×

Ako vybrať mobilný telefón?

25.05.2022

Ponuky jednotlivých výrobcov sa rozširujú, dokonca pribúdajú nové značky a jednotlivé telefóny sa od seba veľakrát líšia iba maličkosťami, ktoré však môžu byť práve tým, čo rozhoduje o vašom komforte. Pozrieme sa nielen na smartfóny, ale aj na telefóny na stavby, klasiku s tlačidlami a oveľa viac. A cieľ? Vybrať telefón, ktorý bude pre vás tým najlepším!

ako vybrat mobil

O čom sa dočítate:

Chcete alebo potrebujete nový mobilný telefón, ale keď vidíte ponuku na e-shope (doslova) stoviek modelov, pripadáte si ako v cudzom svete? Vybrať mobil nie je tak ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V našom poradcovi vás zoznámime so základným rozdelením aj s parametrami, ktoré by ste mali pri výbere zohľadniť. Ak sa chcete dozvedieť, ako vybrať telefón, tak čítajte ďalej.

Vyhotovenie: smartfón, tlačidlá alebo ohybné telo?

V skutočnosti by vás to už možno ani nenapadlo, pretože smartfóny s dotykovou obrazovkou absolútne ovládli trh… Ale stále existujú aj iné konštrukcie, od starších tlačidlových cez špeciálne odolné až po najnovšie ohybné. Poďme si ich stručne predstaviť.

smartphone alebo tlačidlový telefón

Smartfón

Inteligentný telefón alias smartfón spoznáte podľa veľkého dotykového displeja, ktorý využívate v podstate na celé ovládanie telefónu (fyzické tlačidlá na stranách zvyčajne slúžia spravidla len na úpravu hlasitosti a odomykanie). Ide o najčastejší typ „mobilu“ a to, čo si väčšina z vás predstaví pri slove telefón – preto sa aj tento článok bude venovať hlavne výberu smartfónov. Modelov je nespočetne vo všetkých triedach, takže bez problémov zoženiete smartfón pre školáka, top manažéra, seniora…

Aby sme definíciu smartfónu neodbili (ale ani zbytočne nenaťahovali), môžeme ešte dodať, že „chytrý“ telefón musí mať vždy nejaký operačný systém, ktorý mu zaisťuje funkčnosť – najväčší hráči na trhu sú Android od Googlu a iOS od Applu.

smartphone

Tlačidlový telefón

Klasické alebo tlačidlové telefóny ovládate cez fyzickú klávesnicu (spravidla 12 alfanumerických tlačidiel a znakov a súbor ovládacích kláves). Dobrou správou pre milovníkov retra a originálneho dizajnu je fakt, že sa do módy vracajú „véčka“, teda rozkladacie telefóny s drobným vonkajším displejom, ktoré môžete rozložiť „do Vé“, a tak získate v hornej častí väčší displej a dole väčšiu klávesnici než u klasického vyhotovenia.

Tlačidlové telefóny volia ľudia, ktorí nechcú alebo nepotrebujú funkcie smartfónu (aj keď „neinteligentný“ telefón už často ponúka napr. hudobný prehrávač alebo jednoduchý fotoaparát). Prípadne po ňom siahnu starší používatelia, ktorí horšie vidia alebo potrebujú pri ovládaní fyzickú odozvu. Tú dotykový displej nedokáže nahradiť.

Tak môže ísť o skvelú voľbu nielen pre seniorov, ale aj napríklad ako pracovný mobil do kancelárie, ktorý „neopustí stôl“, respektíve pri ktorom nepotrebujete žiadne aplikácie a podobné moderné vymoženosti. Ak sa chcete dozvedieť všetko, čo sa týka najlepších telefónov pre seniorov, tak si prečítajte náš článok.

tlačidlový telefón

Odolný telefón

Ako medzi tlačidlovými telefónmi, tak aj medzi smartfónmi nájdete extrémne odolné modely. Samozrejme, ani tie nie sú určené na to, aby ste ich vyhodili z piateho poschodia alebo ich prešli tankom, ale ocení ich každý, kto sa pohybuje v extrémnejšom prostredí, ktoré elektronike neprospieva.

Odolný telefón by si mal poradiť nielen s vlhkosťou a prachom (to dokážu aj obyčajné telefóny), ale aj s pádmi a nárazmi. Môžete ich využiť na výletoch do prírody, ale tiež na staveniskách, v dielňach… Pri výbere sa zamerajte aj na rozšírené funkcie, ako napríklad integrovaná svietidlo, možnosť ovládania v rukaviciach a pod.

Nezabudnite, že žiadny telefón nie je nerozbitný. Ak si nechcete kupovať priamo odolné zariadenie, ale aj napriek tomu ho chcete nejakým spôsobom chrániť, objednajte si aspoň kryt na mobil. O ďalších spôsoboch, ako predísť prípadnému poškodeniu sa dočítate v tomto článku

Odolný telefón

Telefóny s ohybným displejom

Ale nie, tým nemyslíme vyššie spomínané véčka. Novinkou za posledné roky sú smartfóny, ktoré majú na prvý pohľad „normálny“ displej zo „skla“, ale v skutočnosti je ohybný. Spravidla sú roztváracie (buď horizontálne ako kniha, alebo vertikálne ako véčka), takže ich môžete mať kompaktne zložené a pohodlné na prenášanie, ale zároveň môžete jednoducho získať obrovskú zobrazovaciu plochu.

Mali by ste pritom vedieť, že na displeji nie je žiadny šev, ryha, výstupok ani nič podobné – rozloží sa do naozaj hladkej plochy s dokonalým zobrazením. Pretože ide o novú technológiu, je ponuka takýchto modelov obmedzená. Spravidla ide o telefóny so špičkovou výbavou a vyššou cenovkou, ktorá zodpovedá tomu, že ide o „špecialitu“.

Ohybné telefóny

 

Akú triedu zvolíte? Základ alebo top?

Rovnako ako iná spotrebná elektronika (alebo napríklad automobily), tak aj mobilné telefóny sa delia do rôznych tried. Odlišujú sa výkonom, výbavou, funkciami aj dizajnom… a samozrejme, tiež cenou, ktorá môže začínať na pár desiatok eur (základné tlačidlové modely) a končiť na tisícoch za najlepšie modely alebo špeciality, ako sú smartfóny s ohybným displejom.

Nie je možné orientovať sa len podľa ceny. Tú pokojne môže ovplyvniť aj značka alebo nejaká špecifická funkcia (napr. zvýšená odolnosť). Zjednodušene môžeme rozdeliť telefóny takto (ceny sa zámerne prekrývajú):

Telefóny pre nenáročných: do 250 €

Spoľahlivá stredná trieda: od 200 € do 450 €

Našliapané telefóny vyššej triedy: od 400 € do 800 €

Top modely pre najnáročnejších: od 700 € vyššie

 

Telefóny pre nenáročných

vovo y33s

Medzi najlacnejšie mobily patria tlačidlové telefóny, ktorých výhody a určenie sme si popísali v úvode a ktoré sú cenovo dostupné, pretože ich výbava je obvykle naozaj „základná“. Do tejto kategórie sa ale zaraďuje aj značné množstvo smartfónov.

Zároveň je kľúčové to, že dnes už nejde o inteligentné telefóny, ktoré by používateľov štvali nevhodným chovaním alebo „podradnou“ výbavou. Aj lacný smartfón môže ponúknuť slušný displej, plynulý chod a všetky základné funkcie (Bluetooth, GPS, 4G internet…). Jeho používanie by vás nemalo žiadnym spôsobom frustrovať.

Rozdiel je v kvalite výbavy oproti vyšším modelom. Keď je slnečný deň, tak fotoaparát odfotí slušné snímky, ale večer kvalita rapídne klesne. Jednoduchú mobilní hru si zahráte, ale na náročné 3D strieľačky vo vysokej kvalite telefón nestačí. Pamäť si poradí s normálnym použitím, ale už nemôžete efektívne pracovať s piatimi aplikáciami naraz.

 Základný teda neznamená nepodarok – ide jednoducho o dostupný telefón pre menej náročných používateľov. Ak preferujete cenovú dostupnosť a vyhovuje vám základná trieda, tak pre vás bude najlepšia voľba telefón do 6 000 Kč.

Spoľahlivá stredná trieda

Telefóny strednej triedy sú určené pre – bez urážky – „normálnych“ používateľov, ktorí nepotrebujú superfunkcie ani supervýkon, ale telefón je pre nich užitočný pomocník.

Radi fotíte (ale nepotrebujete fotky vytlačiť, len si uchovávate spomienky), používate mobil pri športovaní ako tracker, počúvate na ňom hudbu, čítate na ňom e-maily, sem tam si zahráte nejakú hru

Ako napovedá názov, telefóny strednej triedy nemajú „top“ výbavu, ale oproti základným modelom by mali ponúknuť citeľné zlepšenie. Sú všestranné a všetko, čo robia, robia v dobrom slova zmysle „dobre“.

realme 9 pro

Našliapané telefóny vyššej triedy

Smartfóny vyššej triedy sú určené náročnejším používateľom, pre ktorých je telefón užitočný nástroj dennej potreby – či už na prácu alebo na zábavu.

Nie sú nutne „výnimočné“ (k top modelom sa dostaneme za chvíľu), ale sú funkčne aj výbavou skvelé. Krásne fotia, ich výkon bohato stačí aj na náročnejšie úkony, majú „prémiový“ dizajn (napr. sú vyrobené z luxusnejších materiálov)…

Tiež už často ponúkajú prinajmenšom časť parametrov na najvyššej alebo aspoň veľmi vysokej úrovni; napr. kvalitný displej s jemným rozlíšením, nadštandardná interná pamäť a pod.

Vyššia trieda smartfónov

TOP modely pre najnáročnejších

iphone 13 pro

TOP modely sú tým, čo posúva mobilný svet ďalej. Môžete očakávať, že všetky „normálne“ vlastnosti budú nekompromisné, a k tomu dostanete množstvo funkcií navyše.

Napr. displej bude nielen krásne kontrastný a jemný, ale tiež ponúkne pokročilú ochranu očí, vysokú obnovovaciu frekvenciu a podporu dotykového pera. Fotoaparát bude skvelo fotiť aj v tme, bude nahrávať video v mimoriadnom rozlíšení a súčasťou výbavy bude veľmi špeciálny objektív. Dočkať sa môžete aj najlepších materiálov (napr. najnovšie a najodolnejšie varianty ochranného skla), najmodernejšieho dizajnu a pod.

Tzv. „vlajkovú loď“ si môže kúpiť používateľ so špecifickými potrebami (napr. mobilný fotograf, ktorý vyžaduje najvyššiu možnú kvalitu fotiek) alebo napríklad človek, ktorý telefón používa mimoriadne intenzívne.

Top manažér na ňom môže vyriešiť korešpondenciu, pripraviť prezentáciu, prepojiť si ho s počítačom, dopísať na ňom poznámky k dôležitým podkladom, nafotiť dokumentáciu a oveľa viac – pohodlne a efektívne. Na to potrebuje špičkový výkon, ale aj dokonalo vyladený softvér a smart funkčnú výbavu. Cena, ktorá zodpovedá notebooku, je v takom prípade za vreckové zariadenie s rovnakými možnosťami adekvátna. 

displej s perom

Pre koho je telefón určený?

Máloktorý telefón je špecificky cielený na jednu skupinu používateľov; väčšina je univerzálna a hodí sa tak trochu „pre kohokoľvek“. Napriek tomu je dôležité zvážiť, či v rámci svojho zamestnania alebo koníčkov nepotrebujete (alebo nechcete) špecifické funkcie. Vybrali sme niekoľko ukážkových príkladov.
 

Mobil pre športovcov

Dobrá správa je, že každý smartfón ponúka GPS, takže ako navigáciu pri prechádzkach alebo na záznam trasy výletu môžete použiť mobil za 200 aj za 2 000 €. Ale zvážte, čo konkrétne budete s telefónom robiť.

Ak ste náruživí cyklisti, ktorých nezastaví ani dážď a blato, môžete mobil používať ako cyklopočítač a navigáciu, takže by ste mohli zvážiť odolný model, ktorý dáte do držadla na riadidlách aj bez puzdra. Pokiaľ ste horolezci alebo radi chodíte na túry „za výhľadom“, stálo by za to, aby ste si priplatili za lepší fotoaparát.

Mobil pre športovcov

Mobil pre fotografa

Smartfón, pochopiteľne, nenahradí zrkadlovku, ale mobilné fotoaparáty sú dnes neskutočne kvalitné.

Nie je problém urobiť krásnou fotku v tlačovej kvalite len s mobilom, a dokonca aj nočné fotografie, ktoré kedysi boli nemysliteľné, sa stali realitou.

Zároveň je fotoaparát tá súčasť výbavy, na ktorej sa snáď najviac prejavuje cena.

Mobil za 200 € vám na dovolenke urobí dôstojnú, použiteľnú fotku, ako stojíte počas slnečného dňa pred Eiffelovou vežou. Dokonca už aj mnohé lacnejšie modely disponujú funkciou HDR (High Dynamic Range), ktorá celú fotografiu rovnomerne presvetlí.

Ale kvalita fotografie z telefónu za 1 000 € alebo 1 500 € bude neporovnateľne lepšia (nehľadiac na lepší efekt bokeh, lepšie možnosti priblíženia, vylepšenia pomocou umelej inteligencie a tak ďalej).

fotomobil

Mobil pre učiteľov

Učiteľ je síce na prvý pohľad človek ako každý iný (myslené vo všetkej úcte), ale pri výbere telefónu – pokiaľ ho používa aj na prácu – môže mať špecifické požiadavky.

Dôležitá je napríklad vnútorná pamäť alebo podpora pamäťových kariet microSD, pretože pokiaľ v zariadení uchovávate fotografie, videá, skeny dokumentov a ďalšie učebné materiály a podklady, môžete sa hravo dostať na množstvo gigabajtov dát. Ak učíte diaľkovo, môžete telefón využiť na videohovory, takže oceníte stabilnú Wi-Fi (napr. podporu Wi-Fi 6) a kvalitnú prednú kameru. A ak učíte telocvik alebo často jazdíte do školy v prírode, je dosť možné, že oceníte odolný mobil.

mobil pro učitele

Mobil pre manažéra

Manažér je také pekné ale nič nevraviace slovo – záleží na tom, čo konkrétne riadite a spravujete. Vyššie sme popísali pracovníka, ktorý používa mobil namiesto notebooku, má ho v ruke takmer stále a vyžaduje top výbavu. V takom prípade pokojne voľte mobil za tisíce, pretože jeho spoľahlivosť a výkon z neho urobia efektívneho pomocníka a každá efektívna minúta sa počíta.

Manažér ale môže byť aj človek, ktorý vlastne nerobí nič „počítačové“, ale iba zariaďuje množstvo vecí. V tom prípade možno nepotrebujete silný procesor, veľkú pamäť ani špičkový fotoaparát, ale oceníte hlavne dobrú výdrž. Vhodný mobil pre vás sa tak hravo vojde do 400 eur (alebo môžete zvoliť aj tlačidlový telefón).

Mobil pre manažéra

Mobil pre hráčov

Videohry sú neuveriteľný biznis a momentálne ide o jedno z najúspešnejších odvetví na svete. Hráči majú radi kvalitné príslušenstvo, čo, samozrejme, platí aj pri herných telefónoch.

Zásadná je kvalita zobrazenia (veľký, jemný, žiarivý displej, ideálne s rýchlou odozvou a vysokou obnovovacou frekvenciou), vysoký výkon a veľká pamäť (veľa GB RAM, priestorná interná pamäť a rýchly procesor), batéria s veľkou výdržou… A ideálne sú aj funkcie navyše, ako sú herné režimypokročilé chladenieriadenie spotreby a pod.

Mimochodom, vedeli ste, že k niektorým telefónom môžete pripojiť gamepad a streamovať naň moderné konzolové hry z internetu? Z telefónu sa tak stáva špičková prenosná konzola.

Mobil pre hráčov

Aké sú základné parametre pri výbere?

Technicky vzato môžete prísť k nám do predajne alebo prechádzať ponuku e-shopu a nevedieť vôbec nič – a my vám s výberom radi pomôžeme. Rozhodne ale odporúčame, aby ste sa pred nákupom zoznámili aspoň so základnými parametrami, a prípadne uvážili, aké máte priority.


Displej a uhlopriečka

Pri displeji je, samozrejme, na prvom mieste dôležitosti uhlopriečka. Od tej sa odvíja aj veľkosť samotného telefónu (hlavne dnes, keď sú v móde takmer bezrámčekové mobily). Mali by ste vedieť, že trendom je naťahovanie displejov do čím ďalej širších pomerov strán, takže rastú na výšku, ale šírka sa nemení – aj telefón s obrovskou uhlopriečkou (napr. 6,8") vám vďaka úzkemu pomeru strán a dizajnu bez okrajov môže skvelo padnúť do ruky.

Kvalitnejšie modely ponúkajú lepší panel (obľúbená je napríklad technológia AMOLED s krásnymi farbami a vysokým kontrastom, ktorá predbehne bežné LCD alebo IPS, tzv. In-Plane Switching, displej zaraďujúci sa k technológii LCD), vyššie rozlíšenie (HD by aj stačilo, ale rozumnejšie minimum je Full HD [resp. jeho širokouhlejší variant] a luxus je čokoľvek vyššie). Najlepšie telefóny ponúkajú filtre škodlivého modrého svetla alebo vysokú obnovovaciu frekvenciu (napr. superplynulých 120 Hz) a pod.

jak vybrat mobil

Výkon: RAM, CPU a pamäť

O výkone si môže určitú predstavu urobiť aj laik. S procesormi (CPU) je to zložitejšie, pretože napr. samotný počet jadier vám nič nepovie (osemjadrový procesor má mobil za 3 000 aj za 45 000 Kč).

Ale s pamäťou je to jednoduché. Najskôr si však urobme jasno v rozdieloch medzi RAM a pamäťou. Označenie RAM, resp. operačná pamäť, sa vzťahuje na výkon mobilu. V tomto prípade jednoznačne platí, že čím viac, tým lepšie – telefón si lepšie poradí s viacerými otvorenými aplikáciami zároveň a celkovo je (viditeľne!) plynulejší. Pokiaľ teda vyberáte medzi napr. 6 GB RAM a 8 GB RAM a môžete si dovoliť vyšší variant, určite vám ho odporúčame.

Aj v prípade internej pamäte platí, že čím je väčšia, tým lepšie, ale záleží, ako ju využijete. 32 GB stačí menej náročným používateľom, 64–128 GB je rozumný štandard a 256 a viac GB predstavuje luxus. V prípade potreby je možné k telefónom, ktoré disponujú slotom na pamäťovú kartu, dokúpiť vhodnú pamäťovú kartu, a tak rozšíriť úložný priestor.

Procesor qualcomm 888

Výrobca Qualcomm ponúka procesory Snapdragon, Cortex alebo Adreno. Čo sa týka značky Apple, k dispozícii sú procesory Apple A a Apple M. Samsung vsádza na Exynos, výrobca MediaTek na procesor Helio. HiSilicon (Huawei) poskytne na výber medzi Kirin 900 alebo Kirin 600/700 a nakoniec NVIDIA je známa svojím Tegra K1 procesorom.

Batéria: Výdrž môže byť až na druhom mieste

Podľa kapacity akumulátoru, ktorá sa udáva v mAh, si môžete urobiť určitú hrubú predstavu o výdrži (opäť – čím viac, tým lepšie), ale počas reálnej prevádzky záleží na toľkých faktoroch, že pôjde nanajvýš o odhad. Smartfón štandardne vydrží „deň“ – tak trochu sa počíta s tým, že je používateľsky v poriadku, keď ho cez deň ľubovoľne používate a večer ho vždy nabijete. Najväčšia kapacita batérie dnes dosahuje okolo 7 000 mAh, čo obvykle zaistí 2 – 3 dennú výdrž bežného používania. Ale pozor, väčšie, a teda logicky aj ťažšie batérie môžu citeľne zvýšiť hmotnosť celého smartfónu.

Posledné roky priniesli zaujímavý trend, ktorý výdrž ako takú môže odsunúť na druhú koľaj – rýchlonabíjanie. Uistite sa, že telefón podporuje najnovší rýchlonabíjací štandard, použite kompatibilnú výkonnú nabíjačku a máte po starostiach; na 50 % kapacity sa môžete dostať už za 20 minút. Výhodné je to hlavne pre používateľov, ktorí na mobile hrávajú hry. Žiadny smartfón nezvládne 10 hodín hrania mobilných hier, ale ak vydrží päť, potom sa rýchlo nabije a ponúkne ďalších päť, tak je to oveľa lepšie, ako keby bol dva centimetre hrubý, ponúkal obrovskú kapacitu batérie a nabíjal sa tri hodiny.

Rýchlonabíjanie

Dôležitá je aj voľba napájacieho konektora. Moderný je obojstranný a rýchly konektor USB-C. Starší micro USB už nemôžeme odporúčať, aj keď to nie je vyložene dôvod, aby ste si nekúpili inak dobrý telefón. Veľmi populárnym sa stal aj trend bezdrôtového nabíjania.

Fotoaparáty: Kvantita nemusí znamenať kvalitu

Ako sme už uviedli, fotoaparát je jedným z parametrov, ktoré veľmi ovplyvňuje cena. Dnes už neplatí, že lacné mobily fotia zle – v dobrých svetelných podmienkach obvykle urobia pekné snímky. Najlepšie mobily ale excelujú aj v horšom svetle a, samozrejme, fotia celkovo výrazne lepšie.

Trendom sú špecializované objektívy; samostatný makro objektívultraširokouhlý objektívteleobjektív… Obľúbený je aj autofocus, ktorý zabezpečuje automatické zaostrovanie.  V prípade lacných modelov môže ísť skôr o „marketing“, ale lepšie telefóny prinášajú naozaj zaujímavé výsledky.

Fotoaparáty na mobile

Operačný systém: Apple alebo Google?

Čo sa týka operačných systémov, máte na výber v podstate z dvoch možností. iPhony (a iné zariadenia) od Applu sú postavené na systéme iOS od rovnakého výrobcu. Mobily iných značiek ponúkajú systém Android (od Googlu).

Ani jeden zo systémov nie je zlá voľba. iOS je výborne vyladený, používateľsky prívetivý, pravidelne aktualizovaný a celkovo výborne fungujúci systém. Android zas ponúka viac možností prispôsobenia, takže aj keď môže byť „jednoduchý“, zároveň môže skúseným používateľom poskytnúť viacero pokročilých možností.

iPhone

Možnosti pripojenia

Nemusíte sa obávať, že by telefón nedokázal telefonovať. Pri kúpe nového modelu môžete zvážiť podporu eSIM, teda elektronickej, „virtuálnej“ SIM karty, ktorá nahrádza klasickú plastovú kartičku. Už sme zmienili, že každý smartfón určite ponúkne GPS a Bluetooth (pri tom je vhodné siahnuť po čo najvyššej verzii).

Každý inteligentný telefón musí mať možnosť pripojiť sa na internet. Dostačujúci štandard je podpora 4G (LTE), ale podpora najnovších sietí 5G je čím ďalej, tým bežnejšia. Z voliteľnej výbavy môžeme ešte odporúčať podporu NFC, ktoré využijete napríklad pri bezkontaktných platbách (mobil stačí odomknúť a priložiť k platobnému terminálu „ako kartu“). Niektoré telefóny sú vybavené aj infraportom, ktorý môžete využiť napríklad na diaľkové ovládanie televízora namiesto ovládača.

Odolnosť

Ako sme už zmienili pri odolných telefónoch, niektoré zariadenia sú v dnešnej dobe odolné nie len proti prachu, ale aj napríklad vode. Aby ste sa zorientovali, môžu vám poslúžiť tzv. stupne krytia, ktoré zodpovedajú konkrétnej ochrane. Ako označenie slúži skratka IP a dve číslice. Prvá z nich označuje ochranu pred vniknutím cudzích predmetov alebo nebezpečným dotykom. Druhá číslice potom informuje o ochrane pred vniknutím kvapalín (vody).

odolný mobil

Môžete sa stretnúť aj s tým, že jedna číslica bude nahradená písmenom „x“, tzn. mobil konkrétnu ochranu neposkytuje. Najbežnejšie stupne ochrany smartfónov sú IP67 alebo IP68. Telefón s označením IP67 môžete ponoriť do vody až do hĺbky 1 metre na 30 minút a s označením IP68 odolá aj väčším hĺbkam. Naopak niektoré telefóny nedisponujú vodoodolnosťou a ich stupeň krytia ich neochráni ani pred vlhkosťou (napr. IP20). 

Naprieč internetom nájdete množstvo zoznamov, kde je vysvetlenie jednotlivých skratiek vypísané. Ak si však chcete byť naozaj istí ohľadom odolnosti vášho zariadenia, odporúčame vám ideálne sa orientovať podľa informácií daného výrobcu


Vzhľad až na prvom mieste?

Nech už sa nám to páči, alebo nie, mobil nie je len elektronické zariadenie, ale aj doplnok. V prvom rade by ste sa mali zamerať na parametre a na výbavu. Na vzhľade ale záleží.

vivo v23

Na celkovom dojme sa podpisujú použité materiály. Plastové vyhotovenie nemusí v dnešnej dobe nutne znamenať, že ide o najlacnejší telefón. Už existujú aj kvalitne spracované plastové mobily z vyššej strednej triedy. Pri drahších zariadeniach sa potom niekedy používa sklo na zadné kryty. Ďalším využívaným materiálom na drahšie mobily je hliník. Kombinácia hliníku s plastom alebo polykarbonátom sa objavuje v strednej triede. Posledný materiál, ktorým môže byť príležitostne tvorený obvodný rámik, je nerezová oceľ

Rovnako váš dojem môže ovplyvniť farebné vyhotoveniešírka okrajov okolo displejadizajn bloku s fotoaparátmi a ďalšie detaily. Nemenej dôležitá je, samozrejme, ergonómia. Mobil by mal byť pri používaní ako predĺženie vašej ruky; úchop by mal byť istý a pevný, ale komfortný.

Samsung Galaxy S21

***

Dúfame, že sme vám výber zjednodušili. Pozrite sa aj na aktuálnu ponuku smartfónov na našom e-shope DATART.
 

chcem nový mobil


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

10 najlepšie hodnotených Siemens produktov roku 2022

10 najlepšie hodnotených Siemens produktov roku 2022

Značka Siemens zabezpečuje prémiovú kvalitu a neopozeraný dizajn svojich spotrebičov. Všetky ponúkajú množstvo užitočných funkcií a inovatívnych technológií, ktoré zefektívnia váš čas, ušetria prácu a...... Celý článok
Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu?

Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu?

Začínate deň voňavou šálkou kávy, alebo dáte prednosť povzbudzujúcemu čaju? Ak ste aspoň na jednu možnosť odpovedali áno, určite sa vo vašej domácnosti vyskytuje rýchlovarná kanvica. Prípravou horúceh...... Celý článok
Recenzia: Sú slúchadlá Jabra Elite 5 skutočnou elitou zvuku? 

Recenzia: Sú slúchadlá Jabra Elite 5 skutočnou elitou zvuku? 

Zavítali ku mne na recenziu slúchadlá Jabra Elite 5, najnovší hudobný prírastok od značky Jabra. S nadšením som sa pustila do počúvania hudby, a verte, mala som ich v ušiach takmer nonstop. Aký podali...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Majitelia zariadení Samsung Galaxy, pozor. Možno vám počas používania zariadenia ušla jedna skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí život. Ide o Quick Share na pokročilé zdieľanie súborov (nielen) nablízko m...... Celý článok