×

Ako vybrať sušičku bielizne?

10.04.2022

Sušičky sa stávajú štandardnou súčasťou domácností. Aspoň tam, kde nie je potrebné príliš šetriť miestom, a tak je možné používať práčku aj sušičku. Viete ale, ako vybrať model, ktorý vám bude najviac vyhovovať? Podľa akých parametrov a vlastností sa správne rozhodnúť? V našom článku sa dozviete všetko dôležité na to, aby ste mohli sušiť bielizeň rýchlo, úsporne a bez problémov.

Ako vybrať sušičku?

O čom sa dočítate:

Prečo si zaobstarať sušičku bielizne?

Sušička bielizne je vynález, ktorý vám ušetrí prácu aj čas. Navyše v nej nemusíte sušiť iba bežnú bielizeň. Stačí k vami vybranému modelu dokúpiť kôš do sušičky, ktorý sa vnútri, na rozdiel od bubna, neotáča. Hodí sa tak na sušenie topánok, prípadne veľmi jemných svetrov. Alebo tak cenných vecí, ako sú plyšové hračky vašich detí. Ďalšou nespornou výhodou sušičiek je, že bielizeň zbavujú alergénov. Vyberať si pri tom môžete aj priamo zo sušičiek určených pre alergikov.

Ako sušička bojuje proti alergiám?
Keď sušíte bielizeň na šnúre, vystavujete ju prostrediu, v ktorom poletuje prach, roztoče, baktérie, peľ a ďalšie alergény. Zatiaľ čo dospelý organizmus sa s väčšinou z nich vysporiada, deti tak silnú imunitu nemajú a kontaktom s agresívnymi látkami u nich môže objaviť alergická reakcia. V sušičke však oblečenie nie je vystavené alergénom, takže sa znižuje riziko reakcie cez pokožku aj vzduchom pri obliekaní. Na trhu dnes nájdete už aj špecializované sušičky pre alergikov.

Väčšina modelov sušičiek  na trhu sa plní z prednej strany, úzke sušičky s horným plnením takmer nenájdete. Dôvod je jednoduchý – priestorovo je úspornejšie postaviť sušičku na práčku, ako mať spotrebiče vedľa seba, nehovoriac o komforte plniaceho otvoru vo výške rúk. Na to slúži tzv. „spojovací medzikus“. Na rozdiel od väčšiny práčok pri sušičkách bielizne nie je problém ani dodatočne pridať bielizeň v priebehu sušiaceho cyklu, senzory vlhkosti si iba prispôsobia čas sušenia. 

Zostava práčky a sušičky

7 dôvodov, prečo je lepšia samostatná sušička

1. Sušenie bielizne je rýchlejšie. Šetríte svoj čas. Navyše bielizeň nemusíte nikam vešať.

2. Bielizeň sušená v sušičke si zachováva farby, oproti sušeniu na slnku.

3. Počas sušenia sa do bielizne nedostávajú žiadne alergény a pele. Bielizeň je naopak úplne čistá.

4. Bielizeň zo sušičky často nemusíte vôbec žehliť. Jednoducho ju poskladáte a udložíte.

5. Bielizeň je jemná a voňavá aj bez použitia aviváže počas prania. Toto je skvelá správa pre alergikov.

6. Z bielizne sa počas sušenia odstránia chlpy a vlasy. Ak máte domáceho maznáčika, budete nadšení.

7. Sušičky s programom na osvieženie dokážu odstrániť pach z oblečenia, napr. keď prídete zo zafajčenej miestnosti.

Ako vybrať sušičku bielizne

Práčka a sušička samostatne, alebo 2 v 1?

Pri nákupe sušičky bielizne spoločne s práčkou máte viacero možností. Spotrebiče môžete kúpiť buď samostatne, alebo ako kombináciu práčky so sušičkou v jednom. V takom prípade získate ďalší priestor navyše, ale musíte počítať s vyššou spotrebou vody, porovnateľnou s praním a s nutnosťou vybrať pred sušením časť bielizne, ak ste mali pri praní plný bubon. Kapacita sušenia je totiž zvyčajne nižšia než kapacita práčky. Inak je ale práčka so sušičkou elegantným riešením do menších bytov.

Obľúbená je tiež zostava práčky a sušičky rovnakej značky. Ich výhodou je nielen nižšia cena, ale aj výborná kompatibilita. V Datarte máme pre vás už dopredu vytvorené zostavy sušičiek a práčok. Budete tak mať istotu, že spotrebiče k sebe dokonalo pasujú. 

Zostava práčky a sušičky

S výberom zostavy práčky a sušičky vám pomôžeme v samostatnom článku.

Aj úzke sušičky majú na trhu svoje miesto. Potešia elegantným dizajnom, vojdú sa aj do malej kúpeľne a výkonom dokážu konkurovať aj modelom s klasickou veľkosťou. Zvyčajne majú hĺbku do 50 cm a usušíte v nich až 7 kg bielizne. Ak bojujete s nedostatkom miesta, vďaka slim sušičke ušetríte až 10 cm priestoru. Nesklame vás ani ponukou moderných funkcií, vrátane tých smart. Aké funkcie dostanete závisí od konkrétneho modelu.

A či môžete postaviť úzku sušičku na úzku práčku? Odpoveď je áno, ale aj v tomto prípade vám odporúčame využiť vhodný medzikus. Takže úzka sušička vám dopraje všetko to, čo hlboká sušička, len v menšom vyhotovení. Jediný rozdiel je v množstve bielizne, ktorú môžete usušiť na jeden cyklus. So svojou kapacitou určite postačí pre jednotlivca, pár alebo mladú rodinu.

Úzka sušička bielizne

Sušička s tepelným čerpadlo, alebo sušička bez tepelného čerpadla?

Z hľadiska technológie sušenia môžeme sušičky rozdeliť na kondenzačné a ventilačné. Na výsledku sušenia rozdiel medzi spotrebičmi nespoznáte, líšia sa ale spôsobom, akým odvádzajú horúci vzduch. Akú vybrať?


Kondenzačné sušičky (pre tých, čo perú málo)

Horúca para, ktorá vzniká pri sušení, sa v kondenzačných sušičkách premieňa na vodu. Tá sa buď ukladá do zásobníka, odkiaľ ju jednoducho vylejete (šikovné gazdinky ju potom používajú namiesto destilovanej vody do žehličiek), alebo možno vodu odvádzať priamo do odpadu. Nemusíte doma teda nič búrať ani prestavovať – ak nebudete využívať sušičku príliš často, oplatí sa vám zakúpiť lacnejšiu kondenzačnú sušičku.


Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom (pre tých, čo perú pravidelne)

V kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom sa horúci vzduch rovno chladí a získaná energia sa recykluje. Vzniknutý uzavretý cyklus je úsporný – spotreba oproti bežnej kondenzačnej sušičke klesá až o 50 % a vďaka nižšej teplote je celý proces citlivejší k jemným tkaninám. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sa hodia pre všetkých, ktorí sušia pravidelne a častejšie.


Parné kondenzačné sušičky

Zvážte nákup kondenzačnej sušičky s parnou funkciou. Bielizeň suší priamo horúca para, ktorá prenikne látkou, prevonia ju a našuchorí. Parné sušičky nepotrebujú otáčať bubnom, o všetko sa postará para. Z bielizne tak okamžite miznú záhyby, rovnako ako zápach cigaretového dymu. Osviežujúce, však?


Zaujíma vás, ako funguje kondenzačná sušička?

Dôležitý parameter: spotreba sušičky bielizne

Ohrev vzduchu je predsa len energeticky náročný proces, je preto dôležité pred nákupom sušičky skontrolovať jej energetický štítok. Väčšina modelov (vrátane veľmi kvalitných), spadá do energetickej triedy A++, špičkové modely bežne dosahujú aj najúspornejšiu triedu A+++, čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné.

Sušičku bielizne však nemožno chápať ako oddelený spotrebič. Ak máte napr. starú práčku, ktorá nedokáže poriadne vyžmýkať bielizeň, úsporná sušička veľmi nepomôže k zníženiu nákladov na prevádzku.

Aké sú priemerné náklady na sušenie?

Už sme si povedali, aké sú výhody sušičky bielizne, aj aké typy možno zakúpiť. Koľko ale takéto sušenie stojí? Samozrejme, veľa záleží na kvalite sušičky, frekvencii sušenia, ale tiež na zvolenom programe. Napriek tomu môžete nákupom kvalitnej sušičky ušetriť. Kondenzačné sušičky bez tepelného čerpadla sa napriek nízkej cene často neoplatia.

Ako vybrať sušičku bielizne
Oproti kvalitnejším modelom nielenže ponúkajú menej programov, a tým aj možností, ale už po dvoch rokoch prevádzky sa ich nákup môže ukázať ako neekonomický. Každý ďalší rok prevádzky sa finančná nevýhodnosť lacnej sušičky ešte viac prehlbuje. Kvalitná sušička s tepelným čerpadlom tak svoju vyššiu cenu po niekoľkých rokoch vďaka nízkym prevádzkovým nákladom obháji. Z dlhodobého hľadiska sa teda finančne rozhodne oplatí kúpiť kvalitnejší a úspornejší model sušičky.


Tabuľka s ukážkovými príkladmi bežnej výbavy jednotlivých sušičiek v závislosti na ich cene:

Model sušičky Kvalitná sušička Lacná sušička
Cena 640 € 330 €
Energetická trieda A+++ B
Ročná spotreba (počítaných 155 sušiacich cyklov) 176 kWh 504 kWh
Náklady na 1 sušenie pri cene 0,15 € za 1 KWh 0,17 € 0,48 €
Ročné náklady na prevádzku 26,4 € 75,6 €
Náklady na prevádzku za 10 rokov 264 € 756 €
Cena sušičky + náklady za 10 rokov 903 € 1 086 €
Účinnosť sušenia A A
Kapacita bubna 8 kg 7 kg

Sušička bielizne

Aj sušičky bielizne sú dnes SMART

Hlavná výhoda inteligentných sušičiek, samozrejme, spočíva v jednoduchom a pohodlnom ovládaní. Stačí vám pripojenie na Wi-Fi, Bluetooth, prípadne NFC a môžete sušičku ovládať a kontrolovať aj na diaľku. Pomocou aplikácie sa dozviete, či je sušiaci cyklus už ukončený, môžete ho nastavovať a upravovať. Pri niektorých modeloch môžete svoju sušičku aktualizovať a sťahovať si nové programy.

Vďaka špeciálnym senzorom si sušička sama nastaví dĺžku sušenia podľa vlhkosti bielizne. Rovnako si dokáže bielizeň zvážiť alebo rozpozná konkrétne materiály – aj o tie najjemnejšie kúsky bude šetrne postarané. Dokonca môže disponovať inteligentnou diagnózou, ktorá vás upozorní na prípadné poruchy.

Smart sušičku môžete ovládať buď pomocou aplikácie vo vašom smartfóne, alebo hlasom. O výhodách inteligentných produktov sú presvedčený aj známy výrobcovia, a tak môžete so správnymi spotrebičmi premeniť celú svoju domácnosť na SMART. Skvelými príkladmi sú technológie LG ThinQHome Connect od značky Bosch.

Smart sušička bielizne

Vybrané sety inteligentnej práčky a sušičky môžete medzi sebou prepojiť cez Wi-Fi. Sušička si tak sama zvolí správny program na základe posledného pracieho cyklu. Znie to všetko úžasne, však. Majte ale na pamäti, že závisí od konkrétneho modelu, aké smart funkcie dostanete.

Sušičku bielizne si jednoducho zamilujete

Ani údržba nie je žiadna veda, hlavne ak máte sušičku so samočistiacim kondenzátorom. Funguje to tak, že kondenzátor sa počas procesu sušenia niekoľkokrát prepláchne a hrubé nečistoty (napríklad srsť, vlasy, prah a vlákna) zachytáva filter. Ušetríte tak množstvo času, nemusíte sa trápiť s čistením a vaša sušička bude vždy v perfektnej kondícii.

Skeptikom sa môže sušička bielizne na prvý pohľad zdať ako zbytočná investícia, ktorá sa neoplatí. Bielizeň predsa vie uschnúť sama, nie je teda potrebné kupovať prístroj. Opak je ale pravdou. Sušička bielizne je pomocník, ktorý si získa každého. Zabudnite na bielizeň rozvešanú po byte, na vlhkosť v miestnostiach či na bielizeň na balkóne, všetkým na očiach.

Vďaka sušičke bielizne budete mať bielizeň usušenú nielen rýchlo, ale aj šetrne a vo výsledku vám u väčšiny oblečenia odpadne aj nutnosť žehlenia. Bielizeň môžete hneď vybrať a uložiť do skrine. Sušičku bielizne si tak jednoducho zamilujete.
 

Ako vybrať sušičku bielizne


Súvisiace články: 

Ako vybrať set práčky a sušičky?

Práčky a sušičky pre alergikov: Vyberte tie najlepšie

Ako vyčistiť sušičku bielizne?

5 najčastejších chýb sušičiek bielizne: „Sušička, prečo nesušíš?“

Ako správne sušit bielizeň v sušičke?

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Každý rok premýšľate, čím potešiť najbližších a čo im nadeliť pod stromček? V tom prípade určite uznáte, že inšpirácie nie je nikdy dosť. V tomto článku sa zameriame na tipy na vianočné darčeky pre že...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Značka GoGEN prednedávnom predstavila novú kolekciu elektroniky pre deti, ktorá vznikla v spolupráci s televíznou stanicou ČT :D. Nás z tohto radu zaujal predovšetkým mikrofón. Sľubuje, že okrem funkc...... Celý článok
5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

Rok čo rok sa to opakuje. Nechávate darčeky na poslednú chvíľu a potom nevychádzate s peniazmi? Premýšľate, že tento rok skúsite využiť svoj talent a drobnosti pre svojich blízkych radšej vyrobíte? Po...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok