×

Ako odmraziť chladničku a mrazničku?

09.03.2021

Ak nemáte beznámrazovú chladničku, vo vašom spotrebiči sa skôr či neskôr objaví vrstva námrazy. To nie je práve vítaná návšteva, pretože sa kvôli nej zvyšuje spotreba energie. Preto vám dnes poradíme, ako s námrazou zatočiť aj to, ako sa jej do budúcna úplne vyhnúť.

ako_odmrazit_chladnicku_a_mraznicku

Kedy je správny čas na odmrazenie chladničky?

Chladnička s mrazničkou je navyše spotrebič, ktorý funguje nepretržite, takže je každú korunu navyše veľmi rýchlo poznať. A to ani nehovoríme o tom, že primrznuté zásuvky a námraza komplikujú výber potravín z mrazničky. Hoci teda odborníci radia podstúpiť proces odmrazenia aspoň 2× ročne, odporúčame sa riadiť aktuálnym stavom chladničky. Myslite na to, že každý mm námrazy má neblahý vplyv na spotrebu energie.

Už ste sa odhodlali k očiste vášho spotrebiča? Zaujíma vás, ako dlho trvá odmraziť chladničku? Nemusíte sa báť, že by vám to zabralo celé popoludnie. Priemerný čas odmrazenia bežne veľkej chladničky s mrazničkou dole trvá cca jednu hodinu. Záleží ale tiež na kapacite vašej mrazničky, vrstve námrazy aj množstve mrazených potravín.

ako_odmrazit_chladnicku_a_mraznicku_1

Vedeli ste, že chladničky s mrazničkou, ktoré sú pokryté 1 cm námrazy, zvyšujú spotrebu až o 75 %?

Kam s potravinami?

Pokiaľ máte mrazničku s prepáčením „natrieskanú“ potravinami a teplomer sa drží v letných hodnotách, nie je to úplne ideálny čas na odmrazovanie. Radšej si tento proces naplánujte trochu dopredu a snažte sa spotrebovať čo najviac jedla, ktoré máte v mrazničke uložené. Zvyšné potraviny vložte do chladiacich tašiek / prenosnej mrazničky spolu s ľadom a veľký nákup si nechajte na čas, kedy bude spotrebič opäť čistý a bez námrazy.

V zimných mesiacoch máte celkom vyhrané. Ak vonku panujú mínusové teploty, dajte zamrazené potraviny na okno/balkón. Len pozor na zvedavých zvieracích stravníkov! Odmrazenie mrazničky využite tiež na kontrolu obsahu.

ako_odmrazit_chladnicku_a_mraznicku_2

Ideme na to! Ako odmraziť chladničku s mrazničkou?

1. Odpojte spotrebič zo zásuvky.

2. Vyberte všetky šuplíky aj sklenené police.

3. Na spodok mrazničky dajte hrniec s teplou vodou. V žiadnom prípade vodou nepolievajte steny chladničky! Podlahu spotrebiča pre istotu pokryte uterákmi. Voľný čas môžete medzitým využiť na umytie šuplíkov a políc.

4. Hneď ako začne ľad povoľovať, môžete si vziať na pomoc napr. drevenú alebo plastovú špachtľu (nožom a iným ostrým predmetom sa vyhnite). Dávajte pozor, aby ste spotrebič nepoškodili. Urýchliť odmrazenie môžete tiež vďaka fénu – od ľadu ale držte určitú vzdialenosť a postupujte vždy zhora nadol.

ako_odmrazit_chladnicku_a_mraznicku_3

5. Zbavili ste sa všetkého ľadu a námrazy? Perfektné. Teraz prichádza na rad dôkladné vyčistenie mrazničky. Použiť môžete dezinfekčné prostriedky, ale vystačíte si aj s teplou vodou a trochou mydlového prostriedku. Myslite tiež na tesnenie, cez ktoré môže dovnútra prenikať vzduch. Ak je už v zlom stave, tesnenie do chladničky je taktiež možné kúpiť zvlášť.

6. Vnútro spotrebiča a všetky šuplíky/police dokonale vysušte za pomoci sacích utierok.

7. Spotrebič zapojte do zásuvky. Teplota chladničky by mala byť nastavená na maximum. Približne po pol hodine nastavte požadovanú teplotu a naskladajte potraviny späť.

ako_odmrazit_chladnicku_a_mraznicku_4

Dejte námraze zbohom raz a navždy

Pokiaľ vám ani vďaka naším radám odmrazovanie neprirástlo k srdcu (tomu rozumieme), máme pre vás riešenie. Volá sa No Frost chladnička a jej úlohou je zabrániť vytváraniu ľadu. Funguje na princípe chladenia pomocou studeného vzduchu, ktorý vo vnútri stále cirkuluje, takže vlhkosť sama odchádza von. Ušetríte si čas i námahu pri odstraňovaní námrazy a nemusíte sa báť, že by vaša chladnička spotrebovala viac energie, než je bezpodmienečne nutné.

Viac informácií o technológii No Frost nájdete v našom článku.
 

chladnicku


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Sony slúchadlá už dlhodobo dobývajú svet audia. Vyberať si môžete z najrôznejších typov slúchadiel, od slúchadiel cez hlavu, štupľov až po skutočne bezdrôtové slúchadlá, a to vo všetkých cenových kate...... Celý článok
Ako zapojiť práčku a sušičku?

Ako zapojiť práčku a sušičku?

Plánujete nákup novej práčky či sušičky a nie ste si istí, ako postupovať pri ich inštalácii? Stačí sa držať dôležitých pravidiel, rád a pokynov uvedených v tomto článku a celý proces uvedenia do prev...... Celý článok
Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Samsung predstavovanie noviniek nekončí a po smartfónoch prichádzajú na trh nové vlajkové slúchadlá druhej generácie Galaxy Buds2 Pro, ktoré sľubujú hlavne upgrade na 24-bitový Hi-Fi audio zvuk a množ...... Celý článok
Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Udržateľnosť je v posledných rokoch témou, ktorá si získava veľkú pozornosť. Ak vám nie je cudzia, inšpirujte sa niekoľkými aplikáciami, ktoré podporia váš udržateľný životný štýl. O čom sa do...... Celý článok
Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Ak nie ste práve niekde na pláži alebo pri bazéne, môžete si vychutnať nejaký ten napínavý film alebo komédiu v chládku svojej obývačky. Čo ale robiť, ak práve v televízii nič nevysielajú? Presne pret...... Celý článok