Ako vybrať smoothie mixér?

30.01.2021

smoothie_mixer

Na čo sa zamerať pri výbere smoothie mixéra?

Smoothie mixéry sa stali jednými z najvyhľadávanejších kuchynských pomocníkov. Dokážu spracovať čerstvé suroviny nabité vitamínmi a minerálmi do lahodne jemného nápoja, ktorý môže plnohodnotne nahradiť raňajky, desiatu, ale aj večeru. Ak si chcete kúpiť smoothie mixér, ktorý bude zvládať všetky výzvy na jednotku, pre rýchlu orientáciu v bohatej ponuke sa vám zídu nasledujúce informácie.

Čo je smoothie?

Za smoothie sa označuje nápoj, ktorého obsahom je ovocie, zelenina, bylinky, orechy aj olejnaté semená. Nie je džúsom, ovocnou šťavou, ani mliečnym kokteilom. Základom je mixovaním vyťažiť z čerstvých surovín čo najviac cenných živín, bez akejkoľvek tepelnej úpravy. Úlohou dobrého smoothie mixéra je vytvoriť jemnú konzistenciu za krátky čas.

Čím je smoothie krémovejšie a jemnejšie, o to viac živín z neho môže ľudské telo získať. Smoothie nápoje vyhľadávajú nadšenci zdravej a RAW stravy, športovci aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Veľkej obľúbenosti sa tiež tešia v rodinách s malými deťmi.

smoothie_mixer

Smoothie mixér vs. ostatné konštrukcie mixérov

V domácnostiach nájdeme hneď niekoľko mixérov s rozličným využitím. Môže ísť o tyčové ponorné mixéry, stolné mixéry, ručné šľahače, ale aj multifunkčné kuchynské roboty s rozmanitým príslušenstvom. Spomedzi nich vynikajú smoothie mixéry predovšetkým svojou schopnosťou pracovať rýchlo. Viete o tom, že smoothie nápoj si môžete pripraviť aj ponorným, alebo stolným mixérom? Narazíte však na isté limity a výsledok nemusí byť úplne dokonalý.

Ponorný mixér si poradí skôr len s menším množstvom mäkších druhov ovocia alebo zeleniny (na 1 porciu), ktoré vložíte do vyššej úzkej plastovej nádoby. Stolný mixér je zase výkonnejší a aj väčší, a preto sa neoplatí zašpiniť celú nádobu pár kúskami ovocia. Navyše, usporiadanie čepelí tohto druhu mixéra nemusí zvládnuť extrahovať živiny z tvrdých plodov tak, ako to dokáže kvalitný smoothie mixér.

Smoothie mixér

Smoothie mixér vyniká typickou praktickosťou po všetkých stránkach. Na rozdiel od ponorného mixéru môžete pripravovať smoothie alebo kašu z mäkkého ovocia pohodlne v uzavretej nádobe. A oproti stolnému mixéru je jeho telo kompaktnejšie (nezaberá veľa miesta na pracovnej doske, ani v kuchynskej skrinke) a váži priemerne 1 - 2 kg. Navyše nádoby na smoothie môžete skladovať s ostatnými miskami a fľašami.

Ako by mal vyzerať najlepší smoothie mixér pre vašu domácnosť?

Pri výbere smoothie mixéra postupujte predovšetkým rozumne. Prejdite si ponuku aj recenzie spotrebiteľov a pred samotnou kúpou si zodpovedajte nasledujúce otázky:

  • Máte v pláne mixovať prevažne mäkšie ovocie a zeleninu, alebo je pre vás dôležité, aby smoothie mixér zvládol pokoriť aj tvrdšie plody, orechy a ľad?
  • Hľadáte smoothie mixér pre 1 – 2 osoby, alebo bude slúžiť viacerým členom rodiny?
  • Vystačíte s jednou či dvomi nádobami, alebo potrebujete viac fliaš rôznych veľkostí?
  • Chcete si pripravovať smoothie každý deň (napr. v rámci nového diétneho režimu), alebo ide skôr o občasné používanie?
     

Potom môžete prihliadnuť aj na dizajn spotrebiča, výrobcovia ponúkajú mnoho farebných variantov a estetických prevedení.

Smoothie mixér

Tip: Záleží vám na tom, aby si ingrediencie zachovali maximum svojich živín, chuti aj farebnosti? Potom hľadajte vákuový smoothie mixér, ktorý dokáže odsať vzduch a zabrániť neželanej oxidácii.

Čím vyšší výkon, tým silnejší smoothie mixér

Jedným z kľúčových parametrov smoothie mixéra je jeho príkon, ktorý ovplyvňuje aj samotný výkon spotrebiča. Platí priama úmera – čím je výkon smoothie mixéra vyšší, tým spoľahlivejšie pracuje, zvláda mixovať tvrdšie ingrediencie a je menej ohrozený prehrievaním.

Smoothie mixérSmoothie mixéry s výkonom od 250 – 400 W sú vhodné na menej náročné používanie. Zvládnu pripraviť výborné nápoje z mäkších druhov ovocia a zeleniny s vyšším obsahom vody. S väčším úsilím pomixujú aj tvršie dužiny a šupky, no treba rátať s tým, že niektoré kúsky zostanú hrubšie a budú nepríjemne vŕzgať pod zubami.

Ak zablúdite medzi smoothie mixéry s výkonom od 500 – 1000 W, máte istotu, že objavíte šikovného a húževnatého pomocníka, ktorý pokorí aj tvrdšie ingrediencie – napríklad zamrznuté ovocie do osviežujúceho nápoja počas letných dní. Okrem výkonu sledujte aj celkovú odolnosť mixéra a vyberajte nerezové prevedenie alebo kvalitnejšie plasty. Smoothie mixéry práve z tejto kategórie patria medzi tie najobľúbenejšie.

Výkon vyšší ako 1000 W už hovorí o smoothie mixéroch, ktoré si bez problémov poradia aj s orechmi, semenami, hlúbmi, šupkami či stopkami a majú aj funkciu drvenia ľadu. Pracujú rýchlo a nevadí im ani opakované zaťaženie.

Akú úlohu zohráva počet otáčok?

Počet otáčok smoothie mixéra hovorí o rýchlosti, s akou dokáže pomixovať vložený obsah. Ak chcete mať smoothie hladkej konzistencie pripravené už za pár sekúnd, musíte hľadať vysoký počet otáčok.

Na dolnej hranici je hodnota 10 000 otáčok za minútu, čo je pre hladké spracovanie niektorých tvrdých surovín nedostatočná rýchlosť. Odporúčame zamerať sa na modely s rýchlosťou okolo 20 000 otáčok za minútu, ktoré už pracujú rýchlo a rozmixovaný nápoj je bez chybičky. Vítaným bonusom najmodernejších smoothie mixérov je možnosť vybrať si z niekoľkých rýchlostí mixovania.

Smoothie mixér

Do auta, tašky či na bicykel? Nádoby na smoothie voľte aj podľa svojho životného štýlu

Rozdiely medzi stolným a smoothie mixérom sú niekedy na pohľad iba v detailoch. Smoothie mixér je v základni o niečo menší, skladnejší a vo výbave má najčastejšie 2 nádoby (alebo aj fľaše) s rozdielnym objemom (napr. 500 ml a 700 ml). Príslušenstvo rodinných smoothie mixérov je bohatšie (napr. 4 fľaše s vlastnými uzatváraním), resp. sa môžete rozhodnúť pre model, kde sa dajú dokupovať náhradné fľaše podľa potreby.

Vždy starostlivo sledujte objem nádob, spôsob uzatvárania a ich tvar. Dobrým výberom môžete trafiť do vkusu všetkých členov rodiny – deti si vezmú smoothie do školy, dospelí zase do práce alebo na športové aktivity. Výrobcovia sa v tomto prispôsobili spotrebiteľom a dnes už nie je problém zohnať fľaše, ktoré pasujú aj do stojana na nápoje v aute.

Ak chcete robiť extra dávku smoothie rovnakého zloženia pre celú rodinu, voľte radšej väčšiu spoločnú nádobu – ušetríte čas pri nakladaní ingrediencií. V prípade, že máte odlišné chute a každý chce svoj vlastný nápoj, je výhodnejšie vybrať smoothie mixér s viacerými menšími nádobkami.

Materiál smoothie mixéra

Smoothie mixérMateriál nádob je rovnako dôležitý ako ich objem a tvar. V hre je totiž životnosť nádoby a náchylnosť na zájdenie od prírodných farbív. Sklo je krásne, jednoduché na údržbu a čistenie, nezájde od pigmentov, no stačí jeden pád a nádoba poputuje do odpadu.

Plast vyniká odolnosťou voči poškriabaniu a prasknutiu. Tento materiál preto prevažuje u väčšiny smoothie mixérov, no u tých lacnejších a menej kvalitných sa nádoby na smoothie rýchlo zafarbia. Sledujte predovšetkým ich zdravotnú nezávadnosť (označené ako BPA-free materiál). Odporúčaný je Tritan – kvalitný materiál, ktorý vyniká tým, že nezachytáva pachy a neovplyvňuje chuť smoothie nápoja.

Telo z plastu alebo nerezu?

Materiál základne môže byť z plastu alebo nerezovej ocele. Plastové telo nájdete skôr na výkonovo slabších smoothie mixéroch, kde sa neočakáva vysoké zaťaženie. Z nerezovej ocele (často v kombinácii s čiernymi plastovými prvkami) sú vyrábané drahšie, stabilnejšie a predovšetkým výkonnejšie smoothie mixéry.

Ovládanie smoothie mixéra

Najčastejšie sa smoothie mixéry ovládajú pomocou pulzného spínača. Na to, aby sa motor mixéra uviedol do chodu je treba tlačidlo sústavne držať. V momente, ako tlačidlo pustíte, mixér sa vypne. Takéto ovládanie je výhodné predovšetkým, ak máte malé deti. Znížite riziko, že sa deti vo vašej neprítomnosti dostanú k zapnutému mixéru.

Niektoré modely majú už aj prednastavené programy. Nemusíte držať pulzný spínač, mixér pracuje sám po istú dobu. Zvyčajne majú na ovládacom paneli 2 základné programy – na mäkké ovocie a na tvrdé ovocie + zeleninu.

smoothie_mixer

Smoothie mixér pracuje priemerne pár minút denne, preto sa nemusíte obávať, že by sa jeho používanie výrazne premietlo do vyšších účtov za elektrickú energiu.

Prvky bezpečnosti

Smoothie mixérKvalitný smoothie mixér spoznáte aj podľa pokročilých prvkov, ktoré chránia nielen používateľa, ale aj samotný spotrebič. Dôležitou súčasťou je bezpečnostná poistka, ktorá povolí spustenie mixéra, iba vtedy, ak je nádoba presne osadená na základni. Ak tomu tak nie je, mixér nie je možné uviesť do chodu.

Nesmú chýbať ani stabilizačné protišmykové nožičky. V popise niektorých modelov môžete natrafiť aj na maximálnu dobu prevádzkySmoothie mixér síce dokáže podávať vysoký výkon, no jeho chod je limitovaný. Po presiahnutí tohto času (spravidla to môže byť minúta, v prípade lepších mixérov aj viac) sa aktivuje tepelná poistka, ktorá elektromotor vypne, aby sa zabránilo jeho zničeniu. Potom musíte chvíľu počkať, než prístroj vychladne, skôr ako ho prístroj znova používať.

Aký očakávať komfort používania?

Smoothie mixér predstavuje spôsob, ako sa rýchlo dostať k zdravému pokrmu, bez toho, aby ste strávili v kuchyni čas navyše. Treba sa pripraviť na to, že takýto mixér nie je práve najtichší spotrebič. Jeho hlučnosť sa pohybuje v intervale od 60 – 90 dB, čo už na hornej hranici možno prirovnať k hluku na ceste plnej áut. Jednu či dve minútky isto zvládnete, horšie sa to však môže vysvetľovať ráno susedom.

Keďže nádoba aj čepele sú v priamom kontakte s mixovanými surovinami, zaujímať by ste sa mali aj o čistenie. Sekacie nože sa snažte umyť okamžite. Nemusíte potom riešiť úmorné drhnutie zaschnutých zvyškov. Čistenie nádob na smoothie je pomerne jednoduché – stačí mať doma kefku na čistenie fliaš, alebo nádoby vložiť do umývačky riadu, ak to povoľuje návod na používanie.

smoothie_mixer

Náš tip: Jednoduchým a rýchlym spôsobom ako mixér opláchnuť, je naliať doňho čistú vodu a na chvíľu ho zapnúť. Silný prúd vody sa dostane aj tam, kam s kefkou nedočiahnete. A pokiaľ zvyšky nápoja ešte nie sú zaschnuté, po tomto prepláchnutí vám už ani nezostane veľa dodatočného čistenia.


Smoothie mixér

Ďalšie aktuality