basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Vyberáme chladničku na cesty

26. 6. 2020 - Martina Minaříková - Poradca
Čo si budeme hovoriť, my Slováci k životu pivo proste potrebujeme a najlepšie pekne vychladené. Ako to ale zariadiť, keď ste na cestách? Jednoducho, pomôže vám s tým cestovná chladnička. Ale nebojte sa, dokáže toho schladiť oveľa viac. Kým si však takúto prenosnú chladničku zaobstaráte, je dôležité poznať hlavné úskalia jej výberu. A práve s tým vám pomôže náš článok.

chladnicky_na_cesty

Ako už sám názov napovedá – cestovná či prenosná chladnička, prípadne ak chcete autochladnička, je ideálnym spolucestovateľom nielen na letné výlety. Vhod príde aj vtedy, ak potrebujete udržať v chlade potraviny a nápoje počas cesty z nákupu. Jednou zo základných vecí, ktoré by ste pri výbere správnej autochladničky mali zvážiť, je technológia chladenia. Podľa nej potom autochladničky rozdeľujeme na štyri druhy:

1. Pasívna autochladnička či termotaška

Najlacnejší variant vhodný pre tých, ktorí plánujú cestovnú chladničku využívať občas a na krátke cesty. Do tejto kategórie môžeme zaradiť klasické tašky so špeciálnou izolačnou fóliou, rovnako ako plastové boxy s dvojitou dutou stenou. Už podľa názvu správne súdite, že tento typ autochladničiek nepotrebuje na svoje fungovanie elektrinu. To je zároveň jeho veľkou devízou.

Je však potrebné uvedomiť si, že pasívna autochladnička nechladí, ale iba udržiava konštantnú teplotu všetkých potravín a nápojov, ktoré do nej vložíte. Pokiaľ ich chcete schladiť, musíte si na pomoc prizvať nádobky so zmrazenou chladiacou kvapalinou.

chladnicky_na_cesty

Pasívne autochladničky tiež väčšinou bývajú ľahké, takže sa s nimi veľmi jednoducho manipuluje. Aj preto ich oceníte napríklad práve pri spomínanej ceste z nákupu. Čo je však dobré vedieť, nech už idete kamkoľvek – pasívna autochladnička dokáže potraviny schladiť len na veľmi obmedzený čas – rádovo niekoľko hodín.

2. Absorpčná autochladnička

Na chladenie  využíva rozpustenie plynu v chladiacej kvapaline. Rozpúšťajúce sa plyny totiž spotrebúvajú teplo a práve tým chladia všetko to, čo ste si do autochladničky uložili. Na jej fungovanie už budete potrebovať zdroj elektriny. Tiež počítajte s tým, že oproti pasívnym autochladničkám dokáže potraviny schladiť oveľa viac, no stále sa nemôžete spoľahnúť na hlboké zmrazenie. Preto by sme tento typ autochladničiek odporúčali skôr na dočasné uchovanie jedla a nápojov.

Veľmi dôležité pri absorpčných autochladničkách je kvalitné odvetrávanie. Z tohto dôvodu by sme ich volili v prípade, že ste vlastníkom karavanu, alebo obytného vozidla, u ktorých sa dá predpokladať, že disponujú dostatočným odvetrávaním. Do klasického auta nie sú príliš vhodné.

chladnicky_na_cesty

3. Kompresorová autochladnička

Je to v podstate úplne rovnaká chladnička, ako vám stojí doma v kuchyni, len v menšom balení. A samozrejme funguje na rovnakom princípe. Veľmi jednoducho povedané vám ju stačí zapojiť do elektriny a už môžete veselo chladiť. Nemusíte sa však obávať veľkej spotreby, ba práve naopak. Spotreba kompresorových autochladničiek je nízka, pričom sa môžete spoľahnúť na to, že jedlo aj pitie vám dokonale vychladí  aj v tej najväčšej horúčave.

chladnicky_na_cestyVeľkým mínusom sa pre niekoho môže stať hlučnosť kompresorových autochladničiek, ktorú nemá na svedomí nič iné len kompresor. Je však dôležité vyzdvihnúť, že pri cestovných chladničkách býva enormne tichý, avšak aj tento nepatrný zvuk môže citlivejšie osoby rušiť. Patrí sa tiež poznamenať, že aj v tomto prípade kompresor funguje rovnako ako pri „kuchynských“ chladničkách. Keď je potrebné chladiť, zapne sa, keď to potrebné nie je, vypne sa. Tým šetrí energiu.

Kompresorová autochladnička sa hodí úplne pre všetkých – majiteľov obytných vozidiel, karavanov aj osobných aut. Skrátka pre všetkých, ktorí na cestách potrebujú mať po ruke obdobu svojej domácej chladničky. Pri kúpe kompresorovej autochladničky počítajte s jej väčšou hmotnosťou a tiež vyššou obstarávacou cenou.

4. Termoelektrická autochladnička 

chladnicky_na_cesty

Od ostatných typov autochladničiek sa líši predovšetkým tým, že okrem schladenia dokáže potraviny aj ohriať. A to až na 65 °C. Pýtate sa, ako to vlastne celé funguje? Nie je v tom nič magické. Termoelektrické autochladničky dokážu udržať svoje vnútro v teplote až o 30 °C nižšej, alebo naopak vyššej, než je teplota okolitého prostredia. Lepšie to pochopíte na konkrétnej situácii zo života.

Je leto a teplota vonku dosahuje 35 °C. Termoelektrická autochladnička zvládne v takýchto podmienkach schladiť vašu desiatu na cca 5 °C nad nulou, alebo ju ohriať až na zmieňovaných 65 °C.

Tým sa plynule dostávame k veľkému plusu termoelektrickej autochladničky a tým je jej relatívne nízka hmotnosť, a teda aj ľahká prenosnosť. Na rozdiel napríklad od kompresorovej autochladničky tak nie je úplnou utópiou jej účasť na vašom pikniku. Síce potrebuje zdroj elektriny, ale dokáže na pár hodín udržať potraviny v požadovanej teplote aj bez neho. Pokiaľ ju potom zapojíte do elektriny, počítajte s jej väčšou spotrebou.

chladnicky_na_cestyNevýhodou termoelektrickej autochladničky je fakt, že pri jej používaní musíte myslieť o dosť dopredu. Ochladenie/ohriatie jedla či pitia v termoelektrickej autochladničke totiž trvá až 6 hodín, takže nie je úplne najlepším parťákom na spontánne výlety. Naopak je ale výborným pomocníkom, pokiaľ potrebujete dobroty ochladiť napríklad cez noc.

Chcem cestovnu chladničku

Autor článku

Martina Minaříková

Odkedy som sa naučila písať, nič iné vlastne ani nerobím. Začínala som slohmi v škole, nasledovali seminárky na výške a teraz mám veľké šťastie, že sa písanie stalo tak trochu mojou prácou. Píšem o všetkom možnom, ale momentálne ma najviac bavia rôzne elektro hračky.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov