Ako vybrať notebook?

11.09.2020 -
Poradíme vám s výberom notebooku na prácu, štúdium, sledovanie filmov aj na hranie hier. Aj klasici už v dnešnej dobe často volia radšej notebook ako klasický stolný počítač. Výhody prenosného počíta...

Notebook_1
Poradíme vám s výberom notebooku na prácu, štúdium, sledovanie filmov aj na hranie hier.

Aj klasici už v dnešnej dobe často volia radšej notebook ako klasický stolný počítač. Výhody prenosného počítača oceníte, aj keby laptop nikdy neopustil váš dom. Predstavte si len, ako sa s notebookom uložíte na gauči a pustíte si po práci seriál… Taktiež môžete fotky z výletov pretriediť už na dovolenke a poznámky zo školy budete mať vždy kompletné a na jednom mieste. Niečo také predtým nebolo možné, po rozšírení bezdrôtových sietí Wi-Fi je však notebook vstupenkou do digitálneho sveta pohodlia.

V tomto článku sa zameriame na to, ako správne vybrať notebook, ktorý bude zodpovedať presne vašim požiadavkám a ponúkne maximum muziky za čo najlepšiu cenu. Najskôr sa všeobecne pozrieme na najdôležitejšie hardvérové parametre, potom si predstavíme teoretické vhodné konfigurácie podľa toho, aké má byť hlavné použitie vášho notebooku. Je určený pre študenta? Na prácu? Na hranie hier? Na denné cestovanie?

Obsah článku:

Ponuka je tak široká, že vhodný notebook si bez problémov vyberie každý – nenáročný dôchodca, mladý gamer aj vyťažený manažér.

Ako rozumieť hardvéru notebookov?

Asi neexistuje odvetvie, ktoré by sa vyvíjalo rýchlejšie ako elektronika. V prípade výberu notebookov je preto pre laika veľmi ťažké sa zorientovať v množstve udávaných parametrov. Je štvorjadro lepšie ako dve jadrá? Ako to, že už nerastú frekvencie? A čo grafika? Pokúsime sa vám základné body, ktoré musíte zohľadniť pri výbere, predstaviť jednoducho a hlavne ľudsky.

Notebook_2

Procesor notebooku: výkon na prvom mieste

Procesor je najdôležitejšou súčasťou notebooku, práve od neho sa totiž odvíjajú tri štvrtiny toho, čo súhrnne označujeme ako „výkon“. Základná voľba je už dlhé roky medzi značkami Intel a AMD. Ešte relatívne nedávno trhu dominoval Intel, ale situácia sa už celkom zmenila – AMD predstavilo výkonné, úsporné, a navyše ešte cenovo dostupné procesory, ktoré s trhom poriadne zamávali. Dnes preto naopak začínajú prevládať nortebooky postavené na AMD (čo neznamená, že by Intely neboli dobré).

Procesory AMD

V prípade AMD nájdete dve hlavné procesorové rodiny - „A“ a Ryzen. Čo sa týka áčkových, označujú sa napr. A10, A8 a pod., pričom vyššie číslo značí aj vyšší výkon, keď najrýchlejší A10 zodpovedá približne náprotivku Intel Core i5.

Pri Ryzenoch je celkový výkon lepší, porovnateľný s „rovnakým“ radom Intelu. Máte teda na výber základný rad Ryzen 3, 5, 7 a 9, pričom následné „tisíckové“ modelové názvy (napríklad Ryzen  9 3900XT) opäť rastúcim číslom značí vyšší výkon. Tisícka značí generáciu (Ryzen 5 3600 je tretej generácie, Ryzen 5 2600 je druhá generácia – a rozdiel medzi nimi je mimochodom obrovský); zvyšok čísla rozlišuje výkon. Modely X/XT sa potom ešte odlišujú frekvenciou. V notebookoch nájdete mobilné procesory Ryzen (aktuálne najvyšším radom sú modely Ryzen 3/5/7/9 4xxx).

Trocha stranou stojí rad AMD FX, ktorý sa sústredí na vyváženie výkonu a spotreby.

Procesory Intel

Procesory Intel sa tiež radia do niekoľkých tried, z ktorých vychádzajú vetvy príbuzných procesorov:

  • Intel Celeron a Intel Pentium sú procesory určené tým najmenej náročným používateľom. Textový editor zvládnu, YouTube tiež, ale stále majte na pamäti, že ich hlavnou výhodou je cena.
  • Intel Core i3 sú chápané ako stabilný základ, ktorý bude postačujúci pre väčšinu používateľov na prácu aj na zábavu.
  • Intel Core i5 sú procesory pre náročnejších. Ak nepoužívate iný počítač ako notebook, nemali by ste sa pohybovať pod touto triedou.
  • Intel Core i7 a i9 sú najvyššie kategórie procesorov Intel (aspoň pri notebookoch), ktoré majú potenciál osloviť aj tých najnáročnejších. 
  • Intel Core M reprezentujú snahu znížiť spotrebu energie pri zachovaní výkonu. Toto je dosiahnuté minimálnym tepelným vyžarovaním, niekedy až do extrému, kedy nie je potrebný chladiaci ventilátor.
  • Intel Atom sú procesory do kompaktnej elektroniky. Nájdete ich v telefónoch, tabletoch aj v niektorých základných notebookoch. Ich cieľom je minimálna spotreba, preto výkon nie je nijako závratný. V záujme jednoduchšej orientácie sa pri nich zavádza označenie x3, x5 a x7 odpovedajúce adekvátnym triedam radu Core.

Notebook_3

Procesor alebo CPU: Miniatúrna krehká súčiastka sa stará o výpočty, takže výkon sa odvíja hlavne od nej.

Ani týmto zoznamom sa však výber nekončí. Po prvé, po označení radu nasleduje podobné tisíckové označenie ako pri AMD, po druhé, je dobré si všímať aj nenápadné písmenko v označení procesora. Celý názov teda vyzerá napríklad takto: Core i9-10900KF. Aby toho nebolo málo, použitie písmeniek sa líši naprieč generáciami. Intel pravidelne obmieňa celý modelový rad. Súčasný desiaty rad má kódové označenie Comet Lake, predchádzali mu Cannon LakeCoffee Lake, Kaby Lake, Skylake, Broadwell, Haswell, Ivy Bridge, Sandy Bridge a Nehalem.

Čo sa týka vyššie zmienených písmen, najviac ilustratívna bude siedma generácia, ktorej zástupcovia sú v notebookoch dodnes často k videniu.

U značí procesor so zníženým výkonom a spotrebou (málo používané Y ešte extrémnejšie zníženú spotrebu), H symbolizuje výkonnú grafiku, HK navyše ešte tzv. odomknutý procesor (skúsení používatelia mu tak napríklad môžu zvýšiť výkon), Q symbolizuje štvorjadrové procesory. Ak by ste sa stretli s iným označením, odporúčame googliť – môžete byť príjemne prekvapení, alebo naopak zistiť, že bude lepšie hľadať ďalej.

Spolu s procesorom si potom pri notebookoch bez samostatnej (dedikovanej) grafickej karty vyberáte aj akcelerátor videa. Tu platí jednoduché pravidlo, že novší čip je výkonnejší cca o 20 %. Tým sa vraciame ku generáciám procesora. Novšia by mala naozaj byť výkonnejšia, alebo aspoň pri rovnakom výkone úspornejšia.

Operačná pamäť: Koľko RAM potrebujete?

Notebook_4
Pri operačnej pamäti je viac vždy lepšie ako menej.

Oproti výberu procesora je počítanie operačnej pamäte triviálne. 4 GB sú absolútnym minimom, ktoré nemôžeme veľmi odporučiť, 8 GB asi najčastejším štandardom, s ktorým sa musí zmieriť väčšina používateľov a ktorý je postačujúci.

16 GB môžeme jednoznačne schváliť, ale s touto hodnotou počítajte skôr u luxusnejších pracovných či herných notebookov. Každopádne máte v takom prípade zaručený bezproblémový chod aj pri náročnej práci. Najlepšie notebooky môžu mať aj väčšiu kapacitu RAM, ale bežné to skutočne nie je.

Disk: Kam ukladať dáta?

Na ukladanie dokumentov, obrázkov, programov a čohokoľvek iného slúži disk. Pri súčasných notebookoch nájdete dva typy. Výrazne rýchlejším, ale drahším a kapacitne menším variantom sú tzv. SSD na báze flash pamätí. Nižšou cenou za gigabajt a bežne väčšou kapacitou sa vyznačujú klasické HDD. Z SSD síce operačný systém naštartuje v priebehu niekoľkých sekúnd, ale miestom budete musieť šetriť.

Notebook_5

Pevný disk na rozdiel od SSD využíva pohyblivé súčasti, akou je čítacia hlavica na obrázku vyššie. Preto je pomalší.

Vzhľadom na to, že SSD/HDD má obrovský vplyv na chod počítača, dovolíme si odporučiť „preštudovanie" dvoch našich článkov. Prvý sa teoretickejšie venuje rozdielom medzi SSD a HDD („SSD vs. HDD: Zvolíte rýchlosť, kapacitu, alebo oboje?“), a druhý už nekompromisne radí (a stojíme si za tým): Vyberáte si nový notebook? Ako úložisko zvoľte SSD. Rozdiel pri každodennom používaní, pri každej hodine a minúte práce, je značný a naozaj ho pocítite. Ideálom je, samozrejme, kombinácia plnohodnotného SSD a HDD.

Ak zvolíte variant SSD, 128 GB je minimum, odporúčame 256 – 512 GB. Pri bežných pevných diskoch nájdete hodnoty nad 500 GB – tu záleží len na vás, či využijete celú kapacitu, alebo radšej budete úspornejší. Majte však na pamäti, že dvojnásobne veľký disk nebude stáť dvojnásobok ceny, ale spravidla menej (cena za GB klesá s kapacitou).

Displej: Aký veľký? A čo rozlíšenie?

Displej je kritickou súčasťou notebooku. Odvíja sa od neho nielen celková veľkosť zariadenia, ale aj potrebný výkon. Vyššie rozlíšenie si vyžaduje aj vyšší výkon, na druhú stranu bude na takú obrazovku príjemnejší pohľad, zmestí sa na ňu viac informácií a texty budú vyhladenejšie.

Notebook_6
Čím vyššie rozlíšenie, tým viac detailov vidíte na rovnakej ploche. 4K je 4× jemnejšie ako Full HD.

 

Stále populárnejšie sú menšie uhlopriečky okolo 14", kedy je zariadenie rozumne kompaktné, ale predsa len dostatočne veľké. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou uhlopriečky 15,6" s rozlíšením Full HD (1920×1080 px). Nižšie 1366×768 teoreticky postačí, ale odporúčať ho už v dnešnej dobe nemôžeme a nižšie by ste nemali ísť ani na menších displejoch. Lepšie notebooky ponúkajú rozlíšenie 2K alebo 4K, takže na násobne menšom paneli je rozlíšenie rovnako jemné ako pri veľkých televízoroch. Pohľad na takú obrazovku je samozrejme luxusný.

Jednoduchšie je rozhodovanie, či zvoliť matný, alebo lesklý displej. Matné LCD má menej výrazné farby a lepšiu čitateľnosť vonku, pretože logicky ukazuje menej odrazov. Pre lesklé obrazovky platia živšie farby a horšia čitateľnosť na slnku.

Viac času pri rozhodovaní venujte skôr otázke, či by obrazovka mala byť dotyková – z vlastnej skúsenosti to pri notebooku môžeme odporučiť, pri práci je to častokrát oveľa lepšie a pohodlnejšie. Nedá sa to síce paušalizovať a netvrdíme, že každý by mal chcieť dotykovú obrazovku, ale väčšinou si na ňu používatelia rýchlo zvyknú a už by sa nechceli vracať k touchpadu / externej myši (aj keď touchpady sú čím ďalej lepšie a presnejšie).

S veľkosťou displeja (na pohľad možno paradoxne) súvisí aj klávesnica, konkrétne jej numerická časť. Plnohodnotná klávesnica s „číslami“ a klasickým rozložením sa vojde až na 15,6" a väčší notebook so štandardnými rámčekmi okolo displeja. Ak chcete menšiu uhlopriečku, písanie čísel budete musieť riešiť inak.

Grafická karta: Nutnosť pre médiá

Veľa notebookov sa prezentuje ako herné či multimediálne – vo väčšine prípadov to značí, že počítač okrem grafického akcelerátora zabudovaného v procesore („integrovaná“ grafika) používa ešte samostatnú grafickú kartu („dedikovanú“).

Toto riešenie má niekoľko výhod aj nevýhod. Jasným benefitom je zvýšenie výkonu v hrách alebo pri spracovaní grafiky. Výkonnostné rozdiely medzi desktopovými a notebookovými grafikami sa neustále znižujú, takže aj na notebooku (hernom) si zahráte moderné hry. Je ale faktom, že na PC bude s najvyššou pravdepodobnosťou váš hráčsky zážitok lepší (vyšší výkon, väčší monitor s vyšším rozlíšením a pod.) 

Notebook_7
Nvidia zmazáva rozdiely medzi desktopovými a notebookovými grafickými kartami.

Nesledujte len parametre

Hodí sa neporovnávať notebooky len ich merateľnými parametrami. Vyskúšajte si v našich predajniach napríklad stláčanie kláves a rozloženie klávesnice, pevnosť veka pokrývajúceho displej alebo umiestnenie touchpadu. Práve pri najlacnejších notebookoch sú v týchto kvalitách podstatné rozdiely.

Notebook_8
Chladenie je pri notebookoch zásadné.

Podľa vašich potrieb by sa mali odvíjať aj požiadavky na výdrž prevádzky na batériu. S lepšími pracovnými notebookmi  zvládnete celý pracovný deň, pri herných mašinách budete radi za dve hodinky reálnej prevádzky. Niekto vyžaduje rýchle konektory USB 3.0 a 3.1 (napríklad aj vo forme USB Type-C) na pripojenie napríklad externého disku, niekto nutne potrebuje moderný konektor HDMI. Dajte si tiež pozor na prítomnosť „internetového“ portu Ethernet, ktorý na niektorých extrémne tenkých notebookoch môže chýbať. S rastúcim využitím Wi-Fi a Bluetooth síce možno niektoré konektory nahradiť bezdrôtovými technológiami, na objemné toky však býva uprednostňovaný fyzický transport.

Ak ste si už vybrali zopár nádejných kandidátov, zamerajte sa na výbavu. Bude sa vám hodiť čítačka pamäťových kariet? Využijete podsvietenú klávesnicu? Potrebujete z nejakého dôvodu DVD mechaniku? Čo numerická klávesnica, ktorú sme už spomínali v súvislosti s uhlopriečkou a ktorá je pre niekoho nevyhnutnosťou (napríklad pre nás, ktorí sa živíme písaním)?

Notebooky sú neuveriteľne variabilné zariadenia, a ak si netrúfate na výber sami, nebojte sa opýtať – je to výhodnejšie ako minúť peniaze za stroj, s ktorým nebudete spokojní.

My sa teraz konečne pozrieme na pár vzorových konfigurácií, aj keď majte na pamäti, že ide len o niektoré z mnohých možností. Vynecháme úplne najlacnejšie modely, špeciálne notebooky pre deti, a len okrajovo zmienime moderné konvertibilné notebooky. Hlavné skupiny sú podľa nás nasledovné:

Základný notebook (cca do 500 €)

Začíname základnou kategóriou, v ktorej sa najväčšej obľube tešia notebooky univerzálnej veľkosti 15,6 palcov (vhodné aj na prenášanie) a tiež tie väčšie so 17 palcami, ktoré dokážu často nahradiť starší stolný počítač bez toho, aby ste potrebovali pracovnú plochu rozšíriť pripojením monitora. Cenovo začínajú použiteľné modely už okolo 400 €.

A čo v danej kategórii požadovať? Na bežné použitie je dostačujúci HD displej, avšak už aj tu sú dnes štandardom HD+ a Full HD zobrazovače. Tie jednoznačne odporúčame najmä tým, ktorí si radi vychutnajú filmy vo vysokom rozlíšení. Dnes už väčšinou nemusíte robiť kompromisy, takže ak to nie je nevyhnutné, voľte aj pri lacnejšom notebooku vyššie rozlíšenie.

Z hardvéru je štandardom procesor Intel Core i3 či AMD Ryten 3. Rozhodne ale požadujte minimálne 4 GB operačnej pamäte pre hladký chod viacerých programov naraz, ideálne 8 GB, aj keby ste mali trochu priplácať.

Pri výbere dajte pozor na to, či počítač obsahuje už predinštalovaný operačný systém Windows, niektorí výrobcovia totiž v záujme zníženia ceny na minimum práve systém Windows vynechávajú. Príjemnou vecičkou je potom fakt, že výrobcovia konečne aj do najlacnejších notebookov (vybraných) začínajú nasadzovať moderné SSD úložisko, ktoré celý počítač a reakcie výrazne urýchli a predtým boli benefitom iba niekoľkokrát drahších zariadení.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i3 / AMD Ryzen 3 a vyšší  ideálne SSD (aj keby s menšou kapacitou, napr. 128 GB) + 500 GB alebo väčší pevný disk  4 – 8 GB RAM  nainštalovaný operačný systém Windows

Multimediálny univerzálny notebook

Táto kategória nadväzuje na predchádzajúcu, avšak s tým, že multimediálne notebooky už uspokoja nároky náročnejších používateľov, ktorí napríklad chcú občasne hrať hry, upravovať fotografie alebo si zostrihať natočené video kvôli nahraniu na YouTube. Veľkostne tak opäť ide o 15,6- až 17,3-palcové notebooky (niekedy s konvertibilnou konštrukciou a dotykovým displejom, najmä pri 13- až 14-palcových), avšak s tým rozdielom, že cena sa vyšplhá vyššie – približne od 500 do 850 €.

Veľkým rozdielom je, že sa môžete venovať aj náročnejším činnostiam. Nutnosťou je tak pri multimediálnych notebookoch samostatná grafická karta – typicky tu ide o NVIDII GeForce alebo AMD Radeon či RX Vega.

Notebook_9
Dnes je moderné streamovať filmy z internetu, ale možno nájdete využitie aj pre klasickú DVD/Blu-ray mechaniku.

V otázke procesorov je pri multimediálnych notebookoch celkom rušno. Odporúčaným základom je niektorý model  Intel Core i5 / AMD Ryzen 5, samozrejme, ideálne čo najnovšej generácie. Prípadne schvaľujeme, respektíve odporúčame výkonnejšie procesory Intel Core i7 / AMD Ryzen 7 – tým lepšie.

Samozrejme, je dôležité spárovať tieto komponenty so zodpovedajúcou operačnou pamäťou – tu rozhodne odporúčame minimálne 8 GB, ideálne 16 GB. Rozhodne odporúčame SSD. V tejto kategórii už niektorí výrobcovia kombinujú aj SSD a HDD. Lepšia, ako tzv. hybridný disk, je kombinácia dvoch plnohodnotných diskov, ale, samozrejme, musíte počítať s vyššou cenou.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i5 / AMD Ryzen 5 alebo vyššie rady  najmenej 512 GB SSD a/alebo 1 000 GB pevný disk  8 – 16 GB RAM  nainštalovaný operačný systém Windows  klávesnica s podsvietením, aby ste mohli pracovať aj v noci

Konvertibilné notebooky alias „2 v 1“

Dell XPS 13 (7390)Dell XPS 13 (7390) 2v1 Touch je špičkové moderné
zariadenie s preklopiteľným dotykovým displejom.

S rozmachom tabletov sa na trhu objavila nová trieda notebookov, tzv. konvertibilné notebooky, ktoré na trhu zostávajú aj v čase, keď sú tablety na ústupe. Niektoré spoznáte na prvý pohľad vďaka konštrukcii, ktorá umožňuje displej rôzne otáčať, naklápať alebo úplne oddeliť a používať samostatne, iné vyzerajú ako bežný notebook. Spájajúcim atribútom je dotykový displej a je jedno, či výrobca nazve takéto zariadenie 2 v 1 alebo „convertible“ – vo všetkých prípadoch ide o malý a ľahký počítač, ktorý dokáže to, čo tablet aj notebook.

Výhody konštrukcie by ste si iste sami domysleli: nepotrebujete pripájať myš, ovládanie je vďaka gestám rýchlejšie a mnoho ťažkopádnych aplikácií pre stolné počítače dokážete nahradiť ich odľahčenou mobilnou verziou. Cenové rozpätie hybridných notebookov je široké, pretože pokrýva nielen náhrady tabletov, ale aj výkonné multimediálne stroje. Preto ani neponúkneme žiadnu konfiguráciu.

Notebooky vhodné na prácu

Ak potrebujete počítač na prácu, podstatné vlastnosti sú jasné – spoľahlivosť, jednoduchá prenosnosť a univerzálnosť. Pokiaľ vyslovene nepotrebujete numerickú klávesnicu, je optimálne voliť model s veľkosťou okolo 14 palcov kvôli jeho ľahkej prenosnosti – predovšetkým v kombinácii s tým, že drvivá väčšina profesionálov si pracovnú plochu aj tak zväčšuje pripojením monitora. Cenovo sa možno pohybovať od 580 € (pre tých, ktorí skôr pracujú s dokumentmi a pod. z hľadiska menšieho výkonu) a vyššie.

Aby ste nemuseli o dva roky upgradovať, odporúčame požadovať najmenej 16 GB operačnej pamäte pre bohaté možnosti multitaskingu, ktorý v práci rozhodne oceníte, a niektorý z moderných procesorov Intel alebo AMD.

Ak plánujete častejšie cestovať, je lepší Full HD alebo jemnejší displej, ktorý zabezpečí príjemnejšiu prácu, a samozrejme, je zásadná aj výdrž na nabitie – bežne sa v tejto kategórii pohybuje okolo 8 hodín, s čím bude spokojný de facto každý. Pracovnému notebooku by rozhodne nemala chýbať portová výbava, ktorá zastreší všetko, čo budete potrebovať. Chýbať by nemalo viacero USB (kde je teraz trendom do budúcna USB-C), a podľa konkrétnych požiadaviek to môže byť napríklad čítačka čipových kariet či špeciálny port na dokovanie.

Notebook_11
Niektorí profesionáli majú špecifické požiadavky na výbavu a výkon.

Samozrejme, že najvýkonnejšie pracovné stanice pre najnáročnejších profesionálov, ako sú architekti, dizajnéri a pod. môžu stáť niekoľkonásobne viac kvôli špecializovaným grafikám s drivermi, profesionálnym programom alebo práci s VR.

Otázkou však je, či požadujete Windows, alebo macOS. V tejto kategórii profesionáli radi volia nielen notebooky s Windows, ale aj MacBooky, a to buď MacBook Air (pre nižšiu cenu sú veľmi obľúbené aj u náročnejších študentov), alebo MacBook Pro. Pri verzii Pro býva väčšinou dôvodom najmä skutočne perfektný Retina displej, vysoký výkon a zároveň perfektná mobilita – hmotnosť býva nižšia ako 1,4 kg.

Apple MacBook Pro
Apple MacBook Pro je špičkovo vybavený, výkonný, ľahký a spoľahlivý.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
14" Full HD displej procesor Intel Core i7 / AMD Ryzen 7 a vyšší  nižšia hmotnosť, vhodná na prenášanie • operačná pamäť aspoň 16 GB • aspoň osemhodinová výdrž • bohatá konektorová výbava

Herný notebook

„Herný notebook neexistuje.“ To je obľúbená hláška niektorých milovníkov klasiky, avšak už dávno to neplatí. Najvýkonnejšie notebooky sú bez preháňania herné beštie, ktoré v otázke výkonu a herného zážitku nezaostávajú za klasickými stolnými zostavami. Navyše do nich výrobcovia ako Acer, Asus, Lenovo, HP či Dell a ďalší premietajú svoje skúsenosti, napríklad čo sa týka chladenia, možnosti pretaktovania a pod., čo sú pre skutočných hráčov zásadné atribúty. Výhodou je navyše aj fakt, že herné notebooky teraz už kúpite aj za menej ako 750 €, čo je oproti predchádzajúcim dobám o poznanie príjemnejšia cena.

A čo od herného notebooku chcieť? 15,6- až 17,3-palcový displej – samozrejme, aspoň s Full HD rozlíšením, aby ste mohli naplno oceniť grafické schopnosti najnovších herných hitov (objavujú sa už aj 4K obrazovky, ale pri nich je nutné myslieť aj na výkon kvôli náročnosti hier na grafickú kartu). Zásadná je tiež správna kombinácia procesora, grafiky a operačnej pamäte, aby sa jednotlivé komponenty nebrzdili. Obľúbené sú tu procesory Intel Core i5/i7/i9 alebo AMD Ryzen 5/7/9. Aby ste z notebooku dostali maximum, je nevyhnutným minimom aspoň 16 GB operačná pamäť a zodpovedajúci grafický čip.

MSI GS75 Stealth

Špičkové herné notebooky môžu ponúkať aj také vychytávky, ako individuálne nastavenie podsvietenia
u jednotlivých kláves (na obrázku MSI GS75 Stealth).

 

V lacnejších herných notebookoch to býva NVIDIA GeForce GTX 1650, s ktorou si pri Full HD rozlíšení zahráte drvivú väčšinu najnovších hier na stredné až vysoké detaily. Pri high-ende to býva napríklad NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q v spojení s Full HD displejom, ideálny aj na hranie na najvyššie detaily v budúcich rokoch – táto investícia sa určite oplatí. Chýbať nesmie ani veľký priestor na dáta – super je spojenie SSD a HDD. Klasikou pri herných počítačoch je tiež podsvietená klávesnica.

Naopak vzhľadom na vysoký výkon nemožno čakať výdrž atakujúcu 10 hodín (aj keď tu tiež výrobcovia odviedli slušný kus práce) ani ľahučké prenášanie. Herné notebooky sú síce ľahšie ako predtým, ale stále sa počíta skôr len s občasným prenosom a skôr vzácnejšou nutnosťou použitia bez adaptéra. Avšak pár sto gramov v taške navyše určite nebude problém výmenou za možnosť hrať najnovšie hry či pracovať v profesionálnych programoch.

Teoretická konfigurácia v tejto kategórii
15,6" (a väčší) Full HD (a jemnejší) displej procesor Intel Core i5 / AMD Ryzen 5 a vyšší   SSD + HDD • výkonná, jednoznačne samostatná grafická karta • operačná pamäť 16 GB • kvalitné chladenie • luxusná výbava ako podsvietená klávesnica, dotyková obrazovka a pod.

Dúfame, že sme vás neodradili záplavou technických termínov a skratiek, a že náš článok vám pomohol rozhodnúť sa, aký notebook je pre vás ten pravý… Ak budete stále váhať, radi vám osobne poradíme v niektorej z našich predajní.
 

Ako vybrať notebook

Ďalšie aktuality