basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vyčistiť práčku?

7. 2. 2020 - Veronika Kožíková - Poradca
Pár otáčok, trochu pracieho prášku, a je to. Bez voňavej bielizne si už život nedokážeme ani predstaviť. A vlastne ani nechceme. Aj keď je práčka pomocníčka, vďaka ktorej máme pravidelne čisté oblečenie, aj ona z času na čas potrebuje generálne upratovanie. Dôvodom sú nečistoty z bielizne, ktoré sa zachytávajú nielen v bubne práčky, alebo zvyšky pracieho prášku a aviváže v zásobníku...

Ako vyčistiť práčku

Aký spôsob čistenia je ten naj?

Spôsobov, ako práčke navrátiť titul „kráľovná kúpeľne“, je veľmi veľa. Čo uprednostniť? Spravíte si to podomácky alebo siahnete po bezpečnejšom prostriedku? Predstavíme vám niekoľko tipov, ako vyčistiť práčku od usadenín, vodného kameňa a tiež vám poradíme, ako sa zbaviť zápachu. Ten najčastejšie spôsobujú baktérie a plesne, ktoré sa množia napríklad v nádobe na prací prášok alebo v útrobách a hadici od práčky. Aj tie sa však našťastie dajú vyčistiť bez pomoci opravára.

Ako vyčistiť práčku

Čistenie práčky sódou bikarbónou

Tento spôsob čistenia patrí k obľúbeným. Sódu bikarbónu má doma hádam každý a ak nie, kúpite ju za pár centov, a to takmer v každom obchode.

Konkrétne metódy, ako práčku vyčistiť sódou bikarbónou, sa líšia. Niekto uprednostňuje krátky prací program, niekto dlhší. Názory sa však zhodujú v tom, že je lepšie zvoliť aspoň 60° alebo 90° program, nasypať cca pol pohára do priehradky na prací prášok a zapnúť práčku. Okrem sódy bikarbóny môžete použiť aj špeciálnu praciu sódu. V drogériách môžete kúpiť na potreby čistenia 1 kilo za cca 2 eurá. Potom už len stačí nasypať pol pohára do zásobníka na prášok a naprázdno zapnúť dlhý cyklus s maximálnou teplotou.

Ak máčate bielizeň, môžete bez obáv prisypať aj trošku sódy bikarbóny. Bielu bielizeň úplne rozžiarite. Obzvlášť sa vám to podarí napríklad so záclonami.

S pomocou roztoku sódy a vody vyčistíte úplne jednoducho aj odtokový filter. Ako zistíte, že práčka potrebuje vyčistiť? Ak zle napúšťa a vypúšťa vodu, viete, že potrebuje údržbu. Znižuje sa tým efektivita prania.

A kde nájdete filter? Spravidla na prednom paneli práčky vpravo dole, prípadne sa o tom dočítate v návode. Otvoríte poklop, kde nájdete niečo ako veko – to je vypúšťací filter. Pod uzáver dajte misku, pretože určite vytečie pár kvapiek zvyškovej vody. Veko odskrutkujte proti smeru hodinových ručičiek, filter vyberte a namočte do roztoku. Vyberte všetky nahromadené vlasy, mince a ďalšie drobné predmety. Roztokom vytrite aj priestor, ktorý ste otvorili a potom ho zatvorte.

Ako vyčistiť práčku

Nezabúdajte na filter! Ak sa upchá, môže vám zhorieť čerpadlo!

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Ďalší spôsob, ako mať čistú práčku, je vyčistiť ju kyselinou citrónovou. Tú zoženiete v každej drogérii a vo väčšine supermarketov. Do dávkovača nasypete toľko kyseliny, koľko doň zvyknete sypať aj pracieho prášku. Zapnite program s najvyššou teplotou a potom už stačí iba počkať na príjemný výsledok. Stačí, keď to budete praktizovať 2× do roka.

Čistenie práčky octom

Je to pravdepodobne tá najobľúbenejšia metóda čistenia práčky. Opäť sa líši v postupe. Niekto radšej naleje ocot do zásobníka, niekto priamo do bubna. Ak to robíte prvýkrát, verte, niekoľko pohárov bude na začiatok dosť. Nepresahujte však 1 liter! Takisto práčke určite neprospieva ani čistenie každý mesiac. Stačiť bude 2-3× za rok. Nadmerné množstvo octu bohužiaľ často poškodzuje gumové časti práčky, preto to s ním nepreháňajte! Keď ocot nalejete do práčky, nastavte ju na program s najvyššou teplotou.

Tvrdšie usadeniny sa dajú odstrániť roztokom octu a sódy. Zrieďte ich v pomere 1:2 a miesta s usadeninami poutierajte handričkou.

Ako vyčistiť práčku

A čo na to výrobcovia práčok?

Uhádli ste dobre – z octu a sódy bikarbóny sa veľmi netešia. Budú vás odradzovať, že je tá zmes príliš kyslá, práčke nesvedčí a že môže nenávratne poškodiť bubon, filter a gumové tesnenie. Vaša babka/mamina vám zas bude tvrdiť, že dáva ocot a sódu do práčky už roky a NIKDY sa jej vraj nič nestalo. Nezabúdajte, že moderné technológie neustále napredujú a výroba práčok prešla za posledných 10 rokov obrovským vývojom.

Ako vyčistit práčku

Elektropomocníci sú vybavení mnohými novými funkciami, sú úspornejšie, tichšie a výkonnejšie. Okrem iného to znamená, že používanie „zastaralých“ metód údržby na moderné zariadenia je trochu risk. Radšej preto, prosím, používajte špeciálne čističe, ktoré sú na práčky určené. Moderným zariadeniam by tieto domácke metódy mohli naozaj vážne uškodiť.

Čistenie špeciálnymi prostriedkami

Pri čistení práčky sa nemusíte báť použiť SAVO. Myslíme však špeciálny typ. SAVO čistič na práčky je určený na likvidáciu usadených nečistôt, ale aj vodného kameňa a zápachu. S jeho pomocou bude tesnenie či filter vašej práčky ako nový a môžete ho využiť aj na vyčistenie zásobníka na prací prášok.  

Pozor! Univerzálne SAVO nie je určené na túto formu čistenia!

V televíznych reklamách ste určite postrehli aj ďalšie špeciálne čističe (Calgon). Na trhu sú dostupné vo forme prášku alebo čistiacich tabliet, ale aj vo forme gélu. Ceny a použitie nie sú rovnaké. Niektorí výrobcovia odporúčajú používať čistič po každom praní, niektorí napríklad 1× za týždeň. Vo väčších obchodoch často nájdete aj čistič na konkrétne značky. Pomerne obľúbená je napríklad tekutá LANZA, ktorú môžete kúpiť za približne 3 eurá.

Ako vyčistiť práčku

Pár tipov na záver:

  • Po KAŽDOM praní nechajte otvorené dvierka práčky a ideálne aj zásobník na prací prášok. Ten utrite handričkou namočenou v teplej vode. Miestnosť vyvetrajte a nechajte práčku schnúť minimálne 3 hodiny. Zabránite tak opakovanému tvoreniu vodného kameňa a plesne.
  • Investujte trochu do pracieho prostriedku (gélového alebo práškového), nevyberajte ten najlacnejší. Myslite aj na to, že by ste mali prášok dávkovať podľa návodu.

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov