tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

9 tipov, ako doma udržať čerstvý, voňavý a čistý vzduch

19. 11. 2016 - Zdeněk Císař - Poradca
Sedíte v kresle a pripadáte si unavení? Zle sa vám dýcha? Kútikom začervenaného oka pozorujete pleseň v rohu miestnosti? Vaše problémy môže vyriešiť čerstvý vzduch. Ponúkame tipy, ako si ho v domácnosti zaistiť a udržať.

čerstvý vzduch datart

Otvorené okno dokáže zázraky. Z unaveného a chorého človeka urobí energiou sršiaci vzor dobrého zdravia, a rovnako tak môže pomôcť chorej izbe, ktorá trpí vlhkosťou alebo plesňou. Čerstvý vzduch je proste základ. S nami sa naučíte, ako na to.

Vetráme v lete aj v zime

Pravidelné vetranie nie je dôležité len kvôli nejakému extra komfortu – organizmus ho vyložene potrebuje. V nevyvetranej miestnosti sa vám zle pracuje, ste unavení, zatvárajú sa vám oči a ľahko sa unavujú kukaním na monitor, horšie sa vám dýcha... Navyše sa v miestnosti drží vlhkosť, ktorá pomáha rôznym plesniam a parazitom. Z počítača na vás útočí pre zmenu suchý prach, takže útokom ste v takom prostredí vystavení zo všetkých strán.

1. Vetráme celý byt

Vetrajte celý dom naraz. Nielen, že v prievane sa vzduch vymení rýchlejšie a teda kumulované teplo toľko nevyprchá, ale vetranie bude mať aj zmysel – nemá cenu, aby sa zatuchlo z nevyvetraných miestností šírilo aj do zón s čerstvým vzduchom.

Ľudia nie sú pri spotrebe vzduchu trochári
Jeden dospelý človek potrebuje aj 25 m3 
čerstvého vzduchu na hodinu
. Veľká, 
tridsaťmetrová miestnosť, sa tak musí vetrať
každých niekoľko hodín, aby ste sa cítili 
príjemne. S počtom ľudí sa samozrejme
frekvencia vetrania musí zvýšit – pokiaľ sú
hostia na párty prepadlí, možno je len
potrebné na chvíľu otvoriť okno.

2. Krátko, ale intenzívne

Najlepšie je prevetrať byt len chvíľku, trebárs pät minút, ale poriadne ho prefúknuť. Vetrajte potom niekoľkokrát denne, len ráno nestačí.

3. Vetrajte aj v mrazoch

Vzduch v miestnosti spotrebovávate aj v zime, takže mráz nie je dôvod nevetrať. Skráťte dobu trebárs na tri minúty, ale inak sa nič nemení. Že vám unikne všetko teplo? Bohužiaľ straty sú vysoké, ale veľa rieši práve intenzívne vetranie. Vzduch v miestnosti sa obmení, ale steny zostanú teplé. A už Guth-Jarkovský písal, že čerstvý vzduch sa lepšie ohrieva.

TFA Digitální teploměr a vlhkoměr 30.5027.02

Digitální teploměr a vlhkoměr TFA.

4. Stratu tepla rieši rekuperácia

Ak pri vetraní úplne vidíte desiatky a stovky, ktoré ste dali za kúrenie a ktoré (doslova) vyhadzujete oknom, zvážte rekuperačnú jednotku. Tá z domu odvádza „použitý“ vzduch, zoberie z nej teplo, a ohrieva ním vzduch čerstvý, vonkajší, ktorý vháňa dovnútra. Straty môžete obmedziť na jednotky percent.

5. Pozor na vlhkosť

Pri kúpe nového bytu by vás mali uzozorniť, že je potrebné v kúpeľni vetrať – otvorenými dvermi alebo ventilátorom – aby sa v nej nedržala vlhkosť. Poškodzuje dvere, vznikajú kvôli nej plesne... Platí to pre celý byt. Správna interiérova teplota je cca 21 °C, plus mínus pár stupňov podľa vašich preferencií, a vlhkosť by nemala presiahnuť 60 %. Vetrajte teda aj „mimo plán“, pokiaľ je zrovna vlhkosť v byte príliš veľká.

Teplotu možno poznáte, vlhkosť asi nie. Pomôže vlhkomer, ktorý často býva súčasťou meteostaníc.

Technika môže pomôcť

Musíme sa zmieriť s tým, že niekedy proste vetrať nejde. Alebo sa vám podarí vzduch vymeniť, ale pretože bývať na rušnej ulici, a nie na horskej pastvine, nie je úplne svieži a voňavý.
V takom prípade pomôžu technológie, alebo naopak vychytávky, ktoré používali aj naše babičky.
Stadler Form Q

Podlahový ventilátor Stadler Form Q.

6. Klimatizácia ochladí, ale tiež filtruje

V zime sa bojíte straty tepla, v lete sú naopak problémom príliš extrémne teploty. Ani v tých sa nedá pracovať. S udržením teploty vzduchu, ale tiež s filtráciou nečistôt a udržovaním vlhkosti, môže pomôcť klimatizácia

Stadler Form Aroma difuzér Form JASMINE černá J002

Aróma difuzér Stadler.

 

7. Ventilátor pomáha pocitovo

Vetráck ochladzuje tým, že vás ovieva jemný vánok, ale pozor, v skutočnosti väčšina ventilátorov vzduch ani nečistí, ani neohrieva. To je v poriadku, len vedzte, že „vietor“ je možno príjemný, ale nerieši nutnosť obmeňovať v miestnosti vzduch. Ovšem vďaka cirkulácií môže vydržať čerstvý trochu dlhšie.

8. Vôňu môžete kúpiť aj vyrobiť

Sľúbili sme vôňu, ako teda izbu prevoniať? Začneme jednoducho – môžete si vôňu proste kúpiť. Mále osviežovače do zásuvky, väčšie aróma difuzéry... Možností je dosť. Pomôcť môže aj obyčajná vonná sviečka, len pozor na to, že niektorým domácim miláčikom nerobia dobre.

Alebo patríte k prírodnejším typom, prípadne chcete ušetriť? Možností je bezpočet. Lyžičku jedlej sódy môžete zmiešať s vodou a citrónovou šťavou a rozprašovať ju po byte. Zapichať klinček (korenie) do pomaranča, alebo jeho kôru povariť a nechať vychladnúť. Vyrobiť si vonný gél zo želatíny a vonného olejčeka... Náklady sa potom pohybujú v drobných eurách.

9. Čistička vzduchu

Niekedy je potrebné si na úpravu kvality vzduchu pozvať odborníka, alebo čističku vzduchu. Čo dokáže? Väčšina modelov čističiek dokáže odstrániť zo vzduchu prach, roztoče a iné alergény. Pocitovo pomáha potom funkcia ionizátoru, ktorý dokáže kumulovať častice do väčších zhlukov a urýchliť tak ich usadzovanie, ale hlavne vytvára vzduch podobný prímorskému alebo horskému. Aj doma tak dokážete vytvoriť dojem prevoňaného vzduchu v lese či na pobreží.

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všetky články od tohto autora

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Články a recenzie

Akčné kamery len do akcie? Blbosť!

Akčné kamery len do akcie? Blbosť!

- Produkty

18. 2.Ešte donedávna sa mi pri slovnom spojení „outdoorová kamera“ automaticky vybavili borci na horskom bicykli, ktorí...Celý článok

Stabilizácia obrazu vám ukľudní ruku aj pri natáčaní hororu

Stabilizácia obrazu vám ukľudní ruku aj pri natáčaní hororu

- Technológie

16. 2.Aj najlepší fotoaparát by bez stabilizácie robil rozmazané zábery, aj tá najdrahšia kamera by bez nej húpala obrazom sem a tam....Celý článok

Ako vybrať televízor?

Ako vybrať televízor?

- Poradca

11. 2.Vybrať ten správny televízor je ľahšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ak si pozorne prečítate nasledujúci článok, nebudete sa v...Celý článok

Čínske telefóny: je ešte dôvod k obavám?

Čínske telefóny: je ešte dôvod k obavám?

- Poradca

8. 2.O mobilné telefóny sa zaujímam už roky. Preto si dobre pamätám, ako som sa pozeral na prvé zariadenia dovezené z Číny. To sa ale...Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X