×

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke?

23.06.2022

Vplyvom agresívnych čistiacich prostriedkov, striedania horúcej a studenej vody, zachytávania nečistôt na gumovom materiáli alebo proste iba opotrebením, môže dôjsť k porušeniu tesniacej gumy na dvierkach v práčke. Ako si poradiť s výmenou tesnenia svojpomocne? Čítajte ďalej.

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

O čom sa dočítate:

Čo je manžeta a na čo slúži

Manžeta alebo tesniaca guma (tesnenie) na dvierkach predom plnenej práčky zastáva dôležitú funkciu pružnej izolácie, ktorá zabraňuje úniku vody a udržuje dvierka pevne zatvorené počas pracieho cyklu. V dôsledku dlhého používania, dlhodobého trenia, nadmerného znečistenia či pôsobenia rôznych chemikálií pracích prostriedkov sa môže materiál poškodiť.

Natrhnutie môže byť dôsledkom aj prítomnosti malých kovových materiálov v bielizni (zabudnuté mince, kostice z podprsenky a pod.) či prudkého vybratia bielizne z bubna práčky alebo častého prania ťažkých odevov a obuvi. Samozrejme, hovoríme tu o opotrebení skôr po rokoch než mesiacoch

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Ak je už opotrebovanie značné alebo je manžeta prasknutá a dochádza k úniku vody či nedokonalému privretiu dvierok, je tesniacu gumu v práčke potrebné vymeniť. Podľa typu a značky práčky si viete dohľadať správny náhradný model. Servis je dobrá voľba, avšak častokrát drahá a náročná nielen na peniaze, ale aj čas.

Tesnenie si viete vymeniť aj sami a vlastnými rukami, ak máte ten správny návod ako na to. A práve ten vám poskytneme v ďalšej časti článku.

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Nezabúdajte, že po akomkoľvek neodbornom zásahu do zariadenia automaticky vaša zákonná záruka na dané zariadenie zaniká. Dobre si preto zvážte, či sa do výmeny naozaj pustíte.

Prvé kroky

V prvom rade je nutné vypojiť zariadenie z prúdu, aby nedošlo k úrazu. Na výmenu si pripravte ako pomocníka skrutkovač alebo aj uťahovač (výrazne vám uľahčí prácu). Vyberte dávkovač na prací prostriedok z práčky. 

Najskôr je treba uvoľniť tesnenie z vnútornej strany práčky. Výmena sa pri niektorých typoch odlišuje, preto je viac než žiadúce, aby ste si dobre preštudovali manuál zariadenia, prípadne dohľadali informácie na internete, a to hlavne o konštrukcii práčky. Niekde totiž musíte dať dole celý vrchný alebo predný panel, aby ste sa dostali k tesneniu a mohli s ním manipulovať. To bude aj prípad, ktorý si podrobnejšie opíšeme v druhej časti nižšie, keďže je zložitejší než ostatné.

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Výmena bez odmontovania panelov

Aké jednoduché! Manžetu môžete odstrániť, ak povolíte svorku pri zamykaní dvierok. Buď ju iba stlačíte, potiahnete smerom k sebe alebo uvoľníte odšraubovaním. Potom už len stačí zbaviť manžetu pružiny s lankom, ktorá vedie po obvode tesniacej gumy. Najčastejšie sa nachádza v spodnej časti gumy, kde sú dierky, alebo z ľavej strany pri kĺbe dvierok. 

Vezmite si na pomoc šraubovák a pokúste sa gumu vyklopiť smerom von, aby došlo k uvoľneniu svorky. Pozorne si pred vyňatím tesniacu gumu prezrite. Mala by mať na sebe značky (šípky, ukazovatele smeru a pod.), ktoré hovoria o jej presnom umiestnení, ktoré musí byť dodržané, aby tesnila správne.

Ak ich po obvode nenájdete, určite si dôležité body polohy zaznačte napr. fixkou. Teraz už stačí iba manžetu vybrať a vložiť novú podľa zaznačenej polohy, nasadiť naspäť lanko so svorkou a upevniť. Hotovo!

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Výmena s odmontovaním panelov

Cesta k úspechu začína odšraubovaním hlavných šraubov – vrchný panel ich má hore na zadnej strane práčky, tie pre predný sa objavia na vrchu po odstránení horného panelu. Pri vyberaní panelov postupujte opatrne, aby ste si nič nepoškodili. Pri prednom paneli je treba dávať pozor aj na ovládací modul, ktorý iba jemne preklopte či odložte tak, aby ste nepoškodili drôtiky.

Niekedy musíte odstrániť aj šrauby pri mieste uzamykania dvierok. Následne sa vám odhalí tesnenie. Pokračujte vyňatím pružiny s kovovým lankom, ktorá je za gumou. Musíte opatrne skrutkovačom odklopiť okraj gumy od tela práčky smerom von, ako by ste chceli spod nej niečo vytlačiť. Lanko s pružinou je totiž skryté a pevne drží. Najčastejšie sa nachádza v spodnej časti gumy, kde sú dierky, alebo z ľavej strany pri kĺbe dvierok.

Po tomto kroku guma povolí. Keď ju roztiahnete, uvidíte ďalšie lanko a šraub, ktorý je treba odmontovať. Hneď nato sa guma celkovo uvoľní a viete ju celú vybrať.

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Vezmite novú tesniacu gumu a postupujte opačne, primontujte všetko naspäť. Prvé kroky sú rovnaké, ako pri kapitole vyššie, najskôr musíte nasunúť prstami gumu po obvode nádrže. Najťažšie však bude, pravdepodobne, vložiť naspať lanko s pružinou, preto sa vopred vyzbrojte aj dávkou trpezlivosti.

Výmena tesnenia je predsa len silovo náročnejšou a všetko musíte vrátiť presne tam, odkiaľ ste to vybrali. Lanko musí zapadnúť presne do okrajovej „priehlbinky“ tesnenia blízko konštrukcie práčky a guma zas dokonale sadnúť na okraj kruhového výrezu. Ak cítite celý okraj nádrže, máte to správne.

Pomôcť si môžete opäť skrutkovačom. Počas výmeny si dôsledne odkladajte všetky šrauby aj plastové západky a pod., aby vám nič pri skladaní práčky do pôvodného stavu nechýbalo. Predný panel odporúčame namontovať späť až po dokončení kompletnej výmeny tesnenia.

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Ťažšie to môže ísť aj s návratom prvej svorky pri mieste zaklápania dvierok. Ak ide o pružinu, bude ťažšie ju udržať pod správnym uhlom, preto ak budete mať väčšie problémy, možno bude lepšie, ak budete na prácu dvaja a niekto vám ju pridrží a vy ju prišraubujete. 

Odporúčania

Predtým, ako inštalujete nové tesnenie, by ste si mali vyčistiť miesta, kde tesnenie nanovo osadíte a okraje natrieť napr. saponátovou vodou, aby boli šmykľavé a lepšie sa inštalovali. Postačí vám handrička a univerzálny čistiaci prostriedok, čím si zaistíte, že bude tesnenie držať a voda nebude presakovať. 

Po skončení výmenu skontrolujte a spustite na práčke program napúšťania a vypúšťania vody, aby ste sa presvedčili o tom, či ste tesnenie vymenili k spokojnosti a voda neuniká. V opačnom prípade, ak voda preteká, budete musieť postup zopakovať (alebo iba nemáte nasadenú celú gumu na okraji nádrže).

Ako vymeniť gumové tesnenie v práčke

Záver

Ak ste došli až sem, gratulujeme, asi ste výmenu tesnenia svojpomocne zvládli. Každý typ práčky má iný typ tesnenia a iný spôsob výmeny, u väčšiny však platí štandardná výmena spojená s odmontovaním panelov, ktorú nájdete aj v našom článku. Dúfame, že sme pomohli a že ste našli návod, ako sa popasovať na prvý pohľad s ťažkou úlohou jednoduchým spôsobom.

****

U nás v Datarte si vyberiete novú práčku!

chcem novú práčku

Ďalšie aktuality

Užite si slnečné dni s júlovými DATART novinkami

Užite si slnečné dni s júlovými DATART novinkami

Vysvedčenia rozdané a dovolenka naplánovaná? Mnohí z nás sa už tešia na zopár dní oddychu a nové zážitky. Ani s DATART novinkami nuda nehrozí. O aké zaujímavé produkty sa tentokrát rozrastie naša ponu...... Celý článok
Karpálny tunel: Prevencia, príznaky a liečba syndrómu

Karpálny tunel: Prevencia, príznaky a liečba syndrómu

Karpálny tunel alebo presnejšie aj syndróm karpálneho tunela je aktuálne najčastejším ochorením hornej končatiny. Prejavuje sa brnením prstov a bolestí zápästia a ak sa včas nezačne liečba, treba ísť ...... Celý článok
Recenzia: Samsung Galaxy A33 5G – reprezentatívny kúsok strednej triedy

Recenzia: Samsung Galaxy A33 5G – reprezentatívny kúsok strednej triedy

Samsung priniesol na svet ďalší smartfón obľúbenej strednej triedy. Používateľom sľubuje vylepšený dizajn, kvalitný výkon, exkluzívnu výdrž batérie a veľa ďalšieho. Ako človek, pohybujúci sa takmer vý...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Objavte možnosti nabíjania batérií mobilných telefónov

Objavte možnosti nabíjania batérií mobilných telefónov

Leto je ideálny čas na cestovanie. Či už sa vydáte na dovolenku za hranice, vyrazíte na turistiku do prírody, alebo si len tak užijete leňošenie pri vode blízko bydliska, určite si so sebou vezmete aj...... Celý článok