×

Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

08.04.2020

Potrebujete v úložisku pár gigabajtov navyše? Možno vaše ťažkosti vyrieši pamäťová karta. SD a microSD karty dnes nájdete v telefónoch, fotoaparátoch, kamerách aj v iných zariadeniach. Ale akú kartu vybrať, ako sa vyznať v označeniach, ktoré na prvý pohľad vyzerajú chaoticky? Po prečítaní nášho článku budete mať jasno.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

Kupujete si parádnu zrkadlovku, ale vnútornú pamäť nemá a vy váhate, akú pamäťovú kartu do nej zakúpiť ? A čo dochádzajúce úložisko v smartfóne? Filmov, videí, pesničiek, fotiek i ďalších multimédií a dát máme, hlavne vďaka vysokorýchlostnému internetu, k dispozícii čím ďalej viac. Nájsť na ne v telefóne miesto však môže byť niekedy oriešok. Práve tu sa pamäťová karta stáva jednoduchým a cenovo relatívne dostupným spôsobom, ako rozšíriť vnútornú kapacitu úložiska… Ale ako ju vybrať?

Po prečítaní nášho článku snáď budete mať jasno. Zmes znakov a natlačených log vás už nebude miasť (SDXC, C10, II, U3, V90, A1?) a poradíme vám tiež ohľadom voľby dostačujúcej kapacity. Nemusíte sa ale obávať. Síce tu dnes budeme mať trochu viac rôznych smbolov, čísel a písmen, ale môžeme vás upokojiť – vybrať pamäťovku vo výsledku naozaj nie je ťažké.

Dobrá správa je, že v dnešnej dobe už pravdepodobne nebudete potrebovať čítačku rôznych druhov pamäťových kariet. V absolútnej väčšine prípadov sa totiž používa jeden druh kariet.

Dnes už je výber ľahký: SD a microSD

Pokiaľ si niekde v krabici schovávate staršiu elektroniku, možno nájdete „čítačku kariet X v jednom“. Na začiatku tisícročia ešte nebol ustálený štandard formátu pamäťových kariet, takže ste mohli naraziť na množstvo tipov. Spomeniete si na xD? MMC? Memory Stick Pro Duo?

Dnes je situácia omnoho jednoduchšia – existuje jeden úplne dominantný formát, a to je Secure Digital alebo „SD“. Konkrétne sa tieto karty vyrábajú buď v „plnej“ veľkosti SD, alebo ako miniatúrne, dobre známe microSD. (Asi by sme mali zmieniť, že existovali aj stredne veľké miniSD karty, ale na tie už v podstate nenarazíte.)

Karty v súboji formátov uspeli okrem iného vďaka tomu, že sú slušne mechanicky odolné a že aj najväčší SD variant je relatívne kompaktný. Postavili sa za ne veľkí výrobcovia: Panasonic, SanDisk a Toshiba. Dnes sa SD/microSD pomaly stali synonymom pre „pamäťovku“ a nájdete ich v smartfónoch a tabletoch, digitálnych fotoaparátoch, videokamerách či outdoorových kamerách, ale tiež v navigáciách alebo MP3/MP4 prehrávačoch a ďalších zariadeniach.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

Najčastejšie si asi budete pamäťovú kartu zaobstarávať do svojho mobilného telefónu. Pôjde o veľkosť microSD.
 

Práve kartám SD/microSD sa teda budeme venovať v dnešnom článku. Aby sme ale boli fér, veľmi stručne ešte zmienime tri ďalšie formáty, na ktoré môžete aj v dnešnej dobe stále naraziť. Niektoré fotoaparáty využívajú karty Cfast (predtým sa im hovorilo CompactFlash) a niektoré profesionálne modely fotoaparátov Sony používajú formát XQD. Občas sa tiež niektorí výrobcovia pokúsia ďalej inovovať nad rámec štandardu SD. Aktuálne preto môžete zohnať „nano“ NM kartu značky Huawei, ktorá je určená pre vybrané smartfóny tohto výrobcu. Má veľkosť ako nano SIM karta, hodí sa preto do hybridných slotov v kompatibilných dual SIM modeloch.

Ale späť k SD kartám. Ako sme hovorili, trhu absolútne dominujú a tento článok ste zrejme otvorili práve kvôli nim.

Ak chcete dáta presúvať medzi zariadeniami so slotom SD a microSD, zaobstarajte si kartu s adaptérom v balení.

Kapacita: Značenie a akú zvoliť

Ľudovo sa stále používa označenie „SD karta“, ale reálne už dnes označenie doplňujú ďalšie dve písmená, ktoré značia možné rozpätie kapacity. Pôvodné SD karty mali nízku maximálnu kapacitu, zodpovedajúcu svojej dobe, dnes už ich ani nekúpite. Používajú sa dve označenia:

• SDHC & microSDHC sú karty s kapacitou 4 GB – 32 GB (vrátane)

• SDXC & microSDXC sú karty s kapacitou 64 GB – 2 TB (zatiaľ)

Na trh môžu doraziť aj väčšie karty, možno sa zavedie nové označenie, ale v čase písania tohto článku sa bežne predávajú nanajvýš 512 GB pamäťové karty oboch veľkostí.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

S príslušným adaptérom, ktorý navyše často býva súčasťou balenia, môžete kartu hravo vložiť do väčšiny notebookov.
 

Konkrétny výber kapacity je už na vás – dosť záleží na tom, čo na kartu chcete ukladať.

Všeobecne sa dá povedať, že fotografie a pesničky uložené ako kvalitné MP3 nebývajú príliš veľké, hovoríme o jednotkách MB (megabajtov). Pokiaľ teda veľkosť MP3 spriemerujeme na 7 MB, tak vedzte, že na 256 GB microSD uložíte viac ako 30 000 pesničiek. Fotky bývajú ešte menšie, počítajte pokojne s dvojnásobným uloženým počtom.

Na hudbu a fotenie mobilom teda stačí pokojne aj 64 GB karta.

Prečo teda kupovať väčšiu kapacitu? Odpoveď znie „video“. Štandardom sa stalo rozlíšenie 4K (3840×2160 pixelov), ktoré je ešte štyrikrát jemnejšie a kvalitnejšie než Full HD… takže tiež zaberá viac miesta.

Pri mp3 a obrázkoch sme hovorili o desiatkach tisícov kusoch, kapacitu na video najlepšie odhadneme v minútach, aj keď reálne čísla môžu byť diametrálne odlišné – záleží na množstve ďalších údajov, ako je snímková frekvencia, kódovanie… Každopádne môžete na 256 GB kartu vtesnať cca 300 – 600 minút (5 – 10 hodín) bežne kvalitného 4K záznamu. Ak by ste si zaobstarali 64 GB kartu, klesne logicky teoretická odhadovaná celková kapacita na štvrtinu.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

Jeden z odhadov, koľko rôznych dát vtesnáte na ako veľkú kartu, ponúka SanDisk.
(Všimnite si, že vždy ide o kombináciu obsahu, teda hudobných albumov, fotiek a 4K videí dohromady.
Reálne sa počty, samozrejme, líšia, ide len o odhadované počty na základe priemerných veľkostí súborov.)

 

Záleží aj na vašich ďalších špecifických potrebách. Chcete na kartu ukladať filmy alebo niekoľko sérií seriálu? Tie môžu zabrať aj desiatky gigabajtov. Potrebujete prenášať veľké množstvo dát v rámci zamestnania (napríklad grafici alebo dizajnéri pracujú s veľkými súbormi)? V tom prípade musíte mať kariet viac, alebo investovať do väčšej kapacity.

Karty vyrábajú renomované značky, akými sú Kingston, SanDisk, Samsung, Transcend, Verbatim a ďalšie, rovnako ako niektorí výrobcovia mobilných telefónov a fotoaparátov. Nekupujte „noname“ značky, inak nie je pravdepodobné, že urobíte chybu.

Označenie na karte: Prenosová rýchlosť

Na pamäťovej karte nájdete celý rad symbolov, písmen a čísel. Značenie je trochu komplikovanejšie, ale v pár odstavcoch vám ho prehľadne vysvetlíme.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

V90 10 XC II 3? Po prečítaní nasledujúcich odstavcov budete karta Kingston Canvas React Plus rozumieť.

 

ako_vybrat_pamatovu_kartu

 

 

Class

Predtým označovala trieda minimálnu rýchlosť prenosu v MB, dnes môžete tento parameter ignorovať, všetky karty sú označované ako Class 10 (logo tvorí písmeno C s vpísanou desiatkou). Dôvodom je to, že rýchlosti sú dnes spravidla vyššie než 10 MB/s.

 


UHS

ako_vybrat_pamatovu_kartu

Vysokorýchlostné pamäťové karty rozlišujú rýchlosti ešte označeniami UHS (zbernica). Čím vyššia je verzia UHS, tým vyššie sú prenosové rýchlosti, pričom teoreticky najnovšia verzia je 3, ale používané sú stále hlavne verzie 1, prípadne 2 (ako logo sa používa rímska číslica – na karte teda hľadajte I, II, prípadne III).

Karty UHS-I a UHS-II ešte môžu logom znázorňovať minimálnu rýchlosť zápisu. Účko s vpísanou jednotkou značí minimálne 10 MB/s, účko s vpísanou trojkou 30 MB/s, čo je hodnota potrebná pre nahrávanie 4K videa.

(U1 teda zodpovedá už zmienenému, naďalej neaktualizovanému označeniu Class 10.)


ako_vybrat_pamatovu_kartu


Vxx (kde xx = číslo medzi 6 a 90)

Video konkrétne má vlastné značenie rýchlostí – existujú napríklad 360° kamery, 8K kamery a pod., ktorým nestačí ani rýchlosť U3 (30 MB/s). Rýchlosť sekvenčného zápisu potom musí dosahovať vyššie minimálne hodnoty. V megabajtoch ju v logu vyjadruje číslo, ktoré nasleduje za štylizovaným písmenom V.

V10 teda zodpovedá U1 a Class 10, a najlepšia súčasná hodnota je V90 = min. 90 MB/s.

 


ako_vybrat_pamatovu_kartu

A1 alebo A2

Posledný z údajov, ktorý sa na karte môže (ale nemusí) objavovať, je trieda aplikačného výkonu, ktorá meria rýchlosť (výkon) pri náhodnom čítaní a zápisu (nie sekvenčného), ktorý sa uvádza v IOPS (input/output operations per second, teda vstupné/výstupné operácie za sekundu). V túto chvíľu existujú buď karty triedy A1 (zápis min. 500 IOPS, čítanie min. 1 500 IOPS), alebo A2 (zápis min. 2 000 IOPS, čítanie min. 4 000 IOPS).
 

S kapacitou rastie obstarávania cena karty, ale gigabajt spravidla vyjde lacnejšie. Inak povedané: Dvojnásobná kapacita spravidla stojí menej než dvojnásobnú cenu.

Špeciálne požiadavky

Pokiaľ máte pre pamäťovú kartu vyslovene špecifické, profesionálne využitie, zrejme ste IT profesionál a nečítate práve všeobecný článok „Ako vybrať pamäťovú kartu“, ktorý cielime na bežných užívateľov.

Napriek tomu aspoň spomenieme, že pamäťové karty – podobne ako napríklad pevné disky a SSD – existujú aj v špeciálnych variantoch s parametrami uspôsobenými na mieru netypickému prostrediu. Konkrétne ide napríklad o karty s vysokou výdržou (odolnosťou), ktoré výrobcovia spravidla označujú ako High Endurance alebo len Endurance. Tie sa hodia napríklad do záznamových bezpečnostných kamier a iných zariadení, kde sa dáta „točia“ nepretržite. Existujú tiež fyzicky odolné karty. Aj bežná microSD toho dosť vydrží, ale zoženiete aj špeciálne priemyselné varianty, ktoré si napríklad poradia s teplotami -40 až 85 °C.

Pri takýchto kartách nebýva prioritou najvyššia rýchlosť prenosu, ale hlavne spoľahlivosť.

ako_vybrat_pamatovu_kartu

Samsung microSDXC PRO Endurance sa hodí napríklad do bezpečnostných kamier, kamier do auta a pod.

Všeobecné tipy na záver

Rôzne potreby rôznych zariadení
Pokiaľ ste v zásuvke stola našli starú (funkčnú)
microSD kartu s nejakou dnes už smiešne malou
kapacitou (napríklad 4 GB), nemusíte ju nutne
vyhadzovať. Poslúži deťom v MP3 prehrávači
alebo prarodičom v ich lacnom mobile. Pomalá
stará karta ale určite nepatrí do moderného
supersmartfónu ani do digitálnej zrkadlovky.

Logicky platí, že väčšia a rýchlejšia/výkonnejšia karta = lepšia karta.
Ak máte poriadny telefón a aktívne ho využívate, nemali by ste práve na pamäťovke šetriť. Moderné smartfóny napríklad natáčajú práve zmienené videá v superjemnom rozlíšení 4K nebo 8K, kde pri dlhšom zázname naskakujú gigabajty ako divé.

Podobne by bola chyba šetriť pri karte, ktorá je určená do kvalitného fotoaparátu. Zrkadlovky tiež natáčajú a fotia vo vysokých rozlíšeniach a v ešte oveľa väčšej kvalite než mobily, takže tam obzvlášť záleží nielen na kapacite, ale tiež na prenosových rýchlostiach, ktoré sme si vysvetľovali o niekoľko odstavcov vyššie (a ktoré potom oceníte aj pri rýchlejšom ukladaní snímok a pri práci s nimi).

Nebudeme vám ale, samozrejme, vnucovať najdrahšie karty za každú cenu. Pokiaľ napríklad máte starší MP3 prehrávač či „neinteligentný“ telefón, môžete si zaobstarať prakticky akúkoľvek kartu – pokojne aj pomalšiu a s malou kapacitou. Aj mp3 skladieb v najlepšej kvalite na ňu vtesnáte stovky až tisíce a výkon v tomto prípade pri prevádzke nehrá rolu. Len už potom takú kartu nevyužijete, keď si za rok miesto mp3 prehrávača kúpite smartfón za stovky eur… To už budete musieť kupovať kartu novú.

Stručne povedané – myslite vždy na to, kam je karta určená a či bude používaná v danom prístroji „navždy“ a výhradne.
 

Chcem pamäťovú kartu


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Chybové kódy umývačiek Bosch

Chybové kódy umývačiek Bosch

Umývačky riadu dnes patria medzi neodmysliteľných pomocníkov takmer každej domácnosti. Umývačky Bosch sa vyznačujú flexibilitou košov, skvelým systémom sušenia či inteligentnou aplikáciou Home Connect...... Celý článok
Zmrzlinovač alebo jogurtovač? Objavte kúzlo domácich pochúťok!

Zmrzlinovač alebo jogurtovač? Objavte kúzlo domácich pochúťok!

V letnom období každý hľadá rýchle a osviežujúce občerstvenie. Obľúbenou súčasťou našej chladničky sa tak stávajú zmrzliny, sorbety a (mrazené) jogurty. Vo väčšom množstve sa však tieto dobroty trochu...... Celý článok
Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Niekoľko posledných rokov si na poli slúchadiel získavajú čoraz väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyselnom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch ro...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Pomaly ale isto prichádza leto a s ním konečne ďalšia poriadna dávka výletov či zaslúžená dovolenka. Pre všetkých nadšených cestovateľov sme preto pripravili pár tipov, ako si tú svoju užiť v pohode a...... Celý článok