×

Ako vybrať vianočné osvetlenie?

24.11.2022

Vianoce sa nezadržateľne blížia, a preto je načase sa poohliadnuť po poriadnej svetelnej výzdobe. Počas sviatkov to totiž musí všade blyšťať, blikať a svietiť. Aké úskalia vás pri výbere vianočných svetielok čakajú? Na to som si posvietila v nasledujúcom článku.

vianočné osvetlenie

O čom sa dočítate:

Správnu vianočnú atmosféru, samozrejme, najlepšie navodia klasické voskové sviečky, či už vonné, alebo tie, ktorými vyzdobíte trebárs svoj adventný veniec. Ale aj elektrické vianočné osvetlenie má tiež niečo do seba. Je o čosi bezpečnejšie a rozhodne vám na rozdiel od väčšiny sviečok vydrží prežiariť hneď niekoľko Vianoc po sebe. Pred jeho nákupom si poriadne premyslite, kde a v akej forme osvetlenie vo svojom príbytku umiestnite. Podľa toho potom už priamo vyberajte v príslušných kategóriách.

vianočné svetielka

Svetelné vianočné reťaze

Absolútna klasika – svetielka na stromček, bez ktorých by žiadny nebol tým správnym vianočným stromčekom. Ale to nie je jediné využitie svetelných vianočných reťazí. Môžete ich tiež voľne zavesiť rôzne po dome, omotať nimi nábytok, pripevniť ich na stenu alebo ich použiť ako vianočné osvetlenie na okná – kreativite sa medze rozhodne nekladú.

Pri nákupe si overte, že sú vyrobené zo zdravotne nezávadných materiálov a spĺňajú bezpečnostné normy, pričom svetlo do interiéru by malo mať stupeň ochrany IP20. To znamená, že je chránené pred predmetmi s priemerom nad 12 mm. Najčastejšie tieto informácie nájdete na obale daného výrobku.

svetlá na stromček

Dobrou investíciou, ktorá poteší váš rodinný rozpočet, je rozhodne kúpa LED svetelných vianočných reťazí. Zaručujú totiž nízku spotrebu energie a tým pádom aj šetrenie drahocenných peňazí.

Ďalšou vecou, na ktorú si dejte pri zaobstarávaní svetelnej vianočnej reťaze pozor, je jej dĺžka. Ak si nie ste istí, koľko jej vlastne bude treba, kúpte radšej dlhšiu reťaz. Tak sa vyhnete tomu, že vám potom bude pri omotávaní stromčeka kus chýbať.  Rozhodne tiež nepodceňujte farbu. Tá môže hrať všetkými farbami, alebo naopak mať iba jednu farbu. Drobná rada od nás záverom – taká bielo žiariaca svetelná reťaz vyzerá naozaj elegantne, a navyše sa k nej ľahko ladí ďalšia (nielen svetelná) vianočná výzdoba.

Vianočné svetelné dekorácie a projektory

S ich pomocou vykúzlite takú zimnú atmosféru, že vám ani nebude vadiť prípadná neprítomnosť snehu za oknami. Mnohé z týchto svietiacich dekorácii totiž skutočne vyzerajú, akoby ich pokrývala vrstva snehu. Tiež vám zaručujeme, že sú doslova neprehliadnuteľné a každá návšteva ich určite okomentuje. Ich inštalácia zväčša nie je príliš zložitá, proste im stačí vybrať vhodné miesto, postaviť ich a po Vianociach zase odložiť.

vianočné svetelné dekorácie

Najmä v domácnostiach s deťmi taký svietiaci snehuliak, sob alebo jelenček spravia veľa radosti. Ak máte záhradu, nezdráhajte sa ju týmito svietiacimi dekoráciami tiež vyzdobiť, vybrané modely totiž pokojne vydržia aj vonku. Vlastne ich ani po sviatkoch nemusíte odkladať, môžu vám robiť spoločnosť celú zimu.

Ak sa na svietiacich snehuliakov ani jelene príliš necítite, nebojte sa, aj pre vás sa v ponuke nájdu vhodné umiernenejšie dekorácie. Siahnuť môžete napríklad po rôznych svietnikoch, svietiacich hviezdach do okna alebo lampášoch. Opäť platí, že v absolútnej väčšine prípadov sa jedná o LED osvetlenie, takže o šetrenie financií je postarané.

lampáše a hviezdy do okna

Svieťte na Vianoce inteligentne

Inteligentné vianočné osvetlenie prináša okrem žiarivých svetielok aj množstvo výhod a oveľa jednoduchšie ovládanie rôznych jeho funkcií aj na diaľku. Cez aplikáciu v smartfóne si viete pár klikmi v telefóne nastaviť viaceré funkcie, ako napríklad dĺžku časového úseku svietenia, stlmenie svetla alebo, naopak, jeho zvýšenie či zmenu jasu, farby a pod.

Vianočné svetielka, ktorým to myslí môžete využiť ako svetelnú dekoráciu nielen v interiéri pomocu LED reťazí s rôznou dĺžkou, ale aj v exteriéri vďaka ich odolnosti IP44 a IP65.

Vyzdvihnite krásu ihličnatých kužeľovitých ihličnanou svetelnou Smart reťazou na stromčeky alebo potešte seba i susedov rozprávkovou fasádou domu s cencúľmi.

smart vianočné osvetlenie

Vonkajšie vianočné osvetlenie

Čo by to boli za Vianoce, keby ste sa nezúčastnili každoročnej neoficiálnej súťaže o najviac osvetlený dom alebo balkón v ulici. Výber vonkajšieho osvetlenia má však naopak svoje písané pravidlá. Najdôležitejšie je, aby vybraná dekorácia bola odolná voči zmenám počasiastupeň ochrany by preto mal byť minimálne IP44. Čo znamená, že osvetlenie je chránené pred poškodením predmetmi s priemerom nad 1 mm a odolá striekajúcej vode z každého smeru.

Okrem už spomínaných vonkajších svetelných reťazí si svoju terasu, záhradu či celý dom môžete ozdobiť napríklad aj girlandami alebo záclonami. Pri výbere znovu myslite na dĺžku jednotlivých dielov, celkom dobrou pomôckou je vytvorenie nákresu, ako by výsledné rozmiestnenie dekorácií malo vyzerať. Nezabudnite tiež vyriešiť napájanie, a to predovšetkým dostatočnú dĺžku prívodného kábla

vonkajšie vianočné osvetlenie

A kde všade si môžete vonkajšie vianočné osvetlenie zavesiť? V podstate, kde sa vám zachce. Krásne bude vyzerať na streche, oknách, zábradlí, plote, kríkoch, stromoch alebo na stene domu. Ale buďte originálnejší a ozdobte ním aj napríklad bazén, altánok, príjazdovú cestu, trávnik či vstupné dvere.

Drobné svetelné dekorácie

Okrem okázalých svietiacich reťazí, hviezd, snehuliakov a ďalších neprehliadnuteľných dekorácií si ale môžete vyzdobiť domov aj maličkosťami, ktoré ho zútulnia a navodia tú správnu vianočnú atmosféru. Máme na mysli hlavne rôzne stolové a okenné dekorácie, ako napríklad svietniky, svietiace hviezdy, lampáše, betlehemy, darčeky a pod. Krásne sa budú vynímať napríklad za oknom či na štedrovečernom stole. Alebo si prineste domov kúsok lesa s LED svietiacimi stromčekmi a vencami.

svetlá na stromček

Náš tip: Spojovacie vianočné osvetlenie

Pokiaľ sa pri zdobení nemienite držať pri zemi a dĺžka bežných vianočných reťazí pre vás nie je dostačujúca, siahnete po spojovacom osvetlení. Jeho výhodou je, že sa jednotlivé prvky medzi sebou dajú prepájať. Klasické spojovacie osvetlenie využijete v interiéri aj v exteriéri. Na rozsvietenie až 800 LED žiaroviek vám bude stačiť jeden napájací zdroj. Podľa vašich dizajnových preferencií si môžete vybrať zo spojovacích reťazí, kvapľov, záclon či sietí.

V ponuke nájdete aj PROFI variant spojovacieho osvetlenia, ktorý sa vyznačuje hlavne vyššou odolnosťou. Radosť vám spraví až 500 rozsvietených LED svetielok do dĺžky 100 m za predpokladu, že využijete nový 12 W napájací zdroj.
 

Chcem vianočné osvetlenie

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Každý rok premýšľate, čím potešiť najbližších a čo im nadeliť pod stromček? V tom prípade určite uznáte, že inšpirácie nie je nikdy dosť. V tomto článku sa zameriame na tipy na vianočné darčeky pre že...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Značka GoGEN prednedávnom predstavila novú kolekciu elektroniky pre deti, ktorá vznikla v spolupráci s televíznou stanicou ČT :D. Nás z tohto radu zaujal predovšetkým mikrofón. Sľubuje, že okrem funkc...... Celý článok
5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

Rok čo rok sa to opakuje. Nechávate darčeky na poslednú chvíľu a potom nevychádzate s peniazmi? Premýšľate, že tento rok skúsite využiť svoj talent a drobnosti pre svojich blízkych radšej vyrobíte? Po...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok