Ako vybrať pamäťovú kartu?

15.05.2016 -
V dnešnom článku vám poradíme s výberom pamäťovej karty. Hneď vás môžeme upokojiť – je to vcelku jednoduché a priamočiare. V podstate sa budeme venovať len kartám typu SD (microSD) a stačí sledovať l...

V dnešnom článku vám poradíme s výberom pamäťovej karty. Hneď vás môžeme upokojiť – je to vcelku jednoduché a priamočiare. V podstate sa budeme venovať len kartám typu SD (microSD) a stačí sledovať len dva tri parametre.

Pomocou pamäťovej karty potom napríklad jednoducho rozšírite internú pamäť svojho mobilného telefónu, a to aj niekoľkonásobne. Využívajú sa aj v digitálnych fotoaparátoch, a aj keď to nie je úplne bežné, môžete ich, samozrejme, používať namiesto USB flashdisku – ak sa teda pohybujete medzi zariadeniami, ktoré majú zabudovanú čítačku.

Dnes už je to jednoduché, ale predtým…

Pamatova karta_1
Univerzálna čítačka kariet si dodnes poradí aj s formátmi, na ktoré ale už príliš nenarazíte.

Začiatok 21. storočia bol vo svete elektroniky symbolizovaný exponenciálnym vývojom. Prvé smartfóny sa rodili na svet a digitálne fotoaparáty začali dominovať starým kinofilmom. Ale na čo tie dáta ukladať?

Štandardy ešte žiadne neexistovali, a tak si výrobcovia povedali, že vymyslia vlastný formát pamäťovky, ktorý sa ostatným tak zapáči, že na svoj vlastný produkt hneď zabudnú. Vznikli karty xD, Smart Media, MMC, Memory Stick minimálne v piatich variantoch a ďalšie typy, ktoré už odvial čas.

Po roku 2010 sa stretávame prakticky len s dvoma typmi: SD (v rôznych veľkostiach) a CF (prípadne CFast 2.0).

Secure Digital alias „SD“ – ten najdôležitejší hráč

Pamäťové karty SD sú v súčasnosti tie najrozšírenejšie. Používajú ich smartfóny, tablety, digitálne fotoaparáty a videokamery, outdoorové kamery, navigácie i niektoré MP3/MP4 prehrávače. Čo stojí za ich popularitou? Čiastočne kompaktné rozmery, čiastočne mechanická odolnosť, a veľký vplyv na ich rozšírenie mali aj značky spojené v SD Association, tzn. Panasonic, SanDisk a Toshiba.

Sľúbili sme jednoduchý výber, ale predsa len musíte pár vecí rozlišovať: označenie typu podľa možnej kapacity a rýchlosti, označenie veľkosti samotnej karty a označenie pre konkrétnejšie hodnoty rýchlosti. A, samozrejme, kapacitu, ale s tou je to ľahké.

Pamatova karta_2
S príslušným adaptérom, ktorý navyše často býva súčasťou balenia, môžete kartu hravo vložiť do väčšiny notebookov.

Malá, veľká, najväčšia SD karta

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom odseku, hovoríme o veľkosti ako kapacity, tak samotnej karty.

Ak sa pozriete na súčasnú ponuku SD kariet, objavíte v ich názvoch aj skratky ako SDXC alebo SDHC. Nejde len o kapacitu, ale aj o rýchlosti. Pôvodná rýchlosť čítania a zápisu by už na natáčanie vo Full HD nestačila (nieto na 4K Ultra HD), rovnako ako maximálna kapacita obmedzená formátom najstarších SD kariet.

Pamatova karta_3Stručne povedané, riešenie počítalo s inováciou. SDHC zdvojnásobilo rýchlosti na teoretických 25 MB/s a navýšilo maximálnu kapacitu až na 32 GB. To už by na nahranie krátkeho videa v rozlíšení 1080p malo byť postačujúce, ale, bohužiaľ, nemusí, čo dokladá aj vznik formátu SDXC. Ten znamenal dve veci: Vznik kariet s teoretickou veľkosťou až 2 TB a rozdelenie klasifikácie prenosových rýchlostí, ku ktorým sa dostaneme vzápätí.

Ako je to s kompatibilitou? Inak ako pri USB. Možno viete, že aj najnovšie USB flashdisky môžete zapojiť do starého konektora. Budú pomalšie, ale funkčné. Pri SD kartách platí, že staršie karty je možné používať v novších zariadeniach (teda SD kartu možno použiť v zariadení s kompatibilitou SDXC), ale naopak už to možné nie je.

Čo sa týka fyzickej veľkosti, stále sa používa aj plná veľkosť SD, napríklad vo fotoaparátoch. Na túto veľkosť sú tiež zvyčajne pripravené notebooky. Častejšie už ale stretnete miniaturizované podoby microSD, microSDHC a microSDXC – predovšetkým v mobilných telefónoch. Ak je to pre vás relevantné, kúpte si také balenie karty, kam výrobca pridal aj adaptér. Existuje mimochodom tiež veľkosť miniSD, ale na tú prakticky nenarazíte.

Stručne a jasne: SDXC je lepšie ako SDHC, ktoré je lepšie ako SD. Najčastejšia veľkosť je microSDXC.

Akou kapacitu a rýchlosťou má karta disponovať?

Pamatova karta_4
Karta Sandisk microSDHC, Class 10, UHS-I U1.

Najdôležitejším parametrom pri pamäťových kartách je, samozrejme, kapacita. Viac je lepšie, čo sa ľahko chápe aj vysvetľuje. S rýchlosťou už je situácia komplikovanejšia, pretože výrobcovia používajú dvojaké značenie.

Tým jednoduchším je radenie do tried. Na kartách nájdete fyzicky napísané napr. Class 4 alebo Class 6. Číslo udáva, koľko megabajtov je karta schopná zapísať za jednu sekundu. Oba uvedené typy budú stačiť na nahrávanie v HD rozlíšení, ale Full HD alebo 4K už nebudú stíhať – na to treba minimálne Class 10.

Nie je však výnimkou uvidieť na karte viac označení. Nájdete tam zároveň desiatku v krúžku – symbol triedy 10 – a jednotku vpísanú do písmena U ako označenie triedy Ultra High Speed (UHS) Class 1, ktoré ešte detailnejšie rozlišuje prenosové rýchlosti.

Našťastie je aj tu číslovanie logické a UHS 3 je rýchlejšie ako UHS 1. Tieto rýchlosti sú potrebné hlavne pri sekvenčnom fotení do formátu RAW, kedy krátkodobo môže dátový tok dosahovať aj 90 MB/s, a vyššie triedy sú potrebné pri natáčaní v extrémnych rozlíšeniach, ako je 8K, pri vytváraní 360° videí a pod.

Stručne a jasne: Vyššiie číselné označenie triedy je lepšie. Pri kapacite to, samozrejme, platí tiež.

Zoberme si to pekne poporiadku

Značeniu SD kariet nechýba logika, ale na nákup, aby ste si brali encyklopédiu, alebo aspoň náš článok uložený v telefóne. Pre istotu teda ponúkame zopár jednoduchých odporúčaní z praxe:

Potrebujete kartu do mobilného telefónu? S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o formát microSD, respektíve microSDHC alebo microSDXC. Kapacita záleží na vás, ale ak nie je hlavným kritériom cena, berte karty väčšie ako 32 GB s rýchlosťou UHS 1 a vyššie – nikdy neviete, kedy sa v budúcnosti bude vysoká rýchlosť hodiť na nahrávanie vo Full HD alebo 4K. Napríklad aj v inom zariadení. Odporúčame sa aj pozrieť, či je v balení adaptér z formátu microSD na plnú veľkosť.

Pamatova karta_5
Najčastejšie si budete chcieť zadovážiť pamäťovú kartu do svojho mobilného telefónu. Pôjde o veľkosť microSD.

Zháňate kartu do fotoaparátu? Ak používate klasický digitálny kompakt, veľmi dobre si vystačíte s podobnými parametrami ako v telefóne. Pokiaľ ale vlastníte zrkadlovku s vysokým rozlíšením, mali by ste už investovať do rýchlostnej triedy UHS 3, aby ste si ušetrili dlhé oneskorenia medzi nasnímanými sekvenciami alebo mohli natáčať v 4K rozlíšení.

Čo MP3/MP4 prehrávače a navigácie? Tu stačia aj menšie veľkosti, 16 GB je aj tak obrovská porcia dát, a ešte ušetríte za nižšie prenosové rýchlosti – Class 6 bude bohato stačiť. Pamätajte však, že hoci s rastúcou veľkosťou stúpa aj cena, jednotková taxa za 1 GB sa mení, takže 32 GB nemusí nutne stáť dvojnásobok 16 GB. Možno sa teda oplatí len minimálne priplatiť za napríklad dvojnásobnú kapacitu.

Spočítajte si, čo sa na kartu zmestí: 8 GB zodpovedá cca 45 minútam videa vo Full HD, na 1 GB sa zmestí približne 200 fotiek.

CF/CFast sú pre profesionálov

Pamatova karta_6

Karty CompactFlash, SD a microSD.
 

Hoci pole formátov pamäťových kariet po urputnom boji drasticky rozplynula, nie sú SD karty (vrátane veľkosti micro) jediným používaným typom: CompactFlash karty sú trošku nezmar, aj napriek väčším rozmerom sa používajú už od roku 1994. Svoje miesto si našli primárne v profesionálnych fotoaparátoch, kde sa nehrá na ušetrené milimetre, zatiaľ čo špičková kvalita je alfou a omegou.

CompactFlash sa predáva väčšinou v tenšej modifikácii Typ I širokej 3,3 mm, starší 5mm variant bol postupne vypustený. Ale ak vlastníte zariadenie so širším slotom, tenšie karty sú kompatibilné aj s ním. CF karty sú vďaka väčšej veľkosti odolnejšie, hlavná je však ich extrémna rýchlosť, už vyzdvihujú všetci fotografi, ktorí prešli na formát RAW.

Karty ponúkajú luxusné prenosové rýchlosti, pokojne aj 120 alebo 160 MB/s. Pri veľkosti prevyšujúce 128 GB je to skoro nutnosť, hlavné však je, že takéto zariadenie je schopné vstrebať aj snímky s objmom desiatok megabajtov. Nedá sa ignorovať ani fakt, že dátová priepustnosť je uvádzaná priamo na obale karty bez toho, aby sa schovávala za rôzne triedy a štandardy. Špecialitou sú potom karty CFast 2.0, ktoré vedia pracovať s rýchlosťou zápisu aj 450 MB/s a prečítajú až 525 MB za sekundu. Týmto superschopnostiam ale zodpovedá aj cena, ktorá v prípade týchto extrémnych kariet môže narásť napríklad desaťnásobne, hravo prekročí 300 EUR (oproti desiatkam EUR pri bežných microSD kartách).

Posledná rada na záver

Konkrétny príklad – karta do telefónu
Vo väčšine prípadov neurobíte chybu s 32GB alebo 64GB
microSD kartou s adaptérom s rýchlosti UHS 1. Ak viete,
že máte kvalitný telefón, chcete kartu používať aj inde
a jednoducho potrebujete viac, zvážte rýchle karty
UHS 3, ktoré umožňujú nahrávanie v 4K, prípadne nákup
extrémne objemnej karty s kapacitou 512 GB a vyššie.
Lacné kúsky sa hodia do starších telefónov alebo empétrojok.

Berte nákup pamäťovej karty ako investíciu do budúcnosti. Aj keby vám na dovolenku stačila pamäťovka malá a lacná, ani nie za rok môžete potrebovať druhú, väčšiu, rýchlejšiu… Preto je múdrejšie siahnuť rovno po úložisku s optimálnym pomerom ceny k ďalším parametrom.

Nebojte sa ani „zbytočne“ veľkej veľkosti. Pri mobiloch už je dnes natáčanie v 4K štandard, a ak budete chcieť vždy maximálnu kvalitu, zaplníte gigabajty hravo. To isté platí v prípade, že chcete nosiť vo vrecku celú svoju hudobnú knižnicu, pár dielov seriálu alebo filmy, ktoré si potom pustíte večer na dovolenke.

Ďalšie aktuality