basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vyčistiť naparovaciu žehličku

15. 4. 2019 - Lucie Ševců - Poradca
Žehlička je nenahraditeľný pomocník v domácnosti, jej pomoc potrebuje čas od času takmer každý z nás. Aby vám dlho a dobre slúžila a mohla plniť svoj účel, musí byť čistá. Preto nepodceňujte pravidelnú údržbu. Ako teda postupovať pri čistení žehličky? V nasledujúcom článku si poradíme, ako zbaviť naparovaciu žehličku pripálenín, nánosov vodného kameňa a čomu sa oplatí venovať pozornosť.

Ako vycistit zehlicku_2

Tipy, ako vyčistiť žehliacu plochu

Ako vycistit zehlicku_6Častým problémom, s ktorým sa stretla takmer každá gazdinka, sú pripáleniny na žehliacej ploche. Stačí malá chvíľka nepozornosti alebo chybne zvolená teplota s ohľadom na materiál a na ploche vám ostane kúsok potlače, ba dokonca môžete látku spáliť.
Ak máte novší model žehličky s nepriľnavým povrchom, pripáleniny vás pravdepodobne nebudú trápiť príliš často.

Ak sa vám predsa len podarí kúsok látky na žehličku pripáliť, je nutné ju z povrchu odstrániť čo najskôr a nepokračovať v práci, aby pri žehlení nezanechala stopu na oblečení.

Riaďte sa pokynmi výrobcu a použite na to určené špeciálne čistiace prípravky, napr. čistiacu tyčinku na žehliace plochy, špeciálny sprej alebo vyskúšajte bežne dostupné domáce prostriedky.
 
Rozhodne na plochu nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky a vyvarujte sa všetkého, čo by mohlo žehliacu plochu poškriabať.

Nepodceňujte domáce prostriedky

Rýchly a lacný prostriedok, ktorý funguje, je zubná pasta. S jej pomocou odstránite zo žehliacej plochy menšie pripáleniny. Na studenú plochu alebo na handričku naneste trochu pasty a krúživými pohybmi odstráňte pripáleniny. Potom opatrne umyte vodou a môžete sa znova pustiť do žehlenia.

Na odolnejšie pripáleniny vyskúšajte univerzálneho pomocníka pri upratovaní v domácnosti – ocot. Handričku namočte do octu a prechádzajte ňou po horúcej žehliacej ploche alebo ju priamo prežehlite rozpálenou žehličkou. Dávajte pritom pozor, aby sa ocot nedostal do naparovacích otvorov.

Na pripáleniny skvele funguje aj soľ, avšak to si nechajte až ako poslednú možnosť. Tento spôsob čistenia je vhodný skôr na staršie typy žehličiek, z dôvodu možného rizika poškriabania žehliacej plochy. Soľ zabaľte do handričky a opatrne ňou prechádzajte po pripáleninách alebo opatrne prechádzajte žehličkou po jemne namletej soli. Následne žehličku utrite o handričku, pripáleniny poodpadávajú. Aj tu dávajte pozor, aby sa kryštáliky soli nedostali do naparovacích otvorov.

Ako vycistit zehlicku_5

Ako bojovať s vodným kameňom?

Ako vycistit zehlicku_4Naparovaciu žehličku môže potrápiť aj vodný kameň. Ten bráni voľnému prieniku pary cez naparovacie otvory a tiež môže dochádzať k jeho nežiaducemu uvoľňovaniu pri žehlení, čo má za následok zašpinenie vypranej bielizne. Ako často je potreba žehličku odvápniť, záleží najmä na stupnici tvrdosti vody. Čím viac máte tvrdšiu vodu, tým rýchlejšie sa nečistoty v žehličke usadzujú. Pravidelným odstraňovaním vodného kameňa pomáhate udržiavať najvyšší výkon naparovania a predlžujete životnosť žehličky. Ak však máte najnovší model žehličky, nemusíte robiť temer nič.
 

Moderné typy žehličiek sú vybavené odvápňovacími systémami (AntiCalc, Calc-Clean a pod.), ktoré vás zbavia starostí s odvápnením a sami bezpečne odstránia všetky usadeniny vrátane vodného kameňa.

Ak vaša žehlička nemá takú funkciu, nezúfajte. Zbaviť žehličku vodného kameňa nie je nič zložité. Opäť si zoberte na pomoc ocot, zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a takto pripravený roztok nalejte do nádržky na vodu. Nechajte pár minút naparovať a potom niekoľkokrát nádržku prepláchnite čistou vodou, zbavíte sa tak octového zápachu.
 

Ako vycistit zehlicku_3

Ak máte dojem, že sú zanesené naparovacie otvory, skúste ich jemne vyčistiť tyčinkami do uší. Vyhýbajte sa ostrým predmetom, ktoré by mohli povrch žehliacej plochy nevratne poškodiť. Vodný kameň môžete zo žehliacej plochy skúsiť taktiež „odmočiť“. Položte žehličku do vhodnej nádoby (použite napr. lavór) a nalejte doň toľko octu, aby bola žehliaca plocha ponorená. Dbajte o to, aby ocot pôsobil iba na žehliacu plochu, a aby nenatiekol dovnútra. Nechajte pôsobiť hodinu, podľa potreby môžete nechať aj cez noc.

Ako predĺžiť životnosť žehličky?

Ako vycistit zehlicku_7

Ak sa chcete vyhnúť odstraňovaniu pripálenin a vodného kameňa, venujte pozornosť pár základným pravidlám.

* Rôzne druhy tkanín žehlite iba na odporúčanú teplotu, riešením je taktiež si zaobstarať žehličku s nepriľnavým povrchom.

* S vodným kameňom si jednoduchšie poradíte, ak budete po každom žehlení vylievať vodu z nádržky.

* Namiesto kohútikovej vody radšej používajte destilovanú vodu. Tá je zbavená nečistôt a väčšiny minerálov. 

* Žehličku skladujte postavenú vo vertikálnej polohe.

 

vsetky zehlicky tlacidlo

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov