×

Ako vybrať inteligentné hodinky?

27.01.2023

Svet neustále napreduje, takže už aj na prvý pohľad celkom obyčajné hodinky ponúknu nespočetné nespočet informácií a funkcií. Smart watch, alebo inak inteligentné hodinky, sú čoraz obľúbenejšie a na trhu nájdete tie najrôznejšie modely. Ako si ale vybrať model, ktorý bude pre vás ako vyšitý?

ako vybrať inteligentné hodinky

O čom sa dočítate:

 

Chcete vedieť svoj tep hneď? Alebo koľko ste spravili krokov? Alebo kto vám poslal správu na Messengeri? V tom prípade potrebujete wearables, alebo pekne po slovensky – nositeľnú elektroniku. Ide o inteligentné zariadenia, ktoré môžete nosiť na svojom tele či oblečení, a okrem inteligentných hodiniek sem patria aj najrôznejšie náramky, slúchadlá, SOS tlačidlá, GPS lokátory alebo napríklad náhrdelníky či prstene. My sa však budeme venovať práve inteligentným hodinkám.  

Inteligentné hodinky, športtestery a fitness náramky – aké sú medzi nimi rozdiely?

Pri výbere nových smart hodiniek si treba uvedomiť, čo presne hľadáte. Smartwatch totiž môžeme rozdeliť na 3 základné typy – inteligentné hodinky, športtestery a fitness náramky.

jak vybrat chytré hodinky

Športtestery ponúknu veľa údajov milovníkom športu

Tzv. športtestery sa zameriavajú predovšetkým na športové aktivity. Takéto zariadenie dokáže zbierať a potom aj analyzovať najrôznejšie údaje, ktoré zozbiera počas vašej fyzickej aktivity. Medzi najčastejšie a najpoužívanejšie funkcie však patrí krokomer či meranie tepovej frekvencie, tempa a rýchlosti, vzdialenosti, spálených kalórií alebo času.

Kopec ďalších parametrov potom môžete merať počas konkrétnych športových aktivít. Počas behu vám tak športtestery môžu zmerať napríklad dĺžku kroku alebo VO2max (meradlo fyzickej kondície), pri plávaní vám inteligentné hodinky vedia spočítať bazény, pri jazde na bicykli sa môžete pozrieť napríklad na vyšliapané metre atď.

Ak si vyberiete model, ktorý disponuje GPS, športtester dokáže presne zaznamenávať trasu, čo sa hodí najmä pri behu, turistike či jazde na bicykli v kombinácii s využitím špeciálnych aplikácií typu StravaGarmin Connect a pod. Vybavenejšie športtestery majú aj početné funkcie inteligentných hodiniek – od zobrazovania upozornení z mobilného telefónu cez bezkontaktné platby až po prehrávanie hudby.  

Klady: Zápory:
+ ľahké ovládanie pomocou tlačidiel - určené výhradne na športové aktivity
+ podrobná analýza výkonu - málo funkcií oproti inteligentným hodinkám
+ možné prepojiť s hrudným pásom - väčšie rozmery lunety
+ dlhá výdrž batérie  
+ fungujú aj samostatne bez mobilu  

 

​Pre koho a kedy je športtester vhodný?

 • Rekreační aj profesionálni športovci najrôznejšieho druhu (napr. beh, plávanie, jazda na bicykli…).
 • Každý, kto chce sledovať svoju dennú aktivitu.
 • Pre športovcov, ktorí radi podrobne sledujú a analyzujú údaje o svojej výkonnosti.
 • Pri chudnutí.

Smart hodinky

Fitness náramky – minimalistické riešenie na športové reporty

Ako to už vyplýva z ich názvu, aj fitness náramky sú určené pre športové duše. Na rozdiel od športtesteru však fitness náramok ponúka minimalistickejšie riešenie, a to predovšetkým v rámci dizajnu. Fitness náramky majú totiž v drvivej väčšine jednoduchý úzky displej, ktorý zobrazuje iba minimum informácií. Cieľom je predovšetkým zozbierať údaje, ktoré si potom používateľ pozrie na svojom mobilnom telefóne v nainštalovanej aplikácii.

Fitness náramky obvykle neponúkajú toľko funkcií ako športtestery. Spočítajú vám kroky a spálené kalórie, zmerajú zdolanú vzdialenosť. Zvyčajne nechýba ani meranie tepovej frekvencie, monitoring spánku a informujú vás aj o upozorneniach z telefónu. Lepšie náramky sú vybavené aj GPS, aby presnejšie zaznamenávali vaše aktivity.

Smart hodinky

Ak teda chcete informácie najrôznejšieho druhu sledovať už počas športovej aktivity, odporúčame staviť na športtestery. Keby ste okrem športových chceli aj ďalšie funkcie, vyberte si smart hodinky. Keď vám neprekáža informácie počas športu iba zaznamenávať a údaje vyhodnocovať až spätne, fitness náramok je pre vás ideálny. Chcete s náramkom plávať, nechce sa vám ho dávať dole pred sprchou či kúpeľom? Vyberte si z vodoodolných modelov! Vďaka subtílnemu dizajnu vám náramok nebude nijako zavadzať a uvidíte, že aj úplne zabudnete, že ho vôbec nosíte na zápästí.

Klady: Zápory:
+ kompaktný dizajn a jednoduché ovládanie - údaje iba zaznamenávajú a dajú sa vyhodnotiť až spätne
+ pohodlné nosenie - obmedzený počet pokročilých funkcií
+ dajú sa kúpiť aj za pár desiatok eur - menšia presnosť záznamu údajov oproti športtesterom / intel. hodinkám
+ nízka hmotnosť  
+ na 1 nabitie vydržia až niekoľko týždňov  

 

Pre koho a kedy je fitness náramok vhodný?

 • Pre tých, ktorí hľadajú lacný a kompaktný spôsob zaznamenávania aktivity.
 • Ak nepotrebujete pokročilé športové ani iné funkcie.

Smart hodinky

Hybridné inteligentné hodinky

Withings Scanwatch 38 mmZvláštnou kategóriou – a to relatívne novou a zatiaľ s nie veľmi širokým výberom modelov – sú tzv. hybridné inteligentné hodinky. Ide o „skutočné“ hodinky, majú teda napr. mechanické fyzické ručičky aj ciferník, ale zároveň ponúkajú aj základné inteligentné funkcie a často aj malý displej v ciferníku.

Funkčne nie sú také vyspelé ako klasické inteligentné hodinky, skôr sa približujú športtesterom alebo fitness náramkom – merajú napríklad kroky, spánok, tep a pod. a zvládajú základné funkcie, ako je odmietnutie hovoru, ovládanie hudobného prehrávača, diaľková spúšť mobilného fotoaparátu a pod. 

Výhodou aj nevýhodou je zároveň to, že hybridné hodinky spĺňajú to, čo napovedá ich názov, a kombinujú oba svety. 

Prečo výhodou? Tieto modely sú vhodné pre používateľov, ktorí majú radi konzervatívnu „klasiku“, ale popritom ocenia inteligentné funkcie. Nemusia sa vzdávať ručičiek ani bežnej elegancie kovov a jemných mechanizmov, no napriek tomu dostanú inteligentný základ. Parádny kompromis. 

Nevýhodou avšak je, že ich funkcie nie sú plnohodnotné a že býva spomínaný konzervatívny dizajn často narušený práve tým malým displejom. Nejde teda o modely vhodné ani pre „stopercentných konzervatívcov“, ktorí siahnu vyložene po mechanických hodinkách, ani pre technologických nadšencov, ktorí by si radšej mali kúpiť plnohodnotné inteligentné hodinky a zobraziť na nich digitálny „klasický“ ciferník.

 

Klady (+): Zápory (-)
+ kompromis medzi dvomi svetmi - len základné inteligentné funkcie
+ „skutočné“ hodinky - nemusia uspokojiť najväčších konzervatívcov
+ vyrábajú ich aj renomované hodinárske firmy  

 

Pre koho a kedy sú vhodné hybridné inteligentné hodinky? 

 • Chcete niečo z oboch svetov, nie ste vyhranení ani jedným smerom.
 •  Displej podľa vás nenahradí skutočnú mechaniku.
 • Z inteligentných funkcií vám stačí základ.

hybridní hodinky

Inteligentné hodinky ako mini kancelária, na zábavu aj športové aktivity

Konečne sa dostávame k tomu, čo si väčšina používateľov predstaví pod označením „inteligentné hodinky“. Môžete vďaka nim počítať kroky, využívať najrôznejšie aplikácie, sledovať pohybovú aj spánkovú aktivitu, prehrať si obľúbenú pesničku. Okrem toho s nimi môžete zaplatiť obed, sledovať srdcovú aktivitu, cvaknúť fotku alebo napríklad sledovať, kde sa práve nachádzajú vaše ratolesti. A to spomíname iba časť, pretože funkcií, ktorými sa smart hodinky pýšia, je skutočne neúrekom. Kopa modelov navyše umožňuje nainštalovať si množstvo aplikácií a doplnkov – napríklad ciferníky, ktoré merajú metriky, alebo hudobné aplikácie.

Je však nutné si uvedomiť, čo od hodiniek očakávate a ktoré funkcie preferujete a podľa toho si vybrať presný model. Často sa o inteligentných hodinkách hovorí ako o predĺženej ruke mobilného teflónu. To je pravda, a preto by ste mali ako prvé sledovať, či sú inteligentné hodinky kompatibilné s vaším modelom smartfónu.

Smart hodinky

Každé hodinky totiž majú vlastný operačný systém, ktorý musí byť kompatibilný s operačným systémom vo vašom mobile. S tým sa väčšina hodiniek spáruje cez Bluetooth a funguje ako ich doplnok. Existujú však aj inteligentné hodinky, ktoré si poradia aj bez telefónu. To oceníte, ak budete chcieť hodinky využívať naplno, pričom telefón necháte doma.

Klady: Zápory:
+ obrovské množstvo funkcií - batéria má nízku výdrž (zvyčajne nanajvýš jednotky dní)
+ možnosť komunikácie (správy, hovory, e-maily) - vyššia cena
+ prepojenie s kalendárom a oznámenie udalostí  
+ navigácia s GPS (niektoré modely obsahujú aj mapové podklady)  
+ meranie športovej a spánkovej aktivity  
+ monitoring zdravotných ukazovateľov  
+ prepojenie so sociálnymi sieťami  
+ bezkontaktné platby  
+ prehrávanie hudby  
+ fotografovanie a audiozáznamy  
+ možnosť sledovať členov rodiny pomocou GPS  

 

​Pre koho a kedy sú inteligentné hodinky vhodné?

 • Pre všetkých, ktorí fandia moderný technológiám.
 • Keď chcete mať poruke bežné funkcie svojho telefónu.
 • Pre tých, ktorí chcú mať na zápästí hodinky, ktoré vzhľadom pripomínajú tradičné mechanické.

Smart hodinky

Veľkou výhodou je, že veľa modelov má vymeniteľný remienok.

Výber TOP aplikácií pre inteligentné hodinky

Podľa operačného systému hodiniek nájdete stovky aplikácií, ktoré vám môžu uľahčiť každodenný život a fungovanie. My sme pre vás urobili výber TOP 5 aplikácií, ktoré by sa mohli hodiť aj vám.
 

Google Maps a Apple Maps

Mapy vlastne ani nemusíme nijako špeciálne predstavovať. Vďaka týmto aplikáciám okamžite zistíte svoju aktuálnu polohu, jednoducho sa môžete nechať navigovať a zobrazí sa vám aj predpokladaný čas, kedy dorazíte do cieľa. S elektronickými mapami sa už nikdy nestratíte.
 

Google Keep (Google PlayApp Store)

Máte zaujímavú myšlienku či nápad, no nemáte pri sebe papier a pero? Tak to sa vám bude hodiť šikovná aplikácia od Google, ktorá nahradí váš poznámkový blok.
 

Strava (Google Play / App store)

Beháte, plávate alebo sa bicyklujete? Vďaka aplikácii Strava môžete zaznamenávať a merať svoje výkony a potom sa s nimi podeliť s priateľmi v rámci Stravy aj sociálnych sietí.
 

Shazam (Google Play / App Store)

V rádiu hrá skvelá pesnička, no vy si ani za svet neviete spomenúť, ako sa volá. To nič. Toto za vás vyrieši aplikácia Shazam – zistí názov pesničky aj meno interpreta.
 

Facebook Messenger, WhatsApp (Google Play: Messenger, WhatsApp) (App Store: Messenger, WhatsApp)

Zostaňte v kontakte so svojimi blízkymi, nech ste kdekoľvek. Posielajte si správy, hlasové správy a ak majú vaše hodinky prednú kameru, vyskúšajte aj video hovory, a pod.

Smart hodinky

Operačné systémy inteligentných hodiniek

Nie všetky aplikácie sú použiteľné v akomkoľvek nositeľnom zariadení. Rozhodujúci vplyv tu má operačný systém inteligentných hodiniek. Na trhu je ich celá hromada. Aké sú tie najrozšírenejšie?

GarminOS

Americký výrobca má v mierke prevažne používateľov zameraných na šport. Ich zariadenia aj operačný systém obsahujú obrovské množstvo analytických funkcií a metrík, no rovnako aj funkcie na plánovanie (trasy, tréningu). Ich používateľský ekosystém funguje veľmi dobre. Z obchodu GarminIQ navyše môžete sťahovať kopec aplikácií, ciferníkov a pod.

WatchOS

Operačný systém inteligentných hodiniek od Apple. Ten sa môže pochváliť skvelým dizajnom, nadupaným obchodom s aplikáciami a skvelými funkciami. Samozrejmosťou je podpora češtiny a bezkontaktných platieb. Veľmi obľúbenou funkciou je aj ovládanie hodiniek otočnou korunkou.

WearOS

Operačný systém, ktorý vyvinula spoločnosť Google. Nájdete ho v množstve inteligentných hodiniek, napríklad od výrobcov SuuntoTicWatch, atď. Od roku 2021 využíva operačný systém WearOS vo svojich hodinkách aj Samsung (dovtedy využíval vlastný systém Tizen). Nechýba v ňom obchod s aplikáciami, integrovaný asistent Google ani podpora češtiny.

Vyberajte inteligentné hodinky podľa používateľa

Keď sa inteligentné hodinky objavili po prvýkrát, dokázali zlomok toho, čo dnes, nevyzerali veľmi elegantne a celkovo šlo skôr o zábavku pre „geekov“. Dnes sa predávajú stovky modelov a nemáme najmenších pochýb, že nech už máte akékoľvek špecifické požiadavky, určite nájdete hodinky, ktoré budú pre vás vhodné. A ešte si budete vyberať.

Apple Watch SE 2022

Priblížime vám niektoré z množstva hodiniek: 

Inteligentné hodinky pre deti nie sú žiadne „hračky“ – môžu byť skutočne plnohodnotné. Zvyčajne vynikajú hravým dizajnom, ľahkým telom a špeciálnymi komunikačnými a bezpečnostnými funkciami, ako je SOS tlačidlo či fotoaparát, cez ktorý sa dá telefonovať cez videohovor alebo fotiť okolie. To sa môže hodiť (až na ten farebný dizajn) aj na hodinkách z opačného súdka – hodinky pre seniorov. Na nich oceníte väčší, najmä dobre čitateľný displej, ale práve aj možnosť komunikácie alebo prítomnosť SOS tlačidla.   

Zdravotné inteligentné hodinky, ktoré sa delia do mnohých podkategórií, podľa toho, čo ponúkajú, zase ocenia nielen starší ľudia. Je dôležité upozorniť, že inteligentné hodinky nikdy nenahrádzajú profesionálne lekárske prístroje. Nesmiete ich používať na diagnózu infarktu, a už vôbec si podľa meraní hodiniek nemeňte dávkovanie liekov. Ale inak áno, merajú tep, dokonca aj tlak, EKG, telesnú tavbu... A merajú veľmi presne. Nenahradia vám teda doktora, ale ak chcete mať dobrý prehľad o niektorých svojich hodnotách, takéto hodinky sú skvelým pomocníkom.

Nemôžeme opomenúť ani tradičnú dvojicu šport vs. elegancia. Dobrá správa je, že množstvo inteligentných hodiniek je natoľko univerzálnych, že ich môžete nosiť do fitka aj na stretávku s klientom osobného bankovníctva. Navyše sa na väčšine dajú zmeniť remienky aj dizajn displeja, čo iba podčiarkuje ich všestrannosť. Vedzte však, že zoženiete aj rýdzo športové inteligentné hodinky (veľké, masívne, pogumované a pod.) aj elegantné inteligentné hodinky s krásnym telom a koženými pásikmi či kovovými sponami.

Ďalšie funkcie, na ktorých môže záležať

Aj keď v základe vlastne všetky modely všetkých výrobcov ponúkajú rovnaké základné funkcie (zrkadlenie upozornení a pod.), líšia sa rôznou nadštandardnou výbavou. Mali by ste si dôkladne premyslieť, ako konkrétne chcete hodinky používať, a podľa toho sa na tieto špeciálne parametre zamerať. 

Rozdiel je napríklad vo vodoodolnosti, o ktorej sme pre vás písali aj samostatný článok. Chcete len štandardnú odolnosť proti striekajúcej vode alebo s hodinkami chcete aj plávať, ba dokonca sa potápať
 

Samsung Galaxy Watch5

Chceli by ste, aby hodinky fungovali, aj keď necháte mobil doma, prípadne aby sa s nimi dalo telefonovať? Vyberte si model s volaním, ideálne podporou eSIM (virtuálna elektronická SIM karta) a mobilného pripojenia LTE. Čo je vlastne eSIM a ďalšie informácie sa dozviete v našom článku, ktorý nájdete tu.

Zásadná je samozrejme výdrž batérie a azda ešte zásadnejšie je nabíjanie. Veľa hodiniek meria a analyzuje váš spánok a poskytuje skutočne cenné štatistiky a rady, ktoré vám môžu pomôcť upraviť spánkové návyky a tým, a to myslíme naozaj vážne, vám výrazne zlepšia život. V tom prípade je pravdepodobné, že ich budete chcieť mať na ruke prakticky stále, neodkladať ich na xy hodín na nabíjačku. Viete, že existujú modely s podporou rýchlonabíjania? A že niektoré majú v displeji špeciálnu vrstvu, ktorá umožňuje solárne nabíjanie? Také hodinky sa dobíjajú priamo na túre a ich výdrž je úchvatná. 

Naštudujte si, ako je to s ekosystémom

Rovnako dôležité je, či sú hodinky samostatne fungujúce zariadenie (resp. prepojené s telefónom), alebo sú súčasťou väčšieho ekosystému

Samsung Smart home

Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne riešenia – ako príklad môžeme uviesť Samsung, ktorého inteligentné hodinky Galaxy Watch komunikujú v rámci SmartThings napríklad s inteligentnou domácnosťou, takže môžete cez hodinky ovládať robotický vysávač, dostať na ne upozornenia, že je sušička dosušila bielizeň a pod. Športovejšie založené modely iných výrobcov zase môžu priamo komunikovať s rôznym športovým vybavením, ako sú hrudné pásy a i. 

S operačným systémom a „ekosystémom“ súvisí aj celková otvorenosť systému hodiniek vonkajšiemu svetu. Do niektorých modelov môžete doinštalovať kvantum aplikácií, iné majú systém s pevne danými aplikáciami (vhodnejšie by asi bolo povedať „funkciami“), ktoré nemôžete rozširovať, jedine že by výrobca nejaké pridal v rámci aktualizácií. 

Konkrétnym príkladom, keď by bolo treba riešiť ekosystém, je mobilné platenie, ktoré je mimoriadne návykové. Na miesto toho, aby ste platili priložením karty či mobilu, priložíte hodinky. Je to rýchle a rovnako bezpečné ako s mobilom; teda bezpečnejšie než samotná plastová kreditná karta.  

Smart hodinky

A prečo na systéme záleží? Niekde máte k dispozícii všeobecne prijímané riešenie, ako je Google Pay (konkrétne WearOS, teda napríklad na nových modeloch Samsung Galaxy Watch). Niekedy sa ale môže stať, že výrobcovia platenie cez NFC vôbec nepodporujú alebo majú vlastné riešenie a vy by ste mali overiť, že ho uznáva a podporuje vaša banka. Tá totiž rozhoduje o tom, ktorá elektronika môže simulovať vašu platobnú či kreditnú kartu. 
 

chcem nositelku


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Chcete zachytiť zážitky v najvyššej kvalite? Vydajte sa do akcie s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, ktorá sa postará o záznam jedinečných okamihov. Či už ste milovníci adre...... Celý článok
Ako vybrať powerbank?

Ako vybrať powerbank?

Len pekná farba vám nezaručí rýchlo a dostatočne nabitý telefón. Pri výbere powerbanku by ste sa mali sústrediť hlavne na jeho kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania. Z praktického hľadiska je dôležité aj...... Celý článok
Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Pozrite sa s nami na nové a najlepšie smartfóny Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Ponúkajú až 200 Mpx fotoaparát, špičkový výkon a dizajn ohľaduplný k prírode. Pozrite sa na ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Majitelia zariadení Samsung Galaxy, pozor. Možno vám počas používania zariadenia ušla jedna skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí život. Ide o Quick Share na pokročilé zdieľanie súborov (nielen) nablízko m...... Celý článok