Ako vybrať mobilný telefón?

13.06.2018
Ponuky jednotlivých výrobcov sa rozširujú, dokonca pribúdajú nové značky a jednotlivé telefóny sa od seba veľakrát líšia iba maličkosťami, ktoré však môžu byť práve tým, čo rozhoduje o vašom komforte. Pozrieme sa nielen na smartfóny, ale aj na telefóny na stavby, klasiku s tlačidlami a oveľa viac. A cieľ? Vybrať telefón, ktorý bude pre vás tým najlepším!

ako vybrat mobil_1

Je zásadné si uvedomiť, čo od telefónu vyžadujete. Základ je, samozrejme, jasný pri všetkých kategóriách – volanie a posielanie SMS. Ale veľké rozdiely vzniknú hneď nato – potrebujete v telefóne internet? Chcete s ním obstojne fotografovať a nechať sa navigovať na dovolenku? Má vás reprezentovať? Alebo naopak vyžadujete, aby ho len tak nič nerozhádzalo, alebo aby sa maximálne jednoducho ovládal? Práve preto si telefóny rozdelíme do niekoľkých kategórií, a pri každej si objasníme, k čomu je ideálna a aké požiadavky by ste mali mať, aby ste za svoje peniaze dostali maximum.

Tlačidlová klasika

Klasické tlačidlové telefóny sú stále používané a rozhodne nie je dôvod sa za ne hanbiť. Majú nesporné výhody, ako je bezkonkurenčná výdrž na nabitie, kompaktné rozmery alebo maximálne jednoduché ovládanie a taktiež nízka cena. Navyše väčšina z nich dnes už dokáže nielen telefonovať alebo posielať správy, ale taktiež ponúkne základný fotoaparát, budík, FM rádio, veľkú pamäť na adresár alebo napríklad svietidlo a iné zaujímavé benefity. Pri „drahších“ modeloch to môžu byť aj sociálne siete, Bluetooth pre handsfree, internetový prehliadač a podobne.

ako vybrat mobil_2

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, aj v segmente tlačidlových telefónov sa za poslednú dobu diali zaujímavé veci. Jasným lídrom na trhu sa v tomto prípade stala Nokia s veľmi populárnym modelom Nokia 230, ktorý patrí medzi lepšie vybavené kúsky. Avšak pozdvihnutie vyvolala predovšetkým znovuzrodená Nokia 3310 (2017) v minulom roku, a tento rok je to „banán“ z Matrixu – 8110 (2018).

Môžeme vám garantovať, že s „banánom z Matrixu“ v okolí vzbudíte viac záujmu ako s telefónom za stovky eur.

Samostatnou kategóriou tlačidlových telefónov sú potom seniorské mobily. Ich špecialitou je spravidla ešte jednoduchšie prostredie, veľké tlačidlá pre dobrú čitateľnosť a jednoduché stláčanie, a často taktiež špeciálna stanica na dobíjanie. Užitočnou funkciou je rozhodne SOS tlačidlo, po ktorého stlačení sa automaticky odošle SMS na vopred zadané čísla – napríklad v prípade náhlej nevoľnosti alebo pri iných problémoch.

Základné smartfóny

Dostupné smartfóny ušli za poslednú dobu veľký kus cesty. Na rozdiel od minulých rokov je už aj v tejto kategórii, pre ktorú je typický výborný úžitok vzhľadom na obstarávacie náklady, bežnou výbavou zásadná podpora LTE pre rýchly mobilný internet (ešte dva roky dozadu otázka skôr strednej triedy) a výrazne ďalej je aj dizajn a displeje (konečne dobre čitateľné aj vonku). Stále viac sa presadzuje aj NFC určené nielen pre mobilné platby alebo čítačka odtlačku prstov, ktorú tým, ktorí majú v telefóne internetové bankovníctvo, prístupy k sociálnym sieťam a mnohým fotografiám určite odporúčame. 

ako vybrat mobil_3


Výbava typická pre túto kategóriu zaručujúca plynulý chod pri využívaní vyzerá asi nasledovne – aspoň štvorjadrový procesor, optimálne 2+ GB RAM (pri lacnejších smartfónoch s cenou okolo 100 eur sa dá počítať s 1 GB), 16/32 GB priestoru pre dáta (ten spravidla možno rozšíriť pamäťovými kartami – odporúčame ale Class10 pre udržanie rýchlosti), HD/HD+ displej a obstojné fotoaparáty – tie ale nespoznáte podľa počtu megapixelov, je lepšie si pred kúpou prečítať recenzie užívateľov a odborných webov.

V tejto kategórii sú najpopulárnejšie smartfóny od Xiaomi, ktoré vystihuje extrémne výhodný pomer cena/výbava, kde telefón s cenou do 180 eur ako Redmi 5 dokáže poskytnúť napríklad displej s minimálnymi rámčekmi, osemjadrový procesor, 3 GB RAM alebo 32 GB priestoru pre dáta, a taktiež kovový dizajn – nepochybne dôležitú záležitosť. Xiaomi konkurujú hlavne čínski kolegovia z Honoru/Huawei a teraz tiež Nokia (tá hlavne vďaka prísľubu aktualizácií po dobu aspoň 2 rokov, čo je prístup, ktorý jednoznačne chválime).

Ak chcete naozaj maximálne ušetriť a zaobstarať si smartfón s cenou okolo 100 eur, trendom do budúcna budú určite telefóny so špeciálne optimalizovaným systémom Android Go. Aktuálne na trhu nie je takých modelov mnoho, ale v našej ponuke nájdete napríklad obľúbenú Nokiu 1, ale ich počty budú určite ešte rásť. Okrem Androidu priamo navrhnutého pre menej výkonný hardvér sú tu aj bežné aplikácie prispôsobené pre menej zaťažujúci chod (napríklad Instagram, Skype, Mapy, Gmail) a väčšiu úsporu mobilných dát a miesta v telefóne.

Trend je jasný – aj lacnejšie telefóny sa stávajú čím ďalej tým viac použiteľnejšie.

 

Zatiaľ čo pred tromi/štyrmi rokmi mohlo byť používanie lacnejších smartfónov utrpením, a ten, kto chcel ušetriť sa radšej často uspokojil s tlačidlovým telefónom, teraz bude súžitie omnoho príjemnejšie, čo potvrdzujeme z vlastných skúseností.

Zlatá stredná cesta

Zo strednej triedy pochádzajú spravidla tie vôbec najpredávanejšie telefóny. Ich doménou je oproti top modelom zlomková cena, ale aj napriek tomu ponúkajú výkon, funkcie a celkovú výbavu, ktorou dokážu uspokojiť de facto každého. Úplnou samozrejmosťou sú všetky zásadné funkcie vrátane čítačky odtlačku prstov a začínajú sa objavovať aj prvky inšpirované drahšími vzormi – napríklad duálne fotoaparáty či moderný USB-C port s obojstrannou konštrukciou, pri ktorom sa vám nebude stávať, že by ste ho zapájali zle.

ako vybrat mobil_4


Kategória strednej triedy je relatívne široká kvôli veľkému cenovému rozpätiu, ale dá sa paušalizovať tak, že taký telefón by pre plynulých chod aj v budúcich rokoch mal poskytnúť 3+ GB RAM, 32+ GB priestoru pre dáta, Full HD/Full HD+ displeje a výkonnejšie procesory (typické pre túto kategóriu sú Snapdragony patriace do série 600). Benefitom môže byť aj zvýšená odolnosť proti vode, a taktiež oproti lacnejším telefónom spravidla prítomnosť novšej verzie systému a väčšej šance na budúce aktualizácie, kde opäť kraľuje hlavne Nokia vďaka programu Android One. Väčší dôraz je v strednej triede kladený taktiež na dizajn.

V kategórii strednej triedy už nie je rozvrhnutie síl tak jednoznačné. Avšak, veľkej popularite sa v nej teší Honor, ale aj Xiaomi, Nokia alebo Samsung a Huawei

Minuloročné vlajky

Minuloročné top modely sú veľmi špecifickou kategóriou, kde možno výrazne ušetriť, ak chcete výborne vybavený telefón. Rok staré vlajkové lode ako napríklad Samsung Galaxy alebo Apple iPhone a ďalšie modely poskytnú obrovský výkon a prémiové funkcie, ale aj napriek tomu sa cenou často blížia strednej triede. Najmä pri využití zľavových akcií, ako sú v poslednej dobe obľúbené cashbacky.

ako vybrat mobil_5


Rozpisovať sa o tom, čo požadovať, je asi zbytočné – pri bývalých vlajkách dostanete skutočne veľa – špičkové procesory (najčastejšie Snapdragon 832), 3/4 GB RAM a, samozrejme, výborné fotoaparáty.

V tejto kategórii už mobily fotia tak dobre, že pošlú váš kompakt definitívne do dôchodku.

Minuloročné vlajkové lode sa tak aj po roku tešia značnej obľube, a my sa nedivíme, ušetriť niekoľko stoviek (za rok cena bežne klesne aj o 200 eur), ale aj napriek tomu dostať špičkovú výbavu je z nášho uhla pohľadu veľmi sympatické.

To aktuálne najlepšie

Bavíme sa o telefónoch, kde nemožno uvažovať o kompromisoch. Každý väčší výrobca má svoju „výkladnú skriňu“, ktorá prezentuje to, čo vie. Každá značka do svojej vlajkovej lode vloží, čo môže - Samsung Galaxy, Apple iPhone, Sony alebo Huawei. V skratke ide o telefóny s najlepšou možnou výbavou, ktoré určujú budúce trendy. Takým telefónom by nemala chýbať zvýšená odolnosť alebo napríklad bezdrôtové nabíjanie a samozrejmosťou sú u nich stále sa zmenšujúce rámčeky.

 

ako vybrat mobil_6


Pripláca sa nielen za najvyšší možný výkon, rýchlosť a funkcie, ale aj ukážkovú podporu alebo nadštandardné služby, ktoré v poslednej dobe už ponúka nielen Samsung, ale aj Huawei a ďalší. Tento rok bola pomerne zaujímavá možnosť k vlajkovým Xperiam v prípade predobjednávky dostať luxusné slúchadlá za stovky eur. Keď ich oceníte, je to už poriadny argument ku kúpe.

Aktuálne vlajkové lode sú ideálnou voľbou pre náročných užívateľov a výhodou pri nich môže byť aj to, že ich možno po roku predať stále za výborné ceny (to sa týka najmä iPhonov) a za pár stoviek eur upgradovať zasa na to vôbec najlepšie. Tu jednoducho chybu neurobíte a telefón vás bude vždy reprezentovať v tom najlepšom svetle.

Outdoorové telefóny

Pracujete na stavbe? Telefón vám často padá? Potrebujete, aby ho nerozhádzal prach ani voda? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, je určite dobré pri výbere telefónu uvažovať nad outdoorovými smartfónmi, ktoré typicky spoznáte podľa drsného pogumovaného povrchu s krytkami a skrutkami. V našej ponuke pritom objavíte ako smartfóny, tak aj klasiku s tlačidlami, aby sme pokryli potreby všetkých stavbárov, outdoorových nadšencov aj domácich majstrov.

ako vybrat mobil_7

Pri outdoorových smartfónoch bolo typické, že často ponúkali zvýšenú odolnosť na úkor výbavy. V posledných rokoch sa však situácia mení v prospech užívateľov. Novo predstavené modely tak poháňajú výkonnejšie čipsety, ktorým často pomáhajú až 3 GB RAM. Nechýbajú im obstojné fotoaparáty, LTE, často funkcia Dual SIM, aby ste mohli v telefóne používať dve SIM karty súčasne (napríklad osobnú + firemnú), čítačky odtlačku prstov pre vyššiu bezpečnosť a taktiež konečne dostávajú aj novšie verzie systému Android. Špecialitou môže byť napríklad aj termokamera, ktorá dokáže odhaliť straty tepla, chýbajúcu izoláciu alebo napríklad vlhkosť – jednoducho veci, ktoré oceníte nielen na stavbe.

Odolnosť na úkor výbavy? Táto rovnica konečne prestáva platiť.

 

Značka, ktorá sa špecializuje priamo na tento druh telefónov, je americká spoločnosť  Caterpillar (skratka CAT), ktorá sa inak zaoberá výrobou ťažkých stavebných strojov, ako sú bagre, buldozéry a podobne. Značke CAT sa snaží šliapať na päty Evolveo, ktorý síce nemá také meno, ale na oplátku prináša veľmi zaujímavý pomer ceny a výbavy, čo je podobná cesta, ktorou ide aj DOOGEE a ďalší výrobcovia.

Pozor na distribúciu

Ponuka niektorých obchodov, ktoré dokážu poskytnúť telefón až prekvapivo lacno, väčšinou skrýva háčik. Ten sa nemusí prejaviť, ale väčšinou nastáva problém vtedy, keď potrebujete vyriešiť problém alebo telefón dokonca reklamovať. Telefóny z tzv. „sivého dovozu“ (výraz používaný pre telefóny nepochádzajúce zo slovenskej distribúcie) sú spravidla lacnejšie, ale v prípade reklamácie alebo iných problémov vás môžu vyjsť omnoho drahšie. Výnimkou pri takých telefónoch nemusí byť ani skutočnosť, že nie sú v slovenskom jazyku, ktorý nemožno nastaviť, alebo nedostanú aktualizáciu, ktorú známy s rovnakým telefónom pochádzajúcim zo slovenskej distribúcie veselo používa už niekoľko mesiacov, a ktorá rieši nejaký naliehavý problém...

Vyplatí sa tak byť pri kúpe telefónu skutočne ostražitý a radšej zvoliť overených predajcov. Svoje by o tom určite mohli rozprávať stovky majiteľov lacných telefónov myPhone CLASSIC, ktoré tajne volali do cudziny a okrádali svojich majiteľov. Za podvod mohli práve telefóny z neoficiálnej distribúcie.

Aké sú trendy?

Ako vyzerá terajšia situácia sme si podrobne uviedli, ale vzhľadom na to, ako rýchlo sa odvetvie s mobilmi rýchlo vyvíja, pozrieme sa aj do budúcna. Aktuálne trendy sú jasné. Napríklad duálne fotoaparáty pre rozmazanie pozadia za objektívom (tzv. bokeh efekt), pre lepšiu prekreslenosť snímok ako používa Huawei či priblíženie, ako má Samsung Galaxy. A niektorí idú ešte ďalej – na zadnej strane ponúkajú dokonca tri snímače. Mimochodom, ak vás zaujíma, ako sa darí najlepším fotomobilom, určite odporúčame sledovať známy server DxOMark.

ako vybrat mobil_8


Ďalším jasným trendom sú zmenšujúce sa rámčeky. Každý veľký výrobca by aktuálne vo svojom portfóliu mal ponúkať telefón s čo najlepším pomerom využitia displeja k celkovej prednej ploche. V posledných mesiacoch už také telefóny s pretiahnutým displejom nenájdete len v najvyššej alebo vo vyššej strednej triede, ale cestu si razia aj do vôd najlacnejších zariadení. Niektorí potom zbytočne stavajú aj na medzi väčšinu používateľov nepopulárny výrez, ktorý síce napríklad pri iPhone X odôvodnenie má (skrývajú sa v ňom nevyhnutné senzory pre správny chod Face ID), ale prečo ich osádzajú aj ostatní výrobcovia, ktorý väčšinou podobné technológie nemajú, nám zostáva záhadou.

Pomer strán 16:9 sa pomaly stáva prežitkom a výrobcovia nasádzajú stále viac širokouhlé zobrazovače.


Hudbou budúcnosti je konečne presunutie čítačky odtlačku prstov zo zadnej strany, kde nie každému musí vyhovovať, priamo do displeja. Ako prvé ho však prekvapivo predstavilo čínske VIVO, a vlastne sme sa vo veľmi obmedzenej miere toho dočkali pri Huawei Mare RS Porsche Design a nedávno pri Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. V oboch prípadoch ale ide o limitované série, kde sa budú vyrobené kusy počítať skôr na tisíce až desiatky tisíc kusov. Technológia očividne nie je ešte pripravená na masové osadenie, tak sa jej snáď dočkáme na jeseň pri špekulovanom iPhone alebo Note 8 a ďalších.

ako vybrat mobil_1

Je zásadné si uvedomiť, čo od telefónu vyžadujete. Základ je, samozrejme, jasný pri všetkých kategóriách – volanie a posielanie SMS. Ale veľké rozdiely vzniknú hneď nato – potrebujete v telefóne internet? Chcete s ním obstojne fotografovať a nechať sa navigovať na dovolenku? Má vás reprezentovať? Alebo naopak vyžadujete, aby ho len tak nič nerozhádzalo, alebo aby sa maximálne jednoducho ovládal? Práve preto si telefóny rozdelíme do niekoľkých kategórií, a pri každej si objasníme, k čomu je ideálna a aké požiadavky by ste mali mať, aby ste za svoje peniaze dostali maximum.

Tlačidlová klasika

Klasické tlačidlové telefóny sú stále používané a rozhodne nie je dôvod sa za ne hanbiť. Majú nesporné výhody, ako je bezkonkurenčná výdrž na nabitie, kompaktné rozmery alebo maximálne jednoduché ovládanie a taktiež nízka cena. Navyše väčšina z nich dnes už dokáže nielen telefonovať alebo posielať správy, ale taktiež ponúkne základný fotoaparát, budík, FM rádio, veľkú pamäť na adresár alebo napríklad svietidlo a iné zaujímavé benefity. Pri „drahších“ modeloch to môžu byť aj sociálne siete, Bluetooth pre handsfree, internetový prehliadač a podobne.

ako vybrat mobil_2

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, aj v segmente tlačidlových telefónov sa za poslednú dobu diali zaujímavé veci. Jasným lídrom na trhu sa v tomto prípade stala Nokia s veľmi populárnym modelom Nokia 230, ktorý patrí medzi lepšie vybavené kúsky. Avšak pozdvihnutie vyvolala predovšetkým znovuzrodená Nokia 3310 (2017) v minulom roku, a tento rok je to „banán“ z Matrixu – 8110 (2018).

Môžeme vám garantovať, že s „banánom z Matrixu“ v okolí vzbudíte viac záujmu ako s telefónom za stovky eur.

Samostatnou kategóriou tlačidlových telefónov sú potom seniorské mobily. Ich špecialitou je spravidla ešte jednoduchšie prostredie, veľké tlačidlá pre dobrú čitateľnosť a jednoduché stláčanie, a často taktiež špeciálna stanica na dobíjanie. Užitočnou funkciou je rozhodne SOS tlačidlo, po ktorého stlačení sa automaticky odošle SMS na vopred zadané čísla – napríklad v prípade náhlej nevoľnosti alebo pri iných problémoch.

Základné smartfóny

Dostupné smartfóny ušli za poslednú dobu veľký kus cesty. Na rozdiel od minulých rokov je už aj v tejto kategórii, pre ktorú je typický výborný úžitok vzhľadom na obstarávacie náklady, bežnou výbavou zásadná podpora LTE pre rýchly mobilný internet (ešte dva roky dozadu otázka skôr strednej triedy) a výrazne ďalej je aj dizajn a displeje (konečne dobre čitateľné aj vonku). Stále viac sa presadzuje aj NFC určené nielen pre mobilné platby alebo čítačka odtlačku prstov, ktorú tým, ktorí majú v telefóne internetové bankovníctvo, prístupy k sociálnym sieťam a mnohým fotografiám určite odporúčame. 

ako vybrat mobil_3


Výbava typická pre túto kategóriu zaručujúca plynulý chod pri využívaní vyzerá asi nasledovne – aspoň štvorjadrový procesor, optimálne 2+ GB RAM (pri lacnejších smartfónoch s cenou okolo 100 eur sa dá počítať s 1 GB), 16/32 GB priestoru pre dáta (ten spravidla možno rozšíriť pamäťovými kartami – odporúčame ale Class10 pre udržanie rýchlosti), HD/HD+ displej a obstojné fotoaparáty – tie ale nespoznáte podľa počtu megapixelov, je lepšie si pred kúpou prečítať recenzie užívateľov a odborných webov.

V tejto kategórii sú najpopulárnejšie smartfóny od Xiaomi, ktoré vystihuje extrémne výhodný pomer cena/výbava, kde telefón s cenou do 180 eur ako Redmi 5 dokáže poskytnúť napríklad displej s minimálnymi rámčekmi, osemjadrový procesor, 3 GB RAM alebo 32 GB priestoru pre dáta, a taktiež kovový dizajn – nepochybne dôležitú záležitosť. Xiaomi konkurujú hlavne čínski kolegovia z Honoru/Huawei a teraz tiež Nokia (tá hlavne vďaka prísľubu aktualizácií po dobu aspoň 2 rokov, čo je prístup, ktorý jednoznačne chválime).

Ak chcete naozaj maximálne ušetriť a zaobstarať si smartfón s cenou okolo 100 eur, trendom do budúcna budú určite telefóny so špeciálne optimalizovaným systémom Android Go. Aktuálne na trhu nie je takých modelov mnoho, ale v našej ponuke nájdete napríklad obľúbenú Nokiu 1, ale ich počty budú určite ešte rásť. Okrem Androidu priamo navrhnutého pre menej výkonný hardvér sú tu aj bežné aplikácie prispôsobené pre menej zaťažujúci chod (napríklad Instagram, Skype, Mapy, Gmail) a väčšiu úsporu mobilných dát a miesta v telefóne.

Trend je jasný – aj lacnejšie telefóny sa stávajú čím ďalej tým viac použiteľnejšie.

 

Zatiaľ čo pred tromi/štyrmi rokmi mohlo byť používanie lacnejších smartfónov utrpením, a ten, kto chcel ušetriť sa radšej často uspokojil s tlačidlovým telefónom, teraz bude súžitie omnoho príjemnejšie, čo potvrdzujeme z vlastných skúseností.

Zlatá stredná cesta

Zo strednej triedy pochádzajú spravidla tie vôbec najpredávanejšie telefóny. Ich doménou je oproti top modelom zlomková cena, ale aj napriek tomu ponúkajú výkon, funkcie a celkovú výbavu, ktorou dokážu uspokojiť de facto každého. Úplnou samozrejmosťou sú všetky zásadné funkcie vrátane čítačky odtlačku prstov a začínajú sa objavovať aj prvky inšpirované drahšími vzormi – napríklad duálne fotoaparáty či moderný USB-C port s obojstrannou konštrukciou, pri ktorom sa vám nebude stávať, že by ste ho zapájali zle.

ako vybrat mobil_4


Kategória strednej triedy je relatívne široká kvôli veľkému cenovému rozpätiu, ale dá sa paušalizovať tak, že taký telefón by pre plynulých chod aj v budúcich rokoch mal poskytnúť 3+ GB RAM, 32+ GB priestoru pre dáta, Full HD/Full HD+ displeje a výkonnejšie procesory (typické pre túto kategóriu sú Snapdragony patriace do série 600). Benefitom môže byť aj zvýšená odolnosť proti vode, a taktiež oproti lacnejším telefónom spravidla prítomnosť novšej verzie systému a väčšej šance na budúce aktualizácie, kde opäť kraľuje hlavne Nokia vďaka programu Android One. Väčší dôraz je v strednej triede kladený taktiež na dizajn.

V kategórii strednej triedy už nie je rozvrhnutie síl tak jednoznačné. Avšak, veľkej popularite sa v nej teší Honor, ale aj Xiaomi, Nokia alebo Samsung a Huawei

Minuloročné vlajky

Minuloročné top modely sú veľmi špecifickou kategóriou, kde možno výrazne ušetriť, ak chcete výborne vybavený telefón. Rok staré vlajkové lode ako napríklad Samsung Galaxy alebo Apple iPhone a ďalšie modely poskytnú obrovský výkon a prémiové funkcie, ale aj napriek tomu sa cenou často blížia strednej triede. Najmä pri využití zľavových akcií, ako sú v poslednej dobe obľúbené cashbacky.

ako vybrat mobil_5


Rozpisovať sa o tom, čo požadovať, je asi zbytočné – pri bývalých vlajkách dostanete skutočne veľa – špičkové procesory (najčastejšie Snapdragon 832), 3/4 GB RAM a, samozrejme, výborné fotoaparáty.

V tejto kategórii už mobily fotia tak dobre, že pošlú váš kompakt definitívne do dôchodku.

Minuloročné vlajkové lode sa tak aj po roku tešia značnej obľube, a my sa nedivíme, ušetriť niekoľko stoviek (za rok cena bežne klesne aj o 200 eur), ale aj napriek tomu dostať špičkovú výbavu je z nášho uhla pohľadu veľmi sympatické.

To aktuálne najlepšie

Bavíme sa o telefónoch, kde nemožno uvažovať o kompromisoch. Každý väčší výrobca má svoju „výkladnú skriňu“, ktorá prezentuje to, čo vie. Každá značka do svojej vlajkovej lode vloží, čo môže - Samsung Galaxy, Apple iPhone, Sony alebo Huawei. V skratke ide o telefóny s najlepšou možnou výbavou, ktoré určujú budúce trendy. Takým telefónom by nemala chýbať zvýšená odolnosť alebo napríklad bezdrôtové nabíjanie a samozrejmosťou sú u nich stále sa zmenšujúce rámčeky.

 

ako vybrat mobil_6


Pripláca sa nielen za najvyšší možný výkon, rýchlosť a funkcie, ale aj ukážkovú podporu alebo nadštandardné služby, ktoré v poslednej dobe už ponúka nielen Samsung, ale aj Huawei a ďalší. Tento rok bola pomerne zaujímavá možnosť k vlajkovým Xperiam v prípade predobjednávky dostať luxusné slúchadlá za stovky eur. Keď ich oceníte, je to už poriadny argument ku kúpe.

Aktuálne vlajkové lode sú ideálnou voľbou pre náročných užívateľov a výhodou pri nich môže byť aj to, že ich možno po roku predať stále za výborné ceny (to sa týka najmä iPhonov) a za pár stoviek eur upgradovať zasa na to vôbec najlepšie. Tu jednoducho chybu neurobíte a telefón vás bude vždy reprezentovať v tom najlepšom svetle.

Outdoorové telefóny

Pracujete na stavbe? Telefón vám často padá? Potrebujete, aby ho nerozhádzal prach ani voda? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, je určite dobré pri výbere telefónu uvažovať nad outdoorovými smartfónmi, ktoré typicky spoznáte podľa drsného pogumovaného povrchu s krytkami a skrutkami. V našej ponuke pritom objavíte ako smartfóny, tak aj klasiku s tlačidlami, aby sme pokryli potreby všetkých stavbárov, outdoorových nadšencov aj domácich majstrov.

ako vybrat mobil_7

Pri outdoorových smartfónoch bolo typické, že často ponúkali zvýšenú odolnosť na úkor výbavy. V posledných rokoch sa však situácia mení v prospech užívateľov. Novo predstavené modely tak poháňajú výkonnejšie čipsety, ktorým často pomáhajú až 3 GB RAM. Nechýbajú im obstojné fotoaparáty, LTE, často funkcia Dual SIM, aby ste mohli v telefóne používať dve SIM karty súčasne (napríklad osobnú + firemnú), čítačky odtlačku prstov pre vyššiu bezpečnosť a taktiež konečne dostávajú aj novšie verzie systému Android. Špecialitou môže byť napríklad aj termokamera, ktorá dokáže odhaliť straty tepla, chýbajúcu izoláciu alebo napríklad vlhkosť – jednoducho veci, ktoré oceníte nielen na stavbe.

Odolnosť na úkor výbavy? Táto rovnica konečne prestáva platiť.

 

Značka, ktorá sa špecializuje priamo na tento druh telefónov, je americká spoločnosť  Caterpillar (skratka CAT), ktorá sa inak zaoberá výrobou ťažkých stavebných strojov, ako sú bagre, buldozéry a podobne. Značke CAT sa snaží šliapať na päty Evolveo, ktorý síce nemá také meno, ale na oplátku prináša veľmi zaujímavý pomer ceny a výbavy, čo je podobná cesta, ktorou ide aj DOOGEE a ďalší výrobcovia.

Pozor na distribúciu

Ponuka niektorých obchodov, ktoré dokážu poskytnúť telefón až prekvapivo lacno, väčšinou skrýva háčik. Ten sa nemusí prejaviť, ale väčšinou nastáva problém vtedy, keď potrebujete vyriešiť problém alebo telefón dokonca reklamovať. Telefóny z tzv. „sivého dovozu“ (výraz používaný pre telefóny nepochádzajúce zo slovenskej distribúcie) sú spravidla lacnejšie, ale v prípade reklamácie alebo iných problémov vás môžu vyjsť omnoho drahšie. Výnimkou pri takých telefónoch nemusí byť ani skutočnosť, že nie sú v slovenskom jazyku, ktorý nemožno nastaviť, alebo nedostanú aktualizáciu, ktorú známy s rovnakým telefónom pochádzajúcim zo slovenskej distribúcie veselo používa už niekoľko mesiacov, a ktorá rieši nejaký naliehavý problém...

Vyplatí sa tak byť pri kúpe telefónu skutočne ostražitý a radšej zvoliť overených predajcov. Svoje by o tom určite mohli rozprávať stovky majiteľov lacných telefónov myPhone CLASSIC, ktoré tajne volali do cudziny a okrádali svojich majiteľov. Za podvod mohli práve telefóny z neoficiálnej distribúcie.

Aké sú trendy?

Ako vyzerá terajšia situácia sme si podrobne uviedli, ale vzhľadom na to, ako rýchlo sa odvetvie s mobilmi rýchlo vyvíja, pozrieme sa aj do budúcna. Aktuálne trendy sú jasné. Napríklad duálne fotoaparáty pre rozmazanie pozadia za objektívom (tzv. bokeh efekt), pre lepšiu prekreslenosť snímok ako používa Huawei či priblíženie, ako má Samsung Galaxy. A niektorí idú ešte ďalej – na zadnej strane ponúkajú dokonca tri snímače. Mimochodom, ak vás zaujíma, ako sa darí najlepším fotomobilom, určite odporúčame sledovať známy server DxOMark.

ako vybrat mobil_8


Ďalším jasným trendom sú zmenšujúce sa rámčeky. Každý veľký výrobca by aktuálne vo svojom portfóliu mal ponúkať telefón s čo najlepším pomerom využitia displeja k celkovej prednej ploche. V posledných mesiacoch už také telefóny s pretiahnutým displejom nenájdete len v najvyššej alebo vo vyššej strednej triede, ale cestu si razia aj do vôd najlacnejších zariadení. Niektorí potom zbytočne stavajú aj na medzi väčšinu používateľov nepopulárny výrez, ktorý síce napríklad pri iPhone X odôvodnenie má (skrývajú sa v ňom nevyhnutné senzory pre správny chod Face ID), ale prečo ich osádzajú aj ostatní výrobcovia, ktorý väčšinou podobné technológie nemajú, nám zostáva záhadou.

Pomer strán 16:9 sa pomaly stáva prežitkom a výrobcovia nasádzajú stále viac širokouhlé zobrazovače.


Hudbou budúcnosti je konečne presunutie čítačky odtlačku prstov zo zadnej strany, kde nie každému musí vyhovovať, priamo do displeja. Ako prvé ho však prekvapivo predstavilo čínske VIVO, a vlastne sme sa vo veľmi obmedzenej miere toho dočkali pri Huawei Mare RS Porsche Design a nedávno pri Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. V oboch prípadoch ale ide o limitované série, kde sa budú vyrobené kusy počítať skôr na tisíce až desiatky tisíc kusov. Technológia očividne nie je ešte pripravená na masové osadenie, tak sa jej snáď dočkáme na jeseň pri špekulovanom iPhone alebo Note 8 a ďalších.

Ako vybrať mobil

Ďalšie aktuality