×

Ako vybrať chladničku?

14.03.2022

Dokážete si predstaviť život bez chladničky? Pravdepodobne nie. Je totiž neoddeliteľnou súčasťou každej rodiny a srdcom kuchyne. Pokiaľ hľadáte novú chladničku, pomôžeme vám vybrať si presne takú, ktorá vám bude vyhovovať čo najviac.

ako_vybrat_chladnicku

O čom sa dočítate:

Dnes už by sme iba ťažko hľadali domácnosť, ktorá tohto chladivého pomocníka nevyužíva. Avšak iba malé percento chladničiek je mladšie ako tri roky, ich priemerný vek je dokonca 15 rokov! Možno už pomaly, ale isto začína dosluhovať aj váš spotrebič a začínate premýšľať o novom, oveľa úspornejšom. Na to, aby ste začali šetriť viac energie aj peňazí, si už stačí iba dobre vybrať.

Ako vybrať chladničku?

Veľkosť chladničky

Prvým najpodstatnejším kritériom pri výbere chladničky je jej veľkosť. Nechcete predsa, aby ste ju po každom nákupe ani nemohli zatvoriť. Akú veľkú chladničku potrebujete? Bývate sami alebo máte veľkú rodinu?

Nielen počet členov rodiny je to, čo sa ráta. Musíte myslieť aj na veľkosť vašich nákupov a stravovacie návyky. Ak sa častejšie stravujete v reštauráciách a vaše nákupy nie sú také veľké, postačí aj chladnička s menším objemom. Nepodceňujte to však, je lepšie mať k dispozícii viac priestoru.

Ak bývate sami, chladnička s veľkým objemom by bola zbytočná a ešte by ste si aj zvýšili ročnú spotrebu, pretože chladiť prázdny priestor je nehospodárne, ako aj mať nepretržite preplnenú chladničku.

ako_vybrat_chladnicku

Na jednu osobu by mala mať chladnička 50 – 70 l a ďalších 20 l v mrazničke. Vypočítajte si teda objem podľa toho, akú máte veľkú rodinu a koľko máte na chladničku miesta v kuchyni.

Spôsob umiestenia chladničky

Kde ju dať, to asi vieme. Pravdepodobne skončí v kuchyni. Ale tam sa jej umiestnenie nekončí. Musíte vyberať aj podľa toho, ako bude v kuchyni chladnička umiestnená. Potrebujete myslieť na smer otvárania dvierok, aby ste si nepoobíjali stenu. Chcete jednodverovú alebo máte dosť miesta aj na dvojdverovú? 


Smer otvárania dvier chladničky

U väčšiny chladničiek sa dá zmeniť smer otvárania dvier. Väčšinou si to však vyžaduje odborníka, najmä ak majú dvere zabudovaný displej. Vždy dodržiavajte pokyny uvedené v návode výrobcu. Smer otvárania dvier je veľmi šikovná možnosť, s ktorou bude výber chladničky vhodnej do priestorov vašej kuchyne oveľa jednoduchší.

ako_vybrat_chladnicku

Umiestnenie chladničky pri stene alebo do nábytku

V prvom rade je dôležité spomenúť, že by ste nemali umiestňovať chladničku pri okne či na také miesto, kde na ňu bude často svietiť slnko. Okrem toho okolo seba musí mať dostatok priestoru, aby ste jej umožnili dostatočné prúdenie vzduchu, inak by sa mohla prehrievať.

Niektoré chladničky však majú napr. technológiu Perfect Fit, s ktorou ju môžete umiestniť priamo k stene alebo do výklenku. Existuje aj technológia Kitchen Fit. S ňou už nemusíte robiť kompromisy a rozhodovať sa medzi voľne stojacou a vstavanou chladničkou, pretože Kitchen Fit chladničku jednoducho zasuniete na vyhradené miesto v kuchynskej linke.

ako_vybrat_chladnicku

Typy chladničiek

Vstavaná verzus voľne stojaca chladnička

Chladnička zabudovaná v kuchynskej linke je praktická, elegantná, menej tak „vyčnieva“ a ušetrí vám priestor v kuchyni. Z hľadiska spotreby energie nie je medzi vstavanou a voľne stojacou chladničkou takmer žiaden rozdiel, takže pri tomto rozhodovaní je to skôr vec vkusu.

Rozdiel je však v zriaďovacej cene, ktorá je pri voľne stojacích nižšia. Okrem toho majú oproti zabudovaným väčšie rozmery. Oba varianty majú k dispozícii mrazničku, a to buď hore, alebo dole. Nájdete však aj vstavanú jednodverovú chladničku alebo malú chladničku, no tie sú však, logicky, bez mrazničky. Stavíte na klasiku, aby ste ani v noci nezablúdili do chladničky a našli ju s ľahkosťou alebo ju chcete mať čo najnenápadnejšiu?

Ako vybrať chladičku

Dajte si pozor na správnu teplotu chladničky (+5 °C) a mrazničky (-18 °C). Pri každom stupni navyše sa spotreba zvýši o 6 %.

Jednodverová, kombinovaná a americká chladnička

Jednodverové chladničky, inak nazývané aj monoklimatické chladničky, sú chladničky bez mrazničky. Ak si teda chcete cez leto užívať pri bazéne chutnú zmrzlinu, pri kúpe jednodverovej chladničky si potom musíte zaobstarať aj samostatnú mrazničku, aby sa vám zmrzlina neroztopila. Samostatná chladnička bez mrazničky je vzácnejšia. Nájdete ju predovšetkým v domácnostiach, ktoré nemajú dosť priestoru na umiestnenie vysokej kombinovanej chladničky.

Protikladom jednodverovej chladničky je kombinovaná chladnička. Tá je vhodná najmä pre väčšie rodiny, ktoré chcú využiť priestor efektívne a mať všetko 2 v 1. Tu už zmrzku deťom môžete dať zamraziť dole alebo hore. Kombinované chladničky s mrazničkou dole či hore majú aj výhody. Nezaberajú toľko miesta a majú nízku spotrebu.

ako_vybrat_chladnicku

Čím ďalej, tým väčšej obľube sa tešia americké chladničky s dvojkrídlovými dverami, pričom chladiaca a mraziaca časť sú umiestnené vedľa seba. Veľmi obľúbený je aj celkom rozšírený výrobník ľadu či čapovanie chladených nápojov priamo z chladničky.

Dnes si navyše môžete vybrať medzi klasickým dvojdverovým alebo štvordverovým variantom. Výhodou štvordverovej chladničky je bezpochyby oddelená mraznička. Pokiaľ teda ukladáte väčšie množstvo surovín na zamrazenie, stačí otvoriť spodné dvierka a usporíte viac energie.

ako_vybrat_chladnicku

Okrem klasických typov chladničiek sa môžete potešiť aj vínotékou, chladiacou vitrínou, cestovnou chladničkou či chladničkou do auta. Veľkej obľube sa v poslednom čase tešia štýlové retro chladničky, dostupné v rôznych tvaroch a farbách. Sú pritom vybavené najmodernejšími funkciami, kuchyni dodajú šmrnc a môžete ich doplniť ďalšími spotrebičmi v podobnom štýle.

Mať prehľad o jednotlivých typoch chladničiek je celkom fuška, no my vám prehľad v komplikovanej ponuke uľahčíme. Netipujte, aké sú typy chladničiek. Ušetrite si čas a hodiny hľadania a prečítajte si náš článok Typy chladničiek: Zorientujte sa v ponuke.

ako_vybrat_chladnicku

Typ kompresora chladničky

Staršie systémy modelov s dvoma kompresormi sú už prekonané. Štandardom je dnes len jeden kompresor, a to s jedným alebo dvoma okruhmi. Dvojokruhový systém umožňuje umožňuje nastavenie teploty v chladiacej a mraziacej časti nezávisle od seba.

Invertorový kompresor je moderný, tichý, má dlhšiu životnosť, menšiu spotrebu energie (až 30 %) a veľkou výhodou je, že naň značky zvyknú ponúkať veľmi dlhú predĺženú záruku. Na rozdiel od klasického kompresora sa nikdy nevypne, ale plynulo prepne na iný prevádzkový režim s menším počtom otáčok. Vďaka tomu je jeho chod plynulý a stabilný. Potraviny s chladničkou s invertorovým kompresorom vydržia dlhšie čerstvé vďaka optimálnemu riadeniu teploty.

Ako vybrať chladničku

Vnútorné usporiadanie chladničky

Na trhu je obrovská ponuka chladničiek, preto aj vnútorné usporiadania sú veľmi rôznorodé. Vysoko cenené sú variabilne nastaviteľné police z tvrdeného skla. Nielen, že sú skoro nerozbitné, ale vám aj umožňujú rozdeliť priestor, a tak ho využijete čo najefektívnejšie. Nápoje tak môžete okrem do poličky vo dverách a kovového stojana postaviť aj na klasické pozície. Vyberte si chladničku, s ktorou si rozložíte poličky podľa vlastnej potreby.

Počítajte tiež s tým, že jednotlivé pachy v mrazničke by mali byť oddelené. Výrobcovia pod rôznymi názvami ponúkajú špeciálne priehradky na skladovanie mäsa, rýb či zeleniny – napr. BioFresh, Fresh Zone, VitaFresh. Tieto priehradky (zóny) majú trojité využitie. Potraviny v nich neosýchajú a vitamíny sa v nich udržia omnoho dlhšie; pach sa vďaka nim nedostane tam, kam nemá. Dlhšie tu tiež vydržia aj potraviny, ktoré majú kratšiu trvanlivosť, napr. syr či šalát.

ako_vybrat_chladnicku

Nikdy do chladničky neukladajte teplé potraviny, mohlo by dôjsť k výraznému nárastu teploty a namnoženiu nežiadúcich baktérií.

Mraziaci výkon a akumulačný čas chladničky

Dôležitou veličinou je tiež mraziaci výkon, ktorý udáva, koľko kg čerstvých potravín je vaša mraznička schopná zamraziť počas 24 hodín. Kombinované chladničky nájdete s mraziacim výkonom od 2 do 33 kg / 24 h. Pri samostatných mrazničkách dosahuje mraziaci výkon aj viac než 40 kg / 24 h. Ak sa chcete vyhnúť ľadovým kryštálom, pomôže vám práve rýchle zmrazenie.

A čo predstavuje akumulačná doba? Je to čas uchovania potravín v zmrazenom/chladenom stave v prípade, že bude mraznička/chladnička odpojená od prívodu elektriny. Bežne sa pohybuje od 10 hodín vyššie a predlžuje sa zaplnením zariadenia. Častejšie otváranie počas výpadku akumulačnú dobu naopak skracuje. 

ako_vybrat_chladnicku

Spotreba chladničky (energetická trieda)

Chladničky sú v prevádzke v podstate nepretržite, a tak by mal byť údaj o energetickej náročnosti spotrebiča pri výbere jedným z najdôležitejších parametrov. Základné údaje vám poskytne energetický štítok. Ten prešiel od marca 2021 výraznými zmenami. Najúspornejšie chladničky a mrazničky sa teraz označujú písmenom A (na trhu ich je zatiaľ len minimum), naopak najmenej úsporné majú písmeno G. Na porovnanie, ich spotreba je asi o dve tretiny nižšia než spotreba 15 rokov starých spotrebičov.

Až donedávna sa nielen pri chladničkách používalo označenie A+, A++ a A+++. S tým už sa ale v prípade nových produktov nestretnete. Vzhľadom na toto preštítkovanie môže spotrebič „spadnúť“ aj o niekoľko tried. Neznamená to ale, že došlo k zmene energetickej účinnosti výrobku, ale iba jeho triedy. Jednoducho len bolo potrebné získať priestor na ešte úspornejšie modely chladničiek a ďalších spotrebičov. Ak je pre vás pri výbere rozhodujúca čo najnižšia energetická účinnosť, budete sa obzerať po chladničkách v energetickej triede A.

Ako vybrať chladničku

Od 1. 3. 2021 platí nové značenie energetických štítkov. Viac sa dočítate v našom článu o nových energetických štítkoch.

Hlučnosť chladničky

„Vrrrrrrrr... vrrrrr...“ Kedy už dovrndží? Pri výbere nového spotrebiča zohľadnite hlučnosť, aby ste takú vetu ani nemuseli vysloviť. Tichú chladničku oceníte najmä v noci. Pri porovnávaní zistíte, že u tých najmodernejších sa miera hlučnosti pohybuje pod hranicou normy, ktorá je 47 dB. V ponuke nájdete aj menšie chladničky s hlučnosťou pod 30 dB. Hlučnosť spotrebiča však môžete čiastočne ovplyvniť sami, a to umiestnením do priestoru s tlmiacimi prvkami (záclony, závesy, koberce,…).  

ako_vybrat_chladnicku

Funkcie chladničky

Súčasné chladničky ponúkajú množstvo technických vymožeností, ktoré pomáhajú udržať jedlo čerstvé oveľa dlhšie a ešte vám aj ušetria veľa energie, ba dokonca vášho času. Tak sa na ne pozrime.

 • NoFrost: Beznámrazová chladnička zabraňuje tvorbe námrazy vďaka ventilátoru a suchému vzduchu. Obmedzuje tak výdavky na energiu a ušetrí vám aj hromadu času.
   
 • SuperCool: Chladničky s funkciou SuperCool sú vhodné pre veľké rodiny, ktoré robia veľké nákupy. Keď vložíte do chladničky veľa potravín s vyššou teplotou, narušia jej stabilnú teplotu a vtedy prichádza na rad funkcia SuperCool, ktorá zníži teplotu a udrží tak potraviny čerstvé.
   
 • SuperFrost: Automatická funkcia, ktorá zaistí rýchle mrazenie. Po zmrazení potravín sa prepne späť do normálnej prevádzky. Funkcia sa vám zíde, ak chcete mraziť šetrnejšieudržať vitamíny v potravinách.
   
 • Antibakteriálna ochrana: Zabraňuje šíreniu mikroorganizmov a hygiena uskladnenia vašich potravín bude vyššia. Táto funkcia sa dosahuje buď špeciálnou povrchovou úpravou, alebo antibakteriálnym filtrom.
   
 • MultiAirflow, Twin cooling, DoorCooling: Tieto systémy zaisťujú rovnomerné chladenie, cirkuláciu vzduchu a chránia tak potraviny pred prudkými zmenami teplôt či vlhkosti.
   
 • Možnosť prepínania medzi chladničkou a mrazničkou: Chladničkám s funkciou ConvertActive alebo Switch Zone môžete prepnúť mraziacu časť na chladiaci priestor podľa potreby. Vďaka tomu získate viac miesta napríklad na uloženie občerstvenia alebo nápojov na určitú príležitosť. 
   
 • SMART chladnička: Je vhodná, ak si doma túžite vytvoriť inteligentnú domácnosť alebo chcete tie najmodernejšie vymoženosti. Smart funkcia vám uľahčí život, chladničku môžete ovládať aj na diaľku a pripojíte ju cez Wi-Fi. Aplikácia Home Connect vám poradí o správnom skladovaní potravín a chladenie prispôsobíte ich potrebám.

ako_vybrat_chladnicku

Ďalšie vychytávky chladničky

Okrem základných funkcií chladničiek, ktoré zabezpečujú čerstvosť potravín a cirkuláciu vzduchu, nájdete aj iné vychytávky. Iste sa vám zíde signalizácia otvorených dvier, ktorá vás upozorní, keď zle zatvoríte dvierka.

Výrobník ľadudávkovač vody nájdete zväčša v amerických chladničkách. Tieto funkcie sa hodia najmä v lete na osvieženie. Veľmi populárne sú aj chladničky s displejom. Do displeja napíšete napr. dátum spotreby potravín a chladnička vás naň neskôr sama upozorní.

ako_vybrat_chladnicku
Vieme, že výber nie je jednoduchý a treba si kúpu zvážiť čo najlepšie. Chladnička vám bude robiť spoločnosť a chladiť vaše obľúbené jedlá ešte veľa rokov. Dúfame, že si vyberiete takú, ktorá splní všetky vaše predstavy a požiadavky. Aby ste vedeli, ako sa o ňu po kúpe starať, prečítajte si náš článok Ako sa starať o chladničku.
 

Chcem novú chladničku


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľká noc je tu čo nevidieť. Zapojte do svojich kulinárskych príprav kuchynské roboty ETA a využite ich potenciál na maximum. S príslušenstvom, ktoré si k nim môžete kúpiť, si vyrobíte všetko doma! Po...... Celý článok
Ako vybrať držiak na televízor?

Ako vybrať držiak na televízor?

Trh je televíznymi držiakmi doslova zahltený. Výber toho správneho však rozhodne nemusí byť zložitou záležitosťou. Stačí sa zorientovať v niekoľkých parametroch. Ukážeme vám, podľa akých kritérií vybe...... Celý článok
Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Po roku k nám opäť prichádza celkom nová séria telefónov Xiaomi. Tentokrát s označením 13. Čím je táto séria zaujímavá? Poďme si postupne rozobrať jednotlivé funkcie týchto noviniek. Stavím sa, že po ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

V tomto článku vám predstavíme aplikáciu Samsung Members, vďaka ktorej získate prístup napríklad ku komunite Samsung Community, súťažiam a unikátnym výhodám či ku komplexnej diagnostike telefónu aj no...... Celý článok