×

Ako vybrať mrazničku?

30.05.2022

Premýšľate, ako uchovať práve pozbieranú úrodu či veľký nákup z farmárskych trhov dlhšie čerstvé? Samozrejme, že pomocou mrazničky! Neviete však, či siahnuť po mrazničke so zásuvkami alebo po pultovej? Prečo by mala mať vaša mraznička No Frost technológiu či ďalšie funkcie? Nielen na tieto otázky vám odpovie nasledujúci článok.

Ako vybrať mrazničku

O čom sa dočítate:

Rozdelenie mrazničiek

Objem a rozmery

Spotreba a výkon

Hlučnosť

Akumulačná doba

No Frost a ďalšie funkcie

Príslušenstvo

Záver a výrobcovia
 

Či už je pre vás mraznička kombinovanej chladničky príliš malá, alebo preferujete radšej samostatné spotrebiče, nie je nad spoľahlivú, úspornú a tichú mrazničku. Ako ale vybrať tú pravú, ktorá by vyhovovala nielen vašim priestorovým možnostiam, ale aj životnému štýlu? Stačí dočítať tohto sprievodcu až do konca a výber správnej mrazničky pre vás bude hračka!

Ako vybrať mrazničku

Rozdelenie mrazničiek

Mrazničky môžeme rozčleniť na základe dvoch kritérií – podľa konštrukcie na zásuvkové a pultové, a spôsobe umiestnenia na voľne stojace a vstavané.


Mraznička so zásuvkami pre každú domácnosť

Mraznička so zásuvkami, taktiež označovaná ako „skriňová mraznička“, vyzerá ako klasická chladnička. Jej vnútorný priestor je rozdelený niekoľkými zásuvkami, pričom ich počet závisí na veľkosti zariadenia. Malá mraznička obyčajne disponuje 3 – 4 zásuvkami, pri bežných mrazničkách sa najčastejšie stretnete s 5 – 6 zásuvkami a pri tých najväčších máte k dispozícii až 9 zásuviek.

Zásuvková mraznička vyniká hlavne svoju prehľadnosťou, pretože jednotlivé mrazené potraviny roztriedite do ľahko prístupných, prehľadných zásuviek či boxov, takže všetko jednoducho nájdete.

Ako vybrať mrazničku

Mrazíte často vo veľkom? V tom prípade je tá pravá pre vás pultová mraznička!

Potrebujete dostatok miesta na zamrazenie bohatej úrody z vlastnej záhradky, mäsa zo zabíjačky alebo na veľké množstvo čerstvých potravín? Potom si určite vyberte pultovú alebo truhlicovú mrazničku. Pultová mrazničkaotváranie zhora a pri rovnakom objeme ponúka viac priestoru, preto sa skvele hodí na skladovanie veľkého množstva potravín podobného typu.

Vďaka silnej izolácii vyniká nízkou spotrebou, miernu nevýhodu predstavuje menšia prehľadnosť, najmä pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou, a horšou dostupnosťou na dne uložených potravín.

Ako vybrať mrazničku

Vstavaná mraznička dokonale splynie s akoukoľvek kuchyňou

Nie je nad to, mať všetko vždy po ruke. Vstavané spotrebiče sú dnes trendom, mrazničky nevynímajúc. Vstavané mrazničky sú vždy so zásuvkami a vďaka dokonalej integrácii do akéhokoľvek nábytku, zapadnú perfektne do každej kuchyne. Zatiaľ čo menšie mrazničky s výškou do 90 cm sa hodia skôr pod pracovnú dosku, varianty s výškou nad 151 cm nájdu využitie aj ako hlavná mraznička pre početnejšie rodiny/domácnosti a spolu s vstavanou chladničkou rovnakej výšky môžu vytvoriť „dokonalý pár“.

Objem a rozmery

Jedným z kľúčových parametrov pri výbere je zvoliť správny objem, pretože mať zapnutú „poloprázdnu“ mrazničku je totálne neekonomické. Objem mrazničky sa uvádza vždy v litroch, jeho veľkosť vyberajte vždy tak, aby ste ho zaplnili na 100 %. Odporúčaný objem je 40 litrov na osobu, ak máte vlastnú záhradku alebo ste rybári, poľovníci, farmárčite, potom je nutné objem minimálne zdvojnásobiť.

Trojčlennej domácnosti by mala postačiť mraznička s objemom do 120 l, štvorčlenná rodina ocení mrazničku s objemom až 160 l, päť a viacčlenné domácnosti by sa mali rozhliadať minimálne po 220 l až 300 l mrazničke.

Majitelia fariem a rodinných usadlostí by mali bez váhania siahnuť po minimálne 400 l mrazničke. Je však dobré vedieť, že zásuvkové mrazničky s pribúdajúcim objemom „rastú“ predovšetkým do výšky – kým šírka obyčajne nepresiahne 70 cm, výška často atakuje aj 190 cm. Pultové mrazničky naopak s pribúdajúcim objemom „rastú do šírky“, ktorá môže presiahnuť aj viac než 150 cm.


Mini mraznička nielen na chatu

Ak hľadáte malú mrazničku, vhodnú na chatu či do garsónky, stavte na tzv. mini! Za mini sa považujú tie s objemom menej než 80 l, nájdu sa však aj menšie varianty, ktoré schováte pokojne aj pod stôl. Zároveň ide o najschodnejšiu cestu, ako si zaobstarať mrazničku lacno!

Ako vybrať mrazničku

Spotreba na prvom mieste

Mrazničky patria medzi spotrebiče, ktoré sú v prevádzke 24 hodín denne 7 dní v týždni, preto majú na celkovú spotrebu energie domácnosti významný vplyv. Ešte nedávno boli energetické štítky „plejádou“ áčok s niekoľkými znakmi plus, čo na množstvo ľudí pôsobilo mätúcim dojmom.

Z tohto dôvodu vstúpili 1.3.2021 do platnosti nové energetické štítky s novou grafikou a značením tried výhradne písmenami. Klasifikácia je navyše oveľa prísnejšia. Mrazničky, ktoré pred zmenou patrili do najúspornejšej energetickej triedy A+++ majú teraz nanajvýš triedu C alebo triedu D. Našťastie vývoj postupuje „míľovými“ krokmi vpred, takže čoskoro môžeme očakávať nástup mrazničiek triedy A aj B.

Ako vybrať mrazničku

Mraziaci výkon pod drobnohľadom

Ako spoznáte kvalitnú mrazničku? Indícií je veľa, avšak jedným z najdôležitejších parametrov je jej mraziaci výkon. Ten udáva, koľko kg čerstvých potravín daná mraznička dokáže v priebehu 24 hodín zmraziť na -18 °C. Istotu spoľahlivého výkonu aj pri väčšom zaťažení poskytujú mrazničky s výkonom aspoň 10 kg / 24 hod.

Celú úrodu vrátane akéhokoľvek čerstvého mäsa bezpečne zamrazia mrazničky s výkonom 15, prípadne 20 kg / 24 hod. Tie najväčšie a najvýkonnejšie mrazničky dokážu za 24 hodín zamraziť dokonca až 32 kg čerstvých surovín, a to už je poriadna porcia.

Ako vybrať mrazničku

Dôležitá je aj hlučnosť

Ak mienite svoju novú mrazničku umiestniť do pivnice, garáže či komory, potom jej hlučnosť riešiť nemusíte. Ak však bude súčasťou kuchyne spojenej s obývačkou, alebo ju postavíte na chodbu, mali by ste tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť. Za naozaj tichú je možné považovať mrazničku s hlučnosťou 41 dB a menej. V prípade, že ste citliví na ten najmenší hluk, siahnite po mrazničke s hlučnosťou pod 37 dB, ktorú prakticky nebudete počuť.

Niekomu sa môže zdať, že 1 alebo 2 dB nič neznamenajú, ale je to práve naopak! Decibel je totiž logaritmická hodnota. Nárast hlučnosti je lineárny a 3 dB hlučnosti navyše už znamenajú, že je daný spotrebič oproti svojmu konkurentovi 2× hlučnejší. Keď si napr. kúpite jednodverovú chladničku a mrazničku, obe s hlučnosťou 40 dB a umiestnite ich vedľa seba, bude celková hlučnosť 43 dB. V prípade hlučnosti oboch spotrebičov 37 dB bude celková hlučnosť 40 dB.

Ako vybrať mrazničku

Výpadok prúdu? S dlhou akumulačnou dobou žiadny problém!

Obávate sa, aby ste kvôli dlhšiemu výpadku prúdu, prípadne z dôvodu náhlej poruchy neprišli o svoje drahocenné zásoby? Jednoduchá rada – zamerajte sa na jej akumulačnú dobu. Tak zistíte, ako dlho je mraznička po výpadku prúdu schopná uchovať uskladnené potraviny v plne zmrazenom stave.

Za pomyselné minimum je možné považovať aspoň 10 hodín, väčšina zariadení odolá vplyvom okolia až 24 hodín, tie najlepšie aj viac než 50 hodín, čo predstavuje viac než 2 dni bez elektrického prúdu. Povesť mrazničiek s najdlhšou akumulačnou dobou majú práve tie pultové, ktoré vynikajú mimoriadne silnou izoláciou.

Ako vybrať mrazničku

No Frost, supermrazenie a ďalšie funkcie

Vedeli ste, že iba 3 mm námrazy zvýšia spotrebu energie vašej mrazničky o 30 % a 1 cm dokonca až o 70 %? Prečo strácať čas náročným odmrazovaním, keď existuje riešenie v podobe No Frost technológie?

Už žiadne odmrazovanie vďaka No Frost technológii

Ak má vaša zásuvková mraznička No Frost technológiu, potom máte „vyhraté“. Mrazenie prebieha cirkulujúcim studeným a suchým vzduchom, ktorý odvádza nadbytočnú vlhkosť z potravín a odvádza ju do priestoru nad kompresor, kde dochádza k jej odparovaniu.

Ako vybrať mrazničku

To, že sa na stenách mrazničky ani na samotných potravinách neusadzuje námraza prináša množstvo výhod. Či už v podobe trvalo nízkej spotreby, alebo dôležitej úspore času.

Radi by ste si kúpili lacnú mrazničku, ale chcete obmedziť odmrazovanie na minimum? Veľa výrobcov ponúka riešenie, označované napr. LowFrost či MinFrost, vyznačujúce sa špeciálnou konštrukciou bočných stien a kondenzátora – obmedzujú tvorbu námrazy na minimum.

Odmrazovanie pultovej mrazničky výrazne uľahčí systém StopFrost, pri ktorých sa námraza kumuluje na špeciálnej doske v hornej časti. Na odmrazenie mrazničky stačí túto dosku iba vybrať a opláchnuť v teplej vode.

Ako vybrať mrazničku

FrostProtect uchová vaše zásoby vždy v bezpečí

Máte v pláne mrazničku umiestniť do nevykurovaných priestorov, ako napr. pivnica, garáž či komora na chate? Vďaka inovatívnej technológii označovanej ako FrostProtect, prípadne FreezeProtect, nemusíte okolitú teplotu vôbec riešiť. Pokým bežné mrazničky môžu „strácať dych“ už pri +10 °C, zariadenie s vyššie spomenutými technológiami fungujú bez problémov aj pri -15 °C, preto ich môžete nechať bez dozoru aj v nevykurovaných priestoroch.

Supermrazenie zaistí rýchle zamrazenie čerstvých potravín

Akonáhle do mrazničky vložíte nové potraviny, je zásadné, aby došlo k ich rýchlemu zmrazeniu. Len tak si uchovajú svoju chuť a zostanú plné živín. Z tohto dôvodu je väčšina mrazničiek vybavená funkciou supermrazenie, ktoré zaistí ich bleskurýchle zamrazenie. Ak vkladáte väčšie množstvo naraz, je vhodné túto funkciu aktivovať minimálne 2 hodiny vopred, aby nedošlo ku krátkodobému zvýšeniu teploty, ktorá môže negatívne ovplyvniť aj ostatné uskladnené potraviny.

Ako vybrať mrazničku

Aj príslušenstvo sa môže hodiť

Svoju mrazničku môžete doplniť aj o praktické príslušenstvo. Hodila by sa vám šetriaca priehradka, ktorú umiestnite do nevyužitej zásuvky vašej mrazničky? Misky na ľad alebo spojovacia súprava, s ktorou vytvoríte z vašej chladničky a mrazničky totožných rozmerov dokonalý pár? To všetko, a ešte oveľa viac nájdete v sekcii ostatné príslušenstvo ku chladeniu.

Ako vybrať mrazničku

Záver a výrobcovia

Aká by teda mala byť ideálna mraznička? Každá domácnosť je iná, preto konštrukciu a objem mrazničky vyberajte s ohľadom na váš životný štýl a priestorové možnosti. Mraznička by určite mala byť energeticky úsporná, tichá, ale pritom zvládať zamraziť čo najviac potravín a pri výpadku prúdu ich čo najdlhšie udržať v plne zmrazenom stave. Ponúkame mrazničky overených značiek Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, Liebherr a mnohé iné. Tak už ste si vybrali?
 

Ako vybrať mrazničku

Ďalšie aktuality

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Sony slúchadlá už dlhodobo dobývajú svet audia. Vyberať si môžete z najrôznejších typov slúchadiel, od slúchadiel cez hlavu, štupľov až po skutočne bezdrôtové slúchadlá, a to vo všetkých cenových kate...... Celý článok
Ako zapojiť práčku a sušičku?

Ako zapojiť práčku a sušičku?

Plánujete nákup novej práčky či sušičky a nie ste si istí, ako postupovať pri ich inštalácii? Stačí sa držať dôležitých pravidiel, rád a pokynov uvedených v tomto článku a celý proces uvedenia do prev...... Celý článok
Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Samsung predstavovanie noviniek nekončí a po smartfónoch prichádzajú na trh nové vlajkové slúchadlá druhej generácie Galaxy Buds2 Pro, ktoré sľubujú hlavne upgrade na 24-bitový Hi-Fi audio zvuk a množ...... Celý článok
Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Udržateľnosť je v posledných rokoch témou, ktorá si získava veľkú pozornosť. Ak vám nie je cudzia, inšpirujte sa niekoľkými aplikáciami, ktoré podporia váš udržateľný životný štýl. O čom sa do...... Celý článok
Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Ak nie ste práve niekde na pláži alebo pri bazéne, môžete si vychutnať nejaký ten napínavý film alebo komédiu v chládku svojej obývačky. Čo ale robiť, ak práve v televízii nič nevysielajú? Presne pret...... Celý článok