×

Ako vybrať elektrický hoblík?

25.01.2023

Radi spracúvate drevo, ale už vám nestačí obyčajný ručný hoblík? Máme jednoduché riešenie, kúpte si jeho elektrický variant. Vaša práca bude menej náročná a hlavne presnejšia. Elektrický hoblík dokáže vďaka nožom opracovať aj tvrdé časti dreva. Pozrite sa, ako sa vlastne používa, čo je pri jeho výbere kľúčové a aké môže mať sprievodné funkcie. Tak čo? Pripravení hobľovať?

Ako vybrať hoblík

Účel – na čo vlastne potrebujete hoblík

Ak radi pracujete s drevom a chcete, aby vyzeralo skutočne dokonale, chcete-nechcete, budete potrebovať hoblík na jeho opracovanie. Ručný hoblík odrezáva vlákna dreva hobľovacím nožom. Ten elektrický vám ušetrí námahu, navyše bude presnejší. Pracuje totiž s rotujúcim nožovým valcom. Dva obojstranné nože, ktoré sú pripevnené k hriadeľu, odrezávajú triesky dreva a ďvďaka tomu dosiahnete dokonalejšiu povrchovú úpravu a zarovnanie drevených materiálov.

Existujú elektrické hoblíky na hobby využitie, ale nájdete aj poloprofesionálne a profesionálne modely. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť príkonu a výkonu, šírke záberu, hĺbke záberu, typu napájania a funkciám, ktorými môže hoblík disponovať. Jednotlivé hoblíky sa najčastejšie líšia presnosťou hobľovania a výkonom.

Ako vybrať hoblík

Aké existujú typy hoblíkov?

Všeobecne sa rozdeľujú na hobby, poloprofesionálne a profesionálne typy. Hobby elektrický hoblík postačí každému, kto potrebuje povrchovo upraviť či inak spracovať drevo (ako napr. drážkovanie, obrúsenie hrán a pod.) len z času na čas. V opačnom prípade by ste sa mali poobzerať po výkonnejších strojoch. Najväčšie rozdiely medzi hoblíkmi pre hobby kutilov a profesionálov sú v šírkehĺbke záberu. O čo vlastne ide a aké parametre by ste mali zvoliť, si povieme nižšie.

Ako vybrať hoblík

Vždy záleží najmä na účele, pre ktorý si elektrický hoblík kupujete. Zamyslite sa, aké funkcie budete potrebovať, aký výkon a príkon pre vás bude dostačujúce a najväčšiu pozornosť venujte šírke a hĺbke záberu.

Príkon a výkon sú dôležitou charakteristikou

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere elektrického hoblíka je bez pochýb príkon. Jeho hodnota sa udáva vo Wattoch. Príkon vypovedá o tom, aké je zariadenie výkonné. Okrem toho vám tiež napovie, koľko elektrickej energie spotrebuje hoblík počas spracúvania dreva.

Lacnejšie varianty majú príkon okolo 500 – 700 W. Na drahších modeloch sa dostávame k hodnotám okolo 1 kW a viac, ale môžete nájsť aj hoblíky s príkonom až 1,5 kW.

Jednoducho môžeme povedať, že čím vyšší je príkon, tým je zariadenie efektívnejšie a práca menej namáhavá. Elektrický hoblík so silnejším motorom navyše dokáže lepšie opracovať aj tvrdé časti dreva.

Príkon a výkon elektrického hoblíku

Šírka záberu určí veľkosť spracovanej plochy

Aby ste vedeli, akú veľkú časť dokáže hoblík ohobľovať na jeden zásah, musíte vedieť šírku jeho záberu. Tento parameter navyše ovplyvňuje aj ďalšie vlastnosti, ako sú výkon a hmotnosť elektrického hoblíka. Okrem toho má, samozrejme, vplyv aj na cenu.

Zvyčajne sa šírka pohybuje okolo 65 mm a môže dosahovať až 200 mm. Niektoré modely ponúkajú aj vyššie hodnoty. Ako sme už spomínali, domácim kutilom postačí šírka záberu okolo 80 až 85 mm. Ak ste ale profesionál či poloprofesionál, zvoľte elektrický hoblík so šírkou 100 mm a viac

hoblík šírka záberu

Hĺbka záberu

Úlohu hrá aj hĺbka záberu vášho elektrického hoblíka. Tento údaj vám napovie, akú hrubú vrstvu dreva je hoblík schopný opracovať na jedno prejdenie po dreve. Čím vyššia je hĺbka, tým skôr bude drevo zrezané a vyhobľované.

Pozor ale na príliš veľkú hĺbku záberu, pretože tá znižuje presnosť hobľovania. Vďaka tomu sa môžu objaviť neduhy, ako je zvlnený povrch drevenej dosky a podobne. Bežne hoblíky umožňujú spracovanie materiálu do hĺbky 2 až 4 mm.

Vo väčšine prípadov si hĺbku záberu môžete upravovať pomocou nastavenia hĺbky drážky. Vždy premýšľajte, aký kus dreva práve hobľujete, a podľa toho sa rozhodnite pre ideálnu hodnotu. Domácim kutilom postačí hĺbka od 0 do 3 mm, na profesionálnych hoblíkoch by mala dosahovať hodnotu až cez 20 mm.

hoblík hĺbka záberu

Prácu majú na starosti nože elektrického hoblíka

Hobľovacie nože sú hlavným prvkom elektrických hoblíkov. Starajú sa o samotné hobľovanie. Obvykle sú nože vo dvojiciach a ich otáčaním dochádza k odstraňovaniu vrstvy spracúvaného dreveného materiálu. Nože sú najčastejšie vyrobené z dvoch materiálov:

  1. Nože z nástrojovej ocele, čo je tvrdý materiál a opracováva drevo veľmi hladko. Nástrojová oceľ nie je krehká.
  2. Nože z tvrdokovu majú veľkú výhodu – majú dlhú životnosť. Navyše sa ľahko udržiavajú. Ide však o krehkejší materiál.

Myslite na to, že sa nože pri hobľovaní opotrebúvajú, potom musíte nože opäť nabrúsiť, prípadne si kúpiť úplne nové nože. Ak sú nože tupé, práca s nimi je nekvalitná. Tupé nože rozoznáte aj podľa toho, že sa motor pri hobľovaní začne nadmerne zahrievať.

Ako vybrať hoblík

AKU hoblík alebo radšej napájanie zo siete?

Napájanie elektrického hoblíka môže byť dvojaké. Buď napájame prístroj rovno zo siete, alebo pomocou akumulátora.

Hoblík napájaný zo siete máva zvyčajne vyšší výkon než ten akumulátorový. Je vybavený káblom. Skontrolujte si, či bude dĺžka kábla pre vaše účely dostačujúca. Nevýhodou tohto riešenia je kábel, ktorý môže prekážať a v niektorých prípadoch budete potrebovať predlžovací kábel, ak je zásuvka priďaleko.

Veľkou výhodou akumulátorového hoblíka je jeho mobilita, vďaka čomu vám pri práci nezavadzia kábel. Zvyčajne majú batérie typu Li-Ion. Výdrž takého hoblíka sa pohybuje okolo niekoľkých desiatok minút. Súčasťou balenia sú, samozrejme, nabíjačka a batérie. Nevýhodou je nižší výkon a vyššia cena.

Akumulátorový hoblík

Ak vás zaujíma, „Čo je AKU program“, prečítajte si náš článok, v ktorom sme túto problematiku rozobrali dopodrobna.

Hoblík môže mať aj špeciálne funkcie

Aj napriek tomu, že hlavným účelom elektrického hoblíka je opracovanie dreva, si môžete spríjemniť prácu vďaka celému množstvu funkcií a vlastností. Najčastejšie sa stretneme s nasledujúcimi funkciami:

  • Možnosť odsávania hoblín. Aby po vašej práci nikde nezostal neporiadok, môžete si vďaka tejto skvelej funkcii ušetriť čas s upratovaním. K hoblíku jednoducho pripojíte vysávač a ten sa postará o všetky hobliny.
  • V-drážky predstavujú praktický výrez v tvare V zospodu hoblíka. Vďaka tomu môžete ľahko opracovať ostré hrany v uhle, v ktorom chcete.
  • Praktický vak na hobliny príde vhod, ak nemáte k elektrickému hoblíku vysávač. Jednoducho ho napojíte k vhodnému otvoru hoblíka a po naplnení vždy vyprázdnite.
  • Vodiaca lišta jednoznačne spresní vašu prácu. Uchytíte ju k hrane drevenej dosky a lišta vám pomôže vytvoriť dokonalú drážku.
  • Transportný kufor pre hoblík zaistí jednoduché preváženie a skladovanie. Vždy budete mať všetky súčasti pohromade, a navyše ochráni hoblík pred nepriaznivými vplyvmi okolia.
  • Ergonomická rukoväť umožní ľahší úchop prístroja počas práce. Väčšinou sú pogumované. Navyše tlmia vibrácie, takže je práca oveľa pohodlnejšia.

Ako vybrať elektrický hoblík

Ako správne používať elektrický hoblík

Používanie elektrického hoblíka nie je vôbec náročné, ale nesie so sebou určité pravidlá, ktorých by sme sa mali držať. Vždy je dôležité vybrať vhodné miesto na prácu. Ideálne mať veľa voľného miesta, pretože môžete potrebovať opracovať aj dlhé dosky dreva.

Spracovaný kus dreva musí byť vždy pevne pripevnený ku stolu. Potom si zvolíte hĺbku hobľovania, pevne uchopíte zariadenie za rukoväť po oboch stranách a jemne presúvate hoblík po dreve. Vždy dávajte pozor a zostaňte v bezpečí, aby ste predišli akýmkoľvek úrazom.
 

Chcem kúpiť hoblík

Ďalšie aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Chcete zachytiť zážitky v najvyššej kvalite? Vydajte sa do akcie s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, ktorá sa postará o záznam jedinečných okamihov. Či už ste milovníci adre...... Celý článok
Ako vybrať powerbank?

Ako vybrať powerbank?

Len pekná farba vám nezaručí rýchlo a dostatočne nabitý telefón. Pri výbere powerbanku by ste sa mali sústrediť hlavne na jeho kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania. Z praktického hľadiska je dôležité aj...... Celý článok
Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Pozrite sa s nami na nové a najlepšie smartfóny Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Ponúkajú až 200 Mpx fotoaparát, špičkový výkon a dizajn ohľaduplný k prírode. Pozrite sa na ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Majitelia zariadení Samsung Galaxy, pozor. Možno vám počas používania zariadenia ušla jedna skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí život. Ide o Quick Share na pokročilé zdieľanie súborov (nielen) nablízko m...... Celý článok