×

Ako zapojiť umývačku?

23.11.2022

Už čoskoro bude umývať riad za vás, vaša nová umývačka. Jediné, čo ešte ostáva, je správne ju zapojiť, aby fungovala, ako má, a vy ste si mohli užívať viac voľného času. Ak ste si zvoli možnosť samoinštalácie, ste tu správne. Spojíme sily a poradíme vám, ako zapojiť umývačku svojpomocne krok za krokom, či už ide o vstavanú, alebo voľne stojacu. Je to hračka.

ako zapojiť umývačku

O čom sa dočítate:


Nezabudnite mať počas inštalácie vypnutý prívod vody, aby ste sa nevytopili. V rámci samoinštalácie si v každom prípade odporúčame preštudovať manuál k danému spotrebiču a riadiť sa špecifikami pre konkrétnu značku a umývačku riadu. Nepodceňte ani minimálnu vzdialenosť, ktorá musí byť dodržaná medzi odtokom vody spolu s odpadom a umývačkou riadu. Všetky informácie nájdete v návode na obsluhu. Teraz sa môžeme pustiť do samotných krokov inštalácie.

ako zapojiť umývačku

Na inštaláciu umývačky riadu sú potrebné 3 základné kroky:

  1. pripojenie na vodu
  2. pripojenie na odpad
  3. zapojenie do elektrickej siete

1. Ako pripojiť umývačku na vodu

Vždy si ako prvé určite miesto zabudovania umývačky. Najlepším riešením je určite miesto čo najbližšie ku kuchynskému drezu, kde je prívod vody. Namontujte prívodovú hadicu jedným koncom na vývod na zadnej strane práčky a druhý na predpripravený odtok studenej vody pre umývačku pod drezom. Pevne utiahniteskontrolujte, či ste všetko dobre utesnili pustením vody.

ako zapojiť umývačku

Hadice na prívod vody i odpad nájdete priamo v balení s výrobkom. Ak si ale zvolíte inú, vzdialenejšiu časť kuchyne, počítajte s tým, že hadice nemusia byť dostatočne dlhé a, pravdepodobne, budete musieť investovať do ďalších hadíc.

2. Ako pripojiť umývačku na odpad

V modernejších kuchyniach by ste mali nájsť na sifóne pod drezom vývod na odpad navyše práve na zapojenie umývačky. Odpadová hadica však môže byť nainštalovaná aj na samostatné odpadové potrubie (optimálne nie však ďalej ako 1,5 m; to by systém zaťažilo).

Prvý variant je rozhodne komfortnejší aj ekonomickejší. Kúpa umývačky riadu do domácnosti je dnes už pomerne bežná záležitosť, preto je tomu vo väčšine prispôsobený aj odpadový systém.

Ak vývod navyše nenájdete, stačí iba vymeniť starý sifón za nový s viacerými vývodmi. Niektoré vývody môžu byť utesnené záslepkou. Vyberte ju, ak bude treba aj odrežte. Následne stačí pripojiť odpadovú hadicu na vývod a pevne utiahnuť úchytkovú svorku.

ako zapojiť umývačku

3. Ako zapojiť umývačku do elektrickej siete

Tu stačí pár sekundové zapojenie elektrického kábla priamo do elektrickej zásuvky, nie však cez predlžovací kábel. Nezabudnite si skontrolovať zhodu napätia siete so štítkom na zariadení a berte na vedomie aj prístupnosť ku káblu, aby ste sa k nemu vedeli kedykoľvek dostať a zariadenie odpojiť.

Každá umývačka riadu to má síce inak, ale o správnom zapojení vás uistí svetelná kontrolka alebo sa presvedčte stlačením tlačidla Štart/Koniec a odskúšaním štartovacieho programu.

Na čo si dať pozor pri zapájaní vstavanej umývačky riadu?

Vstavaná umývačka sa stáva súčasťou kuchynskej linky, v ktorej má vopred určené miesto. Musí do otvoru pasovať na mm presne a v predstihu by ste mali mať pripravené aj dvierka ladiace s dekórom kuchyne, resp. kuchynskou linkou i parotesnú fóliu, ktorá neprepúšťa paru a montuje sa na spodnú stranu dosky na plochu nad umývačkou. 

vstavaná umývačka riadu

Na čo si dať pozor pri zapájaní voľne stojacej umývačky?

Voľne stojacu umývačku je treba pevne zakotviť do steny alebo využiť možnosť podstavby do kuchynskej linky, aby ste predišli jej preklopeniu.

Hotovo! Inštalácia sa podarila a vy môžete konečne prenechať špinavý riad na šikovnú umývačku riadu. Pre jej bezproblémové fungovanie a dlhodobú funkčnosť je potrebné dodržiavať aj správne zásady čistenia. V prípade, že si chcete rozšíriť obzory aj v tejto téme, prečítajte si článok Ako vyčistiť umývačku.

volně stojava umývačka

Na záver si ešte raz pozorne prekontrolujte stabilitu, zapojenie a utiahnutie hadíc a svoriek, aby ste sa vyhli budúcim nepríjemnostiam. Ak si nie ste istí, obráťte sa radšej na servis značky a odborných pracovníkov.

zaujímá ma to

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Tipy na darčeky pre ženy: čím potešiť manželku, maminku, kamarátku alebo sestru? 

Každý rok premýšľate, čím potešiť najbližších a čo im nadeliť pod stromček? V tom prípade určite uznáte, že inšpirácie nie je nikdy dosť. V tomto článku sa zameriame na tipy na vianočné darčeky pre že...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Recenzia: GoGEN Déčko mikrofón – zábava pre malých aj veľkých

Značka GoGEN prednedávnom predstavila novú kolekciu elektroniky pre deti, ktorá vznikla v spolupráci s televíznou stanicou ČT :D. Nás z tohto radu zaujal predovšetkým mikrofón. Sľubuje, že okrem funkc...... Celý článok
5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

5 jednoduchých tipov, ako ušetriť na Vianoce

Rok čo rok sa to opakuje. Nechávate darčeky na poslednú chvíľu a potom nevychádzate s peniazmi? Premýšľate, že tento rok skúsite využiť svoj talent a drobnosti pre svojich blízkych radšej vyrobíte? Po...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok