tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať práčku?

6. 4. 2016 - David Šantora - Poradca
Málokomu sa dnes chce prať bielizeň v ruke, a tak je už dlhú dobu práčka štandardnou súčasťou každej domácnosti. A aj keď nám tento spotrebič príde ako úplne samozrejmý, sú medzi práčkami diametrálne rozdiely. Hoci bielizeň vyperie každá z nich, môže sa výsledok líšiť nielen kvalitou, ale aj komfortom obsluhy a schopnosťami samotného spotrebiča.

Konkurencia je v tomto segmente väčšia, než kedy bola, a k tradičným výrobcom sa v posledných rokoch pridali spoločnosti, od ktorých by sme to nečakali. To celému segmentu to len prospieva. Poďme sa pozrieť, ako si vybrať tú správnu práčku.

Plnit předem, nebo vrchem?

Plniť predom, alebo vrchom?

Práčky plnené predom sú najrozšírenejšou voľbou, ich zásadnou výhodou je obrovská variabilita, a to nielen funkčnosťou, ale aj rozmermi. Od hĺbky len 33 centimetrov s kapacitou slušných 5 kg, až po pračky dvojnásobne hlboké, schopné pojať vyše 10 kg bielizne. Cenovo môžete kúpiť práčku za 200 €, ale taktiež model, ktorý stojí viac ako 1 800 €. Funkčne i spracovaním máme čo do činenia s úplne odlišnými produktmi. V neposlednom rade si možno v obmedzenej miere vybrať aj farebný variant. Ak nechcete práčku bielu, možno zakúpiť modely striebornej a čiernej farby, stretnúť ale môžete aj odvážnejšie odtiene. Na farebné kreácie pri práčkach sa špecializuje hlavne firma LG.

Výhody predom plnenej práčky:

 • ľahký presun bielizne z koša do bubna a späť'
 • obrovský výber modelov (možno kúpiť práčku s mechanickým ovládaním, úspornú práčku s odloženým štartom a kvalitnou elektronikou či dokonca práčku s vlastným generátorom pary, schopnosťou automatického dávkovania pracieho prostriedku, grafickým farebným displejom v slovenskom jazyku alebo so špeciálnymi pohybmi bubna podľa druhu pranej bielizne atď. )
 • lepšia stabilita
 • možnosť zakúpiť modely podstavné alebo vstavané so zasadením do kuchynskej linky alebo kúpeľňového nábytku
 • veľká kapacita bubna pre bielizeň

► Vrchom plnené práčky sú praktické hlavne preto, že pred sebou nepotrebujú žiadne miesto nutné pre otvorenie dvierok bubna, čím sa perfektne hodí hlavne do menších bytov či garsónok. Na trhu je ich podstatne menej ako predom plnených varianto, avšak aj v tomto produktovom segmente si možno vybrať modely za veľmi priaznivé ceny. Nie je tak problém zakúpiť práčku do 225 €, najvyššie modely sa opäť predávajú v omnoho vyšších cenách. Vo vrchom plnených pračkách nenájdete príliš technických vychytávok, napriek tomu možno zakúpiť ako základné modely, kde si užívateľ manuálne volí program či teplotu, tak aj typy, ktoré po zvolení programu všetko nastavia samy, disponujú podsvietenými informačnými displejmi, umožňujú voliť dĺžku programu a pod.

Výhody vrchom plnenej práčky:

 • vďaka svojim rozmerom sa hodí do menších kúpeľní
 • kvôli svojej výške sa hodí pre starších ľudí, ktorí sa pri plnení práčky nemusia toľko ohýbať
 • ​možno ju obstavať, pretože pred sebou nepotrebuje priestor pre otváranie dvierok

Prezrite si aj bubon

Ďalším z faktorov, ktoré vás ovplyvnia pri výbere práčky je kapacita bubna a jeho usporiadanie. Výrobca síce môže uvádzať kapacitu bubna 5 kg u práčky úzkej 33 centimetrov, ale ak takú práčku otvoríte, zistíte, že bubon je príliš plytký. Bielizeň pri jeho plnení môže teda vypadávať von. Navyše, nikdy by ste nemali plniť bielizeň v bubne až po horný okraj. Ideálne je nechať zhruba 15 centimetrov priestoru. Dôvod je jednoduchý. Bielizeň v takom bubne má priestor pre pohyb. Lepšie sa vypláka prací prášok sa kvalitnejšie rozpustí a v konečnom dôsledku nebude bielizeň toľko pokrčená, až ju budete z bubna vyberať von. Ak máte možnosť, kúpte teda práčku vždy s väčším bubnom. Ideálne je si taký bubon aj prezrieť. Ak budete potrebovať, naši predajcovia vám v predajniach radi pomôžu. Rozdiel vo vnútornej veľkosti je veľakrát obrovský, bez ohľadu na uvádzanú kapacitu v kilogramoch.

Taktiež bubon, ktorý má príliš veľké otvory pre priechod vody, nie je príliš šetrný k bielizni, pretože sa vďaka tomu tvoria na bielizni tzv. hrčky. Tie vznikajú odstredivou silou pri žmýkaní a vtlačení látky do otvorov v bubne. V bubne sú na druhú stranu vždy tzv. unášače bielizne, ktoré, ak sú uložené asymetricky, napomáhajú lepšiemu pohybu bielizne. Za jeden z najlepších bubnov je všeobecne považovaný voštinový bubon práčok Miele. Ten vďaka svojej konštrukcii nenechá bielizeň kĺzať po povrchu bubna, ale po tenkom filme vody, ktorý sa na ňom vďaka dômyselnej konštrukcii vytvorí.

Čomu sa venovať pri výbere bubna:
 • bubon plňte maximálne na 80% kapacity, zaistíte tak ideálny priestor pre pohyb a mechanické trenie bielizne
 • kapacita okolo 4 kg je vhodná pre 2 člennú domácnosť, 6 kg a viac potom pre 4 člennú rodinu
 • veľké otvory v bubne pre priechod vody nie sú šetrné k bielizni
 • pomocou bubnov, ktoré sú osvetlené, môžete sledovať proces prania

Aquastop: vyzerá jednoducho, ale dokáže zabrániť vytopeniu susedov.

Prať šikovne a bezpečne

Niektoré modely práčok obsahujú navyše parný generátor, ktorý môže dopĺňať štandardné programy, prípadne fungovať úplne nezávisle v samostatnom programe. Tieto práčky sú vhodné pre alergikov vďaka výbornej schopnosti horúcej pary likvidovať baktérie a alergény. Horúca para navyše lepšie udržuje teplotu v bubne, a prispieva tak k zníženiu energetickej náročnosti práčky. Výborne odstraňuje pachy, preto sa hodí aj na osvieženie už noseného, ​​ale nie špinavého oblečenia.

Drobnosťou sa môže zdať filter umiestnený v spodnej časti práčky. Pri lacných modeloch chýba väčšinou odtoková hadička, preto sa po otvorení filtra môže väčšie množstvo vody rozliať po kúpeľni.

Vyššie modely práčok mávajú na prívodnej hadici integrovaný systém Aquastop, ktorý v prípade netesnosti plášťa prívodnej hadice okamžite uzavrie prívod vody. Zabráni tak obrovským škodám, ktoré môže voľne tečúca voda do bytu spôsobiť. Nehľadiac na škody u susedov.

V dnešnej dobe nie sú príliš potrebné programy typu Vyvárka či možnosť prať na 70 °C. Dôvodom je zmena zloženia pracích prostriedkov, pretože dnešné prostriedky majú oveľa účinnejšie zložky. Pre kvalitné vypranie tak dnes stačí teplota vody 30 - 40 °C. Dôvodom sú enzýmy obsiahnuté v pracom prášku, ktoré pomáhajú s odstránením nečistôt z bielizne. Vysoká teplota prania totiž ničomu nepomôže, pretože sa detergent pri teplote nad 60 °C neprejavuje viac ako pri teplotách nižších. Naopak najsilnejšie efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C.

Funkcie a technológie

Ak máte doma deti, určite sa zamyslite nad zaobstaraním práčky s detskou poistkou. Nestane sa vám potom, že by si ratolesti mohli práčku samy zapnúť alebo ju akokoľvek ovládať.

Atraktívnou technológiou práčok sa stáva aj podpora Wi-Fi. Môže slúžiť k vzdialenému monitoringu pracieho cyklu, ale aj k diagnóze stavu spotrebiča. Ľahko tak dokážete zistiť, či práčka potrebuje profesionálny servis, alebo ste len stlačili nesprávne tlačidlo.

Pomocou NFC zase môže užívateľ sťahovať nové pracie programy (detské oblečenie, studené pranie atď.) A následne tieto programy aplikovať jednoduchým priložením mobilného telefónu na práčke.

Technológia NFC u práčky spoločnosti LG.

Šetriť vodu i energiu

Spotreba elektriny je pravdepodobne najsledovanejší parameter práčok. Ucelenú informáciu o nej nám dávajú energetické štítky, ktoré sú povinné v celej EÚ v jednotnej forme. Prehľadnosť je zaručená. Našťastie už pri práčkach nebýva spotreba energie a vody tak pálčivým problémom ako predtým. Aj lacné modely bez problémov spĺňajú energetickú triedu A. Lepšie modely atakujú či dosahujú kategórie A+++. Všeobecne sa rozdiely v spotrebe elektrickej energie budú pohybovať ročne na úrovni niekoľkých eur. Avšak za niekoľko rokov prevádzky sa môžete u úspornejšej práčky dočkať omnoho vyššej úspory.

Druhým veľmi stráženým parametrom je spotreba vody. Tu sa môžu výrobcovia rozchádzať v názore na optimálne množstvo vody rôznych programov. Môžete zakúpiť práčku, ktorá bude mať uvedenú spotrebu vody 39 litrov, zatiaľ čo iná práčka bude mať na štítku uvedenú spotrebu napríklad 48 litrov. Logika radí vziať model s nižšou spotrebou vody. Ale pozor! Spotreba vody sa vypočítava iba pri programe bavlna na 60 °C. Tu teda môžu výrobcovia pri honbe za nižším číslom veľmi jednoducho dosiahnuť „požadovanej“ hodnoty. Pri inom programe môže ale spotreba vody vzrásť napríklad aj dvojnásobne. Je teda lepšia práčka s najnižšou spotrebou vody? Nie vždy. Ak by ste celý rok prali iba na program bavlna pri deklarovanej teplote, spomínanej spotreby určite dosiahnete. Pri kombinovanom používaní niekoľkých programov bude ale spotreba vody podstatne vyššia. Inú spotrebu vody bude mať uvedená práčka s maximálnou náplňou na 5 kg bielizne a model schopný pojať 12 kg bielizne.

Ukážka funkcie AddWash, kedy práčku môžete plniť dokonca počas pracieho cyklu.

Účinnosť rozdelená do tried

Podľa nariadenia EÚ nesmie prísť na trh od 1. decembra 2013 práčky s horšou účinnosťou prania než je trieda A. O to viac sa preto sleduje účinnosť odstreďovania, ktorá môže byť úplne zásadná. Ak bielizeň sušíte na slniečku vonku na záhrade, je pre vás tento parameter relatívne nepodstatný, bielizeň uschne tak ako tak - len musíte počítať so skutočnosťou, že ak máte práčku s horšou účinnosťou odstreďovania, bude schnúť dlhšie. Avšak ak používate sušičku, prípadne sušíte bielizeň doma na sušiaku, mal by pre vás byť tento parameter zásadný.

Dnes môžete zakúpiť práčky s účinnosťou odstreďovania medzi D až A. Rozdiel je obrovský. Trieda účinnosti je práčke udelená na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Ak si zakúpite práčku napríklad s účinnosťou C, počítajte s tým, že vám v bielizni zostane medzi 54 - 63% vody. Naopak práčka s účinnosťou odstreďovania A nechá v bielizni menej ako 45% zvyšku vody. Bielizeň potom logicky rýchlejšie schne, prípadne, ak ju vložíte do sušičky, spotrebujete menej energie na jej usušenie a usporíte peniaze i čas.

Automatika verzus ručne nastavované programy

Najlacnejšie modely práčok sú vybavené jednoduchým ovládaním, kedy sa jedným voličom nastavuje daný program, druhým sa vyberá teplota a tretím potom užívateľ nastavuje otáčky žmýkania. K dispozícii sú aj ďalšie voľby, ako je extra plákanie, ľahké žehlenie a pod. Tieto lacné práčky nemajú žiadnu „inteligenciu“, a tak vám umožnia napr. navoliť príliš vysokú teplotu či nezmyselne vysoké otáčky pri programe na bielizeň, ktorej hrubšie zaobchádzanie škodí. Naproti tomu pokročilé modely disponujú inteligentnou elektronikou a celé ovládanie je len digitálne. Vo výsledku to znamená, že v prípade programu na jemnú bielizeň vám práčka nedovolí vybrať teplotu nad 40 °C alebo nastaviť otáčky odstredenia vyššie ako 800 ot. Dôvod je jednoduchý - ochrana bielizne.

Ak u týchto vyšších modelov nastavíte ktorýkoľvek program, práčka pre neho už má prednastavenú ideálnu teplotu aj otáčky vzhľadom k materiálu bielizne, ktoré sa u daného programu očakáva. To isté platí o automaticky zapnutej funkcii prídavného plákania, jednoduchého žehlenie, automaticky aktivovaných parných trysiek a pod. Vo výsledku stačí vložiť bielizeň do práčky, vybrať zodpovedajúci program a začať pranie. Elektronika si všetko postráži sama. Ovládanie takejto práčky je podstatne komfortnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Naviac sa elektroniky nemusíte báť, miera poruchovosti je minimálna, rovnako ako u mechanických voličov - teda takmer nulová. Špičkové modely si navyše v závislosti od zvoleného programu a váhe bielizne sami nadávkuje prací prášok, prípadne aviváž, čo dovolí do domácich prác angažovať aj deti. Stačí len objaviť, ako ktorý výrobca tieto automatické funkcie pomenováva. Môžete sa stretnúť s názvami Fuzzy Logic, 6th Sense, OptiSense, VarioPerfect a ďalšími. Zakaždým sa však s drobnými odchýlkami jedná o prispôsobenie prania aktuálnym podmienkam za účelom úspory energie, vody alebo času.

Panel špičkovej práčky. Sama si nadávkuje prací prostriedok a na zapnutie, nastavenie a spustenie stačí jeden ovládací prvok.

Typický panel lacnej práčky. Veľa tlačidiel a programov. K zapnutiu práčky je potrebné použiť minimálne 5 ovládačov.

   

 

Kedy je práčka tichá?

50 dB: tichá pracovňa - hlučnosť špičkovej práčky pri praní
60 dB: bežný hovor - zvuk lacnej práčky pri praní
70 dB: pustený televízor - hlasitosť špičkovej práčky pri odstreďovaní bielizne
80 dB: pustený vysávač v blízkosti - hluk lacnej práčky pri odstreďovaní bielizne

 
   

Hluk

Práčky pri svojej činnosti produkujú neprepočuteľný zvuk, preto je aj tento parameter uvádzaný na energetickom štítku. U lacnej práčky môžete nájsť u prania hodnotu presahujúcu aj 60 dB, naopak kvalitný výrobok sa môže dostať pod 50 dB. Rozdiel pri pracom procese tak môže byť aj 15 dB. Pri žmýkaní môže jedna práčka generovať hluk o sile až 80 dB, druhá sa pritom zmestí pod 70 dB. Rozdiel medzi hlučnou lacnejšou práčkou a kvalitnejším modelom môže byť doslova počuteľný. Hlučnosť nestúpa s počtom decibelov lineárne, rozdiel medzi 70 a 80 dB preto bude oveľa väčší, než medzi 50 a 60 dB.

Záver

Rýchle tipy

• Spotreba vody sa u práčok uvádza orientačne.
• Výbava práčky zásadne ovplyvňuje jej cenu.
• Rozdiel v hluku pri práčkach môže činiť aj 15 dB.
• Väčšina ľudí uprednostňuje predom plnené práčky.
• S cenou stúpa komfort a bezpečnosť spotrebiča.

Výber práčky nie je úplne jednoduchá záležitosť. Musíte sa zamyslieť nad tým, kde budete práčku mať umiestnenú - koľko na ňu máte miesta. Od toho budete voliť práčku s predným alebo vrchným plnením. Ďalším faktorom pri výbere je kapacita bubna a spotreba vody aj energie. Dnešné technológie nám tiež umožňujú vlastniť práčku podstatne inteligentnejšiu, ktorá za nás môže postrážiť ideálne dávkovanie vody, pracieho prostriedku aj aviváže, to všetko na základe zvoleného programu a váhy bielizne.

Tiež hlučnosť vyspelých modelov je znateľne nižšia, rovnako ako kvalita technologického spracovania. Aj bezpečnostné snímače, vďaka ktorým sa nemusíte báť nechať práčku pracovať v čase, keď ste napríklad v práci, môžu byť rozhodujúcim faktorom pri nákupe novej práčky. Stačí len nastaviť odložený štart a máte aj v prípade poruchy istotu, že sa nič nemôže stať.

Ako je vidno, rozdiely v práčkach môžu byť veľké. Na druhú stranu, možno dnes zakúpiť práčku za naozaj nízku sumu. Ak si ale priplatíte, získate okrem väčšieho komfortu taktiež väčšiu bezpečnosť, veľakrát aj podarenejší dizajn a v neposlednom rade nižšiu spotrebu vody aj elektrickej energie.

 

 

Ako vybrať práčku?

Autor článku

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

AEG L7FEE48SC ProSteam
Práčka predom plnená

AEG L7FEE48SC ProSteam

549 €
Electrolux EWT1266ESW
Práčka vrchom plnená

Electrolux EWT1266ESW

399 €
Whirlpool AWE 66710
Práčka vrchom plnená

Whirlpool AWE 66710

239 €
LG F60B8ND
Práčka predom plnená

LG F60B8ND

369 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X