dopytom. AMD nájdete len v minime modelov. Označujú sa napr. A10, A8 a pod., Pričom vyššie číslo znamená aj vyšší výkon, kedy najrýchlejší A10 zodpovedá približne náprotivku Intel Core i5. Máličko stranou stojí rad AMD FX, ktorý sa sústredí na vyváženie výkonu k spotrebe.

Ústup konkurencie naopak povzbudil Intel. Jeho procesory sa tiež radia do niekoľkých tried, z ktorých vychádzajú odvodeniny:

  • Intel Celeron a Intel Pentium sú procesory určené tým najmenej náročným užívateľom. Textový editor zvládnu, YouTube tiež, ale stále majte na pamäti, že cena je ich hlavnou výhodou.
  • Intel Core i3 sú chápané ako stabilný základ, ktorý postačí väčšine užívateľov na prácu i zábavu.
  • Intel Core i5 sú procesory pre náročnejších. Ak nepoužívate iný počítač, ako notebook, nemali by ste sa pohybovať pod touto triedou.
  • Intel Core i7 je najvyššia kategória procesorov Intel, ktorá má potenciál osloviť aj tých najnáročnejších.
  • Intel Core M reprezentujú snahu znížiť spotrebu energie pri zachovaní výkonu. Toto je dosiahnuté minimálnym tepelným vyžarovaním, niekedy až do extrému, kedy nie je potrebný chladiaci ventilátor.
  • Intel Atom sú procesory do kompaktnej elektroniky. Nájdete ich v telefónoch, tabletoch i niektorých notebookoch. Ich cieľom je minimálna spotreba, výkon preto nie je nijako závratný. Pre ľahšiu orientáciu sa u nich zavádza značenie x3, x5 a x7 zodpovedajúce adekvátnym triedam u rady Core.

Bohužiaľ ani týmto zoznamom výber nekončí. Po prvé je dobré všímať si nenápadné písmenká v označeniach procesora. Napr. Intel Core i5-5200U. U znamená procesor so zníženým výkonom a spotrebou, M je základná rada, Q symbolizuje štvorjadrové procesory. Spolu s procesorom si však u notebookov bez dedikovanej grafickej karty vyberáte aj akcelerátor videa. Tu však platí jednoduché pravidlo, že novší čip je výkonnejší cca o 20%. Najlepšie si preto stojí generácia procesorov Intel Skylake, za ktorou nasleduje Broadwell, Haswell a Ivy Bridge.

Operačná pamäť: Koľko RAM budem potrebovať?

Oproti výberu procesora je počítanie operačnej pamäte triviálne. 4 GB sú minimom, 8 GB riešením s perspektívou na pár rokov dopredu. Skutočne luxusné notebooky majú aj väčšiu kapacitu RAM alebo používajú rýchlejšie pamäte DDR4 SDRAM, opačným extrémom sú lacné alebo kompaktné stroje, ktorým na základnú prevádzku podobnú tabletu stačí 2 GB RAMky.

Pevný disk: Kam ukladať dáta?

K ukladaniu dokumentov, obrázkov, programov aj čohokoľvek iného slúži pevný disk. U súčasných notebookov nájdete dva typy. Rýchlejšie, drahšie a menšie varianty sú tzv. SSD na báze flash pamäti, nižšou cenou za gigabajt sa potom vyznačujú klasické HDD. Z SSD síce operačný systém naštartuje v priebehu niekoľkých sekúnd, ale s miestom budete musieť šetriť.

Ak zvolíte variant SSD, 128 GB je minimom, u bežných pevných diskov nájdete hodnoty nad 500 GB - to záleží len na vás, či využijete celú kapacitu, alebo radšej budete šetriť. Majte však na pamäti, že dvojnásobne veľký disk nebude stáť dvojnásobok ceny.

Pozerajte aj mimo parametre

Napríklad na chladenie sa často zabúda...

Hodí sa neporovnávať notebooky len ich merateľnými parametrami. Vyskúšajte si na našich predajniach potrebné stlačenie a rozloženie klávesnice, pevnosť veka pokrývajúcu displej alebo umiestnenie touchpadu. Práve pri najlacnejších notebookov sú v týchto kvalitách podstatné rozdiely.

Podľa vašich potrieb by sa mali odvíjať aj požiadavky na výdrž prevádzky na batériu. S ultrabookmi zvládnete celý pracovný deň, u herných mašín budete za dve hodinky radi. Niekto si vyžaduje rýchly konektor USB 3.0 pre pripojenie napríklad externého disku, inému stačí VGA port k projektoru, tretí človek sa nezaobíde bez HDMI. S rastúcim využitím Wi-Fi a Bluetooth možno niektoré konektory nahradiť bezdrôtovými technológiami, pre objemné toky však býva fyzický transport uprednostňovaný.

Ak ste si už vybrali zopár nádejných kandidátov, zamerajte sa na výbavu. Bude sa vám hodiť čítačka pamäťových kariet? Využijete podsvietenú klávesnicu? Potrebujete DVD mechaniku, alebo uprednostníte nižšiu hmotnosť? Máte záujem o dokovaciu stanicu?

Notebooky sú neuveriteľne variabilné zariadenia a keď si netrúfate na výber sami, nebojte sa opýtať - je to výhodnejšie, než minúť peniaze za stroj, s ktorým nebudete spokojní.

 

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

Lenovo IP 510-15ISK 15.6...
Notebook

Lenovo IP 510-15ISK 15.6...

629 €
Lenovo IP 110 15.6...
Notebook

Lenovo IP 110 15.6...

315 €
Apple MacBook Air 13 i5 1...
Notebook

Apple MacBook Air 13 i5 1...

999 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X