basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať žehličku?

5. 2. 2019 - Lucie Ševců - Poradca
Žehlenie nepatrí medzi obľúbené a vyhľadávané domáce práce, avšak čas od času sa tomu nevyhne nikto z nás. Aby sme si túto činnosť čo najviac uľahčili, je potrebné mať kvalitné vybavenie, s ktorým to pôjde ľahko a bez problémov. Preto je dobré si na pomoc prizvať žehličku, ktorá na bielizni nielen vyhladí nerovnosti, ale aj odstráni baktérie a krásne ju zmäkčí. Neviete akú? My vám s výberom pomôžeme…

ako vybrat zehlicku_6

Žehlenie s parou alebo bez pary?

Aktuálne na trhu nájdete nepreberné množstvo žehličiek, z čoho sa vám môže poriadne zatočiť hlava. Ale my sme ich pre vás rozdelili do troch základných kategórií v závislosti od použitia pary: žehličky na suché žehlenie, naparovacie žehličky alebo v poslednom čase veľmi obľúbené parné generátory. Osobitným typom žehličky je naparovač odevov.
Avšak sami sa musíte rozhodnúť, akému typu dáte prednosť, s ktorým modelom sa vám bude najlepšie manipulovať, a vďaka ktorému sa budete na žehlenie dokonca aj tešiť. Pripravili sme pre vás súhrn toho najdôležitejšieho, čo vám pri výbere nového pomocníka určite môže pomôcť.

sucha zehlicka Naparovacia zehlicka parny generator_1

Žehlička na suché žehlenie
Bosch TLB5000

Naparovacia žehlička
Tefal FV 5540E0

Parný generátor
Philips PerfectCare Elite GC9635/20

 
Nedajte sa odradiť už len pomyslením na žehlenie, uľahčite si túto činnosť s kvalitným pomocníkom.

Žehličky na suché žehlenie

zehlicka na suche zehlenie


Princíp suchých žehličiek je založený na jednoduchosti, prednosť mu dajú najmä milovníci ranej techniky. Tento najstarší model je vhodný najmä pre tých, čo zoberú žehličku do ruky raz za mesiac. Žehliaca plocha nie je vybavená otvormi na paru, ostatne od toho je zrejmé, prečo ide o suché žehlenie

Žehlenie prebieha tak, že bielizeň vyrovnáte rozpálenou žehliacou plochou. Reguláciu teploty si sami riadite termostatom, pre lepšie výsledky je veľmi vhodné bielizeň pred žehlením pokropiť. Tento model žehličky má minimálne nároky na obsluhu, vzhľadom na absenciu nádobky na vodu má taktiež nízku hmotnosť. Avšak rozdiel žehlenia bez pary môže byť zreteľný. Výhodou týchto typov žehličiek sú nízke obstarávacie náklady.


Zhrnutie:

Klady (+): Zápory (-):
+ Minimálne nároky na obsluhu - Menej kvalitné žehlenie bez použitia pary
+ Nízka hmotnosť  
+ Nízke obstarávacie náklady  

 

Vraj je žehlička na suché žehlenie prežitok? Ešte stále dokáže ožehliť rýchlo a efektívne.

Naparovacie žehličky

naparovacia zehlicka


Naparovacie žehličky patria k najčastejším typom, ktoré sa používajú v domácnostiach. Oproti suchým žehličkám sú vybavené naparovacími otvormi rozmiestnenými na žehliacej ploche, z ktorých v prípade potreby vychádza para. Bielizeň sa prostredníctvom tlaku a pary zvlhčí a žehlenie prebieha ľahšie.

V porovnaní s parnými generátormi poskytujú naparovacie žehličky väčší komfort z hľadiska manipulácie, sú pohotovejšie a kedykoľvek po ruke. Ak potrebujete prežehliť košeľu alebo blúzku pred odchodom do práce, bude žehlenie rýchlejšie a bez prípravy. Vzhľadom na rozmery žehličky majú menšie nároky na skladovanie. Na druhú stranu s ňou ale budete žehliť bielizeň dlhšie a pri žehlení väčšieho množstva sa nevyhnete častejšiemu dopĺňaniu vody. Nádobka na vodu nedisponuje veľkým objemom.
 

Zhrnutie:

Klady (+): Zápory (-):
+ Kvalitné žehlenie s parou - Malá nádobka na vodu
+ Jednoduchšia manipulácia  
+ Menšie nároky na skladovanie  
 
Jeden z najpoužívanejších typov žehličiek, ktorý zabezpečí časovo úspornejšie a kvalitnejšie žehlenie.

Parné generátory


Žehlenie parným generátorom predstavuje revolúciu v žehlení. Ak vymeníte bežnú žehličku za tohto pomocníka, buďte si istí, že na žehlenie zmeníte názor. Tento vysoko výkonný žehliaci systém pracuje s veľkým množstvom pary. A čím máte viac pary, tým je samotné žehlenie jednoduchšie. V porovnaní s predchádzajúcimi spomínanými modelmi sa para dostane hlboko dovnútra vlákien, čo napomáha dosiahnuť dokonalé výsledky za kratší čas.

Pre najrýchlejšie a najdokonalejšie výsledky

parny generator

Parný generátor dokáže vytvoriť až 6x viac pary oproti bežným žehličkám, celý proces sa tak skráti až o polovicu. Jedným ťahom zvládne vyžehliť rôzne druhy materiálov, problém mu nerobí ani prechod zo žehlenia hodvábnej blúzky na džínsy. Užívateľský komfort sľubuje tiež nízka hmotnosť žehličky, s ktorou vás ani po hodinovom žehlení nebude bolieť ruka.

Optimálna teplota

Všetky odevy vyžehlíte pomocou jedinej optimálnej teploty, ktorá je kombinovaná s výkonnou parou. V praxi to znamená, že vôbec nenastavujete teplotu. Teplota žehliacej plochy je navyše tak nízka, že nedôjde k zničeniu látok, ak by ste na nich nechali ležať aj žehličku.

Parný generátor je tvorený dvomi časťami – samotnou žehličkou a nádobou, v ktorej sa generuje para. Táto nádržka je veľkého objemu, preto dokáže vytvárať dostatočné množstvo pary po dlhšiu dobu, ako je tomu pri klasických naparovacích žehličkách.

Určitou nevýhodou parného generátora môže byť jeho veľkosť, ktorá je spojená s väčšími nárokmi na skladovanie. Avšak oplatí sa nájsť miesto, kde je možné ho uchovávať a kde sa vám s ním bude pohodlne manipulovať.
 

Zhrnutie:

Klady (+): Zápory (-):
+ K dispozícii obrovské množstvo pary - Väčší priestor na skladovanie
+ Optimálna teplota pre všetky typy látok - Vyššia obstarávacia cena
+ Nízka hmotnosť  

 

Vyskúšajte žehlenie s parným generátorom, ktoré bude oveľa jednoduchšie a menej namáhavé.

Naparovač odevov

naparovac odevov


Veľkým pomocníkom v boji za dokonale vyžehlenú bielizeň je bezpochyby aj naparovač odevov. S jeho pomocou docielite skvelý vzhľad oblečenia rýchlo a bez námahy.
Ručný naparovač odevov vyniká kompaktnými rozmermi, skladnosťou a ľahkou hmotnosťou. Umožní vyhladiť záhyby na odevoch priamo na ramienku, navyše ho využijete aj v domácnosti napr. pre oživenie závesov či záclon. Je to skvelý pomocník na cesty. Horúca para v priebehu chvíľky vyžehlí pokrčené oblečenie, dodá mu svieži vzhľad, eliminuje zápach a odstráni baktérie.

Na trhu nájdete aj naparovač odevov so stojanom, ktorý je vhodný pre väčšie množstvo bielizne. Jeho výhodou je rýchle a efektívne žehlenie i viac vrstiev naraz. Niektoré modely sú vylepšené o žehliacu dosku, ktorá zaistí oporu pri žehlení. Je priestorovo náročnejší a je potrebné počítať aj s vyššou obstarávacou cenou.
 

Zhrnutie:

Klady (+): Zápory (-):
+ Rýchle a efektívne žehlenie (ručný)  - Slabší výstup pary (ručný)
+ Možnosť vyžehliť veľké množstvo oblečenia (stojanový) - Priestorovo náročnejší (stojanový)

 

Pomocník, ktorého môžete využiť nielen doma, ale i na cestách.

Ako vybrat zehlicku_3
Čo je ešte dôležité pri výbere zohľadniť?

1. Žehliacu plochu
Dôležitou súčasťou žehličky alebo parného generátora je žehliaca plocha. S kvalitnou žehliacou plochou dosiahnete to, že žehlička bude po látke jemne kĺzať. Medzi často používané a odolné materiály patrí napr. keramika, zafír alebo smalt, menej odolný je potom nerez alebo hliník. U tých je potrebné dávať pozor, aby ste plochu nepoškriabali o gombík alebo kovový zips. Väčšina výrobcov ponúka produkty s vlastnými patentovanými povrchmi, ktorých presné zloženie neprezradia. Veľkú úlohu tu zohrávajú aj otvory pre prívod pary. Konkrétne to, ako sú rozdelené. Aby sa para do tkanín dostala rovnomerne, nemali by parné otvory chýbať v špičke, na bokoch aj uprostred žehliacej plochy.
2. Parný výkon
Pod pojmom parný výkon si môžete predstaviť množstvo konštantne produkovanej pary. To má významný vplyv na rad vecí, ako je rýchlosť žehlenia, možnosť žehliť bielizeň preloženú vo viacerých vrstvách alebo efektivitu vertikálneho naparovania. Udáva sa v g/min a jeho hodnota by nemala byť nižšia ako 100 g/min.
3. Parný ráz
Parný ráz predstavuje jednorazové vypustenie väčšieho množstva pary. Uplatníte ho najmä pri žehlení nepoddajných záhybov. Jeho hodnoty začínajú na 130 g/min.
4. Tlak pary
Parné generátory pracujú s parou, ktorá je pod veľkým tlakom. Preto je tlak pary veľmi dôležitý parameter, ktorý by sa nemal ignorovať. Čím vyšší je tlak pary, tým rýchlejšie a ľahšie sa dostane dovnútra tkanín. Hodnota sa pohybuje v rozmedzí 4 – 8 barov. Za dostatočne výkonnú žehličku sa považuje model s tlakom už od 6,5 bar.
5. Inteligentné technológie a funkcie
Poriadna a kvalitná žehlička by mala mať navyše aj iné komforné funkcie. Jednou takou funkciou, ktorú určite oceníte, je automatické vypnutie. Dochádza k nemu po dlhšej dobe nepoužívania. Praktický Lock systém bezpečne uchytí žehličku k základni, takže ju ľahko prenesiete z miesta na miesto. S úsporným Eco nastavením ušetríte až o 20% energie. Vyžehliť odev na ramienku umožňuje vertikálne naparovanie. Túto možnosť oceníte najmä pri žehlení šiat, košieľ, blúzok, ale aj záclon alebo závesov. Pozornosť venujte taktiež dĺžke kábla, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam pri manipulácii alebo dostatočne objemnej nádržke na vodu.
6. Odvápňovanie
Aby vám žehlička vydržala čo najdlhšie, je nutné vykonávať pravidelné čistenie. Najväčším nepriateľom je vodný kameň, preto sú parné generátory vybavené zberačom vodného kameňa. Nazbierané nánosy sa potom jednoducho odstránia a žehlička sa nezanesie nečistotami. Funkcie, ktoré zabraňujú usadzovaniu vodných nečistôt, sú označované termínmi Calc-Clean alebo AntiCalc.
7. Príkon
V dnešnej dobe má väčšina žehličiek a parných generátorov dostatočne vysoký príkon, ktorý uľahčuje celý proces žehlenia. Jeho spodná hranica by sa nemala dostať pod 1 300 W.

Aké príslušenstvo vám nesmie chýbať?

Žehliaca doska

zehliaca doska

K dokonalým výsledkom žehlenia nestačí len správny žehliaci prístroj. Veľmi dôležitý je aj výber žehliacej dosky. Pri jej výbere je nutné dbať o to, aby žehliaca plocha bola dostatočne veľká, maximálne stabilná, a aby sa dala doska výškovo nastaviť.
Ak žehlíte s parným systémom, mal by byť poťah dosky paropriepustný. Ak by ním para nemohla dostatočne prechádzať, žehlená bielizeň by vlhla, čo by celý proces znepríjemňovalo. Niekto možno tiež ocení prítomnosť odkladacej plochy na žehličku alebo zabudovanú predlžovačku v žehliacej doske, ktorá umožňuje v letných mesiacoch žehliť vonku alebo tam, kde práve potrebujete.

 

odstranovac hrciek

Odstraňovač hrčiek

Vzhľad oblečenia môžete obnoviť tiež odstraňovačom hrčiek. Ak máte obľúbené kusy oblečenia, na ktorých sa po častom praní a nosení objavili hrčky a vy sa s nimi nechcete rozlúčiť, preto použite pomocníka odstraňovač hrčiek. Kvalitné ostrie zbaví látku hrčiek a vaše odevy zanechá bez nedokonalostí. Použitie je vhodné na všetky typy tkanín. Môžete zvoliť model poháňaný batériami, s integrovaným akumulátorom alebo napájaný zo siete.
 

Záver

Základom rýchle a dokonale vyžehlenej bielizne je nákup správnej a kvalitnej žehličky, preto venujte čas jej výberu. Krásny dizajn, ktorý vás zaujme na prvý pohľad, nie je to najdôležitejšie. Predovšetkým je potrebné zohľadniť, aké množstvo bielizne žehlíte a hlavne ako často, a na základe toho následne vybrať z rôznych druhov žehličiek najlepší model, ktorý bude vyhovovať vašej domácnosti.
 

ako vybrat zehlicku_2

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov