Ako vybrať televízor?

14.02.2019

ako vybrat televizor

Televízor je často stredom domácnosti a určite ho nekupujte s tým, že by ste ho chceli po roku či dvoch vymeniť. Aj preto odporúčame nešetriť, ale vybrať taký model, aby splnil vaše požiadavky aj za x rokov. Dnes už väčšinou nie je len jednoduchým zobrazovačom televízneho vysielania, ale rovno multimediálnym centrom, vďaka čomu môžete sledovať online premiéry filmov a seriálov, komunikovať s priateľmi alebo si užívať v dnešnej dobe populárnu funkciu HbbTV. Ale o tam až za pár riadkov.

Vyberať len podľa veľkosti? Nie, ale je dôležitá

Jedným z najdôležitejších parametrov je samozrejme veľkosť. Ak máte televízor v malej miestnosti, kde ho sledujete sotva z metrovej vzdialenosti, nie je potreba investovať do 140cm uhlopriečky. Existuje dokonca jednoduchý nástroj na výpočet ideálnej uhlopriečky – v prípade Full HD televízorov sa ideálna vzdialenosť rovná 2 až 3násobku uhlopriečky. V prípade, že ho sledujete zo vzdialenosti približne dvoch metrov, odporučujeme tak televízor o veľkosti aspoň 40" (cca 102 cm). Pri televízoroch so 4K Ultra HD rozlíšením sa už nenásobí nič, aby obraz zostal pre vaše oči detailný a jeho kvality ste naoplno ocenili. To znamená, že od 40" televízora so 4K rozlíšením seďte ideálne meter ďaleko.

Veľkosť uhlopriečky

Odporúčaná vzdialenosť

32" Full HD

1,3 m

32" HD ready

1,7 m

33–43" Full HD

1,7 m

33–43" 4K UHD

0,8 m

44–50" Full HD

1,9 m

44–50" 4K UHD

0,9 m

51–60" Full HD

2,2 m

51–60" 4K UHD

1,2 m

61–70" 4K UHD

1,3 m

71–80" 4K UHD

1,5 m

> 81" 4K UHD

1,7 m

Rozlíšenie a frekvencia obrazu

Rozlíšenie by sa malo odvíjať aj od veľkosti televízora, pričom by malo platiť, že minimom pri modeloch od 80 cm vyššie by malo byť Full HD. Pri televízoroch s veľkosťou 100 cm a viac odporučujeme náročnejším divákom 4K Ultra HD, ktoré sa rozširuje stále viac a v našej ponuke už sú také televízory v prevahe. Predtým ste sa mohli často dopočuť, alebo sa dočítať, že tak vysoké rozlíšenie je zbytočné, keď preň nie je obsah. To však už dávno neplatí, keďže dnešný obsah je už spravidla natáčaný práve do 4K a nie je problém ho lacno či dokonca zadarmo získať v populárnych službách, ako je HBO GO, Netflix, YouTube a v ďalších. Samozrejmosťou je najvyššia kvalita filmov na blu-ray diskoch.

tv2Atribút, ktorý výrazne ovplyvnňuje kvalitu obrazu, ale mnoho zákazníkov naň pri kúpe nového televízora nedbá, je frekvencia obnovovania obrazu, ktorú si jednotliví výrobcovia radi skrášľujú, čo detailne popisuje jeden z našich článkov. Ak sa nebavíme o pravej frekvencii obrazu, nie o indexe, sú dostupné televízory s 50, 100 a 200 Hz. Pričom platí, že čím vyššie číslo, tým plynulejší obraz, čo najviac oceníte pri sledovaní športových prenosov a akčných filmov. Ake ste práve ich milovníkmi, určite odporúčame minimálne 100Hz panel.

OLED, QLED, HDR a ďalšie…

Starým CRT televízorom, ktoré zbytočne zaberajú miesto, už dávno odzvonilo, a rovnako tak aj kedysi módnym plazmovým televízorom (PDP – Plasma Display Panel). Nahradili ich tenké LCD panely, ktoré zvíťaziili predovšetkým nízkou spotrebou, výborným jasom aj kontrastom a širokými pozorovacími uhlami. Predtým sme sa mohli stretnúť s displejmi podsvietenými CCFL trubicami, dnes už produkúju jas LED diódy, ktorých svit je rovnomerný na celej ploche.

Televízor ako umelecké dielo
Že televízor nie je výhradne určený na pozeranie seriálov a filmov ukazuje Samsung a jeho Frame TV. Ten sa tento rok dočkal už druhej generácie, ktorej cieľom je čo najvernejšie reprodukovať umelecké diela visiace vo svetových galériách. Diela si môžete stiahnúť v obchode Samsung Art Store, kde je ich viac ako 800.


Pojmy LCD a LED sa síce stále miešajú, no v našej ponuke nájdete len modernejšie a úspornejšie LED televízory, a vo všetkých prípadoch sa môžete tešiť na jasné farby, vysoký kontrast a široké pozorovacie uhly. Veľkou výhodou je technológia micro-dimming, alebo aj lokálne stmavenie jasu. To umožňuje navýšiť kontrast nad limity dané jednoliatym LED podsvietením. V poslednej dobe sa stávajú módnymi zahnuté televízory udržujúce rovnomernú vzdialenosť diváka od všetkých bodov obrazovky, čím prehlbujú zážitok pri sledovaní. Naopak 3D, pred pár rokmi veľký hit, sa vo svete televízorov definitívne neuchytilo a pri nových televízoroch sa s ním už nestretnete. Ruku na srdce, koľkým z nás bude chýbať?

tv4

Poznáte rozdiel medzi OLED a QLED?
 

Špičkou sú televízory s tenkými OLED panelmi, ktoré ku všetkým výhodám LED TV pridávajú ešte vernejšie podanie farieb, lepší kontrast, jas a úspornosť. A podobné výsledky dosahujú a QLED televízory od Samsungu, ktorých základom je klasický VA panel podsvietený LED diódami. Doplňujú ho však tzv. kvantové body (quantum dots), schopné meniť svoju farbu v závislosti od prechádzajúcej elektriny. Vďaka plynulému prechodu medzi farbami potom dokážu zobraziť oveľa viac odtieňov, a preto je obraz na prvý pohľad živší. Veľmi obľúbenou funkciou je premietanie farieb na stenu za televízorom, takzvané Ambilight. To obrazu umožňuje „prekročiť“ hranice dané rámčekom, a obraz tým opticky rozšíriť o ďalšie centimetre. Funkcia je konkurenčnou výhodou televízorov Philips – inde ju jednoducho nedostanete. 

Mimoriadne dôležitá je aj podpora HDR, ktorá zvykla bývať výsadou tých najdrahších televízorov, ale postupne sa dostáva aj do nižších cenových kategórií. Vďaka HDR televízory pracujú so širším farebným priestorom. Preto dokážu v jednom obraze zobraziť jasnejšiu bielu a tmavšiu čiernu farbu a obrazovka zároveň zvláda prekresliť detaily v tieni aj na ožiarených plochách. Tento efekt dodáva obrazu hĺbku, zlepšenie je viditeľné aj voľným okom. Je však nutné, aby aj zdroj obrazu podporoval HDR – pri nových filmoch a seriáloch sa to už stáva štandardom. 

tv3

Ktorý obraz podľa vás vyzerá lepšie? Vpravo je nádherné HDR, vľavo obyčajné SDR.

Smart TV

V súčasnosti už nepoužívame televízor iba na pasívne sledovanie vysielania, ako to bolo kedysi. Nástup SmartTV („inteligentných televízorov“) do našich domácností priniesol nový rozmer televíznej zábavy. Stále sa viac stierajú rozdiely medzi špičkovo vybaveným televízorom a multimediálnym počítačom. Šikovné televízory umožňujú pripojenie k internetu (ak si nechcete byt špatiť mnohými káblami, nezabudnite na Wi-Fi) alebo k mobilnému telefónu, využitie TV ako multimediálneho prehrávača (YouTube, Voyo a pod...) a mnoho ďalšieho. Stále väčšej obľube sa tešia služby ako Netflix alebo HBO GO, ktoré za mesačny poplatok poskytnú prístup k obrovskému množstvu obsahu (seriálov, filmov) v tej najlepšej dostupnej kvalite. 

Najobľúbenejšie operačné systémy Smart TV

  • Android TV – Aktuálne najobľúbenjší systém, ktorý Google ušil televízorom priamo na mieru, a ktorý aktuálne používa napríklad Philips alebo Sony. Jeho výhodou oproti konkurencii je najrýchlejšie sa rozširujúca ponuka aplikácií.
  • Tizen – Tento systém je exkluzívny pre televízory Samsung. Značka doň vložila nemalé prostriedky, ale aj tak je ponuka aplikácií o niečo skromnejšia, no nič dôležité vám nebude chýbať a výhodou oproti Android TV je možnosť multitaskingu a často prehľadnejšie prostredie.
  • webOS – webOS je systém, ktorý využívajú výhradne televízory značky LG. Možno tu aplikovať podobné slová ako pri Tizene. Oproti Android TV má síce menej aplikácií, ale žiadna dôležitá nechýba. Jeho výhodou však je skutočne intuitívne ovládanie – možno snáď najpríjemnejšie zo všetkých.
  • my Home Screen – Prostredie my Home Screen je zasa typické pre televízory Panasonic a pomáhala mu s ním spoločnosť Mozilla zodpovedná okrem iného za prehliadač Firefox. Všetko dôležité v ňom nájdete, ale pravdou je, že oproti konkurencii ponúka asi najmenej vychytávok, výmenou za to ale dostanete skutočne intuitívny systém.

Je dôležité dbať aj o podporu HbbTV (dnes je už naštastie štandardom), čo je prepojenie vysielaného obsahu s internetovým, aby ste si mohli napríklad pustiť obľúbenú reláciu z digitálneho archívu televíznych staníc, ako je Slovenská televíziaMarkíza a ďalšie. Ak bude váš televízor Hybrid Broadcast Broadband podporovať, máte vyhraté. Stačí len stlačiť červené tlačidlo na ovládači, a už môžete prechádzať relácie a ponuky, ktoré v danom televíznom kanáli nájdete. Je to ideálne na sledovanie toho, čo ste deň predtým nestihli.

Pozor na tunery!

Dosť zásadný je spôsob, ktorým prijímate televízny signál. Podľa toho vyberáme tuner, čo je zariadenie umožňujúce zobraziť signál na obrazovke. Existujú tri základné druhy televízneho vysielania – pozemné (DVB-T), káblové (DVB-C) a satelitné (DVB-S). Pri výbere je už dnes nutné vyberať modely s DVB-T2 a kodekom HEVC (H.265), ktoré sa v budúcnosti stane jediným spôsobom, ako prijímať pozemné vysielanie. 

Slovníček pojmov, s ktorými sa môžete stretnúť:

  • HDMI – Je skratka pre High-Definition Multimedia Interface a predstavuje ideálny spôsob pre pripojenie zdroja obrazu a zvuku (napríklad set-top box, blu-ray prehrávať a pod.) jedným káblom vo vysokej kvalite.
  • LAN – Skratka pojmu Local Area Network, ktorá znamená, že televízor môžete pripojiť k domácej sieti prostredníctvom portu RJ-45.
  • WLAN – Wireless Local Area Network budete poznať skôr ako Wi-Fi. Zaručuje, že sa k internetu možno pripojiť bezdrôtovo pomocou integrovaného modulu. Môžete sa stretnúť aj s pojmom Wi-Fi Ready – ten znamená, že televízor zvládne bezdrôtové pripojenie po dokúpení špeciálneho modulu.
  • DLNA – Digital Living Alliance vám umožní jednoducho, a hlavne bez drôtov zdieľať s televízorom napríklad filmy, fotografie alebo hudbu z vašich šikovných zariadení, ako sú notebooky, telefóny, tablety atď.
  • Intel WiDi – Intel Wireless Display je šikovná technológia hlavne vtedy, keď chcete napríklad bezdrôtovo prepojiť televízor a monitor.

Pre pripojenie káblom je potrebný dekodér, ktorý vám poskytne operátor káblovej televíznej spoločnosti, tzv. CI kartu. Na príjem satelitného vysielania je vhodné si zakúpiť satelitnú anténu a k nej buď samostatný satelitný prijímač, alebo priamo televízor s už zabudovaným satelitným tunerom, ktorých v našej pouke nájdete mnoho.
 

Ako vybrať televízor

Ďalšie aktuality