Ako vybrať robotický vysávač?

11.12.2019

Túžite po tom prísť z práce a vyložiť si nohy? Po príchode domov už nechcete riešiť upratovanie? Pre všetkých, ktorí dajú prednosť domácej pohode pred hodinovým luxovaním, sú tu, našťastie, robotické vysávače. Tie vám ušetria čas aj energiu!

robotický vysavač

3 dôvody, prečo povedať áno robotickému vysávaču

1) S ním uprace každý na jednotku

Ženy, muži, deti, starší… O upratanej podlahe máme každý inú predstavu a často sa stáva, že to, čo vidí jeden, už nevidí druhý. Potrebujete v domácnosti pomôcť, ale nikto neuprace podľa vašich predstáv? Ovládať robotický vysávač zvládne každý a výsledok bude vždy rovnako perfektný. Ide teda ideálny pomocníka, a to napr. aj pre starších ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.
 

2) Dostane sa aj tam, kam vy nie

Prach pod posteľou, srsť pod gaučom... Nebojte sa, tento malý pomocník sa dostane všade! Už nemusíte poležiačky šmátrať tyčou od vysávača pod nábytkom. Vyluxuje vám plávajúcu podlahu, linoleum aj dlažbu a niektorým modelom nerobí problémy ani koberec. Vďaka snímačom vysávač nespadne, takže ho pokojne môžete pustiť aj ku schodom. Navyše sa dá ľahko uskladniť.

robotický vysavač

Bežná výška robotického vysávača je 10 cm. Na trhu však nájdete aj výrazne nižšie modely, ktoré dokážu preniknúť v podstate kamkoľvek.


3) Šetrí (nielen) energiu

V porovnaní s bežnými vysávačmi ten robotický spotrebuje minimum energie. Ak vysávač používate niekoľkokrát za týždeň, určite sa vám to oplatí! Aj tento pomocník sa, samozrejme, musí niekde nabíjať. Po svoju dávku energie si odskočí do nabíjacej stanice. Teraz je už len na vás, akú výkonnú batériu si vyberiete. Veľa sa od nej odvíja, napríklad koľko času robotickému vysávaču trvá upratať jednu miestnosť alebo koľkokrát ju celú prejde, kým bude s výsledkom spokojný. Nezabúdajte však na to podstatné, že vám robotický vysávač ušetrí veľa času!

Iba si to rýchlo spočítajme: ak beháte s vysávačom 1 až 2× týždenne a strávite vysávaním cca hodinku, za mesiac sú to až 4 hodiny. A pretože čas je neúprosný, ročne touto nie veľmi obľúbenou činnosťou premárnite 48 hodín! To je 2 880 minút/rok! No nechceli by ste radšej tento čas venovať niečomu krajšiemu, napríklad prechádzke so svojím štvornohým miláčikom? 

robotický vysavač

Typy robotických vysávačov

1) Vysávač na podlahy × vysávač na koberce

Hľadáte pomocníka, ktorý vám pomôže s upratovaním všetkých povrchov? S dlažbou, parketami či plávajúcou podlahou nebude mať robotický vysávač žiaden problém, pretože je na tvrdé podlahy ako stvorený. S používaním na koberci sa ale treba mať na pozore a podrobne si prečítať popis konkrétneho výrobku. Na vysávanie kobercov totiž potrebuje kefu, ktorú niektoré lacnejšie modely nemajú. Ak máte koberec s vysokým vlasom, pri výbere si dávajte pozor, lebo niektoré typy vysávačov sú určené len na koberce s nízkym vlasom! Občas im tiež chýba nabíjacia stanica, šťavu im dopĺňame nabíjačkou priamo zo siete. 

robotický vysavač

2) Výdrž x doba nabíjania

Zaujíma vás, koľko miestností je vysávač schopný povysávať na jedno nabitie? Je to veľmi individuálne, najlacnejšie modely v sebe často ukrývajú slabšiu Ni-Mh batériu, takže nabíjanie môže trvať aj 4 hodiny a dostanete z neho „len“ 50-minútový výkon. Naopak, drahšie typy väčšinou majú výkonnejšiu batériu s kapacitou napr. 2 600 mAh, nabíjanie je rýchlejšie (napr. 2 hodiny) a získate až 2-hodinovú prevádzku. Aby ste si to vedeli predstaviť, takú kapacitu majú aj niektoré modely smartfónov.

Iste však záleží aj na sacom výkone, ktorý sa môže pohybovať od 8 do približne 43 W. Niekedy je namiesto „sacieho výkonu“ uvedená hodnota sacieho tlaku, no je to totožný údaj. Lepšie modely majú dokonca nastaviteľný výkon. Platí však rovnica: čím vyšší výkon, tým menšia výdrž batérie.

A čo príkon? Ten s výkonom vysávača nemá nič spoločné. Pokiaľ teda chcete domov poriadnu silu, preštudujte si radšej sací tlak/sací výkon. Príkon určuje iba to, koľko vám vysávač spotrebuje energie.

robotický vysavač

3) Robotický vysávač s mopom / Robotický mop

Robotický vysávač 2 v 1 vám pomôže rovno s dvomi typmi upratovania, pretože sám vysáva aj mopuje (stiera). Pýtate sa, ako to robí? Predsa pomocou šikovnej nádobky a mopovacej textílie! Okrem rotujúcich kief v ňom nájdete aj nádobu na vodu s objemom 100 – 300 ml. Ak si kúpite vysávač „dva v jednom“, nerátajte s tým, že jedným ťahom všetko povysáva a vytrie. Takto robotické vysávače s mopom, bohužiaľ, nefungujú. Pri vysávaní je totiž vnútri modelu vložená nádoba na prach, ktorú pre potreby vytierania musíte vybrať a vložiť miesto nej nádobu s vodou + pripnúť mopovaciu textíliu. Na trhu sú aj typy, ktoré nemajú nádržku na vodu, textíliu tak iba namočíte do vody a nasadíte. Nevýhodou je, že mop veľmi rýchlo uschne a potom už iba stiera „nasucho“.

Ak dávate prednosť samostatnému robotickému mopu, pokojne si ho môžete zaobstarať. Niektoré modely sú navyše vybavené aj zásobníkom na čistiaci roztok na odolné škvrny.  

robotický vysavač

Mnohé robotické vysávače si poradia aj s jednoduchým umývaním podlahy.


4) Šup do vrecka!

Kam vôbec putuje ten prach a smeti? Možnosti sú dve. Buď do nádoby na prach, alebo do špeciálnej zbernej stanice, kam sa ukladajú nečistoty vďaka podtlakovému saniu. Stanice u týchto drahších modelov potom slúžia na nabíjanie robotického vysávača, ale aj na ukladanie jednorazových vreciek a zvládnu niekoľko desiatok zberných košov vysávača.
 

5) Najnižšie robotické vysávače

Túži vaše srdce po takejto pomoci, no bojíte sa, že sa vám vysávač nevojde pod posteľ či gauč? Nebojte sa, v ponuke nájdete aj skutočne nízkych fešákov, ako napríklad 7,5 cm vysoký Evolveo RoboTrex ROB RTX-H6.

robotický vysavač

6) Tiché vysávače

Zaujíma vás, ako je to s hlučnosťou? V priemere sa hlučnosť robotických vysávačov pohybuje okolo 60 dB, t. j. zhruba ako hlasný rozhovor. Ak túžite po skutočne tichom spoločníkovi, odporúčame staviť na modely značky iRobot. K ďalším tichým vysávačom patria napríklad Hoover, Tesla či Evolveo.
 

7) Robotické vysávače SMART

Pozor, nie všetky vysávače sú smart! Lacnejšie modely nemajú žiadne doplnkové funkcie, neumožňujú teda spárovanie so smartfónom. No aj títo roboti sú vybavení senzormi proti pádu a proti narážaniu do nábytku, niektoré dokonca majú viacero programov na vysávanie. Ak si trochu priplatíte, za cenu cca 200 eur zoženiete skutočne inteligentného pomocníka. Pomocou aplikácie si nastavíte smart vysávač pokojne aj z práce a domov prídete už do čistého. S rastúcou cenou prichádzajú ďalšie výhody, ako napríklad virtuálna stena či nastavenie upratovania jednotlivých miestností.  

robotický vysavač

S aplikáciou v smartfóne môžete niektoré robotické vysávače ovládať aj na diaľku.


Čo si predstaviť pod virtuálnou stenou v praxi? Dajme tomu, že máte doma dlhosrstého havkáča a všade po zemi je srsť. Kúpite si teda robotický vysávač. Všetko je super, pokiaľ nezistíte, že nový robot Ťapkovi pravidelne prekacuje misky alebo rozhadzuje topánky. A presne na to slúži funkcia virtuálna stena! Cez aplikáciu si totiž jednoducho ohraničíte miesto, kde má vysávač zakázaný vstup. Ďalšie finty drahších modelov, ktoré sa môžu hodiť, sú napríklad výpočet efektívnej trasy, senzory proti nárazu, ovládanie hlasom, zónové čistenie...   

Najlepšie robotické vysávače zo zoznamu prianí

Chcete (si) darovať robotický vysávač, ale stále váhate, ktorý si vybrať? Možno oceníte zlatú strednú cestu, t. j. zainvestujete do robotického vysávača za cca 200 – 300 eur. Obľúbené modely v tejto cenovej hladine sú napr. iRoboty Roomba, medzi ktorými nájdete aj robotické mopy. Populárne medzi zákazníkmi sú aj Mi Robot či Roborock od značky Xiaomi, ETA Aron alebo ETA Raggio.

robotický vysavač

Posledný spomínaný model má niekoľko variantov výkonu. Čím nižší výkon teda zvolíte, tým tichšie upratovanie vás čaká. Na koberce ho môžete pustiť pokojne aj do výšky vlasu 1 cm, aby sa váš nový pomocník nenamotal. ETA Raggio je vybavený laserovou navigáciou, pamätá si históriu upratovania a vďaka špeciálnemu modulu neustále skenuje okolie, takže rozozná nábytok aj po jeho premiestnení. Navyše si na robotickom vysávači ETA môžete nastaviť zátarasu akéhokoľvek tvaru, nemusíte sa obmedzovať napr. na štvorec ako to býva pri vysávačoch konkurencie. Jedinou nevýhodou tohto skvelého robota je veľkosť. Kvôli laseru je totiž trošku vyšší než jeho kolegovia.
 

Robotický vysávač

Ďalšie aktuality