×

Ako vybrať kávovar?

26.02.2020

Je niekoľko spôsobov, ako si vychutnať výbornú kávu. Výrobcovia kávovarov to vedia, a preto je tento segment plný rozmanitých „mašiniek“, ktoré vám dokážu pripraviť kávu presne podľa vašej chuti. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať kávovar, ktorý bude najlepšie vyhovovať vaším potrebám, frekvencii používania aj očakávaniam na kvalitu kávy.

Ako vybrať kávovar

Pre mnohých ľudí je káva neodmysliteľnou súčasťou dňa a stretnutí – či už na pracovisku alebo v pohodlí domova. Za delikátnou kávou nemusíte chodiť do kaviarne. Moderné kávovary ponúkajú technológie, ktoré si dokážu poradiť so zrnkovou kávoumletou kávou aj predpripravenými kapsulami jednoducho a v priebehu pár chvíľ. Hľadáte plnoautomatické riešenie, ktoré vám pripraví lahodné latte macchiato na pár „ťuknutí“ do displeja, alebo si chcete vychutnávať atmosféru mletia a celý proces prípravy kávy?

Kompletný sprievodca výberom kávovaru

  1. Koľko kávy denne vypijete?
  2. Espresso, latte alebo cappuccino?
  3. Základné rozdelenie kávovarov
  4. Funkcie, ktoré zvyšujú komfort používania
  5. Kávovar do domácnosti alebo kancelárie?
  6. Obsluha a údržba kávovaru
  7. Zvážte náklady na kávu
  8. Nájdite kávovar, ktorý bude mať u vás využitie

Koľko kávy denne vypijete?

Odhodlanie kúpiť kávovar vzniká najmä z nespokojnosti s klasickou zalievanou kávou (nazývanou aj ako turek), ktorá svojou kvalitou nemôže espressu konkurovať. Dlhé lúhovanie a vysoká teplota vody zničia chuť aj vôňu, a vy tak možno dlhé roky prichádzate o ten pravý zážitok z kávy. Za kávovar môžete dať niekoľko desiatok, ale aj stovky eur. Bude mať drahý stroj pravidelné využitie alebo sa z neho stane estetický solitér na kuchynskej linke?

Prvá vec, ktorú by ste pred nákupom kávovaru mali zvážiť, je reálna spotreba kávy. Ak bývate v domácnosti, kde sa denne vypijú 1 – 4 šálky kávy, nemusíte mať prehnané nároky na objem nádoby na vodu, ani na rýchlosť prípravy. Vystačíte so šikovným, menším a cenovo dostupnejším kávovarom.

Pri vyššom zaťažení je na mieste investícia do kávovaru, ktorý disponuje jednoduchou obsluhou, väčšou kapacitou nádob na vodu a mlieko aj možnosťou nastaviť si nápoj podľa vlastných preferencií. Váš nový kávovar by mal pracovať dostatočne rýchlo na to, aby sa v rannom zmätku dostal každý včas k svojej šálke čerstvej energie.

Ako vybrať kávovar

Káva je synonymom pre pôžitok, relax, energiu, vzpruhu, ale aj moment, ktorý si môžeme ukradnúť len pre seba.

Espresso, latte alebo cappuccino?

Po počte šálok je rovnako dôležitá aj otázka: Aký druh kávy pijete? Určite poznáte ľudí, ktorí majú v obľube iba čisté intenzívne espresso, ale aj takých, ktorí majú najradšej kávu s bohatou mliečnou penou. Pri výbere kávovaru zohľadnite najmä preferencie tých, ktorí s ním prídu najčastejšie do kontaktu a ak majú členovia vašej domácnosti alebo kolegovia rozličné chute, hľadajte univerzálny kávovar, ktorý svojím vyhotovením aj funkčnosťou dokáže pokryť nároky každého používateľa. V našej bohatej ponuke kávovarov nájde každý svoj tip na víťaza. Z akých druhov kávovarov môžete vyberať?

Ako vybrať kávovar

Základné rozdelenie kávovarov

Kávovar na kapsuly

Ak máte radi kávu bez čakania, budú sa vám páčiť kapsulové kávovary. Kapsulu jednoducho vložíte do kávovaru a už o chvíľu je káva automaticky a bez námahy pripravená. Každá kapsula v sebe obsahuje dávku čerstvo zomletej kávy, ktorá bola vákuovo zabalená, preto sa nemusíte obávať, že by predčasnou oxidáciou pri kontakte so vzduchom stratila zo svojej intenzity.

Na kapsulové kávovary sa praví kávičkári síce pozerajú cez prsty, no za posledné roky prešli veľkými zmenami a dnes už väčšina kvalitných kávovarov tohto druhu pracuje s čerpadlom s dostatočným tlakom a má vo svojej výbave aj nádobku na mlieko a napeňovač mlieka.

Dokážu tak pripraviť výborné espresso, ale aj latte macchiato či cappuccino. Niektoré kapsuly majú na veku čiarový kód. Z neho vie kávovar prečítať recept a odmerať správne množstvo všetkých ingrediencií. Pestrú ponuku zaujímavých kapsulových kávovarov prinášajú overené značky Krups a DeLonghi.

Pre koho je kapsulový kávovar vhodný?
Pre ľudí, ktorí hľadajú praktické používanie a rozmanitosť chutí. V širokom výbere kapsúl môžete nájsť rôzne druhy káv, pôžitkárov a deti osloví aj možnosť pripravovať si čokoládové a kakaové nápoje.

Tento druh kávovaru nie je náročný na priestor, ani na prvotnú investíciu. Na kuchynskej linke mu ľahko nájdete stabilné miesto a aj po vizuálnej stránke vyzerá výborne. Treba však počítať s dodatočnými nákladmi na nákup kapsúl.

Kávovar na kapsuly

Pred nákupom samotného kávovaru si zistite cenu kapsúl (napr. Nespresso, Tassimo, Dolce Gusto) a prepočítajte, aké budete mať mesačné výdavky na kávu pri vašej bežnej spotrebe.

Automatický kávovar

Pre koho je automatický kávovar vhodný? 
Ak chcete dokonalé espresso bez starostí, automatický kávovar je skvelou voľbou. Jednoducho si vyberiete druh nápoja, veľkosť šálky aj intenzitu kávy. Pri príprave nemusíte strácať žiadny čas navyše a aj po niekoľkých hotových šálkach kávy bude na vašej kuchynskej linke dokonale čisto.

Rátajte však s vyššou cenou aj s väčšími rozmermi. Experimentovanie je čiastočne obmedzené na výber z prednastavených programov a druhov káv.

Vzorec pre ideálne espresso (vyvinutý Talianmi) je 7/9/25/25/88-92. Znamená, že 7 gramov mletej kávy sa pri tlaku 9 barov nechá extrahovať 25 sekúnd do 25 ml vody pri teplote 88 – 92 °C. Na prvý pohľad má dobre pripravené espresso hustú penu vo farbe vlašských orechov, ktorá sa nazýva crema. Jednou z predností automatického kávovaru je presné dodržiavanie vyššie uvedeného postupu.

Plnoautomatický kávovar je vybavený vstavaným mlynčekom, ktorý kávu tesne pred prípravou sám namelie, čím sa postará o dokonalú čerstvosť, chuť aj arómu. Kávovar si dokážete naprogramovať tak, aby sa ráno zapol s predstihom a spolu s ranným budíkom sa z kuchyne začne šíriť lákavá vôňa kávy.

Väčšina automatických kávovarov má tiež plochu na predhrievanie šálok. Káva pripravená do predhriateho porcelánu nestratí nič zo svojej arómy a nádherne prevonia váš domov.

Automatický kávovar

Ak máte okrem espressa radi tiež latte macchiato alebo cappuccino, budete automatický kávovar milovať. Môžete si zakúpiť kávovar, ktorého súčasťou je zásobník na mlieko a o tvorbu týchto nápojov sa tak postará úplne sám (plnoautomat). Ak nie je prítomný zásobník na mlieko, je k dispozícii tryska na horúcu paru, pomocou ktorej si mlieko jednoducho našľaháte (poloautomat). Stačí iba priložiť “externú” nádobu s mliekom.

Automatické kávovary sa o seba vedia vo veľkej miere postarať – sami sa opláchnu a prečistia časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s kávou, mliekom a vodou. Vďaka spoľahlivým indikátorom a intuitívnemu chodu budete presne vedieť, kedy doplniť zásobníky, vymeniť filtre alebo kávovar odvápniť. Príprava kvalitnej kávy nebola jednoduchšia!

Automatický kávovar

Pákový kávovar

Pákový kávovar je ako stvorený pre každého, kto miluje espresso a rituál pri príprave kávy je pre neho rovnako dôležitý, ako kvalita samotného nápoja. Oproti tým automatickým väčšina pákových kávovarov nemá zásobník na kávu. Zomletú kávu musíte pred každou prípravou natlačiť do sitka v špeciálnom držiaku, ktorý sa pohybom páky nasadzuje na samotný prístroj. Odtiaľ pochádza aj názov pre tento typ kávovaru. K tomu, aby ste sa ku šálke kávy dostali však musíte kávu pomlieť. V lepšom prípade je mlynček súčasťou kávovaru, v prípade menších pákových strojčekov sa bez spoľahlivého mlynčeka na kávu nezaobídete.

Výhodou pákových kávovarov je možnosť využiť takzvané E.S.E. pody. Ide o hermeticky uzavreté a presne naporciované množstvo kávy (7g). PODy majú univerzálnu veľkosť a sú kompatibilné takmer s každým pákovým kávovarom. Po extrakcii POD-ušky vzniká lahodná káva, ktorá kvalitou nezaostáva za čerstvo pomletou.

Káva je v papierových filtroch, a tak isto oceníte, že máte menej práce s čistením sitka alebo pracovnej plochy. U väčšiny pákových kávovarov musíte strážiť dávkovanie vody, len najvyššie modely sú vybavené integrovanými senzormi, ktoré sa o optimálne množstvo vody postarajú samy.

Na prípravu chutného a kvalitného espressa sa vyhnite pákovým kávovarom s tlakom 3,5 baru. Ich súčasťou nie je čerpadlo. Minimálny tlak čerpadla by mal byť 9 barov. Prítomnosť čerpadla v kávovare spoznáte podľa charakteristického klopkavého bručania.

Pre koho je pákový kávovar vhodný?
Pákový kávovar vám dá kompletnú kontrolu nad pripravovanou kávou. Každá šálka kávy odzrkadlí vaše baristické schopnosti, pri ktorých môžete skúšať, čo kávovar za vašej sústredenej asistencie dokáže.

Samotná príprava kávy, mletie aj údržba kávovaru vyžaduje viac času. Lákadlom môže byť aj cena pákových kávovarov, ktorá je v priemere nižšia ako u automatických prístrojov.

Pákový kávovar

Prekvapkávací kávovar

Pre koho je prekvapkávací kávovar vhodný?
Nízka cena, kompaktnejšie rozmery a väčšie množstvo naraz pripravenej kávy robia z “prekvapkávačov” obľúbenú voľbu používateľov aj napriek tomu, že nejde o pravé espresso. Vyhovuje im, že takáto káva je slabšia a menej výrazná ako káva pripravená pomocou vysokého tlaku. Ideálny kávovar pre milovníkov turka bez usadeniny!

Ak hľadáte cenovo nenáročný kávovar, ktorý dokáže pripraviť väčšie množstvo kávy chuťovo podobnej espressu, poobzerajte sa v ponuke kávovarov na prekvapkávanú kávu. Na prípravu sa používa mletá káva, ktorú musíte najskôr zomlieť alebo už mletú zakúpiť. Horúca voda preteká z vrchnej časti do spodnej nádoby cez papierový filter alebo permanentné sitko s pomletou kávou.

Ak budete mať kávové zrná zomleté najemno, bude výsledný nápoj silnejší. Naopak, pri hrubom namletí kávových zŕn bude káva slabšia, pretože voda kávou pretečie pomerne rýchlo. Prekvapkávaná káva sa vyznačuje horkastou chuťou, keďže sa filtruje dlhšiu dobu. Je tiež redšia oproti bežnému espressu.

Kávovar na prekvapkávanú kávu

Moka kávovar

Káva z moka kávovaru vyniká silnou chuťou a vyšším obsahom kofeínu. Hotová vzpruha pre každého, kto potrebuje extra dávku povzbudenia! Samotná kanvica sa skladá z troch dielov. Do spodného nalejete vodu, do vnútorného sitka nasypete stredne hrubo zomletú kávu a poriadne zaskrutkujete.

Moka káva sa klasicky pripravuje na plyne, no v súčasnej ponuke hravo nájdete aj moka kanvice na elektrickú, sklokeramickú dosku alebo indukciu.

Voda sa vďaka ohrevu premení na paru, ktorá následne prechádza cez zomletú kávu smerom nahor, kde opäť chladne a vo forme chutného nápoja sa zachytáva v hornej časti kanvice.

Káva z moka kanvice má špecifickú, ľahko pripálenú chuť, pretože sa pripravuje pri vare. Podobá sa na talianske espresso, no chýba jej špecifická pena.

Pre koho je moka kávovar vhodný?
Káva z moka kanvice má niečo do seba! Presvedčiť vás môže originálna chuť, štýlový dizajn aj životnosť moka kanvíc, minimálne nároky na priestor, údržbu a viac ako dobrá cena. Kávovar stvorený do menšej kuchyne, kde sa každý ušetrený centimeter počíta.

Moka kanvička

Funkcie, ktoré zvyšujú komfort používania

• Prehľadný dotykový displej – Umožňuje jednoduchý výber kávového nápoja či nastavenie intenzity bez toho, aby sa používateľ stratil v posuvnom “tlačidlovom” menu.

• Predhrievanie šálok – Nápoj poputuje do zohriatej šálky a dlhšie si tak uchová svoju teplotu, bohatú penu aj chuť.

• Vstavaný mlynček – Vyhľadávaná výbava, o ktorej sa odvíja sila a kvalita kávy. Vyberajte modely, kde máte možnosť nastaviť rôzne stupne hrubosti mletia. Obzvlášť pozor na mlynčeky s kovovým mechanizmom, ktoré môžu kávu znehodnotiť prepálením. Lepšou voľbou sú keramické mlecie kamene.

• Nastaviteľná výška výpustov – Oceníte ju pri príprave rôznych druhov nápojov (v malej šálke aj vysokom pohári zo skla). Káva ide z výpustu priamo do šálky, nezašpiní základňu kávovaru.

• Funkcia horúcej vody – Určená na prípravu čajov.

Vodný filter – Zlepšuje chuť kávy, chráni kávovar pre vodným kameňom a predlžuje intervaly medzi údržbami aj jeho životnosť.

• Nastavenie užívateľských profilov – Funkcia má využitie najmä v domácnostiach, kde má každý člen domácnosti iné kávové preferencie. Vytvoríte si profily, kde máte uložený svoj kávový nápoj na jedno stisnutie jedného tlačidla.

• Naprogramovanie chodu – Môžete nastaviť čas, kedy sa kávovar uvedie do chodu, nahreje šálky alebo dokonca aj kávu pripraví.

• Kontrola bezpečnosti chodu – Kávovar sa automaticky vypne po istej dobe nečinnosti alebo sa prepne do energeticky úsporného režimu.

• SMART výbava – Medzi technologické vychytávky kvalitných kávovarov patrí ovládanie kávovaru pomocou smartfónu.

Smart kávovar

Kávovar do domácnosti alebo kancelárie?

Bežný kávovar do domácnosti je v chode 2 – 3 krát denne a vôbec nemusíte postrehnúť jeho nedostatky, ktoré by sa prejavili až pri častejšom používaní. Na kávovar do kancelárie, ktorý sa počas pracovnej dobe prakticky nemusí zastaviť, sú už od budúcich používateľov kladené vyššie nároky. Ak je káva zadarmo (a teda benefitom od zamestnávateľa), miesto jedného nápoja sa pri kávovare otočí takmer každý zamestnanec aj 2 či 3 krát. Zvyčajne preto ide o automatické kávovary vyššej triedy, ktoré zvládnu nielen základné nápoje z kávových zŕn. Výborne sú aj pri príprave mliečnych nápojov ako je cappuccino, espresso macchiato alebo caffé latte.

Do tohto kávovaru sa musí vojsť dostatok kávových zŕn, vody aj mlieka, preto spolu s kapacitou nádob rastú aj jeho rozmery. Môžu byť voľne stojace, ale aj zabudovateľné. Niektoré vstavané kávovary sa dajú priamo napojiť na prívod vody, či dokonca disponujú chladičom na mlieko. Nevýhodou je však komplikovaný prístup pri servise a vyššia obstarávacia cena.

Ako vybrať kávovar

Obsluha a údržba kávovaru

Pri výbere kávovaru myslite na to, aké úkony budú prechádzať príprave kávy, a teda ako dlho bude ráno trvať, kým sa k nápoju dostanete.

• Musíte si kávu zomlieť zvlášť? Nezaobídete sa bez mlynčeka na kávu.

• Máte radi mliečnu penu? Potom by vám vo výbave nemal chýbať ani šikovný penič mlieka.

• Chcete sa zdokonaliť v príprave rôznych kávových nápojov? Zíde sa vám napríklad odmerka na kávu, tamper na kávu (utláčadlo) alebo aj teplomer na mlieko. ​

Tieto procedúry však môžete vymeniť za pár dotykov po ovládacom paneli, kedy sa všetko automaticky pripraví aj bez vašej asistencie. Nejde len o úsporu času a peňazí pri nákupe. Ďalšie pomôcky znamenajú aj väčšie nároky na uskladnenie a čistenie. Viac o údržbe a čistení vášho prístroja si môžete prečítať v samostatnom článku Ako sa starať o kávovar.

Čistenie kávovaru

Ako sa starať o kávovar?

Na to, aby vám kávovar fungoval dlho a bezchybne, netreba zabúdať ani na jeho údržbu. Káva zo špinavého kávovaru je totiž horká a zatuchnutá. Pomerne rýchlo sa prirodzene zanášajú práve tie časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s kávou, vodou a mliekom.

• Každodenná starostlivosť by mala zahŕňať výmenu tekutín v zásobníkoch (mlieko sa môže pokaziť, voda zatuchnúť a podporovať vznik vodného kameňa).

• Rovnakú pozornosť venujte aj odpadovým nádobám, ktoré môžu byť zdrojom zápachu a baktérií.

• Prečistite všetky mliečne cesty kávovaru aj parnú trysku, hlavy či výpusty.

• Aspoň raz týždenne vyberte varnú jednotku kávovaru a dôkladne je očistite pod tečúcou vodou (pri lacnejších modeloch sa nedá vybrať, čistite opatrne dostupné miesta).

• Kvalitné automatické kávovary disponujú automatickým čistiacim a odvápňovacím programom. Prístroj vás môže vyzvať na vloženie čistiacej tablety (prášku) a ak sa dodržia pokyny v návode na používanie, údržba kávovaru prebehne hladko a bez práce navyše.

Ako vybrať kávovar

Zvážte náklady na kávu

Ktorý kávovar je ekonomicky výhodnejší? Kapsulový kávovar, ktorý je lacnejší, no za kapsule môžete pri vyššej spotrebe mesačne zaplatiť desiatky eur? Alebo štvornásobne drahý automatický kávovar, ktorý nerozlišuje, či použijete obyčajnú alebo exkluzívnu zrnkovú kávu? Pri pohľade na výdavky na kávu sa môžete po krátkych výpočtoch dopracovať k zaujímavým číslam a logickým záverom. Návratnosť investície do plneautomatizovaného kávovaru môžete očakávať najmä vtedy, ak sa bude kávovar často používať. Pri kapsulovom prístroji je výsledok opačný. Čím viac kapsúl spotrebujete, tým je ročné kávičkovanie drahšie.

Nájdite kávovar, ktorý bude mať u vás využitie

Základným orientačným bodom je určiť, akú kávu pijete a koľko šálok denne by mal kávovar pripraviť. Ak patríte k nenáročným kávičkárom, svojho favorita nájdete medzi moka kávovarmi a kávovarmi na prekvapkávanú kávu. Ak radi experimentujete s chuťami a hľadáte kávovar, z ktorého bude mať radosť každý člen rodiny (aj deti), potom bude dobrou voľbou kapsulový kávovar. Pohodlný užívateľ bude spokojný s automatickým kávovarom a skutočnému fajnšmekrovi, ktorý si chce vychutnať celý rituál prípravy kávy, urobí najväčšiu radosť práve pákový kávovar.
 

Chcem nový kávovar


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Chybové kódy umývačiek Bosch

Chybové kódy umývačiek Bosch

Umývačky riadu dnes patria medzi neodmysliteľných pomocníkov takmer každej domácnosti. Umývačky Bosch sa vyznačujú flexibilitou košov, skvelým systémom sušenia či inteligentnou aplikáciou Home Connect...... Celý článok
Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Horúčavy útočia z každej strany, a preto je čas sa poriadne schladiť. Ochutnajte s nami super osviežujúce kávové nápoje! Vezmite poháre do rúk, nasypte ľad a pripravte si to najchutnejšie letné osviež...... Celý článok
Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Niekoľko posledných rokov si na poli slúchadiel získavajú čoraz väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyselnom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch ro...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Pomaly ale isto prichádza leto a s ním konečne ďalšia poriadna dávka výletov či zaslúžená dovolenka. Pre všetkých nadšených cestovateľov sme preto pripravili pár tipov, ako si tú svoju užiť v pohode a...... Celý článok