basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať vysávač?

3. 12. 2018 - Poradca
Vysávač je štandardnou súčasťou našich domácností už niekoľko rokov a život bez neho si dokáže predstaviť už málokto. Dnes môžete vyberať z modelov za pár eur až po špičkové prístroje, ktoré vysávajú za vás. Vo všetkých prípadoch však platí pravidlo: vysávač musí plniť to, čo od neho vyžadujete. Inak by teda mal vyberať majiteľ psa, študent na internáte či veľmi zaneprázdnený človek. Poradíme vám, ako si vybrať taký vysávač, aby ste boli spokojní aj vy!

 

Vysávače môžeme deliť do niekoľkých základných kategórií. Predovšetkým máme na trhu vreckové vysávače a bezvreckové určené na upratovanie celého bytu. Samozrejmosťou sú vysávače ručné či tyčové, ktoré väčšinou slúžia na rýchle zahladenie stôp – prevažne v kuchyni či v obývačke. V poslednej dobe sa výrazne tešia obľube robotické vysávače, ktoré síce nedisponujú výkonom podlahových modelov, ale zase dokážu pracovať samostatne. Kým sa teda vrátite z práce alebo z relaxačného víkendu, bude upratané...

Vysavac_1Vreckové vysávače

Do vreckových vysávačov je síce nutné kupovať vrecká, ktoré ale slúžia ako prvá sada filtrov a zadržujú hrubé nečistoty aj jemné prachové častice. Až za týmto vymeniteľným vreckom sú ďalšie filtre – pred a za motorovou jednotkou. Lepšie vreckové vysávače používajú automatickú alebo manuálnu záklopku, ktorá sa uzavrie pri otvorení vysávača, a v tom prípade pri manipulácii s plným vreckom neunikajú drobné nečistoty von. Toto je veľmi dôležité hlavne pre alergikov či malé deti.

Aké veľké vrecko potrebujete?
• na priestor do 50 m3 je vhodný objem 2 – 2,5 l
• do 150 m3 sú optimálne 3 – 4 l
• nad 150 m3 budete potrebovať 4 l a viac

Vysávače, ktoré používajú vrecká pre opakované použitie (iba sa vyklepávajú), sú z hygienického hľadiska horšie. Vyprázdniť vrecko bez toho, aby sme sa nadýchali drobných nečistôť a tie zároveň nezostali na odeve, je prakticky nemožné. Zmizne nutnosť investovať do nových vreciek, je potrebné však dodať, že vrecko stráca časom svoju pevnosť, v látke vznikajú maličké trhlinky a zanáša sa motor.

Ak sa rozhodnete pre vysávač s vreckom, môžete ďalej vyberať medzi špeciálnymi modelmi určenými na vysávanie chlpov zvieracích maznáčikov, tak ako môžete nájsť vysávač s umývateľným či neumývateľným HEPA filtrom, ktorý zachytí vyše 99 % roztočov a ďalšie prachové častice.

Tip: vrecká vymieňajte skôr, ako pocítite stratu ťahu, po vysávaní jemného prachu vymeňte vrecko ihneď.

vysavac_2Bezvreckové vysávače

Nespornou výhodou bezvreckových vysávačov je určite fakt, že nemusíte vymieňať plné vrecká a investovať do nových. K tomu si pripočítajte ešte atraktívny vzhľad priehľadných prachových nádob a máte vysávač, ktorý vhodne doplní váš interiér.

Prachovú nádobu je však potrebné pravidelne čistiť. Po vysávaní najskôr vysypať a raz za čas taktiež poumývať. Taktiež je nutné ošetrovať tesniacu gumičku po obvode veka. Nakoniec nečistoty, ktoré povysávate, musíte následne z nádoby ešte ručne odstrániť. Vo výsledku tak môžete mať s bezvreckovým vysávačom viac práce ako s tými vreckovými.

Bezvreckové vysávače dnes väčšinou používajú tzv. cyklónové oddelenie prachu, ktoré je predovšetkým pri drahších modeloch zdvojené. V takom prípade dochádza k odstráneniu až 99 % všetkých prachových častíc.

Špeciálnym druhom bezvreckových vysávačov sú vodné vysávače. Tie sú efektívnejšie pri vysávaní prachu, avšak ich brzdí menší ťah, ktorý bráni nasatiu vody do motora.

vysavac_3Ručné a tyčové vysávače

Drvivá väčšina ručných vysávačov je napájaná akumulátorom a nepotrebuje k svojej prevádzke prívodnú šnúru. To ich robí veľmi univerzálnymi pre použitie v celej domácnosti. Na druhú stranu z dôvodu slabšieho motora majú oproti podlahovým vysávačom nižší výkon. A preto sa veľmi hodia na miesta, kde nie je prístup k elektrickej zásuvke, napríklad na chatu či pre vysávanie automobilu.

Veľkou výhodou týchto vysávačov je naopak ľahká manipulácia. Drahšie modely nemajú problém ani s vysávaním tekutín, a tak sa hodia nielen do kuchyne, ale aj na samotnú linku. Ak máte malé deti, sú tieto vysávače na nezaplatenie pri upratovaní po ich stolovaní, rovnako ako aj pre rýchle vysatie sedacej súpravy v obývačke.

Niektoré modely ručných vysávačoc môžu byť súčasťou tyčového vysávača. Hlavnú jednotku tak stačí zasunúť do „rámu” a odrazu získate podlahový vysávač. Na rýchle upratanie omrviniek pred nečakanou návštevou celkom jednoduché a pohotové riešenie.

Tyčové vysávače sú vo väčšine prípadov vybavené Ni-MH akumulátorom, ktorý by mal byť neustále pod napätím. Preto tento typ vysávača ideálne parkujte v nabíjačom stojančeku, ktorý je pripojený k elektrickej zásuvke.  Vysávač bude vždy pripravený na použitie s plne nabitou batériou a predovšetkým týmto zaobchádzaním predĺžite životnosť batérie.

Vyššie modely tyčových vysávačov sú vybavené batériou s vyšším napätím či integrovaným LED osvetlením na osvetlenie miesta vysávania.

Robotické vysávače

Zásadný rozdiel medzi lacným a kvalitným robotickým vysávačom je jeho schopnosť vyhodnocovať svoje okolie a na základe toho prispôsobiť štýl vysávania. Lacné modely disponujú niekoľkými druhmi pohybov, ktoré buď kombinujú, alebo je im jeden z nich pevne pridelený. Drahšie modely naopak dokážu pomocou integrovanej kamery či senzorov presne rozoznávať svoje okolie. Vyhodnocujú tak svoje vlastné pohyby, a vďaka tomu vysávajú účinnejšie. Vyššie modely vysávačov majú detekciu nečistôt a pokiaľ sa taký robotický vysávač dostane na miesto s vyššou koncentráciou nečistôt, nepokračuje ďalej, pokiaľ dané miesto dôkladne nevysaje.

vysavac_4

Robotické vysávače používajú pri pohybe svoje nárazníky, ktorými jednoducho narazia do prekážky, čo pre nich znamená, že nie je možné ďalej pokračovať. Otočia sa a pokračujú inou trasou. Vyššie modely detegujú blížiacu sa prekážku pomocou senzorov (podobne ako automobily pri cúvaní) a inteligentne sa jej vyhnú. Oba tieto spôsoby majú svoje nevýhody. Kolízny systém je nešetrný k drobnému nábytku či vázam. Bezdotykový systém môže naopak ako prekážku detegovať napríklad záves, ktorý by ale inak išiel podísť. Ideálna je teda kombinácia oboch systémov, keď vysávač vďaka senzorom pred prekážkou spomalí a predmetu sa iba jemne dotkne. Ak sa predmet nehne, vysávač ho obíde. Ak áno, jednoducho ním prejde, čo môže byť u korálkových závesov, záclon a závesov na nezaplatenie.

Drahšie modely robotických vysávačov disponujú HEPA filtrami, ktoré lacným produktom väčšinou chýbajú. Špičkou nielen v tejto kategórii sú robotické vysávače značky iRobot.

Robotické vysávače obsahujú rôzne príslušenstvo. Balenie môže zahŕňať diaľkový ovládač či virtuálnu stenu a brány, vďaka ktorým dokáže prístroj vysávať iba tie plochy, ktoré mu určíte. Zároveň mu nehrozí pád zo schodov a ak si to neprajete, zostane mu vami vyhradený priestor neprístupný.

vysavac_5Hlučnosť, spotreba a výkon vysávačov

Moderné vysávače sú prekvapivo tiché. Namiesto hučania motora začujete skôr aerodynamický šelest prúdiaceho vzduchu, ktorý je oveľa menej rušivý. Výrobcovia štandardne uvádzajú nameranú hlučnosť v decibeloch – mali by ste pritom vedieť, že napríklad rozdiel 10 dB je výrazný a reálne počuteľný, aj keď sa na papieri môže zdať malý. Ideálna hodnota je okolo 60 dB, čo zodpovedá tichému rozhovoru, lacnejšie modely uvádzajú aj 80 a viac dB, hlukom sa teda vyrovnajú silnej prevádzke na ulici.

Spotreba nie je u vysávača tak dôležitá ako pri chladničke a ďalších spotrebičov, ktoré sú zapnuté bez prestávky, napriek tomu sa oplatí si pozrieť ich príslušný energetický štítok. Dôkladne preskúmajte účinnosť vysávača na rôznych povrchoch – teda ako vysáva koberce, ako si poradí s tvrdou podlahou, či ako dobre filtruje prach. Vo všetkých prípadoch je najlepšou známkou A a taký vysávač by ste si mali ideálne zaobstarať do domácnosti. Ak sa však u vás doma nenachádzajú koberce alebo naopak tvrdé polahy, môžete pri jednej z účinnosti prežmúriť oko.

Kvalitný vysávač bude veľmi účinný aj so „zeleným“ (vysoko úsporným) motorom, preto sa nemusíte obávať nového nariadenia, ktoré od roku 2017 zakazuje vysávače s príkonom vyšším ako 900 W. Slabší motor vyváži lepšie tesnenie, filtráciu a celkové spracovanie nasávacej hubice. Minimálny výkon na vysávanie tvrdých podláh a kobercoch sa pohybuje okolo 300 W.

Ergonómia

Podstatnú úlohu zohráva taktiež ergonómia vysávača. To, či je vysávač vybavený teleskopicky nastaviteľnou rukoväťou, či je možné k nemu pripojiť ďalšie hubiče (ktoré by mali byť pri ruke, keď ich práve potrebujeme), či sa celkovo s vysávačom dobre manipuluje, to všetko sú vlastnosti, ktoré neradno pri výbere podceniť. Mohli by ste svoj výber neskôr ľutovať.

Veľmi cenený je napríklad gumový nárazník po obvode vysávača. Aj tak jednoduchá vec má veľký význam – dokáže zabrániť otlčeniu nábytku aj stien. Taktiež si rozmyslite, aký potrebujete akčný rádius vysávača (dosah od zásuvky s plne vytiahnutou šnúrou až po koniec hubice), aby ste uprostred práce nemuseli prehadzovať šnúru medzi jednotlivými zásuvkami.

 

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov