×

Ako vybrať digestor? Zvoľte správne typ a výkon

01.03.2022

Vôňa smaženej ryby sa rozlieha celou domácnosťou a zdá sa, akoby už prenikala aj cez vankúše na sedačke. Je vám to povedomé? S výraznými výparmi a zvýšenou vlhkosťou pri varení si v kuchyni efektívne poradí odsávač pár, známy ako digestor. Ako vybrať digestor, ktorý zapasuje do vašej kuchyne a splní všetky očakávania?

Digestor

O čom sa dočítate:

Kuchyňa je miestom s azda najväčšou koncentráciou spotrebičov na meter štvorcový. Ani digestory, ako účinné odsávače pár, v spoločnosti ostatných kuchynských spotrebičov nezaostávajú. A hoci má väčšina ponuky nenápadnú sivú farbu, nemusia byť sivou myškou. Úlohu digestora v kuchyni nezastúpi žiadny iný spotrebič. Preto si poďme krok za krokom predstaviť základné typy digestorov, spôsoby odsávania či možnosti ovládania moderných odsávačov pár a zaujímavé vychytávky.

Ostrovčekový digestor

Typy digestorov podľa tvaru a umiestnenia

Správne zvolený digestor zapadne do kuchynskej "skladačky” podľa vašich predstáv. Nemusíte robiť veľké kompromisy. Ponuka digestorov je dostatočne široká, typovo a tvarovo rozmanitá, aby korešpondovala s rozmanitými konceptami kuchýň. Hľadáte komínový odsávač pár, ktorý bude pútať pozornosť svojou veľkosťou a prevedením? Alebo dáte prednosť vstavanému digestoru, ktorý síce nie je ani vidno, no svoju úlohu si splní na jednotku? Podľa tvaru a umiestnenia delíme na Datart.sk digestory do nasledujúcich kategórií:


Podvesné digestory

Podvesné digestory predstavujú tradičné riešenie, ktoré poznáme už desaťročia. Inštalujú sa pod kuchynskú skrinku umiestnenú nad varnou plochou. Zvyčajne je táto skrinka na výšku nižšia a vďaka tomu zostáva dodržaný rozostup medzi digestorom a varnou plochou / sporákom.

Ide o digestory vhodné do menších, panelákových kuchýň, čomu zodpovedá ich nižší sací výkon – priemerne od 170 – 330 m³/h. Nie sú náročné na priestor a vo všeobecnosti sa radia medzi najlacnejšie spomedzi ostatných typov.

Podvesný digestort

Vstavané digestory

Pri realizácii novej kuchyne sú zlatým štandardom vstavané spotrebiče. Dodávajú kuchyni eleganciu, zachovajú jej línie a celkovú estetiku. Inak to nie je ani v prípade vstavaných digestorov, ktoré môžeme považovať za vylepšenie predchádzajúceho typu. Po inštalácii do závesnej kuchynskej skrinky je vidieť iba tenký kovový pásik. Niektoré modely sú plne zabudovateľné a o ich prítomnosti sa návšteva dozvie, až keď ich uvediete do chodu.

Navyše, niektoré vstavané digestory sú výsuvné, čím sa zväčšuje odsávacia plocha a spolu s ňou účinnosť. Ich maximálny sací výkon je v priemere vyšší, vhodný aj pre stredne veľké priestory (kuchyňa + obývačka). Najlepšie vstavané digestory dosahujú sací výkon 650 – 850 m³/h!

Vstavané spotrebiče - digestor

Komínové digestory

Konštrukcia komínových digestorov je priznaná každým centimetrom. Nič z odsávača pár sa neskrýva pod kuchynskou skrinkou, ani v nej. Digestor tohto typu je dominantným spotrebičom, ktorý sa inštaluje priamo na stenu. Nájdete tu cenovo dostupné komínové digestory vhodné do menších kuchýň aj exkluzívne a vysoko výkonné modely do otvorených denných priestorov.

Práve medzi komínovými digestormi máte šancu nájsť prevedenie, ktoré verne doplní štýl vašej kuchyne. V kategórii totiž vládne veľká rozmanitosť – digestory v retro vzhľade dopĺňajú elegantné a moderné modely vo vysokom lesku.

Retro digestor

Digestory do priestoru

Moderné koncepty kuchýň neumiestňujú varnú zónu iba k stene. Ak ste sa rozhodli pre kuchyňu s ostrovčekom, ktorá je zároveň centrom varenia, potom potrebujete odsávač pár, ktorý sa dá inštalovať do priestoru. Digestory do priestoru patria k neprehliadnuteľným solitérom. Nielenže dobre vyzerajú, prekvapujúci je tiež ich výkon.

Kvalitný digestor akéhokoľkvek typu je vybavený účinnými filtrami a dokáže spoľahlivo eliminovať nepríjemné arómy zo stredne veľkých až väčších priestorov.

Digestor do priestoru

Netypické varianty digestorov

 1. Počuli ste už o stropných digestoroch? Tieto mimoriadne výkonné odsávače pár sa inštalujú priamo do stropného podhľadu nad varnú zónu. Sú určené predovšetkým do otvoreného priestoru kuchyne a obývačky. Zaujmú moderným spracovaním a lákadlom je tiež prítomnosť LED osvetlenia, ktoré podľa potreby osvieti celý ostrovček s varnou zónou.
 2. Ďalšou z možností sú aj výsuvné digestory zabudované v pracovnej doske, ktoré sú ukryté za varnou plochou alebo vedľa nej. Digestor sa vysunie zo vstavanej kazety a uvedie do chodu na váš pokyn.
 3. Zaujímavosťou sú luxusné indukčné varné dosky s integrovaným odsávaním (spotrebič 2 v 1). Dômyselný systém odťahu sa postará o okamžité odsatie automaticky počas varenia. Výpary nedostanú šancu šíriť sa prostredím.

Výsuvný digestor

Základné spôsoby odsávania vs. očakávaný výsledok 

Akým spôsobom digestor funguje? Kam ide para pri varení a čo sa deje s mastnotou a arómami? Ak už máte zvolený ideálny typ digestora do vašej kuchyne, na rade je zvážiť čo najefektívnejší spôsob odsávania. Je u vás možné napojiť digestor na odťah komína? Aké riešenie zvoliť, ak v kuchyni vetracie potrubie nemáte a nechcete robiť výrazné stavebné zásahy?

Digestory sa podľa spôsobu odsávania delia na odťahové, recirkulačné a kombinované (odťah + recirkulácia).

Odťahový digestor

Odťahový digestor odvádza paru smerom von z interiéru. Potrebuje napojenie na vetracie potrubie alebo komín. Priemer odťahového hrdla na digestore by mal byť totožný s priemerom ústia do komína. Vzdialenosť potrubia by pritom mala byť čo najkratšia a najmenej komplikovaná. Dĺžka potrubia nad 3 metre a prítomnosť viacerých kĺbov znižuje účinnosť odsávania a vyžaduje pridanie doplnkového ventilátora do odvetrávania.

Odťahový digestor však spolu s arómami odsáva zo vzduchu aj vzdušnú vlhkosť, čo je jeho zásadnou výhodou. V kuchyni sa pri varení nebude zvyšovať vlhkosť a vyhnete sa tvorbe plesní a roseniu.

Digestor Electrolux

Recirkulačný digestor

Recirkulačný digestor odsávaný vzduch recirkuluje – to znamená, že ho vracia naspäť do prostredia, bez odťahu smerom von. Nevyžaduje žiadne dodatočné stavebné zásahy, iba kvalitne prevedenú inštaláciu.

Jeho súčasťou je systém účinných filtrov, ktoré zo vzduchu odstránia mastnotu a pohltia pachy (prítomný je najčastejšie kovový filter, textilný tukový filter, uhlíkový filter).

Vzduch sa do kuchyne vracia očistený, no nezbavený vlhkosti. Aj napriek tomu je tento typ digestorov veľmi populárny, najmä pre jednoduchosť inštalácie a dosiahnutie želanej eliminácie pachov a mastnoty.

Pri zanesení filtrov sú však tieto digestory o niečo hlučnejšie. Dobrou správou je, že na trhu nájdete aj modely, ktoré vás na výmenu/očistenie filtrov upozornia svetelnou signalizáciou.


