×

Ako vybrať vínotéku

15.02.2021

Aj vy si radi doprajete pohárik kvalitného a správne vychladeného vína? Ak patríte medzi milovníkov a znalcov tohoto nápoja, tak určite viete, že si víno zaslúži len tie najlepšie podmienky. Vínotéky im ich dokážu zaistiť. Ako ale vybrať tú pravú?

ako_vybrat_vinoteku

O vaše víno bude postarané dokonale

Ak doma vždy máte niekoľko fliaš dobrého vína, ktoré si odkladáte na špeciálne príležitosti alebo si pohárikom spríjemňujete deň, tak sa vám vitrína na víno určite oplatí. Víno nie je vhodné skladovať v chladničke, pretože tá mu nezaistí optimálnu teplotu bez kolísania, ideálnu úroveň vlhkosti, správnu polohu ani prítmie. Domáca vínotéka je preto skvelou pomocníčkou pre všetkých, ktorí si potrpia na kvalitu vína, ktorá ide ruka v ruke so správnym skladovaním.  

Domáca vínotéka je špeciálny druh chladničky, ktorá slúži na dlhodobé skladovanie vína v optimálnych podmienkach. Jej úlohou je starať sa o víno tak, aby si udržalo správnu teplotu a bolo chránené pred oxidáciou a vonkajšími vplyvmi. Na trhu je v ponuke množstvo variantov, vybrať si môžete z cenovo dostupných alebo drahších modelov.

ako_vybrat_vinoteku

Vínotéky sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností. Svojím vzhľadom pôsobia nielen ako praktický,
ale aj ako vkusný a elegantný doplnok.

Štýlové skladovanie vína

Vínotéka nie je iba chladnička, ale dizajnový kúsok, ktorý svojím vzhľadom vkusne doplní váš interiér. Preto vyberajte tak, aby sa stala neprehliadnuteľným, ale aj elegantným prvkom miestnosti. Podľa riešenia domácnosti si vyberte vstavanú, teda zakomponovanú do kuchynskej linky či nábytkovej steny, alebo voľne stojacu vínotéku.

Vstavaná vínotéka šetrí priestor a nenarúša celistvosť interiéru. Dokonale zapadne do miestnosti a jej prednú stranu ľahko zladíte s ostatnými spotrebičmi. Voľne stojaca vínotéka vyniká jednoduchšou manipuláciou, môžete ju umiestniť kde chcete, najmä do obývačky, jedálne, prípadne do pivnice. Ak ju plánujete umiestniť do priestoru, v ktorom trávite najviac času, zamerajte sa pri výbere aj na jej hlučnosť. Tichšie modely dosahujú hlučnosť 38 – 40 dB, hlučnejšie môžu mať okolo 45 dB.

ako_vybrat_vinoteku

Pri umiestňovaní vínotéky sa vyhnite miestam, kde svieti veľa svetla. Vínu totiž slnečné žiarenie neprospieva, ba dokonca ho môže znehodnotiť. Dvierka vínotéky by preto mali mať UV filter alebo tónované sklo. Na správne dlhodobé uloženie vína je treba dosiahnuť aj prevádzku bez vibrácií. Vyberajte preto z modelov s antivibračným systémom, ktorý znižuje hluk aj vibrácie a dodá vínu viac pohodlia. Tak nebude nič brániť procesu dozrievania vína a rozvíjaniu jeho vône.

Rôzne druhy vína môžete skladovať spoločne na jednom mieste

Jedným zo základných kritérií pri výbere domácej vínotéky je, aké víno sa v nej chystáte skladovať. Ak máte vyhranený vkus a uprednostňujete iba jeden druh vína, vystačíte si s jednozónovou vínotékou. V opačnom prípade vyberajte z dvojzónových vínoték, v ktorých sa dá teplota nastaviť zvlášť pre každý druh vína. Znalci, ktorí si potrpia na rôzne druhy vína, si vyberú z viaczónových vínoték. Tieto modely môžete využiť aj na archiváciu vybraných vín, pri ktorej zohráva úlohu čas a stála teplota.

ako_vybrat_vinoteku

ako_vybrat_vinotekuVeľkosť vínotéky

Kapacita vínotéky sa udáva podľa počtu fliaš, ktoré sa do nej vojdú, naraziť môžete aj na údaj objemu v litroch.

Ak si chcete uložiť viac fliaš, musíte počítať aj s náročnosťou na priestor.

Niekomu bohato vystačí malá vitrína na víno s kapacitou do 12 fliaš, ktorá nezaberie priveľa miesta a umožní vám mať fľašu správne vychladeného a obľúbeného vína vždy k dispozícii.

Do domácností postačí aj vínotéka s kapacitou 20 – 30 fliaš, ktorá umožňuje vytvoriť si dlhodobú zásobu.

Pokiaľ si víno vychutnávate pravidelne alebo máte doma zbierku kvalitných vín, možno oceníte vínotéky s kapacitou do 80 fliaš.

Existujú aj vínotéky s oveľa väčšou kapacitou - dokonca až vyše 200 fliaš, ktoré sú vhodné aj do reštaurácií a kaviarní.

Spôsob chladenia a energetická spotreba

Podľa spôsobu chladenia rozlišujeme vínotéky chladené kompresorom alebo termoelektrickým článkom. Termočlánkové chladenie vyniká tichou prevádzkou a nulovými vibráciami, jeho nevýhodou je však nižší výkon s dlhším časom chladenia pri vyššej spotrebe energie. Tento spôsob chladenia preto využívajú skôr menšie modely.

Vínotéky, ktoré chladia kompresorom, sú účinnejšie, výkonnejšie, chladia rýchlejšie a sú menej náročné na spotrebu. Treba však rátať s tým, že lacnejšie modely môžu byť hlučnejšie. Vyššie modely zvyknú mať antivibračný systém, ktorý eliminuje hluk.

Domáca vínotéka je spotrebič s celodennou a dlhodobou prevádzkou, preto pri výbere sledujte aj jej energetickú spotrebu. O tej vám viac napovie energetický štítok, ktorý zobrazuje dôležité informácie. Najúspornejšie vínotéky nesú označenie skupiny A, najmenej úspornými, ktoré sú označené písmenom G, sa radšej vyhnite.

ako_vybrat_vinoteku

Od 01.03.2021 nastáva zmena v označovaní energetických štítkov. Na čo si dávať pozor a oveľa viac sa dočítate v našom článku.

ako_vybrat_vinotekuKonštrukcia políc

Na uloženie vína najčastejšie slúžia kovové police (drôtené, nerezové či chrómové) alebo drevené police (niekedy s možnosťou vysúvania).

Drevené police skvelo vyzerajú a navyše sú funkčné. Pomáhajú zachovávať optimálnu vlhkosť vnútri vínotéky.

Nájdete ich skôr v drahších modeloch, súčasťou lacnejších vínoték sú väčšinou kovové rošty.

Fľašu treba skladovať vo vodorovnej polohe, aby bola korková zátka stále namočená a v kontakte s vínom.

Ak by korok uschol, do fľaše by začal prenikať vzduch, ktorý by zapríčinil oxidáciu vína, a teda by sa víno znehodnotilo. 

Vnútorné usporiadanie niektorých vínoték ponúka aj priestor na umiestnenie už otvorených fliaš a karáf. 

Doplnkové funkcie

Vínotéky ponúkajú aj rôzne funkcie, ktoré zvyšujú komfort spojený s používaním. Niektoré sa radia k estetickým funkciám, iné k praktickým. Užitočným doplnkom je vnútorné LED osvetlenie, ktoré vydáva málo tepla, čo je dôležité na udržanie optimálnej vnútornej teploty. Príjemne nasvieti celý interiér a jednotlivé fľašky pekne vyniknú.

Určite oceníte LED displej s dotykovým ovládaním, ktorý zobrazuje aktuálne nastavenú teplotu, vlhkosť a ďalšie parametre. Antibakteriálna ochrana odstráni nežiadúce baktérie, ktoré by mohli zhoršiť kvalitu vín, prítomnosť airfreshfiltra zase neutralizuje pachy a napomáha vo vínotéke udržiavať čerstvý vzduch.

Rodiny s malými deťmi poteší zámok dverí, ktorý deťom zabráni dostať sa k fľašiam. Zaujímavá je aj funkcia Superchladenie, ktorá umožňuje rýchle vychladenie vína, napríklad pri nečakanej návšteve. Niektoré modely vyššej triedy sa dajú ovládať aj na diaľku. Vínotéku prepojíte cez Wi-Fi a aplikáciu, tak budete mať kontrolu nad teplotou alebo nad tým, aké vína máte vo vitríne uložené, nech ste kdekoľvek.

Ako vybrať vínotéku?

Optimálne podmienky skladovania

Chuť vína sa úplne rozvinie, ak ho podávate pri správnej teplote. Rovnako dôležité ako teplota skladovaniastálosť teplotyúroveň vlhkosti, ktorá by sa mala pohybovať medzi 65 až 80 %. Hneď ako sa jej úroveň zníži, víno sa vystavuje riziku, že vyschne zátka, do fľaše sa dostane vzduch a víno zoxiduje. Ak sa, naopak, vlhkosť dlhodobo drží nad 80 %, môže to prispievať k vzniku plesní a pachov, ktoré by potom mohli preniknúť do fľaše a víno znehodnotiť.

Optimálna teplota podľa druhu vína je nasledovná:   

  • červené víno 15 – 18 °C
  • ružové a biele víno 7 – 12 °C
  • perlivé víno 8 – 10 °C
  • šumivé víno 5 – 7 °C

Chcem kúpiť vínotéku

Ďalšie aktuality

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Sony slúchadlá už dlhodobo dobývajú svet audia. Vyberať si môžete z najrôznejších typov slúchadiel, od slúchadiel cez hlavu, štupľov až po skutočne bezdrôtové slúchadlá, a to vo všetkých cenových kate...... Celý článok
Ako zapojiť práčku a sušičku?

Ako zapojiť práčku a sušičku?

Plánujete nákup novej práčky či sušičky a nie ste si istí, ako postupovať pri ich inštalácii? Stačí sa držať dôležitých pravidiel, rád a pokynov uvedených v tomto článku a celý proces uvedenia do prev...... Celý článok
Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Samsung predstavovanie noviniek nekončí a po smartfónoch prichádzajú na trh nové vlajkové slúchadlá druhej generácie Galaxy Buds2 Pro, ktoré sľubujú hlavne upgrade na 24-bitový Hi-Fi audio zvuk a množ...... Celý článok
Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Udržateľnosť je v posledných rokoch témou, ktorá si získava veľkú pozornosť. Ak vám nie je cudzia, inšpirujte sa niekoľkými aplikáciami, ktoré podporia váš udržateľný životný štýl. O čom sa do...... Celý článok
Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Ak nie ste práve niekde na pláži alebo pri bazéne, môžete si vychutnať nejaký ten napínavý film alebo komédiu v chládku svojej obývačky. Čo ale robiť, ak práve v televízii nič nevysielajú? Presne pret...... Celý článok