×

Ako vybrať batérie?

16.05.2022

Tužkové batérie a akumulátory rámujú pokladne snáď všetkých obchodov s elektro sortimentom. Pýtate sa prečo? Rozhliadnite sa doma a uvidíte diaľkové ovládanie, hračky na baterky, ručné svietidlá a mnoho ďalších vecí, ktoré sa bez nich nezaobídu. Po ktorej batérii ale siahnuť?

Ako vybrať batérie

O čom sa dočítate:

Základná rada by mohla znieť: berte tie nabíjacie, po čase sa vyplatia. Znie to síce logicky, ale pravda to tak úplne nie je. Vyberať musíte podľa spôsobu použitia – iná baterka patrí do budíka, iná do svietidla. Našťastie všetky batérie popisujú rovnaké parametre a keď im porozumiete, vyberiete si zakaždým správne. Ktoré to sú?

Druhy batérií

Základné druhy batérií

Sedliacky rozum vám iste poradí, že hľadáte takú batériu, ktorá sa zmestí do otvoru, ktorý je pre ňu určený. To je úplne správne, problémom je niekoľko druhov rôzneho označenia. Klasická mikrotužková batéria tak môže byť označená ako AAA, MN2400, LR03 nebo AM4 – záleží len na tom, v ktorej časti sveta sa budete pohybovať.

Na Slovensku sa používa hlavne označenia ANSI niekedy doplnené slovenským pomenovaním, len pri gombíkových (mincových) batériách sa stretnete skôr s označením IEC.

 

Tužková batéria

Mikrotužková batéria

Malý článok

Veľký článok

Plochá batéria

9V batéria

gombíková batéria

Mincová batéria

Najpoužívanejší názov  tužková batéria mikrotužková batéria malý článok veľký článok plochá batéria 9V batéria gombíková batéria mincová batéria
ANSI značenie AA AAA C D 4,5V 9V    
IEC značenie xR6 xR03 xR14 xR20 3xR12 6xR61 xR44 xR2032
Typické použitie Vreckové svietidlá Diaľkové ovládanie Hodiny Veľké svietidlá - Hračky, detektory Hodinky Kaľkulačky
Kapacita 600 - 3400 mAh 350 - 1250 mAh 6000 - 8000 mAh 8000 - 18000 mAh 3000 - 4800 mAh 400 - 1200 mAh 15 - 600 mAh 190 - 225 mAh
Napätie 1,2 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 4,5 V 7,2 - 9 V 1,35 - 1,55 V 2,8 - 3 V
Rozmery 14,9 × 50 mm 10,5 × 44,5 mm 26,2 × 50 mm 34,2 × 61,5 mm 62 × 22 × 67 mm 25,5 × 16,5 × 47,5 mm 11,6 × 5,4 mm 20 × 3,2 mm

Predtým sa používalo ešte viac typov batérií, hlavne vo fotoaparátoch, postupne ich ale vytlačila kombinácia s integrovanou batériou alebo battery-packom a nabíjačkou do zásuvky.

Alkalické batérie eta

Čo je IEC značenie?

Občas sa môžete stretnúť aj s tzv. IEC značením batérií. Napr. tužková batéria môže byť nazvaná ako typ LR6. Prvé písmeno označuje zloženie – v tomto prípade znamená L článok používajúci oxid mangánu, zinok a alkalický elektrolyt. Druhé písmeno R značí guľatý tvar a číslica 6 potom veľkosť. Kombinácií existuje ale veľa a preto sa toto značenie príliš nepoužíva, aj keď najlepšie popisuje vlastnosti batérie.

Typ batérií 18650

V poslednom čase je veľmi žiadaný typ batérií 18650. Ide o Li-on batérie s vysokou zásobou energie, je možné ich opakovane dobíjať a majú dlhú životnosť. Majú podobný tvar ako tužkové batérie, ale sú o niečo väčšie. Vzhľadom na svoju veľkosť sú skvelou voľbou hlavne do elektronických cigariet, ale môžete ich použiť aj do svietidiel, či dokonca aku náradia. Ale pozor, vždy si skontrolujte, či je 18650 vhodná pre dané zariadenie. Tieto informácie najčastejšie nájdete v príbalových letákoch produktov. 

Ako sme spomínali, tieto batérie môžete nabíjať. Tie kvalitnejšie vydržia až 300 nabíjacích cyklov. Zároveň netrpia pamäťovým efektom a samovybíjaním (respektíve hodnoty sú veľmi nízke). Napätie týchto batérií je v rozmedzí 3,7 – 4,2 V, ale samozrejme, s postupným vybíjaním batérie môže klesať. 

Batérie 18650 sú skvelou voľbou. Aj napriek kompaktnej veľkosti dokážu uchovať množstvo energie (kapacita udávaná v mAh).

Nenabíjacie, alebo nabíjacie batérie?

Aj v prípade nabíjania môžete naraziť na bariéru názvoslovia. V bežnej reči sú všetky zdroje energie jednoducho baterky, technicky vzaté sa však delia na primárne a sekundárne.

Tie primárne sú skutočne batérie a nemožno ich nabíjať, sekundárne batérie sa správne označujú ako akumulátory a sú určené na nabíjanie.

Zostaňte ale v kľude, aj keď ste svoje vzťahy s fyzikou popretrhali v poslednom ročníku školy, v DATARTe sa na vás nikto nebude pozerať skrz prsty, keď požiadate o „nabíjaciu batériu“. Podstatné je vedieť, do čoho ju potrebujete.

Nabíjacie batérie sú totiž vhodné do zariadení, ktoré používate pravidelne a intenzívne, ako sú hudobné prehrávače, svietidlá na batérie, fotoaparáty alebo bezdrôtové myši – je to finančne výhodnejšie, než neustále dokupovať ďalšie články a staré vyhadzovať.

Tužkové baterie

 

Naopak do zariadení, ktoré používate len občas, alebo ich dlhodobo skladujete, sú vhodnejšie alkalické (a teda nenabíjacie) batérie. Netrpia samovoľným vybíjaním, takže ich môžete používať aj mesiace po zakúpení. Preto sú vhodné napríklad do diaľkových ovládaní. Tie totiž odoberú menej elektriny, než samovybíjanie akumulátora.

pokles kapacity batérií

Nepodceňujte samovybíjanie. Trebárs Ni-MH batéria bude pri 5 % samovybíjania za deň po troch mesiacoch prázdna. (zdroj: podzemi.net)


Ak stále premýšľate, kedy sa vyplatí kúpiť nabíjacie batérie a kedy nie, položte si tieto otázky:

 1. Očakávate, že má batéria vydržať dlhšie, než mesiac?
 2. Chcete elektrické zariadenie skladovať pre prípady núdze?
 3. Používate zariadenie napájané batériami len zriedkavo?
 4. Používajú zariadenie deti?

Pokiaľ ste si práve štyrikrát povedali: „Áno,“ bude pre vás vhodnejšia primárna batéria – čiže tá, ktorú nemožno nabíjať a pri ktorej je minimálne riziko výbuchu pri mechanickom poškodení či skrate. V ostatných prípadoch sa vám čoskoro vyplatí nabíjacia batéria, čo si môžete sami spočítať:

  Nenabíjacie batérie AA Nabíjacie batérie AA
Cena za jednu batériu 0,44 € 4,44 €
Cena za jedno nabitie - 0,002 €
Počet nabíjacích cyklov - 2000
Cena po 10 dobíjacích cykloch 0,44 × 10 = 4,40 € 4,44 + 0,002 × 10 = 4,46 €
Cena po 2 000 dobíjacích cykloch 0,44 × 2 000 = 880 € 4,44 + 0,002 × 2 000 = 8,88 €

 Už po jedenástich dobitiach začne byť výhodnejšia dobíjacia batéria.

Batérie do detských hračiek

Do detských hračiek vám odporúčame používať primárne (klasické) batérie, ktorým nehrozí vytečenie. 

Technológia: Ni-MH si pamätá, Li-Ion zabúda

Teraz už viete, akú batériu si zakúpiť, aby fungovala vo vašom zariadení. Ak ale chcete, aby vydržala čo najdlhšie, mala by vás zaujímať aj použitá technológia. Alebo zloženie, ak chcete.

 • NiCd – nikl-kadmiové články sú staršie batérie a našťastie ich už skoro nevidíme. Majú nízku kapacitu, trpia pamäťovým efektom aj samovybíjaním a ešte sa dlho nabíjajú. Jedinými výhodami je prakticky len cena a schopnosť práce za nízkych teplôt. 
 • Ni-MH – nikl-metal-hydridové články stretnete najčastejšie. Nahradili staršie niklokadmiové akumulátory, pretože neobsahujú toxické prvky a majú vyššiu kapacitu. Trápi ich však tzv. pamäťový efekt, takže sa odporúča batériu nabíjať len plne vybitú, inak sa jej kapacita znižuje. Významným defektom je taktiež samovybíjanie dosahujúce 15 – 30 % maximálnej kapacity za mesiac.
 • Li-ion – lítiové batérie riešia niektoré nedostatky Ni-MH batérií. Samovybíjanie je pri nich rádovo menšie, dosahuje 2 – 3 % mesačne, a nedochádza k pamäťovému efektu. Nevýhodou je však starnutie batérie spôsobené vysokou reaktívnosťou lítia. Stačí si pamätať, že Li-ion batérie nemajú rady extrémy, či už teplotné alebo nadmerné vybíjanie či naopak udržovanie na 100 % nabitie.
 • Li-pol – lítium polymérové akumulátory sú veľmi podobné typu Li-ion. Starnú o trošku rýchlejšie, ale sú ľahšie a lepšie sa tvarujú. Čo však získajú na hmotnosti, stratia na objeme.


Alkalické vs. lítiové batérie

Pri nenabíjacích batériách je ponuka rozdelená medzi články alkalické a lítiové. Tie prvé stretnete častejšie, pretože sa hodia na väčšinu použití. Lítiové batérie sa hodia hlavne do fotoaparátov, pretože vydržia dlhšie pri intenzívnom odbere typickom pre blesk.

Nabíjacie batérie

Ako vybrať nabíjačku batérií?

Zatiaľ čo telefón si dokáže nabíjanie riadiť sám, batérie sa spoliehajú na nabíjačku. Preto sa vyplatí investovať do šikovných nabíjačiek, ktoré monitorujú teplotu a úroveň nabitia baterky a prispôsobujú tomu dobíjací cyklus. Dokážu tak ukončiť nabíjanie a zamedziť tak prebíjaniu alebo sú naopak schopné Ni-MH akumulátory pred dobitím „vyžmýkať“. Oblúkom sa vyhnite nabíjačkámktoré sa dobíjajú výhradne zapojením do zásuvky, pretože sa riadia len časom.

Kapacita znamená výdrž

„Objem“ batérie sa meria v miliampérhodinách (mAh). Platí, že vyššia kapacita sa rovná dlhšej výdrži. Vysokokapacitné akumulátory však za svoju výdrž platia daň v podobe obmedzeného počtu nabíjacích cyklov.

Napätie batérie

Napätie batérie je dané jej typom. Nemôže sa preto stať, že by ste do zariadenia vložili nesprávnu baterku. Mohlo by vás ale zaujímať, prečo nabíjacie batérie majú napätie 1,2 V a alkalické 1,5 V. Je to dané materiálom a elektronika sa s tým dokáže vyrovnať.

Nabíjačka batérií Varta

Batérie do naslúchadiel

Špeciálnym typom zdrojov elektrickej energie sú batérie do naslúchadiel. Líšia sa zložením, značením a parametrami. Predovšetkým by ste si o nich mali pamätať ich vlastnosti:

 1. Aktivujú sa odstránením nálepky, do tej doby je samovybíjanie minimálne
 2. Po odstránení nálepky trvá cca 2 minúty, než je možné začať batériu používať
 3. Vybíjanie pri použití nie je lineárne – dlhú dobu tieto batérie uchovávajú vysoké napätie, ktoré po vybití rýchlo klesá.
 4. Batérie do naslúchadiel nepoužívajú klasické značenie. Ich názov tvorí číslo, prípadne farba. Typ 10 (žltý), 13 (oranžový) a 312 (hnedý) sú určené do naslúchadiel, typ 375 (modrý) potom slúži pre extrémne zaťaženie napr. v kochleárnych implantátoch.

štyri typy batérií do naslúchadiel

Štyri najpoužívanejšie typy batérií do naslúchadiel. Modré batérie 375 (CI, DS) slúžia pre zriadenie s vysokým odberom. 

Čo s vybitými batériami?

Vybité batérie nepatria do koša, ale do červeného kontajnera na elektroodpad, ktorý nájdete aj vo všetkých predajniach DATART. Existujú pre to hneď dva dôvody. Prvým je recyklácia – suroviny z batérií je možné použiť opakovane, aj keď to nie je jednoduché. Používajú sa k tomu oblúkové, oxido-redukčné alebo sublimačné pece, drvičky, pyrolýza atď., čomu predchádza dôkladné triedenie podľa materiálu batérií. Druhým dôvodom je naše bezpečie. Aj keď sa to nezdá, batérie sú nebezpečný odpad.

Recyklácia batérií

Aké prvky možno z batérií získať A kde ich využiť?

Späť do akumulátorov zamieri kadmium, do autobatérií potom olovo. Aj využitie ocele by ste uhádli a meď, praktická pre elektrické vodiče, tiež neprekvapí. Viete ale na čo slúži mangán? Že sa ním farbí sklo, keramika a tkaniny? A že získané striebro nájde nový život na optických diskoch? Že recyklovaný zinok nenájdete len v podobe plechu, ale pridáva sa aj do kozmetiky

Ako vidíte, existuje veľa spôsobov využitia recyklovaných batérií. Dôležitá je však aj úspešnosť recyklácie – k využitiu sa vráti cez 60 % spotrebovaných surovín. Má to zmysel.
 

Chcem kúpiť batérie

Ďalšie aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Chcete zachytiť zážitky v najvyššej kvalite? Vydajte sa do akcie s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, ktorá sa postará o záznam jedinečných okamihov. Či už ste milovníci adre...... Celý článok
Ako vybrať powerbank?

Ako vybrať powerbank?

Len pekná farba vám nezaručí rýchlo a dostatočne nabitý telefón. Pri výbere powerbanku by ste sa mali sústrediť hlavne na jeho kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania. Z praktického hľadiska je dôležité aj...... Celý článok
Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Pozrite sa s nami na nové a najlepšie smartfóny Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Ponúkajú až 200 Mpx fotoaparát, špičkový výkon a dizajn ohľaduplný k prírode. Pozrite sa na ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Majitelia zariadení Samsung Galaxy, pozor. Možno vám počas používania zariadenia ušla jedna skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí život. Ide o Quick Share na pokročilé zdieľanie súborov (nielen) nablízko m...... Celý článok