Kombinovaný digestor

Ak sa pri svojom výbere a budúcich rozhodnutiach nechcete obmedzovať, siahnite po odsávači pár, ktorý ponúka oba typy odťahu odťah do komína aj recirkuláciu. Je potom už len na vás, ktoré riešenie uprednostníte.

Náš tip: Pri výbere digestora nepodceňte dostupnosť a cenu doplnkového príslušenstva. Pri recirkulačných digestoroch sa z času na čas nevyhnete kúpe tukových alebo uhlíkových filtrov. Kovové filtre sú jednoducho umývateľné.

Výkon digestora podľa veľkosti kuchyne

Blížime sa k tretej a nemenej dôležitej fáze výberu digestora. Digestor, ktorý má slúžiť k vašej spokojnosti, musí disponovať dostatočným sacím výkonom, aby dokázal efektívne z priestoru kuchyne vzduch odsávať. Vzduchový výkon alebo sací výkon je uvádzaný v metroch kubických za hodinu. Za hodinu by mal pritom digestor zvládnuť vymeniť vzduch aspoň 10 krát.


Ako sa dopracovať k optimálnej hodnote sacieho výkonu pre vašu kuchyňu?

 1. krok: Zistite orientačný objem vzduchu v kuchyni vynásobením plochy podlahy výškou stropu (v metroch). Ak ide o spojený priestor obývačky a kuchyne, spočítajte celý objem. Pre kuchyňu s plochou 4 × 3 m a výškou stropu 2,8 m je potom výsledný objem vzduchu 33,6 m³.
 2. krok: Vypočítaný objem vzduchu vynásobte číslom 10. V našom prípade 33,6 × 10 = 336 m³.
 3. krok: Podľa výsledku budete presnejšie vedieť, aký minimálny sací výkon by mal dosiahnuť váš nový digestor. Kuchyňa z ukážkového príkladu potrebuje digestor so sacím výkonom aspoň 336 m³/h.

Digestor

Náš tip: Odporúča sa počítať s istou rezervou a radšej voliť ešte o niečo výkonnejší digestor, predovšetkým, ak pri varení zostávajú dvere do ostatných častí domu otvorené. Sací výkon na digestoroch je bežne rozdelený do niekoľkých rýchlostných stupňov, napríklad 3 stupne nízky, stredný a maximálny sací výkon, čo vám umožňuje regulovať výkon odsávania podľa potreby.

Ďalšie dôležité parametre

Šírka digestora

Ešte donedávna platilo, že šírka digestora by mala byť rovnaká ako šírka sporáka alebo varnej dosky. Pri podvesných digestoroch a vstavaných digestoroch je to praktické riešenie, vzhľadom na celkové usporiadenie kuchyne. Väčšina týchto digestorov preto disponuje šírkou približne 60 cm.

Pri komínových a ostrovčekových odsávačoch pár sa však už môžete stretnúť aj s užšími, alebo naopak výrazne širšími digestormi.

V našej ponuke nájdete digestory rozdelené podľa šírky do nasledujúcich kategórii: digestory do 50 cm, digestory od 51 – 60 cm, digestory od 61 – 70 cm, digestory od 71 – 80 cm, digestory od 81 – 90 cm, digestory nad 90 cm.

Vstavaný digestor

Typy filtrov

 • Zo spodnej časti digestora je viditeľný kovový tukový filter (jemná mriežka). Ide o trvácny filter, ktorý stačí podľa potreby odmastiť v teplej vode so saponátom a poslúži roky v dobrom stave.
 • V digestore môže byť ďalej prítomný textilný tukový filter, ktorý zachytáva drobnejšie čiastočky mastnoty. Jeho súčasťou býva praktický indikátor výmeny. Filter vydrží niekoľko mesiacov, v závislosti od intenzity varenia.
 • Na pohlcovanie pachov je určený uhlíkový filter, ktorého výdrž je priemerne pol roka. Existujú aj uhlíkové filtre, ktoré sa dajú „vypiecť" v rúre. Sú síce drahšie, ale môžete ich použiť opakovane. Len si skontrolujte, či sú vhodné do vášho digestora.
 • K dispozícii sú tiež filtre kombinované – pohlcujú pach a mastnotu zároveň.

Chutné jedlo

Hlučnosť digestora

Hlučnosť niektorých digestorov môže už po niekoľkých minútach obťažovať, preto by ste tento parameter nemali prehliadať. V uzatvorenej kuchyni hlučnejší digestor prekáža menej, avšak v spojenom priestore s obývačkou môže byť jeho používanie nepríjemné. Dobrou voľbou sú digestory s hlučnosťou nižšou ako 60 dB. Hlučnosť vyššiu ako 72 dB už možno prirovnať hluku ako pri odstreďovaní práčky.


Osvetlenie digestora

Odsávač pár šikovne vyriešil aj jednu úlohu naviac. Má zabudované osvetlenie a priamo vám posvieti do hrncov, v ktorých varíte. V lacných digestoroch sú prítomné halogénové žiarovky, lepšie vybavené modely už dostali úsporné LEDky s dlhšou životnosťou.

Špeciálne funkcie

Odsávače pár nezaostávajú za modernými kuchynskými spotrebičmi. Svedčí o tom ich zaujímavá technologická a funkčná výbava. Čo napríklad ponúkajú?

 • Dotykové ovládanie – Je moderné a pôsobí elegantne. Na rozdiel od vystúpených mechanických tlačidiel, posuvných prvkov a koliesok je menej náročné na čistenie.
 • Ovládanie cez Wifi / Diaľkové ovládanie – Digestory s integrovanou Wi-Fi môžete cez určenú aplikáciu ovládať telefónom. Niektoré modely majú vo výbave diaľkové ovládanie – digestor vypnete alebo zapnete z pohodlia kresla.
 • Automatické odsávanie – Digestor dokáže detekovať zvýšené množstvo pár vo svojom okolí a automaticky sa uvedie do chodu.

Dotykové ovládanie - digestor

Dotykové ovládanie na digestore. 

 • Automatická regulácia odsávania – Okrem toho, že sa odsávač pár automaticky zapne, vie sací výkon regulovať podľa potreby.
 • Hob2Hood funkcia – Výbava, ktorá je typická pre digestory značiek AEG a Electrolux. Varná doska a digestor rovnakej značky vybavené funkciou Hob2hood (čiže „z varnej dosky do digestora”) sú bezdrôtovo prepojené. Digestor pracuje podľa výkonu nastaveného na varnej doske.
 • Home Connect – Odsávače pary značky Bosch môžete ovládať pomocou svojho smartfónu, a to práve vďaka aplikácii Home Connect. Navyše ich môžete prepojiť cez Wi-Fi aj s varnou doskou.

Ktoré ďalšie spotrebiče môžete s pomocou Home Connect prepojiť a oveľa viac sa dočítate v našom článku.

 • Časovač – Umožňuje nastaviť čas vypnutia digestora.
 • Indikátor znečisteného filtra – Upozorňuje na znečistenie tukového alebo uhlíkového filtra.
 • Dobehový mechanizmus – Niekoľko minút po vypnutí pracuje digestor v režime dobehu, aby z potrubia odsal všetky pachy a vlhkosť, ktorá by tu mohla inak skondenzovať.
   

Chcem nový digestor

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Každý rok premýšľate, čím potešiť najbližších a čo im nadeliť pod stromček? V tom prípade určite uznáte, že inšpirácie nie je nikdy dosť. V tomto článku sa zameriame na tipy na vianočné darčeky pre že...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Značka GoGEN prednedávnom predstavila novú kolekciu elektroniky pre deti, ktorá vznikla v spolupráci s televíznou stanicou ČT :D. Nás z tohto radu zaujal predovšetkým mikrofón. Sľubuje, že okrem funkc...... Celý článok
5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

Rok čo rok sa to opakuje. Nechávate darčeky na poslednú chvíľu a potom nevychádzate s peniazmi? Premýšľate, že tento rok skúsite využiť svoj talent a drobnosti pre svojich blízkych radšej vyrobíte? Po...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok