basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTVORENÉ! Všetky naše predajne sú znovu otvorené. Príďte si vybrať tovar alebo si ho objednajte online a o 60 minút si ho môžete bezpečne vyzdvihnúť.

Ako vyčistiť koberec?

20. 5. 2020 - Lenka Kanderálová - Poradca
Aj keď je v súčasnosti hitom vinylová či plávajúca podlaha, stále sú medzi nami takí, ktorí nedajú dopustiť na mäkký a teplý koberec, ktorý vytvára nezameniteľnú domácu atmosféru. Pokiaľ si ani vy neviete vašu obývačku či detskú izbu predstaviť bez neho, určite sa raz za čas stretávate s otázkou, ako koberec dobre vyčistiť. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako na to.

ako_vycistit_koberec

Vysávač je základ

Ak máte doma koberec, alebo zvažujete jeho zakúpenie, budete, samozrejme, potrebovať vysávač. Na trhu je množstvo typov a značiek a je len z vás, ktorému dáte prednosť. K najbežnejším druhom patria vysávače vreckové, obľúbené sú tiež tie bezvreckové, parné alebo s vodným filtrom. Záleží na tom, aké preferujete príslušenstvo alebo aké požiadavky na prístroj máte.

Poďme na to pekne od začiatku

V zásade existujú štyri varianty domáceho čistenia kobercov a každá má svoje pre a proti. Ktorý spôsob čistenia je pre váš koberec vhodný záleží hlavne na druhu materiálu, výške vlasu a na miere jeho znečistenia. Informácie o správnej starostlivosti nájdete tiež na jeho štítku alebo u výrobcu. Keďže ide o pomerne fyzicky náročnú prácu, môžete skúsiť využiť aj odborné služby, ktoré na svoju prácu využívajú profesionálny tepovač kobercov. Ten si, samozrejme, môžete zaobstarať aj domov, ale počítajte s vyššou obstarávacou cenou. 

ako_vycistit_koberec

Možnosti čistenia kobercov: 

 1. Suché čistenie
 2. Mokré čistenie
 3. Vyklepávanie
 4. Strojové čistenie

Suché čistenie kobercov

Existuje celý rad práškov a pien na suché čistenie kobercov, ktoré zoženiete napr. v drogériách alebo špecializovaných predajniach. Tieto typy prípravkov sú ku kobercom veľmi šetrné. Nemusíte sa teda báť jeho zničenia alebo zrazenia, ani riešiť otázku, akú máte pod kobercom podlahu. Táto metóda je dokonca vhodná aj vtedy, keď máte doma veľmi kvalitný koberec z prírodného materiálu.

ako_vycistit_koberec

Ak milujete citrusové vône, vyskúšajte čistiaci prípravok Jolly Bonair s citrusovou vôňou. Jeho aróma dokonale osvieži a prevonia váš priestor. Naopak kvetinová vôňa sa rozvinie po vašom byte za pomoci čističa Jolly Bonair s kvetinovou vôňou.

Ako na suché čistenie kobercov?

 1. Koberec najprv dôkladne povysávajte.
 2. Na celý povrch koberca nasypte prášok na suché čistenie alebo naneste penu.
 3. Ak máte koberec s vyšším vlasom, prípravok na čistenie kobercov doň zapracujte kefou.
 4. Potom už len nechajte pôsobiť podľa priloženého návodu a následne dôkladne vysajte.

Mokré čistenie kobercov

Mokré čistenie je super, ale pozor. Nie vždy! Vyhnite sa mu vtedy, ak doma máte doma vlnené alebo hodvábne koberce. Voda by mohla zničiť pevnosť vláken. Tiež sa uistite, aký povrch pod kobercom máte, nakoľko vlhkosť presiakne aj pod koberec. Ak máte napr. parkety či palubovku, nie je táto metóda čistenia vhodná. Naopak, podlahové kúrenie si so zostatkovou vlhkosťou bez problémov poradí. Počítajte s dlhšou dobou schnutia, niekedy aj niekoľko dní. Počas prvých 4 hodín by ste po koberci nemali dokonca vôbec šliapať.

ako_vycistit_koberec

Ako na mokré čistenie kobercov?

 1. Opäť je samozrejmosťou koberec poriadne povysávať.
 2. Prípravok na čistenie kobercov zmiešajte s vodou podľa návodu.
 3. Čistič nanášajte na koberec špongiou – používajte hustú penu, ktorá si s usadenými nečistotami poradí lepšie a koberec tak nenamočí (na veľké a staré škvrny použite kefu a potom rovnou stierajte vlhkou handričkou).
 4. Po zaschnutí zase dôkladne vysajte.

Vyklepávanie kobercov

Pamätáte si ešte staré železné konštrukcie - "klepáče" - pri panelákoch? Predtým bývalo zvykom na nich koberce pravidelne vyprášiť. Zbavili ste ich tak nielen všadeprítomného usadeného prachu. Takže ak túto možnosť máte aj teraz, z času na čas váš koberec vytiahnite von, prevetrajte a vyklepte. Verte, že to určite ocení.

ako_vycistit_koberec

Strojové čistenie kobercov

Ide opäť o mokrý spôsob čistenia, ktorý si hravo poradí aj so starými zaschnutými škvrnami. Je ale potrebné vlastniť špeciálny vysávač na mokré čistenie. Ide, samozrejme o drahší, ale omnoho efektívnejší variant čistenia. Váš koberec sa vďaka strojovému vyčisteniu znovu nádherné rozžiari.

Ako to funguje?

Vysávač na mokré čistenie kobercov má v sebe zabudovanú nádobu na vodu a čistiaci prostriedok. Počas vysávania je tak tekutina so saponátom vháňaná pod veľkým tlakom do koberca. Dostane sa priamo do vlákien, kde dokáže rozpustiť škvrny a nečistoty. Následne je špina a prach spolu s tekutinou opäť nasatá naspäť do prístroja. Tento typ vysávačov využijete  aj na tepovanie pohoviek a matracov.

ako_vycistit_koberec

Ako vybrať vhodný vysávač na mokré čistenie

Aby ste vybrali ten správny vysávač na mokré čistenie, zamerajte sa na sací výkon. Ten je v tomto prípade zásadný. Čím je výkon vyšší, tým väčšia je sacia sila motora. A čo objem nádoby? Tu sa riaďte rozmerom vašich kobercov. Koberce s rozmermi do 50 m² si vystačia s objemom do 2 litrov. Na plochu od 50 – 150 m² je vhodná nádoba do 4 litrov a nad 150 m² si vyberte nádobu nad 4 litre.

Ku každému vysávaču na mokré čistenie potrebujete aj saponát. Výber čistiacich prostriedkov záleží iba na vás. Na trhu sú dostupné aj koncentráty. Vyskúšať môžete napr. čistiaci koncentrát Thomas Protex.

Ktorú značku zvoliť?

Pokiaľ premýšľate nad kúpou viacúčelového alebo priemyslového vysávača, určite nešliapnete vedľa so značkami Kärcher alebo Bosch. Nemecká značka Thomas ponúka svojho zástupcu Thomas Aqua + PET & FAMILY. Tento vysávač je tým pravým pre domácnosť, v ktorej žijú maznáčikovia a alergici. Perfektne zvládne odstrániť chlpy psíkov a mačičiek. Špeciálna technológia vodnej filtrácie a HEPA filtra si poradí aj s tými najjemnejšími prachovými čiastočkami. Roztoče a pele už nemajú vo vašej domácnosti žiadne miesto.

Ak preferujete českého výrobcu, stavte na ETU. Multifunkčný vysávač 4 v 1 ETA Poseidon je vhodný na suché aj na mokré vysávanie, zvládne šampónovanie, hĺbkové čistenie, a dokonca s ním umyjete aj okna. Vďaka veľkému množstvu príslušenstva bude nenahraditeľným pomocníkom pri starostlivosti o váš koberec. Zásluhou špeciálnych nadstavcov poslúži tiež na tvrdé podlahy. Perfektnú prácu odvedie vďaka vysokému saciemu výkonu 300 W. Niekoľkonásobná filtrácia, elektronická regulácia a veľký akčný rádius 11 m oceníte nielen pri bežnom, ale aj pri generálnom upratovaní.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť koberec bez chémie

Nie je nad klasické babské rady. Babičky veľmi dobre vedeli, čo na akú škvrnu použiť. Aby aj nie! Na koberci naozaj skončí kadečo. Či už ide o klasický prach, zvyšky jedla, či rozliate tekutiny. A s deťmi a zvieratami vás toho môže postretnúť ešte viac. Ako teda kvalitne a lacno vyčistiť koberec? Použitím obyčajného octu, soli, jedlej sódy, citróna alebo napríklad peroxidu vodíka.

Ako vyčistiť koberec jedlou sódou

Chceli by ste svoj koberec znovu rozžiariť alebo odstrániť nepríjemné pachy? Skúste použiť osvedčenú klasiku, ktorú má doma snáď každá gazdinka. O čom je reč? O obyčajnej jedlej sóde. Nemusíte používať agresívne prípravky, aby bol váš koberec ako nový. A ako na to? Najprv koberec dôkladne posyvávajte. Keďže sóda má zásadité pH (9), nasaďte si pri práci radšej rukavice.

ako_vycistit_koberec

Pri odstraňovaní obyčajných škvŕn nasypte väčšie množstvo sódy na fľak. Horúcou vodou menšie miesto ľahko pokropte, na väčšie škvrny použite kefku alebo špongiu. Sódu nechajte aspoň 3 hodiny pôsobiť. Následne po zaschnutí miesto vysajte. Jedlá sóda si poradí aj so zápachom po zvieratách. Postihnuté miesto ňou posypte a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Po vysatí by mal zápach vymiznúť.

Ako vyčistiť najbežnejšie typy škvŕn? 

Ako vyčistiť koberec od kávy

Ak sa vám stane, že omylom prevrhnete hrnček s kávou, využite čo najskôr papierové utierky a tekutinu odsajte. Nalejte si do hrnčeka alebo misky studenú vodu (nie teplú, tá by spôsobila zapranie kávy do koberca) a škvrnu od kraja do stredu polejte. Vezmite soľ, škvrnu posypte a nechajte pôsobiť. Namiesto soli môžete škvrnu pokvapkať tiež citrónovou šťavou. Ak máte doma priamo čistič na škvrny (napr. Vanish na čistenie kobercov), neváhajte ho použiť. Dobre funguje tiež glycerín, peroxid vodíka, lieh, vínny ocot alebo pripravená kaša z jedlej sódy a vody.

ako_vycistit_koberec

Potom zotrite čistou mokrou handričkou a následne vysušte čistým uterákom alebo utierkou. Ako ďalšiu možnosť môžete vyskúšať obyčajnú perlivú vodu, ktorú necháte niekoľko minút pôsobiť a potom dočistíte liehom. Výborne vám v tomto prípade poslúži aj vysávač na mokré čistenie.

Ako vyčistiť koberec od vína

Milujete víno? Potom sa zrejme občas nevyhnete škvrnám od tohto lahodného nápoja. Aj tu platí okamžité odsatie maximálneho množstva tekutiny papierovými alebo bavlnenými utierkami. Žiadne trenie, iba ich pritlačte na škvrnu. Následne zvyšky vína narieďte citrónovou šťavou a potom na škvrnu nasypte jedlú sódu. Nechajte chvíľu pôsobiť, čistou vlhkou handrou zotrite zbytok a dosušte.

ako_vycistit_koberec

Druhou možnosťou je škvrnu posypať kuchynskou soľou, ktorá do sebe dokáže zvyšky vína nasať. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a vysajte. Pokiaľ výsledok nie je perfektný, môžete neskôr použiť niektorý z čističov na koberce, pretrieť kefou s jemnými vláknami a potom opäť použiť navlhčenú handričku.

Ako vyčistiť koberec od čaju

Na čaj si pripravte kyselinu citrónovú alebo peroxid vodíka a čpavok. Najprv vyčistite škvrnu neutrálnym pracím prostriedkom. Potom použite kyselinu citrónovú (šťavu z citróna alebo citrónku do čaju) a následne opäť zopakujte čistenie pracím prostriedkom. Mokrou handričkou dôkladne opláchnite a nechajte koberec poriadne vyschnúť.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť škvrny od čokolády

Vďaka tomu, že čokoládu miluje takmer každý, sa so škvrnou tohto typu stretnete pomerne často. Fľak potrite teplým glycerínom. Po chvíľke pokvapkajte vodou, posypte pracím prostriedkom, napeňte pomocou špongie alebo kefky a skúste vyčistiť. Následne špongiu preperte vo vode s pracím práškom, koberec opláchnite a nechajte preschnúť.

Ako vyčistiť koberec od jedla

Škvrnám od jedla sa nedá vyhnúť. Nech sa snažíte akokoľvek, sem tam nejaký kus jedla skončí na zemi. Čo s tým? Opäť použite ocot alebo jedlú sódu. Čo najviac zvyškov jedla zozbierajte a pritlačením obrúskov vysajte maximum tekutiny. Potom na fľak nastriekajte ocot a posypte jedlou sódou. Ako ďalší variant môžete skúsiť namiešať kašu z jedlej sódy a vody a tú dať na škvrnu. Nechajte pôsobiť a potom zotrite čistou mokrou handričkou. Následne vysušte suchými utierkami alebo vysajte vysávačom určeným na mokré čistenie.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť koberec od krvi

Bohužiaľ, aj krv môže skončiť na koberci. Stane sa vám to prevažne s menšími deťmi. Čím skôr si krv všimnete, tým lepšie. Ak je škvrna čerstvá, snažte sa ju čo najrýchlejšie pomocou papierových utierok odsať. Potom pokropte studenou vodou (nikdy teplou). Po zhruba pol hodine posypte kuchynskou soľou. Po hodinke pôsobenia vytrite čistou handričkou alebo papierovou utierkou.

Pri zaschnutej škvrne je postup nasledovný. Najprv škvrnu namočte studenou vodou a potom ju vytrite mokrou čistou handričkou. Následne znovu namočte studenou vodou a posypte soľou. Po pol hodine soľ zotrite čistou handrou a v prípade potreby tento postup opakujte. Mokré miesto znovu vysušte utierkou alebo vysávačom na mokré čistenie.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť koberec od moču

Pokiaľ doma máte malé deti alebo psíka, určite sa nevyhnete ani týmto nepríjemným škvrnám. Úspech tkvie, samozrejme, v rýchlosti. Čím skôr škvrnu nájdete, tým lepšie. Použite opäť papierové obrúsky alebo nasiakavú handričku a vysajte čo najviac tekutiny. Najjednoduchší domáci čistič na biologické škvrny je zmes octu a pracieho prášku. Môžete tiež použiť šťavu z citróna. Ak u vás doma nájdete peroxid vodíka, vytvorte si čistiacu penu zmiešaním 2 lyžíc peroxidu vodíka a 1 lyžice jari. Miešajte do vytvorenia peny, ktorú pomocou malej kefky naneste na škvrnu a jemne vyčistite.

Zaschnutý moč je hlavne zdrojom nepríjemného zápachu, ktorého sa zbavíte čpavkom a octom. Koncentrovaný čpavok nakvapkajte na škvrnu a preklepávajte kefkou. Zbytok čpavku neskôr odstráňte nasiakavou handrou namočenou vo vlažnej vode. Ľahko ohriaty ocot jemne vymasírujte do škvrny a opäť opláchnite vodou.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť koberec od žuvačky

Objavili ste na koberci zaschnutú žuvačku, ktorú tam prilepili vaše vynaliezavé detičky? Prvá rada znie – použite ľad! Zabaľte ho do vrecka, priložte na žuvačku a akonáhle zatvrdne, zlúpnite ju. Po odstránení žuvačky však ešte nemáte vyhraté. Žuvačka po sebe môže zanechať mastnú škvrnu. Nastriekajte na ňu univerzálny odmasťovač, suchou handričkou škvrnu zakryte a vyčkajte, kým do neho vsiakne všetka tekutina.

Ako vyčistiť koberec od vosku

Áno, aj vosk zo sviečky môže skončiť na koberci. Aby vosk stuhol, použite opäť ľad zabalený do igelitového vrecka. Vosk potom zlúpnite a malé kúsky ešte vysajte. Drobných častí, ktoré v koberci môžu zostať, sa ľahko zbavíte pomocou papierovej utierky a žehličky. Tam, kde bol vosk, položte vo viacerých vrstvách utierky, po ktorých prechádzajte horúcou žehličkou. Vosk sa ľahko rozpustí a papierové utierky ho nasajú.

ako_vycistit_koberec

Ak doma vlastníte moderný koberec s dlhým vlasom alebo vlnený, údržba a starostlivosť je oproti klasickým kobercom odlišná. Tieto koberce sú náchylnejšie na chemické čistiace prostriedky a mohli by ste ich ľahko poškodiť. Poradíme vám, ako sa o ne najlepšie a čo najšetrnejšie starať.

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom

Koberce s dlhým vlasom (môžete sa stretnúť aj s označením shaggy) sú veľmi moderné a elegantné. Ich čistenie však môže báť trošku problematickejšie. Medzi vysoké chlpy sa viac zachytáva prach, vlasy a ďalšie nečistoty. Kvôli dĺžke vlasu ich vysávajte pravidelne a všetkými smermi. Nepoužívajte rotačnú kefu, ktorá by krásne dlhé vlákna zničila. Vždy voľte iba tie prípravky, ktoré sú na daný typ koberca určené.

ako_vycistit_koberec

Ako vyčistiť vlnený koberec

Najviac sú vlnené koberce ničené vlhkosťou, dlhodobými nečistotami a nesprávnou údržbou. Vlnené koberce prášte vždy z rubovej strany. K pravidelnej údržbe patrí vysávanie. To je nutné vykonávať po smere vlasu. Nikdy nepoužívajte rotačné kefy a hubice s hrubým nadstavcom, ktorá by mohol štruktúru vlasu navždy zničiť. Vysávajte 1 – 2× týždenne, tým sa zbavíte všetkých suchých nečistôt.

Pokiaľ na koberci napriek tomu vzniknú škvrny, jemne ich odstráňte roztokom teplej vody a mydla, a to vždy po smere vláken. Nariedený biely ocot pomôže s výraznejšími škvrnami. Fľak ihneď vysušte pomocou suchej utierky. Ak chcete použiť chemické čistiace prostriedky, starostlivo čítajte etikety. Prostriedky musia byť priamo určené na vlnené koberce, aby ich nezničili. Musia mať neutrálne pH a nemali by obsahovať bielidlá, farbivá a optické rozjasňovače.

ako_vycistit_koberecVo výpočte škvŕn aj následného čistenia by sme mohli popísať ešte desiatky riadkov. Chceli sme vám poradiť aspoň s tými najčastejšími a načrtnúť najlepšie možnosti ich vyčistenia. Teraz už váš koberec bude ako zo škatuľky.

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov