×

Ako vybrať práčku?

29.01.2022

Málokomu sa dnes chce prať bielizeň v ruke, a tak je automatická práčka už nejaký ten čas štandardnou súčasťou každej domácnosti. A aj keď nám tento spotrebič príde ako úplne samozrejmý, medzi práčkami sú diametrálne rozdiely. Hoci bielizeň vyperie každá z nich, výsledok sa môže íšiť nielen kvalitou, ale aj komfortom obsluhy a schopnosťami samotného spotrebiča. Ako vybrať tú najlepšiu práčku do vašej domácnosti?

Ako vybrať práčku

O čom sa dočítate:

Práčka s predným, alebo s vrchným plnením?

Práčky s predným plnením sú najrozšírenejšou voľbou, ich zásadnou výhodou je obrovská variabilita, a to nielen funkčnosťou, ale aj rozmermi. Od hĺbky len 33 centimetrov so slušnou kapacitou 4 kg, až po práčky dvojnásobne hlboké, s kapacitou vyše 10 kg bielizne. Cenovo môžete kúpiť lacnú práčku okolo 200 €, najlepšie vybavené modely stoja aj 1 500 € a viac.

Funkčne i spracovaním máme čo do činenia s úplne odlišnými produktmi. V neposlednom rade si možno v obmedzenej miere vybrať aj farebný variant. Ak nechcete klasickú bielu práčku, môžete si vyberať z modelov striebornej a čiernej farby, natrafíte však aj na odvážnejšie odtiene.


Výhody práčky plnenej spredu:

 • ľahký presun bielizne z koša do bubna a späť'
 • lepšia stabilita

Práčka LG

 • obrovský výber modelov (možno kúpiť práčku s mechanickým ovládaním, úspornú práčku s odloženým štartom a kvalitnou elektronikou či dokonca práčku s vlastným generátorom pary, schopnosťou automatického dávkovania pracieho prostriedku, grafickým farebným displejom v slovenskom jazyku alebo so špeciálnymi pohybmi bubna podľa druhu pranej bielizne atď. )
 • možnosť zakúpiť modely podstavné alebo vstavané so zasadením do kuchynskej linky alebo kúpeľňového nábytku
 • veľká kapacita bubna na bielizeň
 • je stabilnejšia a teda aj tichšia
 • môžete na ňu postaviť sušičku

Ako vybrať práčku

Vrchom plnené práčky sú praktické hlavne preto, že pred sebou nepotrebujú žiadne miesto nutné na otvorenie dvierok bubna, čím sa perfektne hodia hlavne do menších bytov či garsóniek. Na trhu je ich podstatne menej ako predom plnených variantov, avšak aj v tomto produktovom segmente si možno vybrať modely za veľmi priaznivé ceny. Nie je tak problém zakúpiť práčku do 290 €, najvyššie modely sa opäť predávajú v omnoho vyšších cenách.

V práčkach plnených zvrchu nenájdete veľa technických vychytávok, napriek tomu môžete zakúpiť ako základné modely, kde si užívateľ manuálne volí program či teplotu, tak aj typy, ktoré po zvolení programu všetko nastavia samy, disponujú podsvietenými informačnými displejmi, umožňujú voliť dĺžku programu a pod. Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť aj s funkciou automatického otvárania bubna, resp. s aretáciou bubna, vďaka čomu sa bubon zastaví otvorom nahor, a vy ho tak nebudete musieť zložito hľadať.
 

Výhody práčky plnenej zhora:

 • vďaka svojim rozmerom sa hodí do menších kúpeľní
 • kvôli svojej výške sa hodí pre starších ľudí, ktorí sa pri plnení práčky nemusia toľko ohýbať
 • možno ju obstavať, pretože pred sebou nepotrebuje priestor pre otváranie dvierok

Ako vybrať práčku

Práčky plnené spredu ponúkajú širší výber modelov, väčší bubon aj tichší chod, vrchom plnené práčky zaberajú menej priestoru a pri ich plnení sa nemusíte zohýbať.

