×

Ako vybrať sporák, prípadne rúru a varnú dosku?

21.08.2020

Kompletný sporák, alebo varná doska a rúra oddelene? Poradíme vám riešenie, ktoré bude najlepšie práve pre vás a vašu domácnosť. Tiež vám vysvetlíme s akými typmi varnej dosky alebo rúry sa môžete stretnúť.

Indukčná doska Electrolux

O čom sa dočítate:

Sporák, prípadne samostatná rúra a varná doska, je neoddeliteľnou súčasťou akejkoľvek kuchyne, či už ste mladší, alebo starší, či už varíte len pre seba, alebo pre šesťčlennú rodinu… Ako ale pri zariaďovaní kuchyne vybrať medzi doslova stovkami ponúkaných produktov?

V dnešnom článku vám predstavíme rôzne riešenia, rozdiely medzi typmi sporákov, rúr a varných dosiek, vysvetlíme základné parametre a predstavíme aj pokročilé funkcie, ktoré možná nepoznáte, ale určite by sa vám mohli hodiť.

Ako vybrať sporák

S kvalitným sporákom môže byť varenie výrazne jednoduchšie a zábavnejšie, ale zároveň tiež profesionálnejšie a precíznejšie.

Sporák, alebo oddelenú rúru a varnú dosku?

Najprv si musíme ujasniť pojmy: Sporák = Rúra na pečenie + Varná doska. Častá otázka znie, kedy je vhodnejší kombinovaný sporák a kedy by rúra mala  stáť oddelene od varnej dosky. Odpoveď nájdete v rozložení pracovného priestoru v kuchyni.

Pokiaľ nebojujete s priestorom, zvoľte oddelený variant – vstavaná rúra umiestnená na úrovni pásu je bezpečnejšia aj praktickejšia, a možno ju ešte dokážete šikovne skĺbiť s mikrovlnkou alebo umývačkou. Dosku si potom môžete umiestniť na najpraktickejšie miesto v kuchyni, napríklad s dostatkom pracovného priestoru po oboch stranách, vo vhodnej pozícii voči drezu a pod.

Vstavaná rúra Electrolux

V moderných kuchyniach je obvyklejšia vstavaná rúra vo výške pása (na obrázku vstavaná rúra Electrolux).


V starších kuchyniach však býval sporák obvyklejší, takže naň je vyhradený priestor a zmena dispozície by vyžadovala zložitú, ak nie nemožnú rekonštrukciu.

Tiež ide o logickú voľbu v menších kuchyniach, kde sa varná doska a rúra umiestňujú na jedno miesto práve v podobe sporáka, ktorý vám ušetrí priestor. V každom prípade nejde o zlé ani zastarané riešenie, zoženiete veľmi kvalitné sporáky s modernými funkciami.

A aké typy sporákov existujú? (V nasledujúcich častiach článku si ich predstavíme dôkladnejšie.)

  1. Elektrický: Elektrická rúra + Sklokeramická doska / Indukčná doska / Liatinové horáky
  2. Plynový: Plynová rúra + Plynové horáky
  3. Kombinovaný: Elektrická rúra + Plynové horáky

Indukčný sporák Electrolux

Rúra: Elektrina, alebo plyn?

Začneme stručne: Ak máte prívod plynu, môžeme odporučiť plynovú varnú dosku, ale rúru voľte radšej elektrickú.

Plynové rúry totiž ponúkajú spodný ohrev, takže môžu pokrmy variť/piecť nerovnomerne (keď to vezmeme do extrému, tak bude jedlo na dne pripálené a zhora surové). Nepomáha ani ventilátor. Celkovo tiež plynové rúry nevynikajú príliš dobrou (a už vôbec nie presnou) reguláciou teploty.

Ako vybrať elektrickú rúru

 Ak je to aspoň trochu možné, voľte elektrickú rúru.

Akú šírku a aký objem rúry zvoliť?

Sporáky aj samostatné varné dosky a rúry sa vyrábajú v štandardných rozmeroch; konkrétne vyberáte šírku. V prvom rade ste limitovaní priestorom (šírkou kuchynskej skrinky na vstavanie alebo medzery v kuchynskej linke). Ďalej by ste mali zvážiť, ako často a pre koľko ľudí varíte/pečiete. Šírka sa líši, najčastejšie dosahuje hodnôt 50, alebo 60 cm, ale máme v ponuke aj 90 cm modely, aj keď nie sú  vyslovene bežné (a pozor tiež na kompatibilitu plechov; nie do každej rúry sa zmestí „univerzálny“, neznačkový plech).

Od šírky sa potom logicky odvíja objem. Ten štandardne začína na 60 – 65 litroch (pri normálnej, rodinnej rúre), ale stále častejšie narazíte aj na rúry s vyšším objemom 70+ litrov.

Majte tiež na pamäti, že šírka a objem nie sú zásadné iba v špeciálnych situáciách, keď by ste piekli obriu morku ako Američania na svoj Deň vďakyvzdania. Aj keby ste z hlavných chodov najčastejšie pripravovali len štandardný pekáč s jedlom, tak platí, že na väčší plech sa vojde viac koláčikov, väčšia domáca pizza… Menšia rúra tak znamená viac práce, pretože pečiete na viackrát.

Ako vybrať sporák

Ak nežijete dlhodobo sami v garsónke, stojí väčšia šírka/objem za zváženie.

Doska: Indukčná, plynová, alebo sklokeramická?


Indukčná varná doska

Rozumnou voľbou je z nášho pohľadu indukčná doska (či už samostatná, alebo ako súčasť sporáka). Sú naozaj veľmi účinnévýkonné (takže rýchlo ohrievajú), nemajú takmer žiadne zvyškové teplo (plocha sama o sebe nehreje – ohrieva sa iba od toho, že je na nej napríklad hrniec s horúcou vodou, a keď ho dáte dolu, platnička veľmi rýchlo vychladne). Aj preto sa mimoriadne ľahko čistí (nečistoty stačí zotrieť).

Nevýhodou je nutnosť použiť riad z magnetických materiálov, ktorý je síce bežný a nie je drahý, ale ide o niečo, čo „v obchode pri nákupe panvičky musíte skontrolovať“. Indukčné dosky bývajú tiež v porovnaní so sklokeramickými o niečo drahšie, aj keď nie oveľa a bez problémov zoženiete aj modely s cenou, ktorá zodpovedá konkurenčným technológiám. Poslednou zásadnou nevýhodou je krehkosť. Nemusíte sa báť, že by vám doska praskla, keď sa na ňu škaredo pozriete – je, samozrejme, vyrobená z tvrdených materiálov. Pokiaľ by ste na ňu ale pustili sedemlitrový hrniec s vývarom, veľa šancí jej nedávame (zatiaľ čo plynový sporák by mohol prežiť úplne bez ujmy).

Indukčná doska s odsávaním Miele

Existujú aj luxusné indukčné dosky s integrovaným odsávaním pár.

Plynová varná doska

Ako sme písali vyššie, plynovú rúru síce neodporúčame, ale dosku áno. Ponúka lacnú a rozumne efektívnu prevádzku s presnou reguláciou výkonu. Plynové rúry tiež majú veľkú výhodu v tom, že sú z princípu veľmi odolné – nie je náhoda, že sa plyn používa v profesionálnych kuchyniach, kde sa riadom občas „treskne“ alebo sa po rošte posúva. Pri sklokeramických/indukčných doskách musíte byť oveľa opatrnejší.

Nevýhodou je napríklad komplikovanejšie čistenie (snímať rošt, vydrhnúť plochu dosky + rošt samotný…). Tiež sa musíte zmieriť s tým, že varenie na plyne = varenie na intenzívnom ohni, takže rošt, platničky aj ich okolie zostávajú dlhšie horúce. Inak sa ale o bezpečnosť pri varení na plyne nebojte – ak máte normálne bezpečné rozvody, profesionálne nainštalované spotrebiče atď., tak vedzte, že rôzne inteligentné istiace ventily (StopGas), systémy automatického zapaľovania a pod. robia z kombinovaných sporákov / plynových varných dosiek absolútne štandardne bezpečné spotrebiče.

Plynová varná doska Bosch

Na obrázku je plynová varná doska Bosch.

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramické doskylacnejšími príbuznými dosiek indukčných. To rozhodne neznamená, že by boli zlou voľbou – aj ony majú svoje výhody a nevýhody. Okrem ceny potešia rozumnou účinnosťou i tým, že na nich môžete používať akýkoľvek riad.

Plocha sa zahrieva, takže chladne dlhšie, než je tomu v prípade indukčnej dosky, ale stále relatívne rýchlo. So zahrievaním tiež súvisí mierne náročnejšie čistenie – zostáva totiž výhoda hladkého povrchu, ale zvyšky jedla sa k nemu pripečú. Platí to isté, čo sme písali o indukčných doskách ohľadom krehkosti / náchylnosti na poškrabanie.

Sklokeramická doska AEG

Aj sklokeramická doska môže mať inteligentné zóny (na obrázku je dvojitá zóna sklokeramickej dosky AEG).
 

Existujú aj sporáky s liatinovými platničkami, ale tie sú po prvé neefektívne, a po druhé nepraktické, takže ich nemôžeme odporučiť. Samozrejme pokiaľ kupujete malý prenosný varič napríklad na chatu, tak liatina nie je problém (aj variče sa však, mimochodom, vyrábajú indukčné).

 

Úzka varná doska Siemens Domino

Aké horáky / varné zóny zvoliť?

Najčastejšie sa stále stretnete so zlatým štandardom: štyri rôzne veľké varné zóny alebo plynové horáky, na ktoré umiestňujete hrnce a panvice príslušnej veľkosti. Nie sme rozhodne proti a väčšine ľudí bude také rozloženie dostačovať aj vyhovovať.

Lepšie modely ale čím ďalej častejšie ponúkajú vyššie počty horákov/zón alebo rôzne vylepšené rozloženia. (Nielen) milovníci ázijskej kuchyne ocenia špeciálny wok horák. Na indukčných doskách zase nájdete univerzálne zóny, ktoré sa prispôsobia veľkosti hrnca, alebo si poradia dokonca s oválnym pekáčom.

A určite musíme zmieniť aj malé domino dosky (to už teda hovoríme výhradne o doskách samostatných), ktoré sú zúžené a ponúkajú napríklad len dve varné plochy – veľkosťou tak približne zodpovedajú už spomínanému prenosnému variču. Hodia sa do garsóniek, hotelových apartmánov, na študentské internáty… Kamkoľvek, kde varíte skôr príležitostne, nie pre veľkú rodinu. (A aby sme zmienili skutočne všetky možnosti, tak v takom prípade môžete zvážiť aj minirúru.)

Inteligentné zóny na indukčnej varnej doske AEG.

V spôsoboch čistenia rúry sú veľké rozdiely

Viete, ako štandardne, teda ručne vyčistiť rúru, keď na to nemáte „inteligentú funkciu“? Ideálne po každom varení, hneď ako vychladne. Ak čistenie zanedbáte, môžete na extrémne pripálené zvyšky skúšať rôzne triky s jedlou sódou a octom a dať poriadne zabrať svalom na rukách; a výsledky zrejme aj tak nebudú dokonalé.

Preto jednoznačne – z vlastnej, osobnej skúsenosti – odporúčame samočistiace rúry. Vždy budete musieť trochu zapracovať aj vy (konkrétne zotrieť zvyšky po čistení), ale rozdiel v náročnosti údržby je extrémny. Nasledujúce metódy ponúkajú naprieč svojimi modelmi snáď všetci výrobcovia.


1. Parné čistenie

Rúry s parnou funkciou väčšinou ponúkajú parné čistenie, kedy na dno nalejete dané množstvo vody, para uvoľní nečistoty a vy ich potom zotriete. Keď rúru takto čistíte pravidelne, ide o celkom spoľahlivý a relatívne nenáročný spôsob, ako ju udržiavať v dobrom stave. (Teoreticky ide o trik, ktorý môžete použiť v každej rúre, ale samostatná funkcia by mala zabezpečiť lepšie výsledky.)


2. Pyrolýza

Pyrolytické čistene je založené na extrémne vysokých teplotách. Rúry majú povrch z odolného materiálu, ktorý znesie vnútornú teplotu, ktorá môže dosiahnuť pokojne aj 500 °C (medzi bezpečnostné opatrenia patria napríklad zamknuté dvierka). Po určitom čase, napr. 90 minútach, je proces ukončený, nečistoty sú spálené. Vy iba zotriete popol zo dna.


3. Katalytické čistenie

Steny rúr s podporou katalytického čistenia tvoria vložky so špeciálnym povrchom, ktorý je naozaj „samočistiaci“. Nečistoty samy zoxidujú a vyparia sa, vy rúru len zapnete na štandardnú teplotu (napríklad na 200 – 250 °C na 60 – 90 minút) a potom len vytriete dno handričkou bez chemikálií. Nevýhoda je, že sa tieto vložky po niekoľkých rokoch musia vymeniť. Tiež si musíte dát pozor, či sú vložky s povrchom na všetkých stranách, alebo napríklad len vzadu.

Vzhľadom na to, že sa sporák skladá z varnej dosky a rúry, platia preň rovnaké pravidlá. Takže aj naše tipy v tomto článku sú univerzálne, nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek riešenie.

Na čo ešte pri výbere myslieť?

Základ máte rozhodnutý, základné filtre vyhľadávania navolené… Ponuka je ale stále široká. Zúžte ju tým, že si ujasníte svoje preferencie ohľadom ovládania, bezpečnostných prvkov a špeciálnych funkcií.


Zvážte, aké ovládanie vám vyhovuje

Nedá sa jednoznačne povedať, aký druh ovládania je najlepší – veľmi záleží na vašich preferenciách. Plynové dosky a veľké množstvo sporákov/rúr zostáva pri štandardných otočných gombíkoch/voličoch, ktoré umožňujú plynulú reguláciu.

Alternatívou sú fyzické tlačidlá alebo dotykové ovládanie, ktoré je plne digitálne. To znamená, že je presné, ale na druhú stranu väčšinou odkrokované (plyn si výkonovo regulujte od nuly do sto percent, indukčná doska má napríklad 10 stupňov výkonu).

Pri rúre/sporáku v každom prípade odporúčame displej. Nemusí ísť o extrémne inteligentný spotrebič, ale aspoň minútku, odložený štart alebo automatické vypnutie po určitom čase by ponúkať mohol.

Ovládací panel s displejom Electrolux

Ovládací panel s displejom na rúre Electrolux.

Bezpečnosť na prvom mieste

Varenie na domácich spotrebičoch je dlhodobo bezpečné, ale výrobcovia aj tak prichádzajú s novými vychytávkami, ktoré možno nepoznáte, ak ste si napríklad nový sporák dlhší čas nezaobstarávali.

Štandardom je dnes detská poistka, ktorá bráni nielen zapnutiu spotrebiča deťmi, ale tiež tomu, aby napríklad počas varenia zmenili nastavenie. Okrem tejto „aktívnej“ ochrany existuje tiež pasívna, ktorú ocenia aj dospelí – chladné dvierka. Pokiaľ pečiete pri 250 °C, tak dvierka logicky nebudú ako ľad, ale viacvrstvové sklo veľmi dobre izoluje a nemali by ste si ublížiť, keď sa skla dotknete. Podobne vás potom chránia aj indikátory zvyškového tepla na indukčných a sklokeramických doskách, ktoré zhasnú až vo chvíli, kedy je daná varná zóna dostatočne vychladnutá.

Pri otváraní rúry si síce stále musíte dať pozor na unikajúcu paru pri príliš rýchlom otvorení dvierok (čo je chyba, ktorú človek obvykle urobí raz a veľmi dobre sa z nej poučí), ale manipulácia s pokrmom je následne jednoduchšia a bezpečnejšia, pokiaľ vaše rúra ponúka teleskopické vysúvanie roštov.

Indukčný sporák Electrolux

Vybrané sporáky disponujú praktickými teleskopickými výsuvmi.

Ďalšie a ďalšie bezpečnostné senzory sa zase starajú o elimináciu nehôd. Doska pípa, ak niečo položíte alebo vylejete na dotykové ovládanie a hrozilo by samovoľné spustenie spotrebiča (alebo zmena nastavení). Rúra tiež nezaháľa a – ako sme si už hovorili – dôsledne zamkne dvierka, keď spustíte 500 °C pyrolýzu…

Stále platí a vždy bude platiť, že pri varení musíte byť opatrní, že spotrebiče (plynové aj elektrické) by mal inštalovať (a samozrejme tiež opravovať) odborník, že by ste ich mali mať pri používaní pod dohľadom… Ale tiež môžeme jednoznačne povedať, že sú veľmi bezpečné a ešte čím ďalej bezpečnejšie s každou novou generáciou modelov.

Plynová varná doska Miele

Plynové varné dosky dnes ponúkajú napr. bezpečnostné ventily (na obrázku varná doska Miele).

Funkcie, ktoré vám vylepšia alebo uľahčia život

Niektoré „extra“ funkcie už sme zmienili vyššie – napríklad wok horák, detekciu veľkosti hrnca alebo možnosť pracovať na indukčnej zóne s oválnym riadom, časovače, čistiace systémy, bezpečnostné funkcie…

Aj v prípade, že hľadáte štandardný sporák/rúru/dosku v bežnej cene, určite vám odporúčame, aby ste si pozreli aj najdrahšie a najlepšie vybavené modely. Možno nájdete funkciu, ktorá je pre vás zásadnou, a ktorá pritom rozhodne nemusí byť výsadou najdrahších modelov; naopak vám pomôže zúžiť výber v rozsiahlej ponuke bežne vybavených spotrebičov.

Plynová varná doska AEG

Medzi také funkcie môže patriť booster – častá výbava indukčných dosiek. Booster (každý výrobca mu môže hovoriť inak) umožňuje krátkodobé použitie vysokého výkonu, napríklad keď na zónu položíte hrniec so studenou vodou a chcete ju veľmi rýchlo priviesť k varu. Ide o nedoceniteľnú funkciu, ktorá vám pri varení ušetrí dlhé minúty.

Podobne užitočná je funkcia Stop & Go (alebo podobne nazvaná), ktorá zníži výkon tak, že si môžete odbehnúť napríklad za poštárom, bez obáv, že by sa jedlo pripálilo či pretieklo (alebo naopak, že by ste museli prerušovať varenie a pokrmy by vychladli). Keď sa vrátite, jedným kliknutím sa vrátite na predchádzajúce nastavenie.

Pri výbere rúry je zásadná ponuka režimov pečenia. Okrem horného/spodného ohrevu je dnes základ teplovzdušný ohrev, ale výnimkou nebýva ani možnosť grilovania, rozmrazovania alebo už spomínaného parného varenia či pečenia.

Prúdenie vzduchu v elektrickej rúre

Rúry tiež lákajú na automatické režimy varenia, ktoré napríklad fungujú tak, že sa rúra nahreje na automaticky prednastavenú teplotu a pípne, vy do nej vložíte napr. kura určitej hmotnosti, rúra si sama nastaví časovač, po polhodine pípne, aby ste kura otočili, a potom už sama pečenie ukončí vo vhodný čas.

Asistované varenie v podaní Electrolux.

S tým potom súvisí napríklad udržiavanie teplého jedla (Keep Warm). A ak ste nároční, môžete pri vybraných modelov nahrievať taniere (Plate Warming) alebo napríklad kontrolovať prepečenie steaku pomocou teplotnej sondy, … Ponuke funkcií sa dnes naozaj medze nekladú.

Niekoľko konkrétnych príkladov na záver

Myslíme si a dúfame, že sme výber popísali priamočiaro, ale na záver si ešte predstavíme niekoľko konkrétnych scenárov:

1. Mám malú alebo staršiu kuchyňu s miestom na sporák. A mám prívod plynu

Odporúčame kombinovaný sporák, teda sporák s elektrickou rúrou a plynovou doskou.

2. Mám malú alebo staršiu kuchyňu s miestom na sporák. A nemám prívod plynu.

3. Mám modernú/priestrannú kuchyňu alebo si ju práve navrhujem. A mám prívod plynu.

Odporúčame  samostatnú vstavanú rúru a samostatnú dosku, pokojne plynovú.

4. Mám modernú/priestrannú kuchyňu alebo si ju práve navrhujem A nemám prívod plynu.

Odporúčame  samostatnú vstavanú rúru a samostatnú dosku, ideálne indukčnú.

5. Potrebujem ušetriť každý centimeter, varím si na internáte / na chate raz za čas.

Pokojne vyberajte domino dosky alebo minirúru. V krajnom prípade, pokiaľ varíte improvizovane, postačí malý prenosný varič.


6. Varím často, rád/rada, vo veľkom, experimentujem s náročným pečením a exotickými pokrmami…

Odporúčame, aby ste si dopriali lepšie vybavené modely, napríklad dosky s wok horákmi, rúry s veľkým objemom a teplotnou sondou… A tiež aby ste mysleli na svoje pohodlie a zvolili napríklad podporu pyrolytického čistenia.

 

Sporáky DATART Rúry DATART Varné dosky DATART

 

Ďalšie aktuality

Práčka Whirlpool FreshCare+ za vás postráži sviežosť bielizne až niekoľko hodín po vypraní

Práčka Whirlpool FreshCare+ za vás postráži sviežosť bielizne až niekoľko hodín po vypraní

Neviete, kam skôr skočiť? Veľkú úľavu vám v každodennom zhone môže priniesť okrem iného aj výber domácich spotrebičov, na ktoré sa môžete na sto percent spoľahnúť. Často tak ušetríte čas, kompletne za...... Celý článok
Ako vybrať batérie?

Ako vybrať batérie?

Tužkové batérie a akumulátory rámujú pokladne snáď všetkých obchodov s elektro sortimentom. Pýtate sa prečo? Rozhliadnite sa doma a uvidíte diaľkové ovládanie, hračky na baterky, ručné svietidlá a mno...... Celý článok
Recenzia: Novou pýchou Microsoftu je tablet Surface Pro 8!

Recenzia: Novou pýchou Microsoftu je tablet Surface Pro 8!

Kvalitný notebook sa dnes hodí každému. Rovnako tak je „slušný“ tablet ideálnym spoločníkom na zábavu aj prácu, obzvlášť na cestách. Je fajn mať oboje, ale ešte lepšie je mať kombináciu oboch v jednom...... Celý článok
Už ste počuli o LG ThinQ?

Už ste počuli o LG ThinQ?

LG ThinQ, ktorá ešte prednedávnom niesla názov LG Smart ThinQ, zmení vašu domácnosť na inteligentnú. Je súčasťou mnohých produktov LG a umožní vám celkom prepojiť vašu domácnosť. Spotrebiče navyše môž...... Celý článok
Hoďte sa do pohody s aplikáciami pre zdravý životný štýl

Hoďte sa do pohody s aplikáciami pre zdravý životný štýl

Chcete mať kontrolu nad svojim životným štýlom? S tým vám môžu pomôcť aplikácie do vášho mobilného telefónu. Vybrali sme ich pre vás hneď niekoľko, a to tie, ktoré vám uľahčia byť fit a udržať si psyc...... Celý článok