×

Ako vybrať televízor?

14.01.2022

Väčšie, inteligentnejšie a so stále lepším obrazom – také sú dnešné moderné televízory. V každom prípade, uhlopriečka alebo rozlíšenie nie sú ani zďaleka jedinými parametrami, na ktoré si je potrebné pri výbere dávať pozor. Preto sa pozrieme na to, ako vybrať ideálny televízor na základe vašich preferencií.

Nový televízor

Televízor je často stredom domácnosti a určite ho nekupujete s tým, že by ste ho chceli po roku či dvoch meniť. Aj preto vám odporúčame nešetriť, ale vyberať tak, aby televízor plnil vaše požiadavky aj o niekoľko rokov.

Súčasné televízory prešli od čias svojich predchodcov veľký kus cesty. Vďaka technologickému pokroku sa z nich stali multimediálne centrá s výbornými zobrazovacími schopnosťami, ktoré už dávno nie sú závislé len na klasickom televíznom vysielaní dostupných TV staníc. Ak zvažujete kúpu nového televízora, odporúčame vám sa zorientovať v pojmoch, ktoré podrobne rozoberáme v nasledujúcich riadkoch. Je dôležité nepodceniť veľkosť TV, konektivitu či možnosť využívania internetového obsahu.

Nový televízor

Vyberte si tú správnu veľkosť TV

Veľkosť (uhlopriečka) televízora je, samozrejme, jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere, výrazne totiž ovplyvňuje vaše pohodlie pri sledovaní TV. Uhlopriečky sa dnes štandardne uvádzajú v anglických palcoch (1" = 2,54 cm).

Do úvahy zoberte predovšetkým veľkosť miestnosti, v ktorej bude televízor umiestnený, aj predpokladanú vzdialenosť, z akej budete televízor sledovať. Je totiž rozdiel, či plánujete kúpu hlavného televízora do väčšieho denného priestoru (typicky obývacia izba spojená s kuchyňou), prípadne zháňate skôr menší a doplnkový – napríklad do detskej izby. Drvivú väčšinu moderných televízorov je možné umiestniť priamo na stenu s pomocou vhodného držiaka. Vďaka tomu ušetríte miesto a nebudete limitovaní rozmermi vášho nábytku.

Nový televízor

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť nesúvisí len s uhlopriečkou obrazovky, ale aj s rozlíšením obrazu. Čím vyššie je rozlíšenie, tým bližšie môžete pri televízore sedieť bez toho, aby ste registrovali jednotlivé pixely a mriežku. Pri televízoroch s uhlopriečkou 43" (109 cm), ktoré vysielajú v rozlíšení Full HD je odporúčaná vzdialenosť 1,7 m. Pri rovnakej uhlopriečke, ale s rozlíšením 4K Ultra HD je táto vzdialenosť už len 1 m.

Nikto vás nemôže prinútiť, aby ste sedeli priamo pred televízorom. Avšak už vo vzdialenosti 1 m pri 4K Ultra HD rozlíšení budete vidieť dokonalý obraz a bez rušivých elementov. Rovnako kvalitný bude aj v prípade, že sa pohodlne usadíte o ďalšie 2 m ďalej na sedačku!

Nový televízor

Pri určovaní odporúčanej vzdialenosti nie je rozhodujúce, akým maximálnym rozlíšením televízor disponuje, ale aké rozlíšenie má signál vysielania, ktoré v televízore práve prebieha. Ak teda máte zapnutý 4K televízor, ale pozeráte sa na HD vysielanie niektorej zo staníc (napr. Markíza HD), potom je odporúčaná vzdialenosť úplne rovnaká ako v prípade Full HD televízora.

Veľkosť uhlopriečky

Odporúčaná vzdialenosť

32" Full HD

1,3 m

32" HD ready

1,7 m

33 – 43" Full HD

1,7 m

33 – 43" 4K UHD

0,8 m

44 – 50" Full HD

1,9 m

44 – 50" 4K UHD

0,9 m

51 – 60" Full HD

2,2 m

51 – 60" 4K UHD

1,2 m

61 – 70" 4K UHD

1,3 m

71 – 80" 4K UHD

1,5 m

> 81" 4K UHD

1,7 m

Rozlíšenie obrazu

Rozlíšenie obrazovky sa dá vysvetliť pomerne jednoducho. Predstavte si istý počet riadkov a stĺpcov, ktoré vašu obrazovku rozdeľujú na miniatúrne obrazové body (pixely). Čím viac obrazových bodov, tým detailnejší a ostrejší je zobrazovaný obsah.

Rozlíšenie bude závisieť aj od veľkosti televízora, pričom by malo platiť, že minimom pri modeloch nad 80 cm je Full HD. V prípade televízorov s veľkosťou 100 cm a viac odporúčame rozlíšenie 4K Ultra HD. V minulosti ste sa mohli často dopočuť či dočítať, že takéto vysoké rozlíšenie je zbytočné, keďže neexistuje obsah, ktorý by na ňom bolo možné zobraziť. To už však dávno neplatí, keďže dnešné programy sú spravidla natáčané práve do 4K rozlíšenia a nie je problém ich lacno alebo dokonca zadarmo získať v populárnych službách, akými sú HBO GONetflixYouTube a ďalšie.

Nový televízor

Ak váš televízor má technológiu upscaling, bude kvalita obrazu z nižšieho rozlíšenia vylepšená na vyššiu automaticky, a to tak, aby vám televízor poskytol vždy čo najlepší divácky zážitok. V prípade, že sledujete svoj obľúbený seriál, ktorý je dostupný len v nižšej kvalite, TV dokáže obsah automaticky transformovať do vyššieho rozlíšenia. Aj signál s nižším rozlíšením tak môže na moderných televízoroch vyzerať skutočne dobre. Navyše sa vďaka upscalingu vyhnete prípadným rušivým elementom, medzi ktoré sa radia napríklad nesprávne nastavenie farieb, nevhodné roztiahnutie obrazu atď., ale aj zbytočnému zdržiavaniu.
 

V praxi sa pri rozlíšení najčastejšie stretnete s týmto delením:

 • HD Ready (1366 × 768):Dnes najnižšie dostupné rozlíšenie, ktoré nájdete takmer výlučne pri TV s uhlopriečkou do 32". Pre tieto menšie televízory je HD rozlíšenie dostatočné, tzn., že nižšie rozlíšenie nie je na úkor kvality obrazu. V prípade televízorov s väčšou uhlopriečkou by vás rušila slabšia kvalita zobrazenia.

Nový televízor

 • Full HD (1920 × 1080): S týmto rozlíšením sa dnes najčastejšie stretnete pri televízoroch s uhlopriečkou 33 až 43", v prípade väčších prístrojov je už Full HD takmer úplne nahradené UHD. Vo Full HD môžete sledovať napríklad film na Blu-Ray alebo DVD diskoch a vysielajú v ňom mnohé digitálne či satelitné televízie.
 • Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): Ponúkajú unikátne rozlíšenie obrazu, ktoré zobrazí 4-krát viac obrazových bodov než Full HD TV. Ak si chcete vychutnať maximálne detaily a dokonalo čistý obraz, UHD je najlepšou voľbou. A to predovšetkým v prípade, že využívate streamovacie služby alebo ste hernými nadšencami. UHD televízory sa aktuálne tešia veľkej popularite a patria medzi najpredávanejšie.
 • 8K (7680 × 4320): Budúcnosť televízorov! V porovnaní so 4K televízormi (UHD) zobrazia 4-krát vyššie rozlíšenie. Zobrazený obsah je na nerozoznanie od reality. Dokonca aj pri pohľade zblízka je obraz perfektne jemný. Televízory s týmto rozlíšením predstavujú pomerne drahú technológiu, na ktorú zatiaľ nie je dostatok obsahu v 8K kvalite. Niektoré 4K TV využívajú technológiu upscalling, ktorá zvýši 4K rozlíšenie na 8K.

Nový televízor

Frekvencia obrazu

Atribút, ktorý rovnako ovplyvňuje kvalitu obrazu, je frekvencia obnovovania obrazu, ktorú si jednotliví výrobcovia radi prikrášľujú. To detailne popisuje náš starší článokObnovovacia frekvencia uvádzaná v hertzoch (Hz) hovorí o plynulosti obrazu, teda o počte snímok za sekundu. Reálna obnovovacia frekvencia (ako pevne daný hardvérový parameter) je v mnohých prípadoch výrazne nižšia, než hodnota frekvencie uvádzaná v popise televízora (napr. 600 Hz CMR, 800 Hz PMR, 1200 Hz MotionFlow XR). Čo za tým stojí?

Aby výrobcovia vylepšili základné parametre panelu, používajú dodatočné softvérové upgrady a algoritmy (označené skratkami za jednotkou Hz), vďaka ktorým sa základná hodnota niekoľkonásobne zvýši. Za pomoci pokročilých technológií dokáže televízor dopočítať chýbajúce snímky, a tak zvýšiť plynulosť a ostrosť výsledného obrazu.

Nový televízor

Štandardne sú na náš trh dodávané panely s hodnotami 50 a 100 Hz (typické pre najvyššie modely). OLED LG dokonca uvádza frekvenciu ako neobmedzenú. Ak je frekvencia podstatne vyššia než 50 či 100 Hz, ide o softvérové know-how daného výrobcu.

Frekvencia je pre vás dôležitá najmä v prípade, že sledujete relácie s rýchlymi zmenami obrazu. Ak ste fanúšikmi športových prenosov alebo akčných filmov, je dobré voliť TV s obnovovacou frekvenciou aspoň 100 Hz. V prípade lacnejších televízorov sa pomerne často stretnete len s 50 Hz frekvenciou. Pri týchto TV hrozí, že sa v rýchlejších scénach objaví tzv. švenk obrazu (obraz môže byť nepríjemne trhaný).

Nový televízor

OLED, QLED, mini LED a ďalšie…

Starým a zbytočne veľkým CRT televízorom už dávno odzvonilo, a rovnako tak zmizli z trhu aj kedysi módne plazmové obrazovky (PDP – Plasma Display Panel). Nahradili ich tenké panely LCD, ktoré zvíťazili predovšetkým nízkou spotrebou, výborným jasom aj kontrastom a širokými pozorovacími uhlami. V minulosti ste sa mohli stretnúť s displejmi podsvietenými CCFL trubicami, dnes už jas produkujú LED diódy, pričom ich svit je rovnomerný po celej ploche. 

LED televízory patria medzi tie najrozšírenejšie a viacero výrobcov sa venuje ich vylepšeniam (QLEDNanoCell, mini LED, ULED). Vyšší štandard predstavujú OLED televízory, ktoré, aj napriek trom rovnakým „písmenkám“, nemajú s pôvodnou LED technológiou veľa spoločného a fungujú na úplne odlišnom princípe.
 

LED

V súčasnosti najrozšírenejší typ displeja, ktorý nahradil staršie LCD TV, nesie označenie LED (presný popis LED LCD TV). V prípade „klasického“ LCD sa o podsvietenie starali svietiace trubice so studenou katódou, tie však boli v LED TV nahradené LED diódami (light emitting diod). Oproti pôvodným LCD majú LEDky výrazne nižšiu spotrebuveľmi dobrý kontrast, vysokú úroveň jasu a širšie spektrum zobrazovaných farieb. Konštrukčne umožňujú vytvoriť mimoriadne tenké vyhotovenie televízorov.

Nový televízor

OLED

Jedna z najnovších technológií, známa pod skratkou OLED, využíva organické diódy, ktoré po zavedení prúdu vyžarujú svoje vlastné svetlo. Aktivujú sa podľa potreby, a tak dokážu vytvárať maximálne realistický obraz. Ide o úplne inú technológiu, než s akou pracujú LED televízory. Na rozdiel od štandardných LED televízorov, v ktorých je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, v OLED televízorov vytvára každý bod svetlo samostatne. OLED technológia tak dokáže ovládať každý jeden bod obrazovky a dokonca ho môže aj úplne vypnúť. Čierna farba je dokonalo čierna, čo oceníte hlavne pri sledovaní napínavých nočných scén. OLED panely sú súčasťou vlajkových lodí špičkových výrobcov.

Obraz OLED TV má, v porovnaní s LED, lepšie farby, vylepšené detaily, textúry aj kontrast. Televízory disponujú rýchlejšou odozvou a nezanedbateľnou výhodou je aj ich nižšia hmotnosť. Úspech a takmer dokonalosť tejto technológie chcú prekonať microLED televízory s anorganickou stavbou, v ktorých je základný prvok mnohonásobne menší než štandardná LED dióda. Farby v ich podaní sú úchvatné a spotreba nižšia až o 50 % v porovnaní s OLED TV. To, že pôjde o silného konkurenta, naznačuje aj životnosť a vysoká stálosť microLED panelov.

Nový televízor

QLED, ULED, NanoCell

Mimoriadne obľúbenými sa stali QLED televízory (od Samsungu), ktoré predstavujú vylepšenie základných LED TV. Navyše dostali do výbavy Quantum Dot technológiu. Kvantové body získajú po zasiahnutí svetlom optimálnu teplotu, čo vo výsledku znamená krajšie a výraznejšie farby (najmä zvýraznenie dominantných farieb červenej a zelenej), širšie spektrum farieb (až miliardu) a vysokú hodnotu jasu. Istú podobnosť je možné vidieť aj u technológie s názvom ULED, ktorú vyvinula značka Hisense. Spája až 17 rôznych patentov na vylepšenie jasu, farieb a rozlíšenia.

S cieľom zatraktívniť farby prichádza aj NanoCell technológia, na ktorú najčastejšie natrafíte v prípade vyšších modelov LED televízorov od LG. Prináša výborný výsledok zobrazovania farieb pri rôznych pozorovacích uhloch. Aj keď sa väčšina moderných televízorov pýši pozorovacím uhlom až 178 stupňov, len málokto prizná, koľko percent farieb pri bočnom pohľade stratíte. Nanotechnológia vylepšuje čistotu farieb pohltením rušivých odrazov a pri sledovaní z uhla 60 stupňov stratíte len 5 stupňov z pôvodnej farebnosti.

Ako vybrať TV

Typ podsvietenia

V segmente LED televízorov sa môžete stretnúť s dvomi základnými druhmi podsvietenia. V prípade väčšiny modelov (dokonca aj drahších) sa vyskytuje podsvietenie Edge LED (edge = okraj), v ktorom sú diódy umiestnené len po okrajoch panela a svetlo z nich sa po celej ploche šíri prostredníctvom špeciálnej fotovodivej vrstvy. Konštrukcia patrí k najtenším LEDkám. Miernou nevýhodou, a to najmä v prípade lacnejších TV, je čiastočné presvietenie, pri ktorom sa čierna na okrajoch zobrazuje skôr ako tmavošedá. V Direct LED podsvietení sú diódy rozmiestnené rovnomerne a priamo osvetľujú celú plochu panelu. Výsledný obraz je na pohľad krajší a čiastočne eliminuje nedostatky Edge LED.

Na zlepšenie bola vyvinutá funkcia Local Dimming (lokálne stmievanie), ktorá dokáže zanalyzovať obraz a znížiť intenzitu podsvietenia na miestach, kde má byť zobrazovaná čierna alebo tmavomodrá farba. Vyhodnocuje aktívne celý obraz (Frame Dimming), prípadne je zameraná len na niektoré oblasti obrazu (Pseudo Local Dimming) a priamo kontroluje LED zóny. OLED televízorom sa problém so zobrazovaním čiernej vyhýba. Každá organická dióda je sama zdrojom svetla a svietia len tie pixely, ktoré svietiť majú. Výsledkom je obraz s perfektným kontrastom a realistickým zobrazením farieb.

Novinkou je rovnako technológia mini LED, ktorá umožňuje lepšie regulovať jas. Ako už názov napovedá, Mini LED funguje na základe zmenšovania diód, ktoré majú za úlohu podsvietiť obrazovku, čo umožňuje lokálne pracovať so stmievaním. Súčasne ponúka vysoký kontrast výraznejšie farby, čím divákom zabezpečí mimoriadny filmový zážitok.

Ako vybrať TV

Smart TV

Časy, keď slúžil televízor len na pasívne sledovanie vysielania, sú dávno preč. Nástup SmartTV („inteligentných televízorov“) priniesol do našich domácností nový rozmer televíznej zábavy. Väčšina moderných televízorov vám totiž umožní nielen príjem televízneho vysielania, ale aj využívať množstvo zábavných aplikácií a získavať bohatý obsah z internetu. Sledovať môžete zaujímavé videá, počúvať obľúbenú hudbu cez aplikáciu YouTube alebo využívať internet na surfovanie po obľúbených stránkach. Smart TV môžete používať aj na vzdelávanie či na tzv. streamovanie fotiek a videí zo svojho mobilu alebo tabletu. Na to vám výborne poslúži technológia Wi-Fi, DLNA alebo Bluetooth.

TIP: Pozrite sa, ako vyzerá revolučné ovládanie Smart TV od Samsungu.

Ako vybrať TV

Streamovanie a zrkadlenie multimédií podporujú digitálne zariadenia Google Chromecast, ktoré prenášajú obsah z telefónu či tabletu vo Full HD rozlíšení na obrazovku televízora. Ak ste verní značke Samsung (vlastníte smartfón/tablet a plánujete si zakúpiť aj televízor značky Samsung), stiahnite si do telefónu aplikáciu Samsung Connect a vyhľadajte medzi dostupnými zariadeniami váš televízor. Prostredníctvom Screen Mirroring hravo zobrazíte čokoľvek, čo si prezeráte na dotykovom zariadení. Podobná vychytávka sa nachádza aj v televízoroch iných značiek. Napríklad, v prípade LG má názov Screen Share a spolupracuje so smartfónmi s OS Android (iOS nepodporuje).

Zabúdať nemôžeme ani na množstvo videopožičovní a streamovacích služieb (Netflix, HBO GO, Youtube, Stream.cz, Voyo, O2 TV, T-mobile TV GO, Lepší.TV, SledovaniTV, Apple TV, Skylink Live TV, Voyo, Kuki, Kodi), ktoré vám sprostredkujú hodiny a hodiny obľúbených filmov a seriálov. Tieto služby divákom poskytujú napríklad sledovanie programov v špičkovom 4K Ultra HD rozlíšení, pohlcujúce ozvučenie Dolby Atmos, možnosť stiahnutia filmov a seriálov aj na offline prehrávanie, zdieľané účty pre viacero osôb, sledovanie na rôznych zariadeniach od mobilu po hernú konzolu a ďalšie.

Ako vybrať TV

Ak nastane situácia, že si predvolený prehrávač nedokáže poradiť s prehraním niektorých formátov alebo titulkov, oplatí sa mať v zálohe ďalší prehrávač, napr. MX PlayerVLC Player.

Okrem videoslužieb ponúkajú inteligentné televízory aj obrovské množstvo ďalších aplikácií. Patrí medzi ne napríklad Spotify pre milovníkov hudby, najrôznejšie spravodajské aplikácie atď.

Operačné systémy Smart TV: Čo vám ponúknu?

O tom, ako bude vyzerať prostredie vašej novej Smart TV, rozhoduje operačný systém, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou softvérovej výbavy. Takmer každý veľký výrobca má svoje vlastné riešenie operačného systému, prípadne sa spolieha na najrozšírenejší Android TV. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých operačných systémov?

 • Android TV – najrozšírenejší systém, ktorý priamo na mieru televízorom ušil Google a ktorý najčastejšie používa napríklad Philips alebo Sony. Ponúka vám široké možnosti sťahovania aplikácií z Google Play, ktoré sú prispôsobené TV rozhraniu. Prostredie je jednoduché, prehľadné, dobre modifikované a umožňuje prehliadanie webového obsahu prostredníctvom Google Chrome.

Ako vybrať televízor

 • Tizen – tento systém nájdete výhradne v televízoroch Samsung. Síce nepodporuje toľko aplikácií, záujemcov sa však snaží prilákať na svoju kvalitu. Umožňuje bezproblémový prístup k filmovým databázam (Netflix, HBO GO, Amazon Prime), spolupracuje s poskytovateľmi IP TV. Hráčov osloví služba Steam Link určená na streamovanie hier medzi herným počítačom a TV. Výhodou je možnosť prechádzať ponuku počas sledovania televízora.
 • WebOS – je systém, ktorý využívajú televízory LG. V jeho prípade je možné aplikovať podobné slová ako pri Tizene. Oproti Android TV má síce menej aplikácií, žiadna z tých dôležitých tu však nechýba. Výhodou samotného systému je skutočne veľmi intuitívne ovládanie – možno snáď najpríjemnejšie zo všetkých. A dokonca je najnovšia verzia inštalovaná už aj do lacnejších LG televízorov.

Ako vybrať televízor

 • my Home Screen – je prostredie typické pre televízory Panasonic a pomáhala mu s ním spoločnosť Mozilla, ktorá je, okrem iného, známa vďaka svojmu prehliadaču Firefox. Vyznačuje sa strohosťou a prehľadnosťou. Nájdete v ňom všetko dôležité, zároveň je však pravdou, že oproti konkurencii ponúka asi najmenej vychytávok. Jeho silnou stránkou rýchlosť. Podobne, ako Android, neponúka možnosť prehliadania ponuky počas sledovania televízora. Podporuje Bluetooth externé slúchadlá a reproduktory.
 • Linux – ďalší jednoduchý systém s dobrou stabilitou, ktorý je súčasťou základných Smart TV od značiek Philips a Sony. Výber aplikácií v obchode je však značne obmedzený. Pri prehrávaní videa z externého zdroja máte k dispozícii len základný prehrávač. Ak nepodporuje daný formát, na video sa nepozriete.

HbbTV versus IPTV: Aký je medzi nimi rozdiel?

Trend IPTV sa rozširuje stále viac. Internet Protocol Television (alebo aj internetová televízia) umožňuje prijímať televízne vysielanie len prostredníctvom internetového signálu. Na to, aby ste mohli sledovať obľúbené programy, nemusí byť obsadený ani jeden tuner. Nepotrebujete anténu ani satelit. Vystačíte si so stabilným prístupom k internetovému pripojeniu a predplatením služby u poskytovateľa internetu. Súčasťou IPTV sú aj zaujímavé funkcie, timeshift (sledovanie relácií aj niekoľko týždňov späť), nahrávanie, pretáčanie, pauza, elektronický programový sprievodca atď.

Ako vybrať televízor

Za zmienku však stojí aj HbbTV (Hybrid Broadcast Television – tzv. hybridná televízia), ktorá základné televízne vysielanie rozširuje o doplnkové služby (napr. videoarchívy). Môžete si tak pustiť obľúbený program z digitálneho archívu televíznych staníc, akými sú Česká televízia, Nova alebo Prima, a to kedykoľvek, keď budete chcieť.

Televízor prijíma televízny signál cez tuner a zároveň dokáže prostredníctvom internetového pripojenia využívať aj bezplatné služby navyše. Na obrazovke sa objaví červené tlačidlo a po jeho stlačení sa dostanete k rozširujúcemu obsahu, ktorý nie je súčasťou štandardného vysielania. Na rozdiel od Smart TV fungujú interaktívne služby v televízoroch akejkoľvek značky, nepotrebujete špeciálne aplikácie navyše. Túto službu len povolíte (prípadne zakážete) v menu nastavení.

TIP: Ak vás zaujíma viac informácií o HbbTV, môžete si prečítať náš starší článok.

Ako vybrať televízor

Pozor na tunery!

Spôsob ako prijímate televízny signál je dosť zásadný. Podľa toho si totiž vyberáte tuner, čo je zariadenie umožňujúce zobraziť signál na obrazovke. Existujú tri základné druhy televízneho vysielania – pozemné (DVB-T), káblové (DVB-C) a satelitné (DVB-S).

 • DVB-T, DVB-T2 (H.265/HEVC): Slúži na príjem klasického digitálneho vysielania šíreného cez pozemný vysielač. Odporúčame vám zakúpiť si televízor vybavený novšou verziou tuneru (DVB-T2 H.265/HEVC), ktorý sľubuje vyššiu kvalitu obrazu.
 • DVB-S (S2): Slúži na príjem digitálneho vysielania zo satelitu. Nepotrebujete žiadny satelitný prijímač. Prístupovú kartu poskytovateľa satelitného vysielania (napr. Skylink) jednoducho vložíte priamo do TV (CI slot). DVB-S2 ponúka oproti pôvodnej verzii DVB-S vyššiu prenosovú kapacitu, stabilnejší signál aj nové služby.
 • DVB-C: Umožňuje naladiť káblové digitálne vysielanie.

Ako vybrať televízor

Konektory alebo čo slúži na čo a čo kam pripojiť

Na to, aby ste dokázali využiť plný potenciál súčasných televízorov, musíte venovať pozornosť počtu konektorov a portov. Čím väčšia rozmanitosť, tým lepšie a spoľahlivejšie využívanie externých zariadení (herná konzola, reproduktory, videokamera, externý disk). Pre Smart TV je nevyhnutný sieťový konektor (LAN), v lepšom prípade aj integrovaný Wi-Fi modul. Veľmi dôležité sú aj konektory HDMI (ideálne najmodernejší HDMI 2.1) na pripojenie vonkajšieho zdroja (počítač, Blue-ray, herná konzola atď.), USB (ideálne najrýchlejšie 3.0, respektíve 3.1), prípadne aj ďalšie.

Majte spotrebu pod kontrolou

Každý televízor dnes musí byť vybavený energetickým štítkom. Ten obsahuje nielen informácie o spotrebe (v prípade TV sa uvádza v rozsahu A až G), ale tiež o ďalších kľúčových parametroch:

Avšak pozor! Od marca 2021 platia nové energetické štítky schválené Európskou komisiou. Viac o týchto zmenách sa dočítate v našom článku.

Ako vybrať nový televízor

Slovníček pojmov, ktoré je dobré vedieť

 • HDR – High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah) je technológia zameraná na zvýšenie kvality obrazu smerom k čo najlepšiemu zobrazeniu s bohatými farbami. Vylepšuje rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom obrazovky (kontrastný pomer). Rozdiel v porovnaní s SDR (Standard Dynamic Range) je obrovský!
 • Dolby Atmos – Ide o technológiu, ktorá poskytuje výnimočný priestorový zvuk. Trojrozmerný zvuk doslova naplní vašu obývaciu izbu a vtiahne vás do deja.

Ako vybrať nový televízor

 • Dolby Vision – Jeden z najobľúbenejších HDR formátov, ktorý je dostupný na streamovacích službách alebo Ultra HD Blu-Ray nosičoch. K tomu, aby ste si mohli obsah v HDR formáte naplno vychutnať, potrebujete aj televízor s technológiou HDR.
 • The Frame – Zaujímavý estetický počin z dielne Samsung. Televízor sa v čase, keď naň nepozeráte, zmení na rám s obrazom. K dispozícii máte rozsiahlu galériu obrazov od svetoznámych maliarov a fotografov (viac na obrázku nižšie).

Ako vybrať televízor

 • Ambilight – Technológia od značky Philips osvetľuje obvod televízora farbami, ktoré zodpovedajú aktuálnemu dianiu na obrazovke a menia sa spoločne s vysielaným obrazom. Toto svetelné orámovanie sa zobrazuje aj na stenách v blízkosti prístroja, čím zaniká hranica medzi televíznou obrazovkou a okolitým interiérom.
 • Mode Ambiente – Interaktívne pozadie, ktoré umožňuje vášmu novému televízoru dokonalo splynúť s pozadím (aj s tapetou) v čase, keď sa na vysielanie práve nepozeráte.
 • Ultra Black – Povrchová vrstva na obrazovke. Jej úlohou je odrážať rušivé odleskysvetla počas dňa. Vylepšuje čiernu farbu. Je ideálna do miestností, ktoré sú extra presvetlené.
 • PQI/PMI/CMR/PPI – Picture Quality Index / Picture Motion Index / Clear Motion Rate / Picture Performance Index. Popisujú výkonnostné spracovanie obrazu alebo aj plynulosť zobrazenia rýchlych scén. Tieto skratky (a ďalšie) nájdete uvedené v súvislosti s frekvenciou televízora.

Ako vybrať televízor

 • HDMI – Skratka pre High-Definition Multimedia Interface. Predstavuje ideálny spôsob na pripojenie zdroja obrazu a zvuku (napríklad set-top box, Blu-Ray prehrávač atď.) jediným káblom vo vysokej kvalite. V súčasnosti je najmodernejším štandardom HDMI 2.1, ktorý je nevyhnutný pre novú generáciu herných konzol, keďže zvláda obnovovaciu frekvenciu 120 Hz pri 4K rozlíšení.
 • LAN – Skratka pojmu Local Area Network znamená, že televízor môžete pripojiť k domácej sieti prostredníctvom portu RJ-45.
 • WLAN – Wireless Local Area Network budete poznať pravdepodobnejšie ako Wi-Fi. Označuje, že je možné pripojiť sa k internetu bezdrôtovo pomocou integrovaného modulu.
 • Wi-Fi Ready Televízor zvládne bezdrôtové pripojenie po dokúpení špeciálneho modulu.

Ako vybrať televízor

 • DLNA – Digital Living Network Alliance vám umožní jednoducho, a hlavne bez drôtov, s televízorom zdieľať napríklad filmy, fotografie alebo hudbu z vašich inteligentných zariadení, akými sú notebooky, telefóny, tablety atď.
 • Chromecast, Miracast, Apple Airplay – zariadenia slúžiace na bezdrôtový prenos obrazu do televízora (napríklad z mobilu alebo tabletu).
 • Intel WiDi – Intel Wireless Display je šikovná technológia pre prípad, ak chcete prepojiť televízor s monitorom bez káblov.
   

Chcem nový televízor


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia. Spolu s nimi však prichádza aj tradičný predvianočný stres. Chceme mať peknú výzdobu, dostatok jedla a k tomu všetkému ešte musíme premýšľať nad d...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Pozreli sme sa za vás na zvlhčovač vzduchu od spoločnosti Beurer MK 500. Výrobca sľubuje príjemný morský vzduch zbavený väčšiny nečistôt a prachových častíc. Bolo to naozaj tak? Aké špeciálne funkcie ...... Celý článok
Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Povedali ste si, že tento rok konečne vyskúšate upiecť sami nejaké dobroty na vianočný stôl? Máte ale tak trochu obavy, pretože ste sa vždy dostali až k hotovému? Žiadny strach, so správnou prípravou ...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok