×

Ako vybrať vysávač? Nájdite toho najlepšieho pomocníka na upratovanie

14.01.2022

Čisté podlahy a koberce prirodzene patria k útulnej domácnosti. Ako ale vybrať vysávač, ktorý najlepšie zvládne všetky výzvy? Aj keď sa vysávanie považuje za menej obľúbenú činnosť, s kvalitným vysávačom pôjde vysávanie od ruky. Možno tentokrát nebude potrebná ani vaša prítomnosť. Aký vysávač kúpiť, keď máte doma alergika? Ktorý sa najlepšie hodí do domácnosti s chlpatými maznáčikmi?

Robotický vysávač

O čom sa dočítate:

Základné typy vysávačov

Na súčasnom trhu nájdete veľkú ponuku vysávačov, ktoré výborne pokrývajú potreby domácností, kancelárií, ale aj väčších priestorov a dielní. Dlhé roky boli prvou voľbou klasické vreckové vysávače. O niečo neskôr dostali konkurenciu v podobe bezvreckových vysávačov, ktoré vymazali dodatočné náklady súvisiace s kúpou nových vreciek. Veľkej obľúbenosti sa tešia aj praktické tyčové vysávače, ktoré sú vždy po ruke a lákajú slobodou pohybu, keďže väčšina z nich v sebe ukrýva nabíjateľný akumulátor. Lepšie z nich súčasne s vysávaním dokážu aj mopovať podlahu.

Moderný tyčový vysávač

Čo robiť, ak vysávanie nemáte radi? Ak chcete mať krásne čistú podlahu aj pri malom dieťati či štvornohom spoločníkovi? Riešením môže byť kvalitný robotický vysávač, ktorý je prešpikovaný najmodernejšími technológiami a senzormi. Prácu urobí za vás aj vtedy, keď nie ste doma. Tam typy vysávačov zďaleka nekončia. Ručné vysávače, vysávače s mopom, vysávače na okná, na popol, viacúčelové vysávače – tieto všetky kategórie a aj ďalšie šikovné zariadenia, ktoré kombinujú viac funkcií v jednom, vnášajú do upratovania praktickosť, jednoduchosť a vždy perfektný výsledok. Poďme si ich bližšie predstaviť!

Podlahové vreckové vysávače

Tento typ vysávačov by sme mohli považovať za úplnú klasiku. Nie však v tom zmysle, že by dizajn, veľkosť a hlučnosť modelov spred desiatok rokov zostali rovnaké. Práve naopak! Klasický podlahový vysávač nájdete takmer v každej domácnosti. K jeho najväčším prednostiam patrí stabilný výkon počas celého vysávania. Vysávač je totiž napájaný z elektrickej siete. Pri výbere zaujíma budúcich používateľov predovšetkým dĺžka kábla, akčný rádius, veľkosť a typ vrecka a aj množstvo príslušenstva, ktoré užitočným spôsobom rozširuje využitie vysávača na rôzne typy povrchov.

Dajte si záležať na vysokej účinnosti vysávania, najmä, ak chcete mať doma skutočne čisto. Práve vreckové vysávače totiž do výbavy dostávajú kvalitné filtračné systémy, ktoré sa postarajú o to, aby vzduch vychádzajúci z vysávača cez prieduchy bol čistejší, ako vzduch, ktorý dýchate.

Ako vybrať vysávač

Podľa akých kritérií sa rozhodovať?

Typ vrecka: Niektoré vysávače používajú jednorazové vrecká, ktoré po zaplnení putujú rovno do koša. Všetky nečistoty vtedy bezpečne zostávajú vo vrecku a neprídete do kontaktu ani s najmenšou prachovou časticou. Myslite na dodatočné náklady, pretože sa nevyhnete pravidelnému dokupovaniu nových vreciek. Ak si kúpite vysávač, ktorý má vrecko na opakované použitie, môžete ho vyprázdniť vysypaním a následným vyprášením. Tu je už kontakt s nečistotami, ktoré ste povysávali, viac pravdepodobný. Navyše, vrecko sa časom opotrebováva, vznikajú v ňom malé trhliny, cez ktoré môže unikať prachové častice a účinnosť vysávania sa postupne znižuje.

Veľkosť vrecka: Pre menšiu domácnosť s obytnou plochou do 50 m vystačíte s objemom sáčku do 2,5 l (aj vysávač je veľkostne menší a zaberie tak menej miesta), pre domácnosti do 100 m voľte objem od 3 – 4 l. Pre domácnosti s obytnou plochou nad 100 m už hľadajte medzi vysávačmi, do ktorých sa používa vrecko s objemom minimálne 4 l.

Dosah vysávača: Zvážte, aká veľká je vaša domácnosť a ako ďaleko by ste sa s vysávačom chceli dostať od jednej elektrickej zásuvky. Dôležitá je pre vás informácia o dĺžke kábla a spolu s ňou aj akčný rádius. Akčný rádius je súčtom dĺžok prívodného kábla, sacej hubice a trubice. Môže dosiahnuť až 14 metrov.

Ako vybrať vysávač

Typ vysávaného povrchu: Klasické podlahové vysávače nekladú obmedzenie. Výborne sa im darí na kobercoch aj tvrdých podlahách. S vhodným príslušenstvom dokážu povysávať aj čalúnený nábytok. Najlepšie vysávače majú vo výbave zvlášť hubicu na tvrdú podlahu. Jej súčasťou sú extra jemné štetiny pre ochranu podlahy. Za zmienku stojí aj výkonná turbokefa (vzduchová alebo elektrická), ktorá dokáže efektívne prečesať husté koberce, odstrániť zašliapané nečistoty, zamotané chlpy po zvieratách aj hlboko usadený prach.

Praktická výbava: Keďže konkurencia je v tejto kategórii medzi výrobcami vysoká, predbiehajú sa v tom, kto ponúkne viac vylepšení. Samozrejmosťou je automatické navíjanie kábla možnosť regulácie výkonu (nielen manuálne, ale aj elektronicky). Užitočným je tiež indikátor plnosti vrecka, pogumované tiché kolieska, pogumované prvky na obvode vysávača, ktoré zabránia poškodeniu nábytku, či dokonca aj možnosť uložiť najmenšie nástavce priamo do tela vysávača, kde ich budete mať vždy po ruke.

Ako vybrať vysávač

Klasický podlahový, tyčový, alebo robotický? Nájdite ten najlepší vysávač do vašej domácnosti či kancelárie.

Podlahové bezvreckové vysávače

Už z názvu je jasné, že bezvreckový vysávač nebude vo svojich útrobách ukrývať vrecko. Je šikovne nahradené nádobou, do ktorej sa zbierajú povysávané nečistoty. Nebudete mať teda žiadne ďalšie výdavky navyše. Veľkosť nádoby na prach a nečistoty môžete voliť podľa podobného kľúča, ako je tomu pri veľkosti vrecka (viď vyššie). Pamätajte, že čím väčšia je zberná nádoba, o to väčší je aj samotný vysávač, preto sa oplatí hľadať optimálny kompromis, alebo sa riadiť recenziami a odporúčaniami výrobcu. Zberná nádoba je najčastejšie priehľadná, preto máte vždy pod kontrolou úroveň jej zaplnenia.

Spôsob vyprázdňovania nádoby môže byť v niektorých prípadoch kameňom úrazu. Najmä pri lacných bezvreckových vysávačoch musíte niekoľko dielov rozobrať, nádobu vysypať, vyčistiť, umyť a následne zložiť tak, aby do seba všetky diely aj tesnenie zapadli. Kvalitné bezvreckové vysávače už disponujú premysleným spôsobom vyprázdňovania, kde do kontaktu s nečistotami prídete iba minimálne (ak vôbec).

Ako vybrať vysávač

Ak sa vám tento typ vysávača pozdáva, hľadajte cyklónovú technológiu. Zaistí dokonalé oddelenie prachových častíc od silného prúdu vzduchu a uskladní ich v špeciálnej cyklónovej nádobe. Jej účinnosť je až 99 %. HEPA filter na výstupe vzduchu je navyše zárukou toho, že takto vybavený bezvreckový cyklónový vysávač bude ako stvorený aj pre domácnosti s alergikmi či zvieratami.

Pre koho je podlahový vysávač vhodnou voľbou?
Ak sa u vás doma striedajú rôzne druhy podláh a kobercov, potrebujete vysávač, ktorý má už v základnom balení bohaté príslušenstvo a zároveň umožňuje regulovať výkon podľa typu vysávaného povrchu. Na dôkladné povysávanie kobercov do hĺbky si zatiaľ tyčové ani robotické vysávače netrúfajú. Výhodou je bohatý výber podlahových vysávačov a aj napriek tomu, že ide o tradičnú konštrukciu, výrobcovia si dávajú záležať na vylepšeniach. Môžete sa rozhodnúť pre vysávanie nečistôt do vrecka, nádoby, či do nádoby s vodou. Podlahové vysávače vynikajú stabilným a rovnomerným výkonom po celú dobu vysávania a vysokou účinnosťou filtrácie nečistôt. Získate istotu, že podlahy aj koberce budú dôkladne povysávané a prach nebude rozvírený v ovzduší. V takom prípade svojmu novému podlahovému vysávaču isto odpustíte aj všadeprítomný kábel.

Tyčové vysávače

Elegáni so štíhlou líniou! Tak by sa dali prvými slovami opísať čoraz obľúbenejšie tyčové vysávače. K ich najväčším prednostiam patrí jednoduchá manipulácia a dobrá skladnosť. Dajú sa zložiť buď na polovičnú výšku a vložiť do kuchynskej skrinky, alebo ich iba nenápadne odložíte za dvere komory. K dostaniu sú v rozličných vyhotoveniach, ktoré uspokoja aj požiadavky náročných používateľov. Môžete zvoliť praktický akumulátorový tyčový vysávač, ale aj sieťové vyhotovenie. Nabíjateľný akumulátor vás nebude obmedzovať v pohybe  s tyčovým vysávačom tak poľahky očistíte aj vysoké schodisko, pavučiny na strope, či ťažko dostupné miesta. Výborne výsledky vykazujú na hladkých podlahách, no posledné roky sa objavujú aj moderné výkonné riešenia, ktoré sa nezľaknú ani vysávania kobercov.

Ako vybrať vysávač

Pri dobrej voľbe môžete do domácnosti získať všestranného pomocníka, ktorému neujde žiadna omrvinka a podlahy sa budú lesknúť čistotou. Populárne sú tyčové vysávače 2 v 1, ktoré kombinujú tyčový a ručný vysávač v jednej konštrukcii. Veľkú pozornosť si získali aj tyčové vysávače 3 v 1, kde k tyčovému a ručnému vysávaču pribúda aj funkcia mopovania (tyčové vysávače s mopom) alebo parná funkcia (parné tyčové vysávače). Jedným ťahom tak podlahu zbavia nielen drobných nečistôt, ale odstránia aj zaschnuté škvrny od džúsu alebo odtlačky po labkách.
 

Ktoré vlastnosti a parametre sú pri tyčových vysávačoch kľúčové?

  • Kapacita zbernej nádoby / nádoby na vodu:  Počítajte s tým, že veľkostne pôjde o menšie nádobky (cca od 200 do 600 ml). Síce ich treba vyprázdniť po každom vysávaní, vysávač aspoň nebude v ruke zbytočne oťažievať.
  • Dĺžka nabíjania a doba prevádzky: Pri tyčových akumulátorových vysávačoch môžete rátať s dĺžkou prevádzky 25  50 minút na jedno nabitie (v závislosti od modelu a ceny). Ako dlho sa vysávač nabíja? Štandardne počítajte s časom niekoľko hodín. Najobľúbenejšie sú Li-On akumulátory, ktoré poskytujú rovnomerný vyvážený výkon takmer až do posledných percent.
  • Filtrácia: Nezaostáva za klasickými podlahovými vysávačmi a je minimálne rovnako tak účinná (HEPA filtre, vodná filtrácia, …)
  • Uloženie motora: Motorová jednotka hore alebo dolu? Určite ste si už tento zjavný rozdiel všimli. Kým pri lacnejších tyčových vysávačoch je motor umiestnený v dolnej časti, drahšie modely majú motor blízko rukoväti. Mení sa tak ovládateľnosť a ťažisko tyčového vysávača. Ak je motorová jednotka hore, s vysávačom bez námahy povysávate schodisko a dosiahnete aj na vyššie miesta. Atraktívne je aj príslušenstvo takejto konštrukcie (doplnkové kefy, hubice a štrbinové nástavce).

Ako vybrať vysávač

Hmotnosť: Priemerne váži tyčový vysávač 4  6 kg. Pri vysávaní máte túto hmotnosť po celý čas v ruke (resp. tlačíte pred sebou). Dobrá ergonómia a vyváženosť je polovicou vašej spokojnosti.

tycovy-vysavac

Pre koho je tyčový vysávač vhodnou voľbou?
Máte doma malé dieťa, ktoré dokáže za deň vyprodukovať veľa omrviniek? Alebo domáce zviera, ktoré pĺzne? Bývate v menšom byte? Tyčový vysávač vás nenechá v štichu – je pohotový a čaká na splnenie svojej úlohy priamo na dosah ruky. Na jedno kliknutie vyberiete hlavnú jednotku a s pomocou ručného vysávača sa zbavíte omrviniek na sedačke či kuchynskej linke. Na druhé kliknutie osadíte hlavnú jednotku do rámu a už môžete vysávať rozsypanú múku, či zeminu z kvetináča. Tyčové vysávače sú vhodné predovšetkým do domácností s prevahou hladkých podláh. V prevedení s mopom môžete podlahy jedným ťahom umývať, s pomocou parnej funkcie zase eliminovať choroboplodné zárodky a baktérie z podlahy, čím sa bez veľkej námahy postaráte o vyšší hygienický štandard vášho bývania.

Vysávače s vodnou filtráciou

Špeciálnou podkategóriou bezvreckových podlahových aj tyčových vysávačov sú vysávače s vodnou filtráciou. Sú efektívnejšie pri vysávaní prachu, avšak ich brzdí menší ťah, ktorý bráni nasatiu vody do motora, preto sa hodia skôr na vysávanie tvrdých podláh než kobercov. Nečistoty, vrátane najmenších prachových častíc, zbierajú do nádoby, ktorá je naplnená vodou. Po vysávaní stačí špinavú vodu vyliať do odpadu. K žiadnemu rozvíreniu prachu do okolia alebo na vaše oblečenie už nedôjde.

Pozor, nepomýľte si “vodný vysávač” s vysávačom na mokré vysávanie (resp. tepovačom). Dokáže povysávať iba suché nečistoty. Na rozliaty čaj na podlahe budete potrebovať vysávač priamo určený aj na mokré vysávanie (túto funkciu majú napríklad viacúčelové vysávače).

Robotické vysávače 

Túžite po tom, aby sa vám starostlivosť o domácnosť čo najviac uľahčila? Máte v byte alebo dome prevahu tvrdých hladkých podláh? Potom poznáme riešenie – robotický vysávač. Práve v tejto oblasti sa za posledné roky udiali veľké technologické zmeny. Pôvodne nemotorné a tak trochu zmätené robotické vysávače, ktoré vysávali so šikovnosťou malého dieťaťa, dnes už nahradili moderné pokročilé roboty s prepracovanou navigáciou a presnými senzormi. Ak chcete ušetriť na robotickom vysávači, nerobte to! Práve v tejto kategórii sa totiž rýchlo ukážu rozdiely v kvalite.

Ako vybrať vysávač

Čo dostávajú do výbavy najlepšie robotické vysávače?

• S pomocou senzorov dokážu detekovať úroveň znečistenia plochy, po ktorej prechádzajú a zvýšiť na kritickom mieste svoj výkon.

• Naplánujú si pohyb tak, aby sa vyhli prekážkam, neničili nábytok a čo najviac optimalizovali svoj pohyb.

• Robotické vysávače dokážete spustiť, nastaviť a ovládať cez mobilný telefón  nielen z pohodlia pohovky, ale aj na diaľku, napríklad z práce.

• Vďaka technickému pokroku vysávač už nemusíte strážiť  nespadne ani zo schodov. Virtuálne steny mu zneprístupnia priestor alebo sám dokáže rozpoznať výškové prevýšenia, prekážky v ceste či prejsť cez prechodové lišty s výškou 1,5 2 cm.

• Skôr, ako sa úplne vybije, nájde späť najkratšiu cestu k dokovacej stanici a pod dobití bude pokračovať tam, kde prestal.

• Robotický vysávač s mopom, ako zariadenie 2 v 1, má navyše aj funkciu mopovania teda mokrého vytierania podlahy.

Ako vybrať vysávač

Viete o tom, že konkurenciu už dostali aj klasické mopy na umývanie podláh? Robotické mopy majú podobnú výbavu ako robotické vysávače, no ukrýva sa v nich väčšia nádoba na vodu, sprejová tryska, ktorá nezasiahne nábytok ani steny a špeciálne čistiace podložky, ktoré do seba nasiaknu všetky rozpustenú mastnotu a špinu. Naviac niektoré modely dokážu komunikovať s robotickými vysávačmi a pohybujú sa len v tých častiach, kde už robot predtým povysával. Tomu sa hovorí spolupráca na jednotku! Ak sa o robotických vysávačoch chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok, ktorý sme venovali téme Ako vybrať robotický vysávač.

Pre koho je robotický vysávač vhodnou voľbou?
Pre každého, kto už nechce s vysávaním strácať drahocenný čas. Zároveň by ste mali mať doma prevahu podláh. Dobrou správou je, že niektoré robotické vysávače si už dokážu poradiť aj s kobercami o výške vlasu 1 cm. Ak sa vám tento typ vysávača pozdáva, dajte si záležať na tom, aby spĺňal 3 dôležité kvality:
1. Svoju prácu odvádza dôkladne – Nezanecháva za sebou nečistoty, prach, chlpy ani šmuhy.
2. Pohybuje sa bezpečne a zorientovane – Neničí nábytok, rohy stien, ani sám seba.
3. Je vo veľkej miere prispôsobiteľný vašim požiadavkám – Môžete mu napríklad nastaviť čas aj trasu vysávania.

Ručné vysávače

Hoci ručný vysávač nedokáže plnohodnotne zastúpiť tyčový alebo podlahový vysávač, pre jeho malé rozmery a nízku hmotnosť sa stal vítaným doplnkovým vysávačom v mnohých domácnostiach. Dostane sa aj na ťažšie dostupné miesta, napríklad medzi husto osadené sedadlá v aute. Jeho veľkosť však zároveň vplýva aj na jeho výkon a kapacitu zbernej nádoby. Obe hodnoty sú prirodzene nižšie. Ručné vysávače sú zvyčajne akumulátorové, preto počítajte s istou výdržou na jedno nabitie (priemerne do 30 minút) a s nutnosťou pravidelného nabíjania. Vyhľadávané sú modely s dokovacou stanicou, ktorú pripevníte na stenu (napríklad v komore), kde slúži zároveň aj ako držiak ručného vysávača. Kvalitné ručné vysávače si už poradia aj s odsatím rozliatych tekutín.

Ručný vysávač

 Pre koho je ručný vysávač vhodnou voľbou?
Šikovný, malý, praktický a rýchly. Ručný vysávač môžete používať na vysávanie vodorovných povrchov, na ktoré by sa ostatné typy vysávačov nevedeli dostať. Vhodný na rýchle upratovanie, do hobby dielne na pracovný stôl, aj do auta.

Multifunkčné a viacúčelové vysávače

Multifunkčné alebo aj viacúčelové vysávače sa dajú prirovnať k profesionálnemu upratovaciemu zariadeniu aspoň čo sa funkcií týka. Už jeden vysávač totiž dokáže vysávať na sucho, na mokro, tepovať, šampónovať a niektoré dokonca aj fúkať vzduch pred sebou. Ich súčasťou je zvyčajne k tomu prináležiaca výbava, aby ste už od prvého dňa mohli naplno využívať schopnosti vášho nového vysávača. Kým niektoré vysávače sú po stránke dizajnu a veľkosti na nerozoznanie od klasických podlahových (majú zbernú nádobu s objemom cca 5 l), na ďalších už na prvý pohľad vidieť, že nejde len tak o hocijaký vysávač. Robustná konštrukcia, kovové hubice a zberná nádoba s objemom vyšším ako 15 l predznamenávajú, že takto vybavené vysávače urobia poriadok v dielni, autodielni aj na stavbe. Nezľaknú sa jemného prachu, pilín, hoblín a niektoré dokážu odsať aj desiatky litrov vody.

Viacúčelový vysávač

 Pre koho je viacúčelový vysávač vhodnou voľbou?
Viacúčelový vysávač je vhodný do väčších domácností s rozmanitými podlahami a kobercami (aj s vyšším vlasom), kancelárií aj na údržbu spoločných priestorov. S jeho pomocou môžete tepovať, šampónovať nábytok a rozliate tekutiny aj odsávať. Svojou robustnosťou sa hodí skôr na veľké domáce upratovanie, no v ponuke nájdete už aj menšie viacúčelové vysávače, kde sa nemusíte obávať náročnej manipulácie, ani vysokej hmotnosti. Multifunkčný vysávač vám umožní mať kontrolu nad čistotou rôznych povrchov bez toho, že by ste si museli profesionálne prístroje zapožičať.

Ďalšie typy vysávačov (na lístie, popol, okná)

Pod vysávaním si väčšina z nás predstaví odstraňovanie prachu a omrviniek z podlahy a kobercov. Existujú však aj špecifické konštrukcie, ktoré majú už z názvu jasné poslanie.

Sem patria predovšetkým vysávače na lístie, ktoré nájdu uplatnenie na jeseň v záhrade. Štandardne sú vybavené drvičom lístia, veľkým zberným košom aj funkciou fúkania lístia pred sebou. S ich pomocou bude aj na vašej záhrade čisto za zlomok času.

Ďalšími sú vysávače na popol, ktoré využijú najmä majitelia krbu alebo krbových kachlí. Dôraz treba klásť na odolné kovové prevedenie (telo vysávača, sacia hubica) a vysokú filtračnú účinnosť. Lepšie modely zvládnu aj vysávanie teplého popola. Väčšina je však stavaná na vysávanie chladnúceho popola s teplotou do 40 °C.

Robotický čistič okien

Vysávače na okná, alebo aj čističe na okná sú skvelým pomocníkom, ktorý si už našiel uplatnenie v mnohých slovenských domácnostiach. Na sklenú výplň stačí nastriekať čistiaci prostriedok s vodou, nechať chvíľu pôsobiť a v priebehu chvíľky odsaje vysávač cez úzku štrbinu podtlakom všetku prebytočnú tekutinu. Ak ste na umývanie okien potrebovali rebrík, s pomocou teleskopickej tyče môžete mať dosah až 4 m do výšky. Počuli ste už o robotických čističoch okien? Zatiaľ, čo vy si pohodlne vychutnáte svoju kávu, robot sa pustí do práce a okná vyčistí za vás.

Ako vybrať vysávač


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia. Spolu s nimi však prichádza aj tradičný predvianočný stres. Chceme mať peknú výzdobu, dostatok jedla a k tomu všetkému ešte musíme premýšľať nad d...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Pozreli sme sa za vás na zvlhčovač vzduchu od spoločnosti Beurer MK 500. Výrobca sľubuje príjemný morský vzduch zbavený väčšiny nečistôt a prachových častíc. Bolo to naozaj tak? Aké špeciálne funkcie ...... Celý článok
Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Povedali ste si, že tento rok konečne vyskúšate upiecť sami nejaké dobroty na vianočný stôl? Máte ale tak trochu obavy, pretože ste sa vždy dostali až k hotovému? Žiadny strach, so správnou prípravou ...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok