×

Ako vybrať elektrokolobežku?

18.05.2020

Kolobezka_1

Čo je dôležité vedieť pred kúpou elektrokolobežky?

Kolobezka_5

Elektrické kolobežky, ktoré aktuálne stretávame v uliciach, sú vo svojej podstate nám známe ako klasické kolobežky, ktoré sú však poháňané elektrickým motorom. Ich najväčšou výhodou je, že nás dopravia, kam práve potrebujeme – pritom nemusí ísť iba o ľahký terén v prírode, elektrické kolobežky sú vhodné aj do mestskej premávky.
Ich ovládanie sa naučíte ľahko a rýchlo, možno ho prirovnať k obsluhe jednoduchšieho motocykla. A ak vám dôjde elektrická energia a nemáte možnosť si práve dobiť batérie, môžete sa odrážať nohou ako za starých čias – niektoré modely to dovoľujú.

Čo by vás na elektrokolobežke malo zaujímať, je jej materiál, maximálna rýchlosť, frekvencia používania a terén, v ktorom sa budete pohybovať najčastejšie, a s tým súvisiaca výdrž batérie. Stále častejšie sa stretnete s možnosťou „spárovania“ kolobežky so smartfónom. Od všetkých týchto parametrov sa potom odvíja aj cena. Preto je dobré určiť si finančný strop čiastky, ktorú do kolobežky mienite investovať.

Môže byť kolobežka aj „inteligentná“?
Áno, môže. Niektoré modely vám dovolia prepojenie s mobilným telefónom pomocou Bluetooth. Jednoduchšie tak môžete plánovať cestu, sledovať počet odjazdených kilometrov, či dokonca riadiť ju.

Aký materiál je pre elektrickú kolobežku najlepší?

Najbežnejší materiál, z ktorého sa elektrokolobežky vyrábajú, je pevný, avšak ľahký dural, hliníkale výnimkou nie je ani ťažšia oceľ. Práve tieto materiály ponúkajú pevnosť a vysokú bezpečnosť. Ak už teraz viete, že budete kolobežku často prenášať, vyberte práve tú, ktorá je z duralu. Niektoré kolobežky ponúkajú tiež možnosť zloženia do kompaktnejšieho rozmeru. Skladacia elektrokolobežka sa vám bude hodiť predovšetkým v prípade, že ju plánujete často prevážať mestskou hromadnou dopravou či autom, prípadne ak máte malé bývanie a potrebujete kolobežku uskladniť.

Kolobezka_2
Skladanie, a rovnako tak aj opätovné rozloženie, býva otázkou pár sekúnd. Po zložení môžete kolobežku niesť za rám vedúceho ku kormidlám. A nebojte, skladacia kolobežka sa sama od seba nikdy nezloží, je vybavená množstvom dômyselných bezpečnostných poistiek.
A nemusíte sa obávať ani jazdy v daždi či v chladnejšom počasí. Aj na toto výrobcovia kolobežiek mysleli. Preto bývajú zabezpečené protišmykovou úpravou na stúpadle aj na kormidlách. Ale aj tak v nepriaznivom počasí zvýšte opatrnosť.

Ako rýchlo jazdí elektrokolobežka?

Hodláte na kolobežke jazdiť denne, alebo skôr iba „víkendovo“? Ak sa prikláňate k prvému variantu, odporúčame vám kúpu modelu s vyšším výkonom aj kapacitou batérie. Prevažná väčšina elektrokolobežiek dovoľuje maximálnu rýchlosť cca 20 – 35 km/h, tie najvýkonnejšie až 50 km/h. Samozrejme platí, že čím vyšší výkon, tým s kolobežkou dosiahnete rýchlejšiu jazdu. Ideálny výkon pre začínajúcich kolobežkárov je do 350 W, náročnejší a skúsenejší jazdci ocenia hodnoty nad 350 W. Ale pokiaľ kupujete elektrokolobežku pre dieťa, vystačíte si so 100 W.

Kolobezka_3

Plyn sa pridáva buď stlačením tlačidla, alebo pomocou riadiacej páčky, podobne, ako je to pri motorkách. Prvý zo zmienených variantov je definitívne komfortnejší.

Ako často a kde budete jazdiť?

Kolobezka_4Ak kolobežku využijete len v meste, bohato si vystačíte s menšími kolieskami a celkovo nižšou hmotnosťou. Také kolobežky bývajú aj lacnejšie. Naproti tomu drsnejší terén vyžaduje väčšie kolieska, ťažší a väčší stroj a výkon od 300 W vyššie. Podľa terénu si tiež postrážte materiál koliesok. Treba počítať s tým, že pevné kolieska z polyuretánu nevyžadujú dofukovanie a neprepichnú sa, naproti tomu budete cítiť pod sebou terén – to ich robí vhodnejšími do mestského terénu.

Gumové kolieska tlmia nárazy, tie nafukovacie pneumatiky si zase môžete dofúkať podľa potreby – sú teda vhodnejšie do členitejšieho terénu. Ich nevýhodou je nutnosť častejšieho dofukovania, horšia ovládateľnosť a hrozba prepichnutia kolesa.

Pozor aj na veľkosť koliesok! Tie väčšie idú rýchlejšie a kolobežka sa horšie ovláda. Práve preto nie sú kolobežky s väčšími kolesami vhodné tam, kde môžete naraziť na hŕbu chodcov (napríklad cyklotrasy) – aj skúsený jazdec môže mať problém sa ostatným vyhnúť. Ako jazdci, ktorí si ešte nie sú istí svojimi schopnosťami, voľte kolieska s rozmerom 5 – 6,5".

Ako dlho jazdí elektrokolobežka na jedno nabitie?

Dojazd kolobežky závisí od kapacity batérie, ktorou disponuje. Najčastejšie sa stretnete s 10 – 30-kilometrovou vzdialenosťou dojazdu, ale nájdete aj kolobežky s dojazdom 31 a viac km. Doba nabíjania samotnej batérie je pritom od 2 do 6 hodín. Pochopiteľne záleží na type batérie, pričom kvalitnejšia je vždy tá lítiová.

Dosť dôležité je tiež samotné umiestnenie batérie. Pokiaľ predpokladáte, že budete kolobežku často prenášať – cez obrubníky, koľaje, najrôznejšie terénne nerovnosti a pod. – odporúčame voliť kolobežku, ktorá má batériu umiestnenú na prednej náprave. S takou kolobežkou sa vám totiž bude lepšie manévrovať, čo platí aj pre prenášanie.

Výdrž batérie podporíte aj pokojnejšou jazdou, miernejším terénom a stálou rýchlosťou. K tomu vám dopomôže tempomat udržujúci stálu rýchlosť, ktorým sú niektoré kolobežky vybavené.

Kolobezka_7

Niektoré kolobežky podporujú tiež rekuperáciu. To znamená, že pri brzdení sa batéria mierne dobíja. Tým sa výdrž batérie predĺži. Nie o veľa, pár dojazdových kilometrov navyše sa však v núdzi rozhodne môže hodiť.

Aby ste zachovali čo najdlhšiu životnosť batérie, nikdy nenechávajte elektrokolobežku vybitú. V ideálnom prípade ju ihneď po vybití pripojte do nabíjačky.

Pred zimnou (alebo akoukoľvek dlhšou) prestávkou je optimálne nabiť batériu na 60 – 80 % jej kapacity.
 

Aké brzdy zvoliť?

Brzdy sú, samozrejme, kľúčovým mechanizmom pre bezpečnosť. U elektrických kolobežiek sa stretnete s tromi brzdovými systémami mechanickým (ručným), kotúčovým alebo elektronickým. Pri mechanickom brzdení sa používa nášľapná brzda umiestnená v zadnom blatníku. Nášľapný systém funguje bleskovo, za mokra je však nutné počítať s o niečo nižšou účinnosťou bŕzd.

elektrokolobežky

Druhým variantom sú kotúčové brzdy, ktoré ovládate páčkami na riadidlách (každé koleso má samostatnú brzdu). Ide teda o podobný mechanizmus, ako poznáte z bicykla. Elektrické brzdy sú zabudované, čím pomáhajú znížiť celkovú hmotnosť kolobežky. Brzdenie elektrickou brzdou je veľmi plynulé a komfortné, musíte však počítať so zotrvačnosťou. Drahšie modely preto často ponúkajú kombináciu elektrickej a kotúčovej brzdy.

Koľko ma bude elektrokolobežka stáť?

Je samozrejmé, že od prvotriednych parametrov sa odvíja aj vyššia cena. Je teda na vás zhodnotiť si vyššie spomínané parametre a vyhodnotiť si, ktorá elektrokolobežka najlepšie spĺňa, čo od nej očakávate. Najlacnejšie elektrokolobežky na trhu sa pohybujú cca od 150 €. Ich nevýhodou býva obmedzená váhová kapacita príslušiaca skôr deťom či ženám. Väčšinu kolobežiek so slušnými parametrami kúpite v sume od 390 € vyššie. Náročnejší potom vyberajú z cenovej kategórie okolo 1 000 €.

Napriek tomu, že ide o vyššiu počiatočnú investíciu, časom sa vám určite vráti. Pokiaľ sa totiž budete na elektrokolobežke pravidelne dopravovať do školy či do práce, ušetríte nemalé peniaze za autobus či benzín.

Kolobezka_6

Kým s elektrokolobežkou vyrazíte do terénu…

*   …Zamyslite sa nad svojou fyzickou zdatnosťou. Spravidla platí, že ak ste menej skúsení, voľte ľahšiu kolobežku (z dôvodu jej ovládateľnosti) s menším výkonom. Jazdite pritom takou rýchlosťou, na ktorú si sami trúfate.

*   …Berte do úvahy aj vek jazdca. Aj keď neexistuje vekové obmedzenie, výrobcovia uvádzajú ako najnižší odporúčaný vek 13 rokov.

*   …Je vhodné mať prilbu. U osôb do 18 rokov toto pravidlo platí povinne, ďalej je to na zdravom uvážení každého z nás. Oceníte ju nielen v rušnej prevádzke, ale aj na nerovnom teréne.

*   …Každá elektrokolobežka musí mať predné biele a zadné červené svetlo, ako je tomu aj pri iných vozidlách. Pri niektorých modeloch samotné svetlá dodávajú už výrobcovia, ak to tak nie je, musíte si ich zaobstarať sami.

*   …Uvedomte si, koľko kilogramov so sebou nesiete. Z dôvodu nosnosti okolo 100 – 120 kg kolobežka nedovoľuje voziť dvoch pasažierov naraz. Rovnako je potrebné brať do úvahy aj závažie, ktoré si veziete napríklad v batohu, a kolobežku nepreťažovať.

Elektrokolobežky sa tešia stále väčšej popularite. Pokiaľ vás táto téma zaujala, môžete si prečítať viac informácii v našom článku aj o ďalšich spôsoboch elektromobility.


Nová elektrokolobežka

Ďalšie aktuality

Ako na údržbu práčky LG

Ako na údržbu práčky LG

Zveriť svoju bielizeň práčke LG je rozhodne dobrý nápad. Vyperie ju šetrne a dôkladne, a navyše z nej odstráni až 99,9 % alergénov. Na to, aby práčka odvádzala stopercentný výkon čo najdlhšie, je treb...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Pozreli sme sa za vás na zvlhčovač vzduchu od spoločnosti Beurer MK 500. Výrobca sľubuje príjemný morský vzduch zbavený väčšiny nečistôt a prachových častíc. Bolo to naozaj tak? Aké špeciálne funkcie ...... Celý článok
Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Povedali ste si, že tento rok konečne vyskúšate upiecť sami nejaké dobroty na vianočný stôl? Máte ale tak trochu obavy, pretože ste sa vždy dostali až k hotovému? Žiadny strach, so správnou prípravou ...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok