Video: Fotoškola s Canonom - Aký objektív vybrať na váš Canon fotoaparát

14. 1. 2021 - Hana Smětáková - Poradca
Prinášame siedmy diel nášho seriálu fotoškoly s Canonom. Tentokrát sa v ňom podrobne zameriame na výber objektívu na váš Canon fotoaparát. Tak s chuťou do toho.

Diel 7.: Ako vybrať objektív na Canon fotoaparát

Predchádzajúce diely:

1. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

2. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

3. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

4. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

5. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

6. diel fotoškoly s Canonom nájdete tu.

 

Každý žáner fotografovania vyžaduje trochu iný objektív. Pokiaľ napríklad budete fotiť športovcov, objekty na dlhšiu vzdialenosť alebo divokú zver v prírode, siahnite skôr po dlhšom ohnisku (teleobjektíve) ideálne s rýchlejším ostrením

Naopak pri fotografovaní interiéru vám príde vhod širšie ohnisko a u portrétových fotografií budete preferovať pevné a zároveň svetelné sklá

Fotoškola s canonem 7Jednotlivé objektívy sa primárne rozdeľujú podľa bajonetu, ohniska a svetelnosti. 

Rozdeľovanie podľa bajonetu

Každý objektív je vybavený bajonetom. Ide o miesto, kde sa objektív spája s fotoaparátom. U Canonu v tejto chvíli rozlišujeme 3 bajonety. 

Najmenší bajonet EF-M je špeciálne dizajnovaný pre kategóriu APSC mirrorless. Jeho drobnou nevýhodou môže byť to, že objektívov EF-M nie je veľmi veľa. Avšak pomocou redukcie medzi EF-M a EF môžete použiť celú plejádu objektívov pôvodne dizajnovaných na klasické zrkadlovky.

Fotoškola s canonom - bajonet

Druhý bajonet nesie označenie EF/EF-S. EF bajonet je najrozšírenejší a historicky navrhnutý na veľkosť, ktorú sme nazývali fullframe. EF-S objektívy sú dizajnované na menší senzor, teda napríklad aj na zrkadlovku Canon EOS 850D alebo Canon EOS 250D (obecne na EF-S kategóriu). Avšak môžete použiť aj objektívy EF.

Najnovším bajonetom RF je osadený mirrorless svet fullframe fotoaparátov. Rodina týchto bajonetov sa pritom postupne rozrastá. Na tento RF bajonet nasadzujete RF objektívy a vďaka redukcii RF-EF môžete nasadzovať aj ďalšie objektívy z ponuky značky Canon

Fotoškola s canonom 7 - Crop Factor

Rozdeľovanie podľa ohniska

Ak vyberáte univerzálny objektív, je vhodné zvoliť nejaký východiskový model. V tomto prípade môže ísť napríklad o Canon 18 - 55 mm

Pokiaľ naopak vsadíte na veľmi široký objektív, napríklad Canon 10 - 18 mm, dostanete možnosť fotografovať v interiéroch, kde nie je kam odstúpiť. 

Ak by vám základný objektív nestačil, čo sa priblíženia týka, môžete vsadiť napríklad na teleobjektív Canon 55 - 250 mm, vďaka ktorému si môžete jednoducho pritiahnuť scénu k sebe, pokiaľ sa k nej už nemôžete viac priblížiť.

Fotoškola s canonom 7 - rozsahObjektív s rozsahom 10 - 18 mm je vhodný na fotografiu krajiny, alebo pri fotení interiéru.

Rozdeľovanie podľa svetelnosti

Toto delenie je vhodné používať podľa toho, aký žáner chcete fotografovať. Svetelnosť objektívu pritom symbolizuje pomerne dôležitý parameter. Je vždy napísaná na objektíve a značí, koľko svetla prejde cez objektív a koľko sa ho naopak „stratí“. 

Čím má objektív vyššie číslo svetelnosti, tým menej svetla ním prejde. Naopak čím je číslo svetelnosti nižšie, tým viacej svetla objektív prepustí. 

Vďaka vyššej svetelnosti potom môžete fotografovať na nižšie clonové čísla a v takom prípade pracovať s malou hĺbkou ostrosti, čo oceníte najmä u portrétových fotografií. Svetelné objektívy sú tiež ideálnou voľbou pri fotení v horších svetelných podmienkach.

Fotoškola s canonom 7 - svetelnosť

Popisy na objektívoch

Na každom objektíve vždy nájdete popisy, ktoré vám o nich prezradia všetky dôležité informácie

Nachádzajú sa tu v prvom rade písmená, ktoré značia, o aký typ bajonetu ide. Ďalej tu nájdete rozsah ohniska a svetelnosť objektívu. Písmena IE značí, či sa na objektíve nachádza stabilizátor a nechýba ani označenie typu ostrenia. Parametre sa pritom u jednotlivých objektívov mierne líšia. 

Fotoškola s canonom 7

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov