Ako vybrať sušičku bielizne?

15.09.2020

Sušičky sa stávajú štandardnou súčasťou domácností. Aspoň tam, kde nie je potrebné príliš šetriť miestom, a tak je možné používať práčku aj sušičku. Viete ale, ako vybrať model, ktorý vám bude najviac vyhovovať? Podľa akých parametrov a vlastností sa správne rozhodnúť? V našom článku sa dozviete všetko dôležité na to, aby ste mohli sušiť bielizeň rýchlo, úsporne a bez problémov.

Ako vybrať sušičku bielizne

Obsah článku:

Prečo si zaobstarať sušičku bielizne?

Sušička bielizne je vynález, ktorý vám ušetrí prácu aj čas. Navyše v nej nemusíte sušiť iba bežnú bielizeň. Stačí k vami vybranému modelu dokúpiť kôš do sušičky, ktorý sa vnútri, na rozdiel od bubna, neotáča. Hodí sa tak na sušenie topánok, prípadne veľmi jemných svetrov. Alebo tak cenných vecí, ako sú plyšové hračky vašich detí. Ďalšou nespornou výhodou sušičiek je, že bielizeň zbavujú alergénov. Vyberať si pri tom môžete aj priamo zo sušičiek určených pre alergikov.

Väčšina modelov sušičiek  na trhu sa plní z prednej strany, úzke sušičky s horným plnením takmer nenájdete. Dôvod je jednoduchý – priestorovo je úspornejšie postaviť sušičku na práčku, ako mať oba spotrebiče vedľa seba, nehovoriac o komforte plniaceho otvoru vo výške rúk. Na to slúži tzv. „spojovací medzikus“. Na rozdiel od väčšiny práčok u sušičiek bielizne nie je problém ani dodatočne pridať bielizeň v priebehu sušiaceho cyklu, senzory vlhkosti si iba prispôsobia čas sušenia. 

Ako vybrať sušičku bielizne

So sušičkou ušetríte množstvo času a námahy napríklad aj pri sušení objemnej posteľnej bielizne.

Práčka a sušička samostatne, alebo 2 v 1?

Pri nákupe sušičky bielizne spoločne s práčkou máte viacero možností. Spotrebiče môžete kúpiť buď samostatne, alebo ako ich kombináciu 2 v 1. Obľúbený je tiež set práčka so sušičkou rovnakej značky. Ich výhodou je nielen nižšia cena, ale aj výborná kompatibilita. Ideálnym riešením do menších domácností je kombinácia práčky a sušičky v jednom. V takom prípade získate ďalší priestor navyše, musíte však počítať s vyššou spotrebou vody, porovnateľnou s praním a nutnosťou vybrať časť bielizne pred sušením, ak ste mali pri praní bubon plný. Kapacita pri sušení je totiž zvyčajne menšia ako kapacita na pranie

ako vybrat susicku bielizne_1
7 dôvodov, prečo je lepšia samostatná sušička

  1. Sušenie bielizne je rýchlejšie. Šetríte svoj čas. Navyše bielizeň nemusíte nikam vešať.
  2. Bielizeň sušená v sušičke si zachováva farby, oproti sušeniu na slnku.
  3. Počas sušenia sa do bielizne nedostávajú žiadne alergény a pele. Bielizeň je naopak úplne čistá.
  4. Bielizeň zo sušičky často nemusíte vôbec žehliť. Jednoducho ju poskladáte a udložíte.
  5. Bielizeň je jemná a voňavá aj bez použitia aviváže počas prania. Toto je skvelá správa pre alergikov.
  6. Z bielizne sa počas sušenia odstránia chlpy a vlasy. Ak máte domáceho maznáčika, budete nadšení.
  7. Sušičky s programom na osvieženie dokážu odstrániť pach z oblečenia, napr. keď prídete zo zafajčenej miestnosti.
S výberom setu práčky a sušičky vám poradíme v samostatnom článku.

Kondenzačná, alebo ventilačná sušička?

Z hľadiska technológie možno sušičky rozdeliť na kondenzačné a ventilačné. Na výsledku sušenia rozdiel medzi spotrebičmi nespoznáte, líšia sa ale spôsobom, akým odvádzajú horúci vzduch. Akú vybrať?

► Kondenzačné sušičky (pre tých, čo perú málo)

Horúca para, ktorá vzniká pri sušení, sa v kondenzačných sušičkách premieňa na vodu. Tá sa buď ukladá do zásobníka, odkiaľ ju jednoducho vylejete (šikovné gazdinky ju potom používajú namiesto destilovanej vody do žehličiek), alebo možno vodu odvádzať priamo do odpadu. Nemusíte doma teda nič búrať ani prestavovať – ak nebudete využívať sušičku príliš často, oplatí sa vám zakúpiť lacnejšiu, kondenzačnú sušičku.

► Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom (pre tých, čo perú pravidelne)

V kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom sa horúci vzduch rovno chladí a získaná energia sa recykluje. Vzniknutý uzavretý cyklus je úsporný – spotreba oproti bežnej kondenzačnej sušičke klesá až o 50 % a vďaka nižšej teplote je celý proces citlivejší k jemným tkaninám. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sa hodia pre všetkých, ktorí sušia pravidelne a častejšie.

► Parné kondenzačné sušičky (pre tých, čo neradi žehlia)

Žehlíte radi? Ak nie, zvážte nákup kondenzačnej sušičky s parnou funkciou. Bielizeň suší priamo horúca para, ktorá prenikne látkou, prevonia ju a našuchorí. Parné sušičky nepotrebujú otáčať bubnom, o všetko sa postará para. Z bielizne tak okamžite miznú záhyby, rovnako ako zápach cigaretového dymu. Osviežujúce, však?

► Ventilačné sušičky (do veľkých kúpeľní)

Ventilačné sušičky nasávajú vzduch, ohrejú ho, nechajú ho nasať vlhkosť a zase ho vypustia von. Hodia sa teda do väčších práčovní a všeobecne na miesta, kde je možné vyviesť "výfukovú" trubicu von z domu. Vďaka ohrevu vzduchu sú tieto sušičky prevádzkovo úspornejšie než kondenzačné z jednoduhého dôvodu – vzduch ohrejete ľahšie, ako vodu. Ak máte veľkú kúpeľňu, kde môžete zaistiť odvetrávanie, ventilačná sušička je ideálnou voľbou.
 


Zaujíma vás, ako funguje kondenzačná sušička?

Dôležitý parameter: spotreba sušičky bielizne

Ohrev vzduchu je predsa len energeticky náročný proces, pred nákupom sušičky bielizne je preto dôležité skontrolovať jej energetický štítok. Väčšina modelov (vrátane veľmi kvalitných), spadá do energetickej triedy A++, špičkové modely bežne dosahujú aj najúspornejšiu triedu A+++, čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné.

Sušičku bielizne však nemožno chápať ako oddelený spotrebič. Ak máte napr. starú práčku, ktorá nedokáže poriadne vyžmýkať bielizeň, úsporná sušička veľmi nepomôže k zníženiu nákladov na prevádzku.

Ako vybrať sušičku bielizne

Ako sušička bojuje proti alergiám?
Keď sušíte bielizeň na šnúre, vystavujete ju prostrediu, v ktorom poletuje prach, roztoče, baktérie, peľ a ďalšie alergény. Zatiaľ čo dospelý organizmus sa s väčšinou z nich vysporiada, deti tak silnú imunitu nemajú a kontaktom s agresívnymi látkami u nich môže vzniknúť alergia. V sušičke však oblečenie nie je vystavené alergénom, takže sa znižuje riziko reakcie cez pokožku aj vzduchom pri obliekaní. Na trhu dnes nájdete už aj špecializované sušičky pre alergikov.

Aké sú priemerné náklady na sušenie?

Už sme si povedali výhody sušičky bielizne, aj aké typy možno zakúpiť. Koľko ale takéto sušenie stojí? Samozrejme, veľa záleží na kvalite sušičky, frekvencii sušenia, ale tiež na zvolenom programe. Napriek tomu môžete nákupom kvalitnej sušičky ušetriť. Kondenzačné sušičky bez tepelného čerpadla sa napriek nízkej cene často neoplatia.

Oproti kvalitnejším modelom nielenže ponúkajú menej programov, a tým aj možností, ale už po dvoch rokoch prevádzky sa ich nákup môže ukázať ako neekonomický. Každý ďalší rok prevádzky sa finančná nevýhodnosť lacnej sušičky ešte viac prehlbuje. Kvalitná sušička s tepelným čerpadlom tak svoju vyššiu cenu po niekoľkých rokoch vďaka nízkym prevádzkovým nákladom obháji. Z dlhodobého hľadiska sa teda finančne rozhodne oplatí kúpiť kvalitnejší a úspornejší model sušičky.
 

Model sušičky Kvalitná sušička Bežná sušička Lacná sušička
Cena 639 € 450 € 330 €
Energetická trieda A+++ A+ B
Ročná spotreba (počítaných 155 sušiacich cyklov) 176 kWh 233 kWh 504 kWh
Náklady na 1 sušenie pri cene 0,15 € za 1 KWh 0,17 € 0,22 € 0,48 €
Ročné náklady na prevádzku 26,4 € 34,95 € 75,6 €
Náklady na prevádzku za 10 rokov 264 € 349,5 € 756 €
Cena sušičky + náklady za 10 rokov 903 € 799,5 € 1 086 €
Účinnosť sušenia A A A
Kapacita bubna 8 kg 7 kg 7 kg


Kombináciou kvalitnej práčky a sušičky môžete ušetriť veľa peňazí za elektrickú energiu a tiež váš čas.

Sušičku bielizne si jednoducho zamilujete

Skeptikom sa môže sušička bielizne na prvý pohľad zdať ako zbytočná investícia, ktorá sa neoplatí. Bielizeň predsa vie uschnúť sama, nie je teda potrebné kupovať prístroj. Opak je ale pravdou. Sušička bielizne je pomocník, ktorý si získa každého. Zabudnite na bielizeň rozvešanú po byte, na vlhkosť v miestnostiach či na bielizeň na balkóne, všetkým na očiach.

Vďaka sušičke bielizne budete mať bielizeň usušenú nielen rýchlo, ale aj šetrne a vo výsledku vám u väčšiny oblečenia odpadne aj nutnosť žehlenia. Bielizeň môžete hneď vybrať a uložiť do skrine. Sušičku bielizne si tak jednoducho zamilujete.
 

Ako vybrať sušičku bielizne

Ďalšie aktuality