×

Ako vyčistiť žehličku?

20.09.2022

Žehlička je nedoceniteľný pomocník. Pravidelné čistenie žehličky vám zaistí, aby vám dlho a dobre slúžila. Žehlenie tak bude rýchlejšie, jednoduchšie a navyše nehrozí, že si nečistotami poškodíte obľúbené kúsky zo svojho šatníka. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako zbaviť žehličku pripálenín, nánosov vodného kameňa a čomu sa oplatí venovať pozornosť.

Ako vyčistiť žehličku

O čom sa dočítate:

Tipy, ako vyčistiť žehličku od pripálenín

Častým problémom, s ktorým sa stretla takmer každá gazdinka, sú pripáleniny na žehliacej ploche. Ak máte novší model žehličky s nepriľnavým povrchom, tak vás pravdepodobne nebudú trápiť príliš často. V opačnom prípade ale stačí malá chvíľka nepozornosti či chybne zvolená teplota a na žehličke vám ostane kúsok potlače, ba dokonca môžete látku spáliť. 

Ak sa vám predsa len podarí kúsok látky na žehličku pripáliť, je nutné ju z povrchu odstrániť čo najskôr a nepokračovať v práci, aby pri žehlení nezanechala stopu na oblečení. Rozhodne na plochu nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky a vyhnite sa všetkému, čo by mohlo poškriabať žehliacu plochu.

Namiesto toho sa riaďte pokynmi výrobcu a použite originálne čistiace prípravky na to určené, napr. špeciálny sprej na žehliace plochy, čistiacu tyčinku alebo vyskúšajte bežne dostupné domáce prostriedky.

Sprej na čistenie žehličky

Rozhodne na plochu nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky a vyvarujte sa všetkého, čo by mohlo žehliacu plochu poškriabať.

Čím vyčistiť žehličku? Nepodceňujte domáce prostriedky

Rýchly a lacný prostriedok, ktorý funguje, je zubná pasta. S jej pomocou odstránite zo žehliacej plochy menšie pripáleniny. Na studenú plochu alebo na handričku naneste trochu pasty a krúživými pohybmi ich odstráňte. Potom opatrne umyte vodou a môžete sa znova pustiť do žehlenia.

Na odolnejšie spáleniny vyskúšajte univerzálneho pomocníka pri upratovaní v domácnosti – ocot. Handričku namočte do octu a prechádzajte ňou po horúcej žehliacej ploche alebo ju priamo prežehlite rozpálenou žehličkou. Dávajte pritom pozor, aby sa ocot nedostal do naparovacích otvorov v prípade naparovacích žehličiek. 

Čím vyčistiť žehličku

Skvelo funguje aj soľ, avšak to si nechajte až ako poslednú možnosť. Tento spôsob čistenia je vhodný skôr na staršie typy žehličiek, z dôvodu možného rizika poškriabania žehliacej plochy. Soľ zabaľte do handričky a opatrne ňou prechádzajte po pripáleninách alebo opatrne prechádzajte žehličkou po jemne namletej soli. Následne žehličku utrite o handričku a nepekné kúsky poodpadávajú. Aj tu dávajte pozor, aby sa kryštáliky soli nedostali do naparovacích otvorov.

Varovanie pred čistením žehličky

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Naparovaciu žehličku môže potrápiť aj vodný kameň. Ten bráni voľnému prieniku pary cez naparovacie otvory môže dochádzať aj k jeho nežiaducemu uvoľňovaniu pri žehlení, čo má za následok zašpinenie vypranej bielizne. To, ako často je potrebné žehličku odvápniť, záleží najmä na stupnici tvrdosti vody. Čím máte tvrdšiu vodu, tým rýchlejšie sa nečistoty v žehličke usadzujú. Pravidelným odstraňovaním vodného kameňa pomáhate udržiavať najvyšší výkon naparovania a predlžujete životnosť žehličky

Čistenie žehličky

Moderné typy žehličiek sú vybavené odvápňovacími systémami (AntiCalc, Calc-Clean a pod.), ktoré vás zbavia starostí s odvápnením a samé bezpečne odstránia všetky usadeniny vrátane vodného kameňa.

Ak vaša žehlička nemá takú funkciu, poradíme vám, ako žehličku odvápniť. Opäť si zoberte na pomoc ocot, zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a takto pripravený roztok nalejte do nádržky na vodu. Nechajte pár minút naparovať a potom niekoľkokrát nádržku prepláchnite čistou vodou, zbavíte sa tak octového zápachu. Prípadne použite špeciálny prostriedok na odvápnenie.

Ak máte pocit, že sú zanesené naparovacie otvory, skúste ich jemne vyčistiť tyčinkami do uší. Vyhýbajte sa ostrým predmetom, ktoré by mohli povrch žehliacej plochy nevratne poškodiť. Vodný kameň môžete zo žehliacej plochy skúsiť taktiež „odmočiť“. Položte žehličku do vhodnej nádoby (použite napr. lavór) a nalejte doň toľko octu, aby bola žehliaca plocha ponorená. Dbajte o to, aby ocot pôsobil iba na žehliacu plochu, a aby nenatiekol dovnútra. Nechajte pôsobiť hodinu, podľa potreby môžete nechať aj cez noc.

Ako odvápnit žehličku

Ako predĺžiť životnosť žehličky?

Ak sa chcete vyhnúť odstraňovaniu pripálenín a vodného kameňa, venujte pozornosť pár základným pravidlám:

  • Rôzne druhy tkanín žehlite iba na odporúčanú teplotu, riešením je taktiež si zaobstarať žehličku s nepriľnavým povrchom.
  • S vodným kameňom si jednoduchšie poradíte, ak budete po každom žehlení vylievať vodu z nádržky.
  • Namiesto vody z kohútika používajte radšej destilovanú vodu. Tá je zbavená nečistôt a väčšiny minerálov. 
  • Žehličku skladujte postavenú vo vertikálnej polohe.
     

Chcem novú žehličku


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Veľký sprievodca Sony slúchadlami

Sony slúchadlá už dlhodobo dobývajú svet audia. Vyberať si môžete z najrôznejších typov slúchadiel, od slúchadiel cez hlavu, štupľov až po skutočne bezdrôtové slúchadlá, a to vo všetkých cenových kate...... Celý článok
Ako zapojiť práčku a sušičku?

Ako zapojiť práčku a sušičku?

Plánujete nákup novej práčky či sušičky a nie ste si istí, ako postupovať pri ich inštalácii? Stačí sa držať dôležitých pravidiel, rád a pokynov uvedených v tomto článku a celý proces uvedenia do prev...... Celý článok
Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Recenzia: Nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sľubujú 24-bitový zvuk. Dokázali svoj sľub splniť?

Samsung predstavovanie noviniek nekončí a po smartfónoch prichádzajú na trh nové vlajkové slúchadlá druhej generácie Galaxy Buds2 Pro, ktoré sľubujú hlavne upgrade na 24-bitový Hi-Fi audio zvuk a množ...... Celý článok
Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Dajte zelenú udržateľnosti. Mobilné aplikácie pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné

Udržateľnosť je v posledných rokoch témou, ktorá si získava veľkú pozornosť. Ak vám nie je cudzia, inšpirujte sa niekoľkými aplikáciami, ktoré podporia váš udržateľný životný štýl. O čom sa do...... Celý článok
Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Ak nie ste práve niekde na pláži alebo pri bazéne, môžete si vychutnať nejaký ten napínavý film alebo komédiu v chládku svojej obývačky. Čo ale robiť, ak práve v televízii nič nevysielajú? Presne pret...... Celý článok