S iPhonom je vždy čas na skvelú fotku

17. 2. 2021 - Martina Minaříková - Poradca
Zaznamenajte si momentky zo spoločných stretnutí, výletov, dovoleniek alebo prechádzok. Stačí vytiahnuť iPhone z vrecka a zakrátko budete mať galériu plnú skvelých fotiek. 

iphone

Ako vytvorím fotku

Na ploche iPhonu vyhľadajte symbol fotoaparátu, kliknite naň (prípadne na uzamknutej obrazovke prejdite prstom doľava) a otvorí sa vám aplikácia Fotoaparát v režime Foto. Hneď sa tak môžete pustiť do fotenia statických snímok. Ak prejdete doprava alebo doľava, vyberiete si ďalšie režimy – napríklad Video, Pano (t. j. Panoráma), Časozber, Spomalený záber či Portrét. Snímku odfotíte klepnutím na tlačidlo Spúšť alebo stlačením jedného z tlačidiel hlasitosti na iPhone.

Chcem odfotiť Portrét

Režim Portrét vytvára efekt malej hĺbky ostrosti. Nájdete ho na modeloch iPhone 12 / 12 mini, iPhone 12 Pro 12 Pro MaxiPhone SE (2. generácie), iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro MaxiPhone XR / XS / XS MaxiPhone XiPhone 8 Plus a iPhone 7 Plus.

Na zachytenie krásneho portrétu sa prepnite do režimu Portrét a potiahnutím jazdca si vyberte efekt nasvietenia. Ak máte v ruke iPhone XS či novší, môžete klepnúť na symbol „f“ a upraviť rozostrenie pozadia. Prípadne môžete kliknúť na symbol šesťuholníka a doladiť intenzitu efektov štúdiového nasvietenia.

iphone_1

Fotografovanie v slabom svetle

Ak ste majiteľom iPhonu z modelovej série 11 alebo 12, máte k dispozícii Nočný režim, s ktorým automaticky odfotíte jasne prekreslené fotografie aj z tmavých scén. O zapnutí Nočného režimu vás informuje žltá farba tlačidla, ktoré nájdete v ľavom hornom rohu displeja.

Keď fotíte, kliknite na tlačidlo Spúšť a potom s iPhonom nehýbte. Môžete si vyskúšať aj rôzne možnosti Nočného režimu. K tým sa dostanete tlačidlom pri hornom okraji displeja. Posúvaním jazdca pod rámčekom nastavíte čas expozície.

To sú ale Panorámy!  

Tie si musím hneď odfotiť. Nech sa páči. Na zachytenie pohľadu na impozantnú krajinu, ktorý sa vám, bohužiaľ, nevojde do jedného záberu, je režim Pano ako stvorený. Dokáže totiž odfotiť skutočne úžasné širokouhlé snímky. Navyše sa s ním pracuje veľmi intuitívne. Uprostred obrazovky sa zobrazí navádzací pruh, ktorý vám pomôže s fotením. Ak chcete začať fotiť zľava, uistite sa, že šípka smeruje doprava. Ak, naopak, potrebujete fotiť sprava, klepnutím na šípku otočíte smer fotenia.  

iphone_2

Môj fotostream

V albume s názvom Môj fotostream uvidíte fotky, ktoré ste nedávno odfotili so svojím iPhonom. Nájdete tu aj fotky, ktoré ste nahrali na Macu alebo PC. Na čo je to dobré? Predovšetkým na to, aby ste si tieto najaktuálnejšie snímky mohli pozerať a potom ich importovať vo všetkých svojich zariadeniach. Každá fotka v albume Môj fotostream vydrží presne 30 dní.

Aký je rozdiel medzi Môj fotostream a Fotky na iCloude?  

Ak na svojom Apple zariadení zapnete Môj fotostream a Fotky na iCloude naraz, fotky odfotené daným iPhonom sa objavia v albume Môj fotostream, ale aj vo Fotky na iCloude. Ale pozor! Ak si zapnete na inom zariadení, ku ktorému ste prihlásený pod tým istým Apple ID, iba funkciu Môj fotostream, fotky odfotené týmto zariadením sa nahrajú iba do albumu Môj fotostream. Neobjavia sa však na zariadeniach, na ktorých, naopak, máte aktivovanú iba funkciu Fotky na iCloud.

iphone_3

iphone_4

Autor článku

Martina Minaříková

Odkedy som sa naučila písať, nič iné vlastne ani nerobím. Začínala som slohmi v škole, nasledovali seminárky na výške a teraz mám veľké šťastie, že sa písanie stalo tak trochu mojou prácou. Píšem o všetkom možnom, ale momentálne ma najviac bavia rôzne elektro hračky.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov