tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ako vybrať sušičku bielizne?

17. 11. 2016 - Poradca
Sušičky stále nie sú príliš rozšírené, preto môže byť niekedy ťažké vybrať ten správny model. Pripravili sme pre vás krátky prehľad dôležitých vlastností a parametrov, aby ste mohli sušiť bielizeň rýchlo, úsporne a bez problémov.

Prečo si zakúpiť sušičku bielizne?

         Sušenie bielizne je rýchlejšie. Šetríte svoj čas. Bielizeň navyše nemusíte nikam vešať.
         Bielizeň sušená v sušičke si zachováva farby, oproti sušeniu na slnku.
         Počas sušenia sa do bielizne nedostávajú žiadne alergény a pele. Bielizeň je naopak zcela čistá.
         Väčšinu bielizne zo sušičky nemusíte vôbec žehliť. Jednoducho ju zložíte a upracete.
         Bielizeň je jemná a voňavá aj bez použitia aviváže počas prania. Toto je skvelá správa pre alergikov.
        Z bielizne sa počas sušenia odstránia chumáčiky, chlpy a vlasy. Ak máte domáceho maznáčika, budete nadšení.

Plníme predom

Väčšina sušičiek na trhu sa plní z prednej strany, modely s horným plnením takmer nenájdete. Dôvod je prostý: je priestorovo úspornejšie postaviť sušičku na práčku, než mať oba spotrebiče vedľa seba, o komforte plniaceho otvoru vo výške rukách nehovoriac. Na rozdiel od väčšiny práčok nie je problém ani dodatočne pridať bielizeň počas cyklu sušenia, senzory vlhkosti si len prispôsobia dobu sušenia. V sušičke bielizne navyše nemusíte sušiť iba bežnú bielizeň. Stačí k vami vybranému modelu sušičky dokúpiť sušiaci kôš, ktorý sa vo vnútri, na rozdiel od bubna, neotáča. Hodí sa tak na sušenie topánok, prípadne veľmi jemných svetrov. Alebo tak cenných vecí, ako sú plyšové hračky vašich detí.

Existujú tiež kombinácie sušičky a práčky v jednom. V takom prípade získate ďalší priestor navyše, ale musíte počítať s vyššou spotrebou vody, porovnateľnú s praním, a nutnosťou vybrať pred sušením časť bielizne, ak ste mali pri praní bubon plný. Kapacita pri sušení je totiž zvyčajne menšia ako kapacita prania. Inak ale ide o elegantné riešenie do menších bytov.

Kondenzačné alebo ventilačné?

Z hľadiska technológie možno sušičky rozdeliť na kondenzačné a ventilačné. Na výsledku sušenia rozdiel medzi spotrebičmi nespoznáte, líšia sa ale spôsobom, ktorým odvádzajú horúci vzduch. Akú vybrať?

► Kondenzačné sušičky

Horúca para, ktorá vzniká pri sušení, sa v kondenzačných sušičkách premieňa na vodu. Tá sa buď ukladá do zásobníka, odkiaľ ju jednoducho vylejete (šikovné gazdinky ju potom používajú namiesto destilovanej vody do žehličiek), alebo možno vodu odvádzať priamo do odpadu - nemusíte doma teda nič búrať ani prestavovať. Ak nebudete využívať sušičku príliš často, oplatí sa vám zakúpiť lacnejšiu kondenzačnú sušičku.

► Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom

V kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom sa horúci vzduch rovno chladí a získaná energie sa recykluje. Vzniknutý uzavretý cyklus je úsporný - spotreba oproti bežnej kondenzačnej sušičke klesá až o 50% a vďaka nižšej teplote je celý proces aj citlivejší k jemným tkaninám. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sa hodia pre všetkých, ktorí sušia pravidelne a častejšie.

► Parné kondenzačné sušičky

Žehlíte radi? Ak nie, zvážte nákup kondenzačnej sušičky s parnou funkciou. Bielizeň suší priamo horúca para, ktorá prenikne látkou, prevonia ju a našuchorí. Parné sušičky nepotrebujú otáčať bubnom, všetko obstará para. Z bielizne tak okamžite miznú záhyby, rovnako ako zápach cigaretového dymu. Osviežujúce, že?

► Ventilačné sušičky

Ventilačné sušičky nasávajú vzduch, ohrejú ho, nechajú ho nasať vlhkosť a zase ho vypustia von. Hodia sa teda do väčších práčovní a všeobecne na miesta, kde je možné vyviesť "výfukovú" trubicu von z domu. Vďaka ohrevu vzduchu sú tieto sušičky prevádzkovo úspornejšie než kondenzačné z prostého dôvodu - vzduch ohrejete ľahšie, než vodu. Ak máte veľkú kúpeľňu, kde môžete zaistiť odvetrávanie, ventilačná sušička je ideálnou voľbou.

 


Video - Ako funguje kondenzačná sušička?

Nezabudnite na spotrebu práčky ani sušičky

Ohrev vzduchu je predsa len energeticky náročný proces, je preto dôležité skontrolovať pred nákupom sušičky jej energetický štítok. Väčšina modelov (aj vrátane veľmi kvalitných), sa dostane do energetickej triedy B alebo C, len medzi sušičkami s tepelným čerpadlom objavíte aj jedincov z triedy A.

Sušičku však nemožno chápať ako oddelený spotrebič. Ak máte napr. starú práčku, ktorá nedokáže poriadne vyžmýkať bielizeň, úsporná sušička k zníženiu nákladov na prevádzku príliš nepomôže.

Koľko ma sušenie bude stáť?

Už sme si povedali výhody sušičky bielizne, aj aké typy možno zakúpiť. Koľko ale takéto sušenie stojí? Samozrejme veľa záleží na kvalite sušičky, častosť sušenia, ale tiež na zvolenom programe. Napriek tomu možno nákupom kvalitnej sušičky ušetriť. Kondenzačné sušičky bez tepelného čerpadla sa cez nízku obstarávaciu cenu, jednoducho nevyplatia.

Oproti kvalitnejším modelom nielen že ponúkajú menej programov, a tým aj možností, ale už po dvoch rokoch prevádzky sa ich nákup môže ukázať ako neekonomický. Každý ďalší rok prevádzky sa finančná nevýhodnosť lacnej sušičky ešte viac prehlbuje. Kvalitná sušička s tepelným čerpadlom tak svoju vyššiu cenu po niekoľkých rokoch vďaka nízkym prevádzkovým nákladom obháji. Z dlhodobého hľadiska sa teda finančne rozhodne oplatí kúpiť kvalitnejší a úspornejšie model.
 

Model sušičky Kvalitná sušička Běžná sušička Lacná sušička
Cena 639 € 450 € 330 €
Energetická trieda A+++ A+ B
Ročná spotreba (počítaných 155 sušiacich cyklov) 176 kWh 233 kWh 504 kWh
Náklady na 1 sušenie pri cene 0,15 € za 1 KWh 0,17 € 0,22 € 0,48 €
Ročné náklady na prevádzku 26,4 € 34,95 € 75,6 €
Náklady na prevádzku za 10 rokov 264 € 349,5 € 756 €
Cena sušičky + náklady za 10 rokov 903 € 799,5 € 1 086 €
Účinnost sušenia A A A
Kapacita bubnu 8 kg 7 kg 7 kg


Kombináciou kvalitnej práčky a sušičky môžete ušetriť veľa peňazí za elektrickú energiu a tiež váš čas.

Záver

Sušička bielizne sa môže na prvý pohľad zdať ako investícia, ktorá sa nevyplatí. Bielizeň predsa vie uschnúť sama, nie je teda potrebné kupovať prístroj. Opak je ale pravdou. Sušička bielizne je pomocník, ktorý si získa každého. Zabudnite na bielizeň rozmiestnenú po byte, na vlhkosť v miestnostiach, či na bielizeň na balkóne, pekne všetkým na očiach.

Vďaka sušičke bielizne nielen že budete mať bielizeň usušenú rýchlo, ale aj šetrne a vo výsledku vám u väčšiny oblečenia odpadne nutnosť žehlenia a odstraňovania chúmačikov. Bielizeň môžete rovno vybrať a uložiť do skrine. Sušičku bielizne si tak jednoducho zamilujete.

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Najpredávanejšie produkty

AEG T8DEE48SC AbsoluteCare
Sušička bielizne

AEG T8DEE48SC AbsoluteCare

649 €
LG F84U2TDH0N
Práčka so sušičkou

LG F84U2TDH0N

699 €
AEG T75781IHCS
Sušička bielizne

AEG T75781IHCS

469 €
AEG L87695NWD
Práčka so sušičkou

AEG L87695NWD

738,90 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X