Práčka so sušičkou 2 v 1 – ideálna voľba do malého bytu

Investícia do kombinovanej práčky so sušičkou sa hodí predovšetkým v prípade, že nemáte v byte dostatok miesta na dva spotrebiče. Je ale potrebné myslieť na to, že kapacita bubna na sušenie býva často až o polovicu menšia, než kapacita bubna na pranie (najčastejšie sa pohybuje okolo 4 kg). Taktiež množstvo sušiacich funkcií nie je u tohto kombinovaného spotrebiča také, ako u samostatných sušičiek. Do menších domácnosti však môžu byť „práčkosušičky“ praktickým a výhodným riešením.

Obľúbenou alternatívou sú tiež  slim práčky, ktoré majú oproti štandardným modelom menšiu hĺbku (cca 40 až 50 cm). Na výber sú dnes pritom aj úzke práčky so slušnou kapacitou od 4 až do 8 kg.

Kombinovaná práčka so sušičkou, alebo dva samostatné spotrebiče? Poradíme vám tu.

Prezrite si aj bubon práčky

Ďalším z faktorov, ktoré vás ovplyvnia pri výbere práčky je kapacita bubna a jeho usporiadanie. Výrobca síce môže uvádzať kapacitu bubna 4 kg pri práčke úzkej 33 centimetrov, ale ak takú práčku otvoríte, zistíte, že bubon je príliš plytký. Bielizeň pri jeho plnení môže teda vypadávať von. Navyše, nikdy by ste nemali plniť bielizeň v bubne až po horný okraj. Ideálne nechajte zhruba 15 centimetrov voľného priestoru. Dôvod je jednoduchý. Bielizeň v takom bubne má priestor na pohyb. Lepšie sa vypláka, prací prášok sa kvalitnejšie rozpustí a v konečnom dôsledku nebude bielizeň tak pokrčená, keď ju budete z bubna vyberať von.

Ak máte možnosť, kúpte teda práčku vždy s väčším bubnom. Ideálne je si taký bubon aj prezrieť. Ak budete potrebovať, naši predajcovia vám v predajniach radi pomôžu. Rozdiel vo vnútornej veľkosti je veľakrát obrovský, bez ohľadu na uvádzanú kapacitu v kilogramoch. Rozdiel je aj v materiáloch – voda by na bubon nemala mať nepriaznivý vplyv, vhodnejšie sú preto plast, liatina alebo nerez.

Taktiež bubon, ktorý má príliš veľké otvory pre priechod vody, nie je príliš šetrný k bielizni, pretože sa vďaka tomu tvoria na bielizni tzv. hrčky. Tie vznikajú odstredivou silou pri žmýkaní a vtlačení látky do otvorov v bubne. V bubne sú na druhú stranu vždy tzv. unášače bielizne, ktoré, ak sú uložené asymetricky, napomáhajú lepšiemu pohybu bielizne. Za jeden z najlepších bubnov je všeobecne považovaný voštinový bubon práčok Miele. Ten vďaka svojej konštrukcii nenechá bielizeň kĺzať po povrchu bubna, ale po tenkom filme vody, ktorý sa na ňom vďaka dômyselnej konštrukcii vytvorí.
 

Čo je dôležité pri výbere bubna:

 • bubon plňte maximálne na 80 % kapacity, zaistíte tak ideálny priestor pre pohyb a mechanické trenie bielizne
 • kapacita okolo 4 kg je vhodná pre 2-člennú domácnosť, 6 kg a viac pre 4-člennú rodinu
 • veľké otvory v bubne na priechod vody nie sú šetrné k bielizni
 • pomocou bubnov, ktoré sú osvetlené, môžete sledovať proces prania

Ako vybrat pracku

Bubon ideálne naplňte iba z 80 % kapacity. Prášok sa kvalitnejšie rozpustí, bielizeň lepšie vyplácha a nebude tak pokrčené.

Programy a funkcie, ktoré vám uľahčia život

Parné pranie Záchrana pre alergikov

Niektoré modely práčok obsahujú navyše parný generátor, ktorý môže dopĺňať štandardné programy, prípadne fungovať úplne nezávisle v samostatnom programe. Tieto práčky sú vhodné pre alergikov vďaka výbornej schopnosti horúcej pary likvidovať baktérie a alergény. Horúca para navyše lepšie udržuje teplotu v bubne, a prispieva tak k zníženiu energetickej náročnosti práčky. Výborne odstraňuje pachy, preto sa hodí aj na osvieženie už noseného, ​​ale nie špinavého oblečenia.

Práčky pre alergikov

Prečítajte si viac o výhodách práčok a sušičiek pre alergikov.

Systémy proti vytopeniu

Drobnosťou sa môže zdať filter umiestnený v spodnej časti práčky. Pri lacných modeloch chýba väčšinou odtoková hadička, preto sa po otvorení filtra môže väčšie množstvo vody rozliať po kúpeľni.

Vyššie modely práčok mávajú na prívodnej hadici integrovaný systém Aquastop, ktorý v prípade netesnosti plášťa prívodnej hadice okamžite uzavrie prívod vody. Zabráni tak obrovským škodám, ktoré môže voľne tečúca voda do bytu spôsobiť. Nehovoriac o škodách u susedov.

Aquastop vyzerá jednoducho, ale dokáže zabrániť vytopeniu susedov.


Akú teplotu prania zvoliť?

V dnešnej dobe nie sú príliš potrebné programy typu Vyvárka či pranie na 70 °C. Dôvodom je zmena zloženia pracích prostriedkov, pretože dnešné prostriedky majú oveľa účinnejšie zložky. Pre kvalitné vypranie tak dnes stačí teplota vody 30 40 °C. Dôvodom sú enzýmy obsiahnuté v pracom prášku, ktoré pomáhajú s odstránením nečistôt z bielizne. Vysoká teplota prania totiž ničomu nepomôže, pretože detergent sa pri teplote nad 60 °C neprejavuje viac ako pri nižších teplotách. Naopak najsilnejší efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C.

Ako vybrať práčku

Šikovné nastavenie práčky LG prostredníctvom NFC.

Detská poistka Bezpečnosť na prvom mieste

Ak máte doma deti, určite sa zamyslite nad zaobstaraním práčky s detskou poistkou. Nestane sa vám potom, že by si ratolesti mohli práčku omylom zapnúť alebo ju akokoľvek ovládať.
 

Smart práčky S mobilom je pranie hračka

Moderné SMART práčky už vedia komunikovať s mobilným telefónom, spravidla cez Wi-Fi. Rôzni výrobcovia majú pre inteligentné pranie a pokročilé funkcie rôzne názvy – menujeme napríklad diagnostiku Smart Check, vďaka ktorej ušetríte za opravára práčiek, alebo produktový rad SmartThinQ od LG, kde práčku môžete ovládať napríklad z gauča (alebo pokojne z práce) cez mobilnú aplikáciu.

Atraktívnou technológiou sa stáva aj podpora Wi-Fi. Môže slúžiť k vzdialenému monitoringu pracieho cyklu, ale aj k diagnóze stavu spotrebiča. Ľahko tak dokážete zistiť, či práčka potrebuje profesionálny servis, alebo ste len stlačili nesprávne tlačidlo. Pomocou NFC zase môže užívateľ sťahovať nové pracie programy (detské oblečenie, studené pranie atď.) A následne tieto programy aplikovať jednoduchým priložením mobilného telefónu k práčke.

Automatika vs. ručne nastavované programy

Najlacnejšie modely práčok sú vybavené jednoduchým ovládaním, kedy sa jedným voličom nastavuje daný program, druhým sa vyberá teplota a tretím potom užívateľ nastavuje otáčky žmýkania. K dispozícii sú aj ďalšie voľby, ako je extra plákanie, ľahké žehlenie a pod. Tieto lacné práčky nemajú žiadnu „inteligenciu“, a tak vám umožnia napr. navoliť príliš vysokú teplotu či nezmyselne vysoké otáčky pri programe na bielizeň, ktorej hrubšie zaobchádzanie škodí.

Naproti tomu pokročilé modely disponujú inteligentnou elektronikou a celé ovládanie je len digitálne. Vo výsledku to znamená, že v prípade programu na jemnú bielizeň vám práčka nedovolí vybrať teplotu nad 40 °C alebo nastaviť otáčky odstredenia vyššie ako 800 otáčok. Dôvod je jednoduchý  ochrana bielizne.

Ako vybrať práčku

Prečítajte si, čo znamenajú jednotlivé symboly na práčke.

Ak u týchto vyšších modelov nastavíte ktorýkoľvek program, práčka pre neho už má prednastavenú ideálnu teplotu aj otáčky vzhľadom na materiál bielizne, ktorý sa u daného programu očakáva. To isté platí o automaticky zapnutej funkcii prídavného plákania, jednoduchého žehlenia, automaticky aktivovaných parných trysiek a pod. Vo výsledku stačí vložiť bielizeň do práčky, vybrať zodpovedajúci program a začať pranie. Elektronika si všetko postráži sama. Ovládanie takejto práčky je podstatne komfortnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Navyše sa elektroniky nemusíte báť, miera poruchovosti je minimálna, rovnako ako u mechanických voličov, teda takmer nulová.

Špičkové modely si navyše v závislosti od zvoleného programu a váhe bielizne samé nadávkujú prací prášok, prípadne aviváž, čo dovolí do domácich prác angažovať aj deti. Stačí len objaviť, ako ktorý výrobca tieto automatické funkcie pomenováva. Môžete sa stretnúť s názvami Fuzzy Logic, 6th Sense, OptiSense, VarioPerfect a ďalšími. Zakaždým však, s drobnými odchýlkami, ide o prispôsobenie prania aktuálnym podmienkam za účelom úspory energie, vody alebo času.

Špičková práčka

Panel špičkovej práčky. Sama si nadávkuje prací prostriedok a na zapnutie, nastavenie a spustenie stačí jeden ovládací prvok.

 

Panel lacnej práčky

Typický panel lacnej práčky. Veľa tlačidiel a programov. Na zapnutie práčky je potrebné použiť minimálne 5 ovládačov.

Šetrite pri praní vodu aj energie

Spotreba elektriny je pravdepodobne najsledovanejší parameter práčok. Ucelenú informáciu o nej nám dávajú energetické štítky, ktoré sú povinné v celej EÚ v jednotnej forme. Prehľadnosť je zaručená. Našťastie už pri práčkach nebýva spotreba energie a vody tak pálčivým problémom ako predtým. 

Ale dávajte si pozor, v roku 2021 nastali zmeny v označovaní energetických tried. Najúspornejšie modely pračiek, či pračiek so sušičkou atakujú či dosahujú kategóriu A, tie najmenej úsporné sa radia do kategórie G. Avšak až do decembra 2021 sa môžu dopredávať aj skôr vyrábané spotrebiče ešte s pôvodným značením (teda napríklad A+++).

Aby ste pri nákupoch nestúpili vedľa, odporúčame vám preto vždy skontrolovať konkrétne údaje o spotrebe, ktoré vždy nájdete na energetickom štítku. Všeobecne sa rozdiely v spotrebe elektrickej energie budú pohybovať ročne na úrovni niekoľkých eur. Avšak za niekoľko rokov prevádzky sa môžete u úspornejšej práčky dočkať omnoho vyššej úspory.

 

Nové energetické štítky - práčky

Od 1.3.2021 platí nové značenie energetických štítkov. Viac sa dočítate v našom článu o nových energetických štítkoch.

Vzhľadom na to, že ceny energií neustále šplhajú nahor, je dnes ešte dôležitejšie ustrážiť si energetickú triedu práčky. Aby naše informácie neboli len abstraktné, dovoľte nám niekoľko čísiel.

  Priemerná spotreba za cyklus v kWh Priemerná spotreba za rok (220 cyklov) Priemerná cena za kWh v € Ročné náklady na prevádzku práčky v € Náklady na prevádzku práčky za 10 rokov v €
Práčka stará A+ 1,2 272 0,12 32,64 326,4
Práčka nová 0,5 110 0,12 13,2 132,0

Za 10 rokov s úspornou práčkou ušetríte 194,4 €!

Dnešné moderné práčky dokážu výborne vyprať bielizeň aj na nižších teplotách. Na každodenné pranie vám pokojne postačí program s teplotou 30 °C, či dokonca 20 °C. Vďaka tomu šetria vašu peňaženku, životné prostredie ale aj vaše obľúbené kúsky oblečenia. To sa pri nízkych teplotách až tak neničí a vydrží vám dlhšie.

V prípade, že býva vo vašej domácnosti viac osôb, alebo máte deti, je pravdepodobné, že u vás pôjde práčka aj každý deň. Vtedy už na spotrebe naozaj záleží, a tak sme pre vás napísali článok o najúspornejších práčkach. Ušetriť na energiách v domácnosti vám pomôžu aj ďalšie úsporné spotrebiče.

Úsporná práčka

Druhým veľmi stráženým parametrom je spotreba vody. Tu sa môžu výrobcovia rozchádzať v názore na optimálne množstvo vody rôznych programov. Môžete zakúpiť práčku, ktorá bude mať uvedenú spotrebu vody 40 litrov, zatiaľ čo iná práčka bude mať na štítku uvedenú spotrebu napríklad 50 litrov

Logika radí vziať model s nižšou spotrebou vody. Ale pozor! Spotreba vody sa vypočítava pri programe bavlna na 60 °C. Tu teda môžu výrobcovia pri honbe za nižším číslom veľmi jednoducho dosiahnuť „požadovanú“ hodnotu. Pri inom programe môže ale spotreba vody vzrásť napríklad aj dvojnásobne.

Je teda lepšia práčka s najnižšou spotrebou vody? Nie vždy. Ak by ste celý rok prali iba na program bavlna pri deklarovanej teplote, spomínanú spotrebu určite dosiahnete. Pri kombinovanom používaní niekoľkých programov bude ale spotreba vody podstatne vyššia. Inú spotrebu vody bude mať uvedená práčka s maximálnou náplňou na 5 kg bielizne a model schopný pojať 12 kg bielizne.

Funkcia AddWash

Ukážka funkcie AddWash, kedy práčku môžete plniť dokonca aj počas pracieho cyklu.

Účinnosť prania a odstreďovania

Podľa nariadenia EÚ od 1. decembra 2013 nemôžu prísť na trh práčky s horšou účinnosťou prania než je trieda A. O to viac sa preto sleduje účinnosť odstreďovania, ktorá môže byť úplne zásadná. Ak bielizeň sušíte na slniečku vonku na záhrade, je pre vás tento parameter relatívne nepodstatný, bielizeň uschne tak či tak  – len musíte počítať so skutočnosťou, že ak máte práčku s horšou účinnosťou odstreďovania, bude schnúť dlhšie. Ak používate sušičku, prípadne sušíte bielizeň doma na sušiaku, mal by pre vás byť tento parameter zásadný.

Dnes môžete zakúpiť práčky s účinnosťou odstreďovania medzi D až A. Rozdiel je obrovský. Trieda účinnosti  je práčke udelená na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Ak si zakúpite práčku napríklad s účinnosťou C, počítajte s tým, že vám v bielizni zostane medzi 54  – 63 % vody. Naopak práčka s účinnosťou odstreďovania A nechá v bielizni menej ako 45 % zvyšku vody. Bielizeň potom logicky rýchlejšie schne, prípadne, ak ju vložíte do sušičky, spotrebujete menej energie na jej usušenie a usporíte peniaze i čas.

Ako vybrat pracku

Ako vybrať sušičku sa dozviete v našom článku.

Hlučnosť alebo kedy je práčka tichá?

Práčky pri svojej činnosti produkujú neprepočuteľný zvuk, preto je aj tento parameter uvádzaný na energetickom štítku.

Pri lacných práčkach môžete nájsť hodnotu presahujúcu aj 60 dB, naopak kvalitný výrobok sa môže dostať pod 50 dB.

Rozdiel pri pracom procese tak môže byť aj 15 dB. Pri žmýkaní môže jedna práčka generovať hluk o sile až 80 dB, druhá sa pritom zmestí pod 70 dB.

Rozdiel medzi hlučnou lacnejšou práčkou a kvalitnejším modelom môže byť doslova počuteľný. Hlučnosť nestúpa s počtom decibelov lineárne, rozdiel medzi 70 a 80 dB preto bude oveľa väčší, než medzi 50 a 60 dB.

Kedy je práčka tichá?

50 dB: tichá pracovňa – hlučnosť špičkovej práčky pri praní
60 dB: bežný hovor – zvuk lacnej práčky pri praní
70 dB: pustený televízor – hlasitosť špičkovej práčky pri odstreďovaní bielizne
80 dB: pustený vysávač v blízkosti – hluk lacnej práčky pri odstreďovaní bielizne

Ako vybrať práčku

Záver

Rýchle tipy, ktoré vám uľahčia výber práčky

Spotreba vody sa u práčok uvádza orientačne.
Výbava práčky zásadne ovplyvňuje jej cenu.
Rozdiel v hluku pri práčkach môže činiť aj 15 dB.
Väčšina ľudí uprednostňuje spredu plnené práčky.
S cenou stúpa komfort a bezpečnosť spotrebiča.
Sušička vyžaduje odstreďovanie aspoň 1 200 ot./min.

Výber práčky nie je úplne jednoduchá záležitosť. Musíte sa zamyslieť nad tým, kde budete práčku mať umiestnenú  koľko na ňu máte miesta. Podľa toho budete voliť práčku s predným alebo vrchným plnením.

Ďalším faktorom pri výbere je kapacita bubna a spotreba vody aj energie. Dnešné technológie nám tiež umožňujú vlastniť práčku podstatne inteligentnejšiu, ktorá za nás môže postrážiť ideálne dávkovanie vody, pracieho prostriedku aj aviváže, to všetko na základe zvoleného programu a váhy bielizne.

Taktiež hlučnosť najlepších moderných práčok je o poznanie nižšia, rovnako ako kvalita technologického spracovania.

Aj bezpečnostné snímače, vďaka ktorým sa nemusíte báť nechať práčku pracovať v čase, keď ste napríklad v práci, môžu byť rozhodujúcim faktorom pri nákupe novej práčky. Stačí len nastaviť odložený štart a máte aj v prípade poruchy istotu, že sa nič nemôže stať.

Ako je vidno, rozdiely v práčkach môžu byť veľké. Na druhú stranu, aj dnes je možné zakúpiť práčku za naozaj nízku sumu. Ak si ale priplatíte, získate okrem väčšieho komfortu taktiež väčšiu bezpečnosť, veľakrát aj podarenejší dizajn a v neposlednom rade nižšiu spotrebu vody aj elektrickej energie.
 

Ako vybrať práčku


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľká noc je tu čo nevidieť. Zapojte do svojich kulinárskych príprav kuchynské roboty ETA a využite ich potenciál na maximum. S príslušenstvom, ktoré si k nim môžete kúpiť, si vyrobíte všetko doma! Po...... Celý článok
Ako vybrať držiak na televízor?

Ako vybrať držiak na televízor?

Trh je televíznymi držiakmi doslova zahltený. Výber toho správneho však rozhodne nemusí byť zložitou záležitosťou. Stačí sa zorientovať v niekoľkých parametroch. Ukážeme vám, podľa akých kritérií vybe...... Celý článok
Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Po roku k nám opäť prichádza celkom nová séria telefónov Xiaomi. Tentokrát s označením 13. Čím je táto séria zaujímavá? Poďme si postupne rozobrať jednotlivé funkcie týchto noviniek. Stavím sa, že po ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

V tomto článku vám predstavíme aplikáciu Samsung Members, vďaka ktorej získate prístup napríklad ku komunite Samsung Community, súťažiam a unikátnym výhodám či ku komplexnej diagnostike telefónu aj no...... Celý